Трускавецький вісник № 48 (1783) від 11 квітня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 48 (1783) від 11 квітня 2019 р.

11.04.2019У номері: Свято Української Молоді «Велети українського духу» у Трускавці; Новий конкурс про Дрогобич та дрогобичан; Урядовий проект «Малі міста – великі враження»; Кримінальні новини.

Короткі новини

Суперчитач-2019

Вже стало доброю традицією щорічно у бібліотеці для дітей м. Трускавця проводити Всеукраїнський конкурс дитячого читання “Найкращий читач року”. Цього року учасниками конкурсу були учні 7-х класів.

За престижний титул “Найкращого читача 2019 року” змагались 18 активних книголюбів. До уваги бралось: ведення власних щоденників читачів, презентація обраних творів та тестове опитування на загальну ерудицію справжнього книжника.

Під час виступів діти проявили неймовірну фантазію, креативність. Як виявляється, юні читайлики – справжні гурмани, адже представляли різножанрову літературу: класичні, історичні і сучасні твори української і світової літератури, пригоди і фантастику.

Перед журі стояло непросте завдання – вибрати кращих з кращих, оцінивши їх ерудованість, креативність і вміння аналізувати прочитане.

Звання “Суперчитач” виборола учениця 7-А класу СЗШ №2-гімназії Врубляк Софія Володимирівна, яка 18 квітня візьме участь у третьому турі обласного конкурсу.

Власна інформація

У Дрогобичі поліцейські викрили зловмисника, причетного до крадіжки телевізора

У Дрогобицький відділ поліції 9 квітня за допомогою звернувся 36-річний мешканець райцентру. Чоловік повідомив, що вночі з його підвального приміщення було викрадено телевізор вартістю десять тисяч гривень.

За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч.3 ст.185 (крадіжка) КК України. Санкція статті передбачає покарання – від трьох до шести років позбавлення волі.

Як встановили поліцейські до скоєння крадіжки причетний 46-річний місцевий мешканець, котрий вже притягувався до кримінальної відповідальності. Речові докази правоохоронці у нього вилучили. Досудове розслідування триває.

Відділ комунікації поліції Львівської області, за матеріалами Наталії Постойко, Дрогобицький ВП

Горді за Трускавець

Трускавець має чим і ким гордитися. І це вкотре довело Свято Української Молоді (далі – СУМ) «Велети українського духу», котре пройшло 10 квітня в Народному домі.

По-перше, сам факт проведення у Трускавці конференції про роль в історії України та Церкви таких визначних постатей як митрополит Андрей Шептицький, ігумен Климентій Шептицький, патріархи Йосиф Сліпий та Любомир Гузар, поет і письменник Іван Франко, говорить багато. Маленьке курортне містечко, котре, здавалося б, може собі спокійно дрімати і гедоністично насолоджуватися, влаштовує не просто патріотичні заходи, а мегапотужні заходи. Бо попри маленький зал Народного дому і відсутність уваги до конференції та СУМ зі сторони пересічних трускавчан дійство можна назвати знаковим. І в плані позиціонування Трускавця як одного з культурних та патріотичних осередків Львівщини, і в плані виховної роботи, котра проводиться в школах та позашкільних закладах міста.

По-друге, якість викладів на конференції показує, що Трускавець може гордитися тими дітьми, котрі в ньому проживають. Здавалося б, ну що таке реферат про ту чи іншу постать? «Нарив» в Інтернеті, гарно одягнувся, вийшов на сцену і прочитав чи розповів, попередньо натренувавшись. Але ж ні! Те, як доступно подавалася інформація про велетів українського духу, і наскільки правильно вона була підібрана, наскільки мудро були розставлені акценти, показує, що наші діти все-таки нас перевершать. А це не може не тішити.

По-третє, говорячи про дітей, котрими може і має гордитися Трускавець, не можна забути і про їхніх наставників, зокрема вчителів християнської етики. Наприклад, пані Лариса Рой, котра викладає християнську етику в школі-гімназії, недарма стала у 2015 році лауреатом Премії імені отця Олекси Пристая від «Трускавецького вісника» в номінації «Духовність». Розповідь її вихованиці Анни Головей про роль митрополита Андрея Шептицького, котра супроводжувалася уривками з фільму «Андрей», є прикладом того, як важливі речі можна донести широкій публіці у доступний спосіб. Та ще й так, щоб запам’яталося і хотілося наслідувати. Втім, це саме можна сказати про кожен з виступів, котрі були підготовлені для конференції.

Свято Української Молоді «Велети українського духу» розпочалося зі спільної молитви та вітального слова єпископа Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Григорія Комара. Подібно як мала дитина сідає батькові на плечі і бачить більше та дальше, так і ми маємо спертися на духовну спадщину велетів українського духу, зазначив отець-єпископ. Він зауважив, що понині слова митрополита Андрея, патріархів Йосифа та Любомира та інших велетів українського духу є актуальними, а в значній мірі і пророчими. Владика Григорій порадив сягнути по писемну спадщину цих видатних людей, котрі внесли неоціненний вклад в історію Церкви та історію України, або хоча б ознайомитися з їхніми біографіями.

З вітальними словами до учасників конференції виступили також міський голова Трускавця Андрій Кульчинський та голова Львівського обласного Товариства політичних в’язнів і репресованих, член Громадської ради «Святий Юр» Петро Франко. Перший наголосив, що вже не вперше у Трускавці проводиться вшанування згадуваних вище постатей, навівши за приклад конференцію, присвячену Йосифові Сліпому (2017), а другий розповів цікаві історії своїх зустрічей з митрополитом Андрієм та патріархом Йосифом.

Апогеєм підготовки до безпосередньо самих викладів став невеличкий концерт ансамблю скрипалів Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького під керівництвом директора школи Ігоря Нича (концертмейстер Оксана Кіселичник). Святкову атмосферу створювали не лише український стрій учасників конференції, але й виставка робіт вихованців Будинку учнівської творчості (директор Василь Петранівський).

Метою конференції були розробка і впровадження системи національного виховання, направленої на всебічний розвиток особистості в гармонії, духа, душі, тіла, природи; розвиток в українському суспільстві християнських цінностей, християнської моралі, християнських чеснот, християнської культури, християнської мудрості; формування в української молоді духа єдності, духа любові, духа справедливості, духа лідерства, духа переможців; виховання в національно свідомої молоді; залучення молоді до науково-практичної роботи з актуальних питань духовності та просвітництва в новітній історії України і світу.

Організаторами дійства стали Громадська рада «Святий Юр», Центр національного виховання ім. Андрея Шептицького, Всеукраїнська громадська організація «Союз українок» та Трускавецька міська рада. Відповідно до Трускавця прибули поважні гості зі Львова, серед яких поет Ігор Калинець, письменник Петро Шкраб`юк, президент Центру національного виховання ім. А.Шептицького та президент благодійного фонду «Святий Юр» Григорій Бранець, колишній довголітній директор Львівського національного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької Тадей Едер, доктор філософії Олег Огірко, громадські діячі Петро Франко, Ірина Коцюб`як, Валерій Калинюк, інші поважні особи.

Теми, які були висвітлені на конференції, це: 1) «Андрей Шептицький – провідник української нації», Головей Анна, учениця 9-А класу НВК «СЗШ№2-гімназія», керівник вчитель християнської етики Рой Лариса Григорівна, 2) «Воїн і ангел… з любов’ю до Бога і ближнього», Іванків Ольга, Тершак Наталія, учениці 11-А класу СЗШ№1, керівник вчитель християнської етики Барабаш Лариса Василівна, 3) «Нескорений мученик. З любов’ю до Бога і ближніх», Хомин Андріана, Ярош Ольга, учениці 11-А класу СЗШ№1, керівник вчитель історії Губерська Тетяна Зенонівна, 4) «А віра – то підстава сподіваного, доказ небаченого…», Лепак Аліна, Бунь Мар’ян, учні 8-А класу; Антоник Ольга, Ірас Любомир, учні 11-А класу НВК «СЗШ№2-гімназія», керівник вчитель української мови та літератури Мількович Марія Миколаївна, 5) «Світова велич Івана Франка», Васурчак Анна, учениця 10-А класу СЗШ№3, керівник вчитель української мови та літератури СЗШ№3 Павелкевич Леся Миколаївна, 6) «Любомир Гузар про духовне виховання молоді», Печіль Ірина, учениця 10-А класу СЗШ№3, керівник вчитель християнської етики Стець Михайло Васильович, 7) «Степан Томашівський – історик, публіцист, громадський і політичний діяч», Володимир Томашівський, учень 8-В класу СЗШ№1, керівник вчитель історії Слотило Леся Василівна, 8) «Листи Андрея Шептицького матері», Ткаченко Ірина, учениця 8-А класу НВК «СЗШ№2-гімназія», керівник вчитель української мови та літератури Мількович Марія Миколаївна.

Говорячи про те, чим може гордитися Трускавець, варто згадати ще одну деталь. Наше місто-курорт може гордитися й тим, що вшанувало спорудженням пам’ятників і митрополита Андрея Шептицького, і патріарха Йосифа Сліпого. Якщо погруддя чи монументи Франка є не лише в обласних центрах, але і в малих містечках, то пам’ятниками Андрею Шептицькому та Йосифу Сліпому мало хто може похвалитися. У Трускавці ж біля церкви святого Миколая в 2010 році було відкрито погруддя митрополиту Андрею, а біля церкви Покрови Богородиці в 2017 – монумент патріарху Йосифу. До речі, всі три пам’ятники (Шептицькому, Сліпому та Франку) у Трускавці було споруджено коштом однієї людини, мецената Лева Грицака. Тож наше місто теж може гордитися фактом, що має такого славного мецената.

…Велети духу… Українського духу! Один – граф, польський аристократ, другий – мужичий син і одночасно геній, третій – мученик за віру в сталінських концтаборах, ще один – жертва радянського терору, п’ятий – совість новітньої української нації. Кожного з них доля ламала, але не зламала. Кожен мав спокуси, борикався з проблемами свого часу, робив помилки, але вставав і йшов далі, вперед.

Велетами не народжуються, ними стають, гартуючи себе, вдосконалюючись духовно та інтелектуально, намагаючись бути Людиною завжди і всюди. Людиною, котра любить ближнього свого, любить Господа, а ще любить свій народ і Святу Церкву. Тому постаті цих велетів духу мають бути для сучасної молоді (і для нас з вами також) прикладами, зразками для наслідування в незрівнянно більшій мірі, ніж постаті нікчемних політиків сучасності. Бо політика минуща, а душа вічна…

Володимир Ключак

Стартував новий конкурс поезії, прози та малюнку про Дрогобич і дрогобичан

У соціальній мережі Фейсбук стартував новий конкурс поезії, прози та малюнку про Дрогобич і дрогобичан. Читайте і беріть у ньому участь!

Дрогобич – старовинне галицьке місто, яке виросло в передгір’ї Карпат завдяки видобутку солі. Воно багате своєю історією, здобутками, легендами і таємницями, своїми будівничими та шляхетними лицарями, імена яких залишились назавжди у наших літописах. Дрогобич – це місто Юрія Котермака, Івана Франка, Бруно Шульца, Раймонда Яроша, Броніслава Козловського і ще багатьох сотень дрогобичан, котрі назавжди залишили свій пам’ятний слід в історії міста. І тому Дрогобичу присвячені пісні; воно залишиться у пам’яті тих, хто зустрів тут своє перше кохання, отримав освіту, написав музику, здобув перемогу в спортивних змаганнях, намалював першу картину і хто, нарешті, любить це місто. Дрогобич – це місто музики і поезії. Йому притаманний своєрідний шарм і дух.

І саме тому на сторінці Літературного конкурсу «Pro Patia!» у Фейсбуці започатковується новий міні-конкурс «Це моє місто», присвячений Дрогобичу та дрогобичанам.

Умови конкурсу:

1. Конкурс присвячений винятково місту Дрогобичу та дрогобичанам і проводиться у наступних номінаціях:

- поезія;

- мала проза;

- малюнок (графіка, акварель).

2. Нагородою переможцям стане примірник книжки, в яку увійдуть усі твори, визнані журі найкращими. Можливі також заохочувальні призи від меценатів.

3. Автори самостійно публікують у цій спільноті 1-3 власні твори. При публікації на початку твору автор зобов’язується вказати: «На міні-конкурс «Це моє місто». Автори малюнків публікують фотографії своїх робіт (бажано хорошої якості) та підписують так само – «На міні-конкурс «Це моє місто», з коротким дописом про себе і роботу. Кількість малюнків – до 3. Участь третіх осіб (крім батьків чи опікунів неповнолітніх учасників конкурсу) неприйнятна.

4. Учасники конкурсу зобов’язуються підписувати свої твори справжніми іменами та прізвищами, якщо у Фейсбуці їхні облікові записи є під творчими псевдонімами.

5. Мова літературних творів – винятково українська.

6. У творах заборонено вживати нецензурну лексику, виявляти ненависть до інших націй, релігій, рас (читаймо Конституцію України), вказувати імена (прізвища) діючих представників влади в образливій формі, як і вихваляти їхню роль, а так само порушувати політику стандартів спільноти Facebook. Пам’ятайте: сторінка модерується.

7. Конкурс стартує 10 квітня і триває до 10 серпня включно.

8. У конкурсі не можуть взяти участь члени журі.

9. Рішення про переможців приймається колегіально, остаточне рішення приймає голова журі. Думки організатора конкурсу та меценатів на рішення журі не впливають.

10. Претензії щодо рішення журі не розглядаються. Будь-який тиск на члена журі рівноцінний вибуттю з конкурсу. При виявленні плагіату учасник теж вибуває з конкурсу.

11. До розгляду журі приймаються ті твори конкурсантів, які були опубліковані станом на кінцеву дату. Оголошений переможцем у номінації малюнку учасник зобов’язується надіслати світлину роботи повторно, але у повній вазі (не стиснену при завантаженні у Фейсбук) на адресу електронної пошти e-mail: 123dr@ukr.net.

12. Місце проживання автора (фізично) – на неокупованій частині України або за кордоном. Переможець зобов'язується повідомити організаторам конкурсу номер телефону та детальну адресу проживання для отримання призу.

13. Голова журі – член Національної спілки письменників України, волонтер, журналістка, переможниця Всеукраїнського літературного конкурсу «Pro Patria!» (2011 р.) Катерина Тихонова. Члени журі: письменниця, педагог Галина Жубіль; журналіст, краєзнавець, лауреат літературних конкурсів Олег Стецюк; член Національної спілки письменників, поетеса Любов Долик; старший викладач Дрогобицької дитячої художньої школи Володимир Місяць. Організатор конкурсу – член ЛОО НСЖУ Юрій Федчак, ініціатор – Олег Стецюк.

14. Зв’язок з організаторами – e-mail: 123dr@ukr.net.

15. Запрошуються до партнерської участі ЗМІ, представники бізнесу та всі охочі підтримати цей міні-конкурс.

Джерело

Уряд реалізує унікальний культурний проект  "Малі міста – великі враження"

Кабінет Міністрів України спільно з органами місцевого самоврядування розширює культурний проект "Малі міста – великі враження", що покликаний показати значний культурний спадок невеликих міст та містечок нашої держави, а також залучити можливості децентралізації для перетворення малих містечок  на самостійні центри із власним унікальним культурним ресурсом.

Про це повідомив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Уряду 10 квітня 2019 року. "Минулого року ми спробували провести такий проект по країні, побачили, наскільки він є унікальним і необхідним, і вирішили в цьому році його розширити", – наголосив він.

Як повідомив міністр культури Євген Нищук,  пілотна версія цього проекту була запущена в 2018 році. Громади подали 153 заявки.  Переможці конкурсу  отримали фінансову підтримку у розмірі не менш ніж 500 тис. грн. для реалізації проекту  А вже цього року  за ініціативи Володимира Гройсмана на конкурс у держбюджеті було виділено вже 50 млн грн. Ці кошти буде спрямовано на підтримку культурних ініціатив у населених пунктах із населенням до 50 тисяч жителів. Ініціаторами проектів можуть стати як органи місцевого самоврядування, так і юридичні особи, творчі спілки і фізичні особи-підприємці.

Прем’єр-міністр повідомив, що торік у межах проекту провели 10 культурних подій на місцях, тоді як цьогоріч підтримка в 50 млн грн на грантовій основі дасть можливість провести близько 100 таких подій, і зауважив, що такі заходи об’єднують сотні тисяч людей.

«Чим ми сильні? Серед іншого – креативними індустріями. Українці надзвичайно креативні, і нам потрібно створити середовище, в якому ці індустрії могли б розвиватися – не тільки у великих містах, а й у маленьких, – сказав Володимир Гройсман. – Україна – це не просто місце на карті, а велика 45-мільйонна країна», - наголосив Володимир Гройсман.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету міністрів УкраїниСоздан 11 апр 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником