Трускавецький вісник № 55 (1790) від 24 квітня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 55 (1790) від 24 квітня 2019 р.

24.04.2019У номері: Прес-конференція в ПрАТ «Трускавецькурорт»; Ротавірусні та імунокеровані інфекції; Про сумнівні борги за газ та субсидію; ЗНО.

Короткі новини

Дізнайтесь де саме Ви будете проходити ЗНО!

Львівським регіональним центром оцінювання якості освіти здійснено розподіл учасників ЗНО за пунктами проведення у Волинській, Львівській та Рівненській областях.

З 30 квітня 2019 р. учасники, зареєстровані для проходження зовнішнього незалежного оцінювання, матимуть можливість роздрукувати запрошення-перепустки, де буде вказана адреса пунктів проведення ЗНО на обрані предмети тестування.

Для цього необхідно зайти на «Особисту сторінку учасника ЗНО (за номером сертифіката та пін-кодом, який є у ньому) через сайт УЦОЯО чи сайт Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.

Нагадуємо, що допуск учасників у пункти проведення ЗНО здійснюється за наявності:

- документа, що посвідчує особу (паспорта, ІD картки чи свідоцтва про народження),

- Сертифіката;

- запрошення-перепустки у дні проведення тестувань з 10.15 год. до 10 год.50 хв.

Бажаємо успіху!

Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти

ПрАТ спростовує, інформує та закликає до конструктиву

Напередодні надважливої та знакової позачергової сесії Трускавецької міської ради керівництво ПрАТ «Трускавецькурорт» та ТОВ «Трускавецькі лікувальні води» провело 24 квітня годинну прес-конференцію для місцевих журналістів, метою якої було спростування деякої оприлюдненої в ЗМІ інформації, роз`яснення деталей щодо входження міськради в ТОВ «ТЛВ» та заклик до конструктиву. З журналістами поспілкувалися очільники вищеназваних підприємств Андріан Львович Драновський та Андрій Михайлович Тарнавський.

Розпочалася прес-конференція зі спростування деяких фактів, наведених у інтерв`ю міського голови Трускавця 2002-2010 рр., голови МГО «Рада Старійшин» Лева Грицака. Повний текст спростування ПрАТ розмістить дещо згодом, а на прес-конференції було заторкнуто тему податкового боргу, якого, за словами очільника ПрАТу Андріана Драновського, підприємство не має, незаконної приватизації 160 об`єктів у Трускавці, звільнення 5 тисяч працівників та інше.

«Я обурений», сказав Андріан Драновський, коментуючи інтерв’ю Лева Ярославовича. Він пояснив, що приватизація була законною, що в ЗАТі, а далі в ПрАТі ніколи не працювало більше ніж 3 400 осіб і що жодного податкового боргу немає, в чім можна пересвідчитися, зайшовши на сайт ДФС. Відкидаючи звинувачення, оприлюднені в інтерв’ю, Андріан Драновський пішов у наступ, нагадавши про борг «Карпат» перед ПрАТ «Трускавецькурорт», який становить 1 млн. грн. «Карпати» не визнають цей борг з причини одностороннього та самовільного підняття ціни на мінеральну воду, але крапку у суперечці двох підприємств поставить суд. Бо, каже Андріан Драновський, позов обов’язково буде.

Як ми вже зазначили вище, детальне спростування ПрАТ обіцяє оприлюднити найближчим часом, тож присутні перейшли до обговорення головної теми – хто та чому протидіє входженню міськради в ТОВ «Трускавецькі лікувальні води». Намагаючись зробити хід конем, Андріан Драновський пригадав Договір про співпрацю між ЗАТ «Трускавецькурорт» та Трускавецькою міською радою, підписаний у 2006 р. Нагадаємо, тоді новообраним міським головою був Лев Грицак, а Павло Якубенко став головою Наглядової ради ЗАТу. Тоді, 13 років тому, міська рада давала добро на впровадження платного відпуску води «Нафтуся» в бюветах мінвод №1 і №2, а ЗАТ зобов’язувався перераховувати 30% чистого прибутку (!) в бюджет міста і надати можливість всім без винятку трускавчанам вільно споживати цілющі води нашого курорту. Як бачимо, ця пропозиція для міста значно цікавіша, аніж теперішні неясні «перспективи» входження в ТОВ, яке може давати прибуток, а може й не давати, або бути абсолютно збитковим.

До слова, Договір про співпрацю зразка 2006 р. – не єдиний такий документ з благими намірами. Бо був ще договір міста та ЗАТу, підписаний Левом Грицаком та Богданом Аксентійчуком, коли ЗАТ передав місту теперішній другий корпус ТМР (тоді один з корпусів «Берізки»), був ще Меморандум із Р. Козиром зразка 2011 року, був Меморандум з А. Кульчинським від 2015 року. Виникає логічне запитання – невже це три такі різні міські голови винні, що ці договори так і залишилися голими буквами на папері?

Переконуючи журналістів, а відтак і громаду Трускавця, Андріан Львович та Андрій Михайлович наводили ті ж аргументи на користь входження міста в ТОВ «ТЛВ», що і раніше:

1) місто вкладає мінімум коштів (не виключено, що тільки 5 тисяч гривень, бо статутний фонд ТОВ «ТЛВ» становить всього 10 тис. грн.), а отримуватиме щорічно 3 млн. прибутку,

2) проти входження в ТОВ «ТЛВ» протестує не громада, а «одні й ті ж особи», які мають політичну чи економічну зацікавленість,

3) у випадку неприйняття рішення про входження в ТОВ «ТЛВ» вони готові чекати, або ж підуть шляхом домовленостей з приватними структурами, бо «ТЛВ» потребує вливання коштів,

4) за гідромінеральною базою курорту ведеться належний контроль, а спекуляції навколо її стану тільки шкодять іміджу Трускавця,

5) пропозиція входження в ТОВ «ТЛВ» викликана турботою про місто та його мешканців і економічним фактором можливості спільно заробляти, адже місто зможе вплинути на ті вілли, готелі, санаторії, котрі зараз не поспішають укладати угоди, через що «ТЛВ» терпить прямі збитки,

6) питання запровадження плати за вхід на бювет не стоїть зараз на порядку денному, хоча до нього можна буде повернутися з часом,

7) пропозиція 50% на 50% частки міста та ПрАТу в ТОВ «ТЛВ» є найчеснішою і сприятиме довірі між громадою міста та господарюючою структурою.

Аргументів на користь входження в ТОВ «ТЛВ» було озвучено більше, пряму мову Андріана Драновського та Андрія Тарнавського можна послухати в прямій трансляції прес-конференції в групі «Трускавець. Оперативно» на Фейсбуці (є 2 частини).

Очільникам ПрАТу та ТОВ «ТЛВ» задавали питання журналісти Володимир Ключак, Ніна Федько, Ольга Куц, Любомир Поливка, Галина Носова. Автор цих рядків задав кілька питань, зокрема і щодо ризику діяльності ТОВ у випадку зміни влади в Трускавці. Адже вже наступного року (а може ще й цього) на місцевих виборах очолити Трускавець може і не Андрій Богданович, а, для прикладу, Ігор Володимирович, Лев Ярославович чи Руслан Ярославович. І що тоді? Чи не краще ПрАТу шукати іншого, надійнішого партнера для входження в ТОВ? Відповідь була чітка – якщо для міста це вигідна пропозиція і підприємство даватиме доходи в міський бюджет, то який мер свідомо відмовиться від зайвих 3 мільйонів гривень в рік?

Прес-конференція пройшла в конструктивній та доброзичливій атмосфері. На відміну від сесій, громадських слухань чи засідань комісій тут ніхто нікого не перебивав, і представники ПрАТ «Трускавецькурорт» та ТОВ «Трускавецькі лікувальні води» малим можливість чітко донести свої меседжі. А вони такі: не вірте крикунам, проаналізуйте факти та цифри, наша пропозиція вигідна для міста, і чим швидше місто прийме відповідне рішення, тим це буде краще як для міста загалом, так і для ТОВ та гідромінеральної бази курорту зокрема.

Але чи почують один одного всі сторони цієї дискусії, котра вже і так затягнулася в часі? Чи перестануть всі одночасно говорити, щоб лише не почути опонента? Чи стане мер діяти в інтересах громади, а не ПрАТу? Чи прийме остаточне рішення завтрашня сесія? На жаль, ніхто не може дати стовідсоткової відповіді коли це все закінчиться і що з того вийде.

Процес триває. Коли колотити перед Великоднем у трилітровому слоїку домашню сметану, то вийде добра грудка жовтенького якісного смачного масла. А коли колотити воду, то вийде велике ніц. А що вийде з входження міста в ТОВ «ТЛВ»?

Володимир Ключак, фото з архіву «Трускавецького вісника»

Лев Грицак: «Про жодне спільне підприємство з недобросовісним партнером не може бути й мови»

Сьогодні, 24 квітня, керівники ПрАТ «Трускавецькурорт» Андріан Драновський та ТОВ «Трускавецькі лікувальні води» Андрій Тарнавський дали прес-конференцію, під час якої, зокрема, вони спростовували закиди міського голови Трускавця 2002-2010 рр., голови МГО «Рада Старійшин» Лева Грицака, озвучені ним в інтерв`ю від 23 квітня.

Щоб завершити з темою взаємних звинувачень та непорозумінь, беремо коментар з приводу спростувань ПрАТу в Лева Грицака.

Отже, своєрідне спростування на спростування – у нашому бліц-інтерв`ю.

- Леве Ярославовичу, Андріан Львович Драновський заявив про борг «Карпат» перед ПрАТом у сумі 1 млн. грн. Чи існує цей борг і звідки він виник?

- Це по розрахунках ПрАТ «Трускавецькурорт» ми винні їм 1 млн. грн. Насправді ж події розвивалися так. Коли ПрАТ «Трускавецькурорт» підняв ціни на мінеральну воду, причому без погодження з виконкомом і без вагомих на це причин, тоді зібралися керівники оздоровниць, які входять в ГО «Курорт Трускавець». Вони прийняли рішення не платити цю підвищену без вагомих причин ціну і звернутися в Антимонопольний комітет України. Наскільки я пригадую, їх підтримала ще й громадська організація «Рада Старійшин».

В Антимонопольний комітет України ГО «Курорт Трускавець» було направлено відповідний лист, і за фактом порушень було відкрито справу. Про це ми довідалися із відповіді АМКУ.

Хочу зазначити, що нам прийшло кілька відповідей по цьому питанні, а потім ще й повідомлення, що Антимонопольний комітет у Львівській області оштрафував ПрАТ «Трускавецькурорт» за таке самовільне та необґрунтоване підвищення ціни на воду на 68 чи 69 тисяч гривень. Точну цифру штрафу я зараз не пригадую, та це не так і важливо, важливим є сам факт визнання, що ціну на мінеральну воду підняли всупереч процедури, передбаченої чинним законодавством України.

Чи інші підприємства укладали з ПрАТом угоди на нову ціну чи ні – я цим не цікавився. Ми ж, ГКК «Карпати», оплачували згідно старої угоди, оскільки не визнавали нової ціни. Напевно, цю отриману різницю між ціною згідно укладеної нами угоди та самовільно встановленою ПрАТом новою ціною це підприємство і розраховує як борг.

Але це є предметом спору між двома суб’єктами господарювання, і цей так званий «борг» не має абсолютно жодного стосунку до теми входження міста в ТОВ «Трускавецькі лікувальні води», котра зараз обговорюється. Так що намагання придумати «Карпатам» якийсь борг в 1 млн. грн. перед ПрАТом розцінюю як намагання відволікти увагу громади Трускавця від цієї оборудки.

Насамкінець подам цифри, котрі засвідчують як ПрАТ зловживає своїм монопольним становищем і системно піднімає ціну за реалізацію мінеральних вод. Так, в 2015 р. 1 м3 води коштував 4 тис. 600 грн., в 2016 р. вже 7 тис. 500 грн., а в 2017 р. – 8 тис. 750 грн.

- На прес-конференції була названа і цифра в 200 тисяч гривень – що це борг «Карпат» перед ТОВ «Трускавецькі лікувальні води»…

- А ось тут я цілком погоджуюся. Так, такий борг існує, і виник він буквально в кілька останніх місяців, котрі для Трускавця в цілому і для «Карпат» в тому числі були непростими в зв’язку з введенням в Україні воєнного стану в кінці листопада 2018 року.

Як пригадуєте, це рішення Президента ввести воєнний стан болюче вдарило по всіх оздоровницях Трускавця, в тому числі й по нас, адже не таємниця, що в «Карпатах» відпочиває та лікується багато гостей з Польщі. Введення воєнного стану різко скоротило їхню присутність, фактично в грудні-січні поляки до нас не їздили.

Так що наявність боргу в 200 тис. грн. перед ТОВ «Трускавецькі лікувальні води» цілком можлива. Ця сума нами не оспорюється.

Хочу запевнити керівника підприємства, що при більшому заїзді відпочивальників з травня місяця цей борг нашим підприємством буде погашено.

- Леве Ярославовичу, особливо обурила Андріана Драновського інформація про податковий борг ПрАТу. Він каже, що це не так, що жодного боргу по податкових платежах очолюване ним підприємство не має.

- Якщо це так, як він каже, то в цьому випадку я можу перед ним вибачитися. Але водночас розповім звідки в мене такі дані. Кілька днів тому я мав зустріч з представником бенефіціара (власника) ПрАТ «Трускавецькурорт». І він мені розповів, що ПрАТ має великі проблеми зі сплатою податків, і що це є причиною (чи однією з причин), чому так лобіюється питання, щоб місто ввійшло в ТОВ «Трускавецькі лікувальні води» і почало фінансово підтримувати це підприємство, а отже і ПрАТ.

Я розумію, що в них дійсно можуть бути труднощі зі сплатою податків, адже є величезні території під санаторіями, котрі зараз не функціонують, а податки платити потрібно.

Окрім того, інформація про велику заборгованість ПрАТу щодо податків озвучувалася депутатами на комісіях, перед сесіями та після сесій. Зокрема, що ще в 2015 році міська рада судилася з ПрАТом через заборгованість.

І я у своєму інтерв’ю наголосив, що ПрАТ «Трускавецькурорт» саме тому створило «чисте» від будь-яких недоїмок чи невиконаних зобов`язань підприємство ТОВ «Трускавецькі лікувальні води», щоб місто не мало аргументів посилатися на їхню недобросовісність в попередні часи.

- Андріан Драновський каже, що в ЗАТ ніколи не працювало більше, ніж 3 400 осіб, Ви ж говорили про скорочення 5 тисяч.

- В часи коли ЗАТ «Трускавецькурорт» очолював Богдан Аксентійчук, в документації фігурувала цифра більше 5 тисяч працівників. Звісно, що не скоротили їх всіх до одного, про це ніхто й не говорив. Але масштабність скорочення була вражаюча – не до порівняння з жодним іншим санаторієм у Трускавці.

Станом на 1999 р., коли розпорядженням № 164-Р міського голови Трускавця від 24 березня 1999 р. було зареєстровано ЗАТ «Трускавецькурорт», всього нараховувалось 5 тис. 700 працівників. Через неповних 20 років роботи ЗАТу їхня кількість скоротилася в рази. Хоча вони на всіх рівнях доказували, що працюють на розвиток, на популяризацію, на впровадження нових технологій в системі оздоровлення громадян.

По офіційній інформації в 2016 р. в ПрАТ було зареєстровано 885 працівників. А вже в 2017 р. з неофіційних джерел – 320 осіб. Якщо ГГРЕС раніше обслуговувало 130 осіб, то зараз, здається, близько 80 осіб.

Робіть висновки чи я щось сказав неправдивого про скорочення в ПрАТі. Цифри говорять самі за себе.

- Закидом у Вашу сторону, Леве Ярославовичу, була згадка і про Договір про співпрацю з 2006 року. Мовляв, Ви самі були за платний відпуск «Нафтусі»…

- Так, дійсно, була така угода про 30% для міста від чистого прибутку від реалізації «Нафтусі». Цей Договір про співробітництво було укладено нами в 2006 році, коли було потепління стосунків між містом та ЗАТом.

Я домовився з тодішнім керівником профспілок України Олександром Стояном, що ЗАТ віддасть місту той будинок, де зараз знаходиться другий корпус міської ради (вул. Бориславська, 1, колишній корпус сан. «Берізка»), і Палац культури «Мир». Але покійний Богдан Аксентійчук, який тоді був генеральним директором ЗАТу, переконав Стояна, щоб «Мир» нам не віддавати. Було створене спільне підприємство ЗАТу та міської ради «Трускавецький культурно-мистецький центр» з частками 50% на 50%. Нічого не нагадує?

Статут цього ТОВ тоді розробляв юрист ЗАТу Андріан Копинець. У це ТОВ ЗАТ «Трускавецькурорт» увійшло 50% часткою – балансовою вартістю Палацу культури «Мир», а міська рада 50% КП «Читальня». При цьому відсутність більшості у прийнятті управлінських рішень не давала можливості міській раді ефективно використовувати Палац культури для проведення загальноміських заходів, отримання коштів з концертів до міського бюджету. Керівник ЗАТ не допускав розповсюдження квитків на концерти в ПК «Мир» у курортному парку, який тоді обслуговував ЗАТ. Відповідно і кошти, необхідні для ремонту ПК, що був власністю ЗАТ, було недоцільно вкладати з бюджету міста.

Все закінчилося тим, що через якийсь час міськвиконком дав згоду на припинення діяльності КП «Читальня» у ТзОВ «Культурно-мистецький центр». Палац культури «Мир» був проданий власником, гроші поступили на рахунок ЗАТ «Трускавецькурорт». Але цинізм не має меж – через тиждень у газеті «Трускавецькурорт» керівник ЗАТ пише замітку, що буцімто це міський голова продав ПК «Мир». І зараз вони цю брехню повторюють.

Але повернуся до договору 2006 року. Я і тоді вважав, і зараз вважаю, що цей договір був дуже позитивним для міста, і якби він виконувався, то зараз не стояли б ці питання щодо спільного підприємства чи платного входу в бювет. Трускавецька міська рада отримувала б 30% чистого прибутку від реалізації мінеральних вод, і не витрачала б жодних коштів. Для всіх трускавчан був гарантований безкоштовний доступ до споживання наших лікувальних вод.

Інше діло, що ЗАТ, підписавши цей договір, не виконував його. І це ще раз підтверджує їхню недобросовісність.

І ще один важливий момент – тоді, в 2006 році, гідромінеральна база ще не була доведена до такого жалюгідного стану, як це є зараз. Я не хочу детально зупинятися на всіх цих дражливих моментах, але кожен, хто чув виступ депутата Василя Тимчишака на сьогоднішньому засіданні бюджетної комісії про стан об’єктів гідромінеральної бази, може зробити висновок.

Тому про жодне спільне підприємство з недобросовісним партнером не може бути й мови. І саме про це говорили всі без винятку представники трускавецької громади на громадських слуханнях, які 14 березня організовував ПрАТ «Трускавецькурорт». Громада своє слово сказала чітко та недвозначно. І депутати мають слухати громаду, а не заявляти, що на них хтось чинить тиск.

Володимир Ключак

«Сумнівні» борги за газ не впливатимуть на субсидію

Незаконні донарахування в платіжках споживачів додаткових обсягів природного газу за приведення до стандартних умов не братимуться до уваги управліннями соціального захисту населення під час перепризначення у травні субсидій на новий рік.

Міністерство соціальної політики України, враховуючи позицію НКРЕКП про неправомірність дій операторів газорозподільчих мереж, ініціювало зміни до Постанови КМУ № 848. Вони передбачають право субсидіантів на автоматичне перепризначення допомоги на новий період за наявності «сумнівного» боргу за газ.

Субсидіанти сигналізують, що останнім часом їм приходять платіжки зі значними боргами. Природа цих боргів для них є незрозумілою, оскільки за спожитий їхнім домогосподарством газ, вони розраховуються вчасно. Тому за пропозицією Мінсоцполітики Уряд прийняв рішення не враховувати ці «сумнівні» борги.

У травні, на вимогу Постанови КМУ №848, усі постачальники природного газу будуть зобов’язані надати у місцеві управління соцзахисту інформацію щодо наявності простроченої заборгованості без зазначення нарахувань за так звані коефіцієнти. На основі цієї інформації й будуть перепризначатися субсидії.

Ті сім’ї, які розраховуються за газ вчасно і в повному обсязі, отримають право на готівкову субсидію. Ті громадяни, які матимуть борги за спожитий ними газ, будуть переведені на безготівкову форму монетизації. Борги сумнівного походженні ні в першому, ні в другому випадку, не впливатимуть на процес перепризначення субсидій.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України

Ротавірусні та імунокеровані інфекції

Весняна атака ротавірусів. Ротавірусна інфекція

Ротавірусна інфекція – гостре вірусне захворювання, яке характеризується проносами, блюванням, слабкістю, підвищенням температури тіла.

Джерелом ротавірусів є людина. Передача відбувається фекально-оральним шляхом під час прямого контакту, вживання в їжу інфікованих ротавірусом страв і води та при контакті з іншими поверхнями та предметами, що могли бути забруднені фекаліями (іграшки, підлога, меблі, одяг тощо). Ротавірус дуже легко передається від людини до людини. Велика кількість вірусів міститься у фекаліях інфікованих осіб у період з двох днів до початку діареї до десяти днів після зникнення симптомів захворювання. Тривалість виділення ротавірусу з фекаліями в осіб із ослабленою імунною системою може бути протягом більш ніж 30 днів після інфікування.

Ротавірусне захворювання може мати легку форму перебігу – водяниста діарея при цьому триває декілька днів, при тяжкій формі захворювання спостерігається блювання, жар. Тривалість інкубаційного періоду 1-3 дні. Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок — різке підвищення температури (близько третини пацієнтів мають підвищену температуру тіла до 39°С), нудота, іноді біль в животі, часте блювання, сильний пронос, випорожнення — яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Багаторічні спостереження виявили, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або після епідемії грипу, за що ротавірусне захворювання отримала в народі неофіційну назву «кишковий грип». Симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, як правило, зникають через 3-7 днів

Для підтвердження діагнозу необхідно провести лабораторні дослідження, найбільш доступним з яких є виявлення антигену ротавірусу у зразках калу методом імуноферментного аналізу.

Під час захворювання необхідно дотримуватися заходів особистої гігієни, щоб запобігти зараженню. Особи, що наглядають за хворими, повинні часто мити руки, обробляти руки антисептичними засобами. Забруднені поверхні повинні бути вимиті водою з милом. Обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус і попереджує передачу захворювання.

Профілактика ротавірусної інфекції - це дотримання чистоти та особиста гігієна (мити руки після вулиці, туалету і прибирання будинку). У повсякденному житті, особливо, якщо є маленька дитина, бажано використовувати кип’ячену воду і обдавати окропом іграшки, якими грає малюк, адже окріп згубно діє на мікроби. Купати дитину до року життя потрібно в кип’яченій воді. Рекомендується робити профілактичні вакцинації.

Стежте, щоб продукти, які ви їсте, були чистими. Овочі і фрукти потрібно добре мити.

Л. В. Янківська, зав. відділення організації епідеміологічних досліджень Дрогобицького ММВ ДУ "ЛОЛЦ МОЗ України»

Імунокеровані інфекції та їх профілактика

/Попередити. Захистити. Щепити!/

24-30 квітня в Україні проводиться Європейський тиждень імунізації. Сьогодні ми знову звертаємо увагу на підготовку та організацію важливого профілактичного і протиепідемічного заходу специфічного захисту населення від збудників інфекційних хвороб – імунопрофілактику. Проведення вакцинації населення є вкрай важливою!

Унаслідок контакту зі збудниками інфекцій (мікробами чи вірусами) у людини формується тимчасовий або постійний імунітет. Імунопрофілактика дозволяє виробити імунітет до контакту зі збудниками, тобто уникнути захворювання.

Імунізація є одним із пріоритетних напрямків діяльності системи охорони здоров’я України. Вона показала себе ефективним засобом контролю керованими інфекціями. Проведення імунопрофілактики регламентується Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», в якому в статті 12 ідеться про профілактичні щеплення. Захист населення від інфекційних хвороб належить до національної безпеки.

Календар щеплень створює можливості для максимально безпечного проведення вакцинації. Він є наближеним до західних календарів щеплення, що забезпечує профілактику завезення інфекційних хвороб в Україну.

До Календаря профілактичних щеплень передусім включають вакцини проти інфекцій, що мають епідеміологічну значущість, яка визначається ризиком зараження, рівнем і структурою захворюваності з урахуванням вікових, професійних та інших груп населення, тяжкістю клінічного перебігу, віддаленими наслідками перенесеного захворювання тощо. Крім цього, епідеміологічна значущість інфекційної хвороби залежить від соціально-економічних, клімато-географічних, санітарно-побутових умов, особливостей епідемічного процесу інфекції.

Одним із вирішальних чинників зниження захворюваності на керовані інфекції є високий відсоток охоплення населення щепленнями, що призводить до розвитку "колективного імунітету". У цьому випадку відбувається сповільнення передачі збудника захворювання від людини до людини і зменшення циркуляції. Низька частка охоплення щепленнями проти деяких дитячих інфекцій не досягає такої мети. Циркуляція збудника не скорочується, а підвищення захворюваності зміщується у групи населення старшої вікової групи.

Високий рівень санітарно-гігієнічної культури населення, доброякісні продукти харчування, питна вода допомагають захиститись від багатьох інфекційних хвороб, але при ряді інфекцій, які передаються в основному повітряно-крапельним шляхом: коклюш, дифтерія, кір, паротит, краснуха, інші, які загрожують життю, цього не достатньо, і лише вакцинацією можна захиститись.

Щорічно вакцинація рятує від смерті 2-3 мільйони, від ускладнень - понад 700 000 дітей, а могло б бути врятовано на 1,5 мільйони більше.

Вакцини безпечні. У більшості випадків вакцина викликає незначну і тимчасову реакцію, наприклад, хворобливе відчуття в руці або незначне підвищення температури. Серйозні побічні ефекти надзвичайно рідкісні і ретельно відстежуються і розслідуються.

У вкрай взаємопов'язаному світі збудники попереджуваних вакцинацією хвороб можуть перетинати кордони і заражати будь-яку незахищену людину. Таким чином, зробивши щеплення – захистися сам і захистиш людей навколо себе.

Грип – це серйозне захворювання, яке щорічно забирає 300-500 тисяч людських життів в усьому світі. Вагітні жінки, діти молодшого віку, підлітки, особи похилого віку зі слабким здоров'ям і будь-яка людина з будь-якою патологією, наприклад астмою або хворобою серця, піддаються більшому ризику тяжких інфекцій і смерті. Більшість протигрипозних вакцин забезпечують імунітет проти трьох найбільш поширених штамів, які циркулюють в будь-який сезон.

Вакцини взаємодіють з імунною системою, викликаючи імунну реакцію, схожу з імунною реакцією на природну інфекцію, проте вони не викликають хворобу та запобігають виникненню ускладнень.

Л. В. Янківська, зав. відділення організації епідеміологічних досліджень Дрогобицького ММВ ДУ "ЛОЛЦ МОЗ України»Создан 24 апр 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником