Трускавецький вісник № 67 (1802) від 22 травня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 67 (1802) від 22 травня 2019 р.

22.05.2019



У номері: У Трускавці знайдено нове джерело «Нафтусі»; Зустріч з письменницею Надією Гуменюк; Міжнародна спортивна співпраця; Короткі новини; Про шкоду куріння.

Короткі новини

Трускавецькі «Золоті діти» представляють Україну на міжнародному фестивалі в Грузії

Хореографічний ансамбль Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького «Золоті діти» (керівники Олександр та Ніна Мойсеєнки) представлятиме нашу державу на міжнародному фестивалі «Золотий дельфін» в Грузії (м. Батумі). Це далеко не перший раз, коли талановиті трускавецькі діти показують свої вміння на престижних міжнародних конкурсах та змаганнях.

Зовсім нещодавно (12 травня) Трускавецька школа мистецтв (струнний оркестр та баянно-акордеонне тріо) була представлена на фестивалі «Сакура Денс» в столиці Закарпаття місті Ужгороді, а два дні перед тим камерний хор «Cantus» ТДШМ виборов диплом першого ступеня на міжнародному конкурсі «Творимо, співаємо, радіємо!».

А минулої суботи, 18 травня, вихованці школи мистецтв порадували своєю творчістю трускавчан та гостей міста – на центральній сцені курорту.

Трускавецький депутат став Заслуженим працівником охорони здоров

Згідно Указу Президента України № 188/2019 від 4 травня 2019 року начальник Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький» (військовий санаторій) Василь Іванович Вовчанський удостоєний звання «Заслужений працівник охорони здоров`я України».

Полковник Василь Вовчанський є діючим депутатом Трускавецької міської ради VII демократичного скликання, також був депутатом ТМР VI демократичного скликання (2010-2015 рр.). Очолюваний ним санаторій підпорядковується Міністерству оборони України.

Вітаємо Василя Івановича з заслуженим визнанням та почесним званням!

На вихідних в Києві пройде «Країна Франкіана»

У суботу-неділю 25 та 26 травня в Києві відбудеться фестиваль «Країна Франкіана». Про це інформує Міжнародний Фонд Івана Франка. Широкоформатний захід, присвячений пам’яті Івана Франка, пройде під гаслом «Країна Франкіана для дорослих і малих».

Фестиваль включає концертну, виставкову, презентаційну, сувенірну, та ігрову локації, які пропагують творчу і державотворчу спадщину Івана  Франка, культурно-мистецьке та туристично-рекреаційне розмаїття Дрогобиччини.

Центральна подія Фестивалю – урочиста церемонія нагородження переможців Всеукраїнського учнівського літературно-мистецького конкурсу «Стежками Каменяра».

Відкриє захід заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України "Верховина". Крім того, в концертній програмі братимуть участь гурт «Бориславські батяри», «Лабораторія джазу», акордеоніст-віртуоз Василь Клепач та ін..

Фестиваль відбуватиметься з 12:00 до 19:00 за адресою площа Івана Франка. Вхід вільний. Деталі за посиланням www.facebook.com/krainafrankianakyiv

Михайло Цимбалюк: «Правоохоронна реформа зазнала краху»

Потреба реформувати органи МВС була нагальною впродовж останніх десяти років, а те, що відбулося за фактом – не реформування, а розформування.

Про це під час круглого столу «Основні тенденції злочинності та протидії їй в Україні протягом 2018 року» зазначив голова Львівської обласної партійної організації ВО «Батьківщина», генерал-лейтенант міліції Михайло Цимбалюк, інформує прес-служба обласного партосередку.

Очільник «Батьківщини» на Львівщини зазначив, що від попереднього подібного засідання минуло менше року, а змін немає. «На жаль, ані правоохоронні органи, ані народні депутати, ані Кабмін не зробили серйозних висновків», – зазначив Михайло Цимбалюк.

За словами політика, насамперед потрібно визнати, що правоохоронна реформа провалилася.

«Однозначно в найкоротші терміни має бути напрацьована Національна програма реформування органів МВС і головне – необхідно постійно здійснювати контроль та координацію рівня злочинності», – підсумував Михайло Цимбалюк.

Власна інформація

У Трускавці знайдено нове джерело лікувальної води “Нафтуся”

Після 5 років пошуку і року досліджень знайдено нове джерело лікувальної води “Нафтуся”, яка вже доступна для гостей санаторно-готельного комплексу “Дніпро-Бескид” в Трускавці.

Відомий у всьому світі бальнеологічний курорт Трускавець завжди славився своїми цілющими джерелами, найвідомішою з яких вважається “Нафтуся”.

Санаторії Трускавця щорічно приймають понад 250 000 гостей з усього світу. Це не дивно. Можливість поліпшити здоров’я натуральною живою водою набагато привабливіше медикаментозного лікування.

Курорт Трускавець був заснований в 1927 році, Раймундом Ярошем і територіально він перебував в 4 кілометрах від сучасного Трускавця, в урочищі Помярки. Там же було розташоване перше джерело унікальної “Нафтусі”, яке знайшов і дослідив фармацевт Теодор Торосевич ще в 1836 році.

Пізніше були знайдені інші джерела, які зараз знаходяться в центрі сучасного Трускавця.

У 2013 році, глава правління санаторного комплексу “Дніпро-Бескид”, заслужений лікар України, доктор медичних наук – Чебаненко Олександр Іванович з колегами почав пошуки того самого, найпершого, Помірецького джерела “Нафтусі”.

І ось, після довгих 5-ти років пошуку і року досліджень, його вдалося знайти.

Дослідження проведені під керівництвом заслуженого лікаря України доктора медичних наук, професора Олександра Чебаненко свідчать про те, що “Нафтуся” з Помірецького джерела якісно відрізняється від Нафтусі з інших джерел.

За результатами діагностики проведеного на замовлення “СПА Трускавець” комплексу сертифікованого міністерством охорони здоров’я України (Апаратно-програмний комплекс Sensitive-imagio, програма Life Stream) виявлено, що склад корисних бактерій в Помірецькій “Нафтусі” в 10 разів більше, і значно менша мінералізація, що дозволяє швидше засвоюватися організмом людини.

Сьогодні можна сміливо стверджувати, що “Нафтуся” з Помірецького джерела не має рівних за своїм складом.

Першими нову “Нафтусю” можуть спробувати гості санаторно-готельного комплексу “Дніпро-Бескид” в Трускавці. У корпусі “Дніпро” розташований перший в Європі бювет з системою безконтактного доступу. Гості, які вже встигли пройти курс лікування з використанням “Нафтусі” з Помірецького джерела відзначають її ефективність.

Варто відзначити, що це тільки початок, тому що в процесі пошуків були знайдені й інші джерела цілющих вод, деякі з яких вражають уяви своїми унікальними властивостями.

Зараз проводяться численні дослідження, і можливо, одне з них зробить ще більшу сенсацію.

СГК «Дніпро-Бескид»

P.S. Воду з нового родовища «Нафтусі» («Нафтуся» №2 чи «Нафтуся» Помірецька) віднедавна також мають можливість споживати і відпочивальники Трускавецького готельно-курортного комплексу «Карпати». Про це – в наших наступних публікаціях.

На основі реальних подій

Письменник з Волині Володимир Лис, автор «Століття Якова» та багатьох інших творів – один з культових українських письменників сучасності. І в його тіні зовсім незаслужено ховається його талановита дружина, письменниця та журналістка Надія Гуменюк. Чому незаслужено? Бо при її представленні завжди згадують, що вона дружина Володимира Лиса, а коли говорять про нього, то часто забувають сказати, що він – чоловік Надії Гуменюк, авторки чотирьох десятків книг, більшість з яких відзначені престижними літературними преміями (Гран-прі «Коронації слова», лауреатка премій імені Лесі Українки, Агатангела Кримського, Олександра Олеся, «Благовіст», «Звук павутиння» та інших).

Але така, видно, доля жінки, а особливо дружини знаменитості – робити свою роботу: мовчки, наполегливо, без претензії на зірковість, знаючи, що твоя робота потрібна не лише цьому поколінню, а й наступним.

Зустрічі з Надією Гуменюк проходять у Трускавці два дні, 20-21 травня. В ресторані «Оскар» зібралися поціновувачі творчості письменниці не тільки щоб послухати про її нові книги «Вересові меди», «Дожити до весни» і «Квіти на снігу», але й щоб просто поспілкуватися «по душам». І ця півторагодинна зустріч в камерній обстановці, під звук рясного дощу за вікнами, стала справжньою літературною учтою.

Пані Надія розповідала про прототипів своїх героїв, про важкі і неймовірні життєві долі, які ніхто б не зміг вигадати, а реальність втілила їх в життя. Поетеса прочитала кілька своїх віршів та відповіла на запитання присутніх – про сюжети нових, ще не написаних книг, про свою родину та пов’язані з нею історії, про сучасне письменство, про улюблених авторів. В колі «книжкових хробаків», а саме так інколи називають фанатів читання, було легко, світло, невимушено і по-справжньому добре.

Українка, котра виграла конкурс «Міс Полонія» і була вбита тієї ж ночі. Француз, котрий прийшов з наполеонівським військом і закохався у блакитнооку волинянку. Священик, котрого комсомолець підібрав на дорозі, щоб підвезти до міста, а там здав його в міліцію як буцімто п’яницю та волоцюгу. Бібліотекар «Просвіти», котрому селяни здавали по 1 злотому, щоб тільки мати можливість читати українські книги в глибинці. Кожну долю письменниця розкриває, накладаючи нові пласти, нові витки, формуючи багатошаровий і такий живий характер, описуючи правду, якою вона була в далекі 1920-30-40-50-ті. Вона пише про інтелігенцію, про сільських Каїнів та Авелів, про поліський верес та про репресованих патріотів. Надія Гуменюк описує життя скромних, але величних людей. Тому про неї можна сказати, що вона не тільки Письменниця, а й Людина.

Любить Маркеса та Алексієвич, Короткевича та Дочинця, Вдовиченко та Пагутяк, читає Кідрука, молодих львівських авторок Хому, Савку, Проць, Кіяновську, а ще мандрує Україною і збирає матеріали – як для нових прозових творів, так і для поетичного натхнення. Ось така вона, Надія Гуменюк, котра сьогодні, в дощовий день 21 травня, знову зустрічається з трускавчанами в курортному парку, в бюветі, і дарує нам та гостям нашого курорту свою творчість.

Зустрічі з Надією Гуменюк у Трускавці стали можливими завдяки готелю-ресторану «Оскар» (директор Олег Блажівський), міському осередку Товариства «Просвіта» (голова Галина Шиманська-Карп`юк), УРБАН-бібліотеці (завідувач Віра Савка), фірмі «Плеяда» (керівник Павло Гурба) та особливо авторському проекту «Перехресні стежки» (керівник Анна Литвин).

Володимир Ключак

Міжнародна Угода про спортивну співпрацю

В рамках підписаної трьохсторонньої Угоди між МЦ «Європейська інтеграція України», Львівським училищем фізичної культури та відділенням НОК України у Львівській області відбувся спільний візит голови правління МЦ «ЄІУ» Івана Цегенька та директора училища Степана Родака до польського міста Кросно. В делегацію також були включені футбольний тренер училища і колишній виконувач обов’язків головного тренера ФК «Карпати» (Львів) Володимир Беззубяк та радник міського голови Трускавця і громадський діяч, котрий займається дитячим футболом, представник Футбольної школи «КМС» Роман Матис.

Гості з України оглянули спортивну інфраструктуру міста Кросно, зустрілись з керівництвом спортивного клубу «Карпати» з цього міста, оглянули футбольний дитячий турнір. Володимир Беззубяк також прийняв участь в екзаменаційній комісії по відбору юних футболістів до ФК «Карпати» (Кросно).

Для продовження міжнародної співпраці була складена і підписана трьох стороння Угода між СК «Карпати» (Кросно), Львівським училищем фізкультури та МЦ «Європейська інтеграція України». Також подібний договір був підписаний з футбольною дитячою Академією «Актів-ПРО» з міста-курорту Риманув. Сторони одразу ж домовились про практичну реалізацію підписаних угод, а саме: приїзд дитячих футбольних команд в Україну і Польщу, практичне стажування польських футбольних тренерів на базі Львівського училища фізкультури, а також спільні дружні візити.

- Я дуже вдячний своїм польським друзям – головному тренеру ФК «Карпати» (Кросно) Дареку Янцковському, президенту цього клубу Богдану Юзефовичу, котрі виявили зацікавленість до співпраці в царині популяризації фізичної культури та спорту і на високому рівні забезпечили наш прийом, - розповідає Іван Цегенько. -          Особисто задоволений з того, що вдалось організувати цю поїздку та нав’язати співпрацю такого рівня. Нам є чим похвалитись, адже Львівське училище фізкультури є кращим в Україні і підготувало за свою багатолітню історію багатьох відомих спортсменів, в тому числі Олімпійських чемпіонів. Польська ж сторона має дуже хорошу і розвинуту спортивну інфраструктуру. Отож, сподіваюсь, співпраця буде вигідна і корисна для всіх.

Отож попереду поїздки юних футболістів з України до Польщі. А це новий досвід і, беззаперечно, нові незабутні враження та можливість для дітей побувати і побачити Європу та познайомитись зі своїми зарубіжними однолітками.

Степан Гнатків

Вплив тютюнопаління на демографічну ситуацію в Україні

Про шкідливий вплив куріння на здоров’я людини за останні півстоліття накопичено багато переконливих наукових даних. Експериментальні та статистичні дослідження, проведені в різних країнах, вказують на безпосередній зв’язок захворюваності раком органів дихання, нижньої губи, сечового міхура і інших локалізацій з інтенсивністю і тривалістю куріння. В зв’язку з цим не може залишатися без уваги постійне збільшення числа прихильників тютюнопаління в багатьох країнах, і особливо в Україні.

Окремі вітчизняні та зарубіжні дослідники збільшення захворюваності раком легень пояснюють, в основному, забрудненням повітря в промислових містах димовими викидами, головним чином із заводських труб. Але більшість вчених зазначають, що тютюнопаління – головна причина збільшення частоти захворюваності і смертності від раку легень. До такого висновку пришла і дослідницька група з епідеміології раку легень Всесвітньої організації охорони здоров’я. В цьому плані переконливі дані статистики. Так, в США за 3,5 роки (2009-2012 рр.), із числа 32392 некурящих мужчин, які знаходились під наглядом, померли від раку легень – 4, а з числа 31816 курящих – 81 людина, тобто в 20 разів більше. Смертність від раку легень серед некурящих складала в рік – 3,4 на 100 тис. населення, а серед курящих сигарети – 78,6. У Великобританії смертність від раку легень, за останні 30 років, збільшилась у 13 разів, в Норвегії за 20 років – більше ніж у 7,5 рази, у США за 36 років – в 28 разів.

Органи дихання першими приймають на себе тютюнову атаку. І страждають вони найчастіше. Проходячи через дихальні шляхи, тютюновий дим викликає подразнення, запалення слизових оболонок зіва, носоглотки, трахеї бронхів, а також легеневих альвеол. Постійне подразнення слизової оболонки бронхів може спровокувати розвиток бронхіальної астми. А хронічне запалення верхніх дихальних шляхів, хронічний бронхіт, що супроводжується виснажливим кашлем, - доля всіх курців.

Поряд з цим статистичні дослідження яскраво свідчать і про інші негативні наслідки тютюнопаління. Так, у порівнянні з некурцями, люди які тривалий час курять сигарети, в 13 разів частіше захворюють стенокардією, в 12 разів інфарктом міокарду, в 10 разів виразковою хворобою шлунку. Статистика індустріально розвинених країн підтверджує: інфаркти в порівняно молодому віці 40-50 років бувають майже виключно у курців. У любителів тютюну набагато важче, ніж у некурящих, протікає гіпертонічна хвороба: більш часто ускладнюється гіпертонічним кризом, порушенням мозкового кровообігу – інсультом. Куріння є одним з основних причин розвитку такого важкого захворювання, як облітеруючий ендартериїт, відсоток хворих туберкульозом майже вдвічі вищий, ніж серед некурящих. Наукові дослідження та клінічні спостереження незаперечно свідчать: багаторічне тютюнопаління сприяє виникненню виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки. У людини, яка курить багато і протягом тривалого часу, судини шлунка перебувають у стані постійного спазму. Внаслідок цього тканини погано забезпечуються киснем і живильними речовинами, порушується секреція шлункового соку. І в результаті - гастрит або виразкова хвороба. У курящих мужчин в більш ранньому віці, ніж у некурящих, настає стійке ослаблення чоловічої потенції.

Тютюнопаління є шкідливим не тільки для здоров’я самих курців, але і для тих, хто знаходиться в приміщенні, повітря якого забруднене тютюновим димом. Перебування у такому приміщенні вагітних жінок негативно впливає на розвиток плоду. Надзвичайно чутлива до отрути тютюнового диму новонароджена дитина; в її організм ці шкідливі речовини можуть потрапляти з молоком матері, яка вдихала повітря, забруднене димом тютюну. До вищевказаного необхідно додати, що ріст числа курящих людей, в значній мірі, відбувається за рахунок неповнолітніх, в тому числі школярів молодших класів. Ці обставини не можуть не турбувати.

Коли людина вперше торкається сигарети, вона не замислюється про ті важкі наслідки, до яких може призвести куріння. Легковажно ставлячись до свого здоров'я, курець вважає себе невразливим, тим більше що наслідки куріння позначаються не відразу, а через кілька років і залежать від його інтенсивності, кількості викурених сигарет, глибини вдихання тютюнового диму та загального терміну куріння.

Для більшості людей притаманний оптимізм. Будучи здоровими, вони зазвичай вважають, що їм завжди буде супроводжувати хороше самопочуття, а всякі захворювання - це доля інших, більш слабких, сприйнятливих до хвороб людей. Але, на жаль, такий оптимізм не можна вважати виправданим, якщо не вживати заходів профілактики захворювань, не відмовитися від шкідливих звичок.

Тютюнопаління, поруч із надмірним вживанням алкоголю, незадовільним харчуванням, низькою фізичною активністю та психосоціальним стресом є основними поведінковими факторами ризику розвитку вищевказаних хронічних неінфекційних захворювань (ХНІЗ). Відмова від цих поведінкових факторів ризику значно б покращила показники здоров’я населення та зменшила передчасну його смертність. Якщо розглядати проблеми смертності, які визначають зменшення тривалості життя населення, перше місце займають ті, що спричинені умовами життя і поведінковими факторами ризику. Смертності від них у 50 – 70 % випадків можна запобігти.

ХНІЗ спричиняють глобальні соціально-економічні втрати населення багатьох країн світу, включаючи й Україну. Саме вони на 82,8 % визначають рівень загальної смертності населення нашої країни і на 62,4 % смертність населення працездатного віку. Загальновизнано, що епідемія ХНІЗ значною мірою пов’язана зі способом життя і виникненням внаслідок цього фізіологічних чинників ризику. При цьому фактори ризику, пов’язані зі способом життя людини, є спільними для основних ХНІЗ, а тому зниження рівнів ризик-факторів супроводжується зменшенням основних ХНІЗ і смертності від них.

На жаль, сучасна Україна має один із найвищих у Європі показників смертності від захворювань системи кровообігу: 683 летальні випадки на 100 тис. населення (для порівняння, у країнах Європи – 160). Майже 30 % українців, які померли від неінфекційних захворювань не досягли 60-річного віку. Неінфекційні захворювання (серцево-судинні захворювання, діабет, рак, хронічні хвороби органів дихання) зумовлюють понад 2/3 загальної захворюваності населення та близько 86 % смертей в Україні.

Несприятлива демографічна ситуація в Україні значною мірою зумовлена високим рівнем смертності, який перевищує народжуваність на 16 %. Ще гірша ситуація з прогностичними показниками, які свідчать про збереження тенденції збільшення рівня смертності в Україні.

Незважаючи на наявність переконливих доказів того, що профілактичні заходи, спрямовані на фактори ризику розвитку ХНІЗ, сприяють зміцненню здоров’я і попереджають виникнення хвороб, спричиняючи тим самим зниження захворюваності, в Україні не існує загальнонаціональної політики щодо них. До цього часу адекватної програми з вирішення демографічних проблем не розроблено. Разом з тим тенденції погіршення показників громадського здоров’я, що постійно зростають, свідчать про недостатню ефективність профілактичних заходів, що проводяться.

Все ще підлягає сумніву поведінкова теорія факторів ризику у розвитку ХНІЗ, ігнорується роль таких чинників ризику, як куріння, нездорове харчування, недостатня фізична активність, надмірна вага, психосоціальні стреси. Однією з причин такого нерозуміння є й те, що користь від профілактики спостерігатиметься через багато років від прийняття сьогодні політичних рішень. Те, що профілактика є по суті лише декларацією, підтверджується і відсутністю в Україні єдиної структури, що управляє профілактичною роботою. При цьому профілактика не може бути успішною лише за рахунок сил системи охорони здоров’я – необхідне тісне співробітництво з іншими секторами суспільства. Партнерство між міністерствами, недержавними і громадськими організаціями, науково-дослідними установами і професійними науковими товариствами за активної участі самого населення дозволило б об’єднати ресурси для проведення спільної профілактичної роботи і впливати на поведінку населення через різні сектори суспільства.

З нагоди Всесвітнього Дня без тютюну за ініціативи громадської організації „Життя” та за підтримки Центру громадського здоров’я МОЗ України, 30 травня 2019 року о 17ºº-18ºº за адресою м. Львів, Парк Франка (біля дитячого майданчика) буде організований захід „Дихай вільно у світі без тютюну”. Цей захід (заняття йогою) проводитиметься на свіжому повітрі, і буде корисним для усіх, хто хоче навчитися правильному диханню та оздоровитися. Адже заняття йогою не лише дбають про здоров’я легень, а й омолоджують весь організм.

Мирослава Босак, завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України”



Создан 22 мая 2019



  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником