Трускавецький вісник № 69 (1804) від 24 травня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 69 (1804) від 24 травня 2019 р.

24.05.2019У номері: Про скрінінгове обстеження молочних залоз на рак; Короткі новини регіону.

Короткі новини

Відпочивальник занечистив криницю

Прикра подія сталася наприкінці минулого тижня у Трускавці. Один з відпочивальників, який перебував на оздоровленні в трускавецькому санаторії, випадково впустив у криницю свій мобільний телефон (сучасний смартфон). Мова йде про колодязь, з якого беруть чисту джерельну воду чимало мешканців міста і відпочивальників – на вул. Городище, неподалік сан. «Батьківщина» та ресторану «Е-мое», з лівої сторони при дорозі на Орів відразу за потічком.

Спроби відпочивальника та його друзів витягнути з криниці мобільний пристрій успіхом не увінчалися. Так і залишився смартфон лежати на дні глибокої криниці. Оскільки телефон містить батарею зі шкідливими для довкілля елементами, то активісти закликають власників спеціальних магнітних пристроїв допомогти очистити криницю від шкідливого пристрою.

Досі вода з цього джерела вважалася однією з найкращих у Трускавці, не псувалася протягом кількох тижнів і мала добрі смакові властивості. Хочеться вірити, що так буде й надалі, а користувачі криниця будуть обережнішими при витягуванні води, яке здійснюється ручним способом за допомогою бляшаної кількалітрової банки, прикріпленої до довгої палиці.

Трускавецькі школярі спробували себе в ролі суддів

Минулого тижня в ЗСШ №3 м. Трускавця пройшов «Урок справедливості». Провела його для учнів 4-А класу суддя-спікер Трускавецького міського суду Львівської області Тетяна Василюк.

Учні переглянули новий мультфільм про суд «Слон проти Жирафи», після чого спробували себе у ролі справжніх суддів, намагаючись вирішити спір. Кожен з них мав змогу оцінити правомірність дій позивача та відповідача, прийняти обґрунтоване рішення на користь однієї зі сторін. Кожний висловився та аргументував свою думку з цього приводу. Діти мали змогу усвідомити та зрозуміти, що таке справедливість у судовому процесі та як реалізується принцип рівності та змагальності сторін. Урок пройшов весело, пізнавально та цікаво!

Зустріч проходила невимушено та в дружній атмосфері. Діти залишились сповненими приємних вражень від проведеного заходу. На згадку про участь в акції діти отримали наліпки членів «Клубу «Справедливці» та диплом учасника Всеукраїнської акції «Урок справедливості».

Вищевказаний захід проводиться з ініціативи Асоціації розвитку суддівського самоврядування України за підтримки Ради суддів України в рамках реалізації грантового проекту «Підвищення обізнаності дітей з діяльністю судів» USAID «Нове правосуддя» (USAID Ukraine - USAID Україна). Проведення таких заходів сприяє підвищенню загального рівня правової культури та вдосконаленню системи правової освіти школярів, формуванню довіри та поваги до судової влади.

Трускавецький міський суд Львівської області планує організацію схожих заходів на регулярній основі та запрошує до співпраці і комунікації навчальні заклади міста. Для організації проведення заходу потрібно звертатися до прес-секретаря суду Ірини Лесович за телефоном 6-65-08.

В Трускавці перебуває делегація з Естонії

Група представників туристичних фірм та туроператорів з Естонії перебуває сьогодні, 24 травня, у місті-курорті Трускавець. Зокрема естонські гості побували в готельно-курортному комплексі «Карпати», де мали можливість ознайомитися з умовами проживання, лікування та відпочинку. Перед естонцями виступили головний лікар оздоровниці Володимир Цимбрила, заступники генерального директора Петро Суда та Руслан Пристай. Гості оглянули бювет мінеральних вод, побували в лікувально-діагностичному центрі, СПА-комплексі, ознайомилися з номерним фондом «Карпат». Екскурсія проводилася англійською мовою.

Акція з нагоди Дня дитини

Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги спільно із Дрогобицькою громадською організацією «Спілка Української Молоді» у рамках відзначення Дня дитини ініціює проведення Дня відкритих дверей.

Соціальними партнерами цієї акції, зокрема, будуть: Трускавецьке відділення Дрогобицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, Трускавецький міський суд, Дрогобицький МРВ з питань пробації (м. Трускавець) філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області, служба у справах дітей Трускавецької міської ради, Трускавецький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділ сім’ї, дітей та молоді Трускавецької міської ради.

Планується, що у рамках цього заходу учні, відібрані за анкетами, матимуть змогу побувати у цих правоохоронних та соціальних інституціях, а також у приміщенні бюро правової допомоги. Вони зможуть поспілкуватися із працівниками цих установ та отримати відповіді на свої запитання.

Важливим є і те, що згодом учасники цього заходу матимуть можливість брати участь у міні-проектах, які організовуватимуть для них працівники Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Для того, щоб взяти участь та бути відібраним, необхідно заповнити коротку анкету за посиланням, що зазначено нижче. Це можна зробити, зайшовши на сторінку Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а згодом за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/1mT-SylLULS7qYBh4Yj0E4b51mRtLu3OIyA6qt0MuJRk/edit

Власна інформація

В «Карпатах» можна пройти скрінігове обстеження молочних залоз, яке нешкідливе та точніше від мамографії

Віднедавна медична база ГКК «Карпати» (м. Трускавець) поповнилася новим діагностичним апаратом – термографом «Braster». Що це за пристрій, яке його призначення і як він допомагає лікарю здійснити ефективнішу діагностику? На ці запитання відповідає лікар-гінеколог ГКК «Карпати», кандидат медичних наук Бариляк Лілія Григорівна.

- Пані Ліліє, яке призначення нового приладу?

- Апарат «Braster» призначений для контактної термографії. За допомогою цього апарата проводиться скрінінгове обстеження молочних залоз. Швидкість, простота та точність діагностики сприяють тому, що такі обстеження можна робити масово. Адже кожній жінці після 50 років потрібно хоча б раз на рік проходити обстеження грудей.

Це обстеження суто на онкологію, на злоякісні новоутвори молочних залоз. Тобто, цей метод обстеження не виявляє доброякісні утвори, прості ущільнення чи травми, він тільки діагностує злоякісні новоутвори молочної залози.

Сама методика контрастної термографії була відома давно, мабуть років зо тридцять назад, але тоді все це робилося «на око». Апарат вимірював температуру, тобто робив термографічні знімки залоз, але в ті часи вони не були досконалі. Тож лікар оцінював ці фотографії «на око».

Зараз ми маємо версію термографії з програмним забезпеченням. Тобто, всі трактування термографічних фотографій проводить штучний інтелект. Комп’ютерний сервер знаходиться у місті Варшава (Польща), і ми вже отримуємо готові інтерпретації результатів термографічного обстеження на приладі «Braster».

Ці знімки, які ми отримуємо за допомогою приставки «Braster», ми відправляємо по Інтернету в цей комп’ютерний сервер, і досить швидко отримуємо результати, буквально через декілька хвилин.

В деяких випадках, якщо є певні сумніви і комп’ютер не може сам інтерпретувати знімки, то до цього процесу залучаються спеціалісти онкологічного центру у Варшаві. Вони дивляться ці знімки і долучаються до висновків. В даному випадку результат отримуємо не так швидко, але не пізніше, ніж через 12 годин.

Тобто, обстеження на приладі «Braster» дуже швидке, інформативне і досить точне. Точність обстеження досягає 92%, що є хорошим показником верифікації обстеження. Бо навіть при мамографії цей відсоток є нижчим.

- Чим добрий метод контактної термографії?

- По-перше, він абсолютно нешкідливий, ніякого опромінення пацієнтки не відбувається.

По-друге, його можна проводити часто.

По-третє, цей метод не потребує здавлювання молочних залоз чи їх травмування.

Ну і найважливіше – цей метод точніший, ніж мамографія, тому його можна успішно використовувати для скрінінгу онкології молочної залози.

- Скільки часу триває процес обстеження і яка його вартість?

- Вартість цього обстеження 550 гривень. Обстеження триває біля 15 хвилин. Воно не залежить від фази менструального циклу, від віку чи суб’єктивних факторів.

- Який принцип дії цього апарату?

- Справа в тому, що всі злоякісні пухлини мають дуже добре кровопостачання, адже проходить стрімке розмноження злоякісних клітин. І відповідно в цій зоні завжди буде підвищена температура. Ніякий інший процес, за винятком запалення, не дає підвищення температури в певних локусах молочної залози – тільки онкологія.

І тому цей прилад вимірює температуру молочних залоз і пізніше її інтерпретує. Охоплюючи всю молочну залозу, він знімає (зчитує) температуру ділянок. І якщо в якійсь ділянці є статистично достовірне підвищення температури, то приходить результат, що в цій ділянці є онкологія.

Звичайно, можуть бути помилки, але точність дослідження, як я вже зазначила, становить 92%.

- Скільки часу цей апарат вже є в «Карпатах»?

- Він у нас зовсім недавно, тож обстежень зроблено ще небагато. Але зі свого досвіду хочу запевнити, що цей метод є досить хорошим.

Для прикладу, у пацієнтки, в котрої вже тричі запідозрювали онкологію молочної залози і в якої тричі були пункції, прилад показав неблагополучність саме в певній конкретній ділянці. Це абсолютно об’єктивне обстеження.

Метод є новий, пацієнти з ним ще не стикалися. В Україні є всього лише два такі апарати, в тому числі один – в нашому готельно-курортному комплексі «Карпати».

І хоча апарат зовні подібний на комп’ютерну приставку, але він виконує дуже серйозні функції. Це хороший метод обстеження, який я особисто рекомендую як відпочивальникам нашої оздоровниці, так і всім іншим пацієнтам.

- І на завершення нагадайте, будь ласка, інші методи діагностики гінекологічних захворювань, які є в ГКК «Карпати».

- В нас є традиційні методи діагностики – це в першу чергу ультразвукова діагностика (на досить високому рівні), повне онкологічне обстеження пацієнтки, мазки на цитологію шийки матки, УЗД грудей, а тепер вже робимо і термографічне обстеження грудей.

Окрім того робимо досить інформативний загальний гінекологічний огляд, визначаємо жіночі статеві гормони, онкомаркери, що дуже важливо як в плані онкології, так і в плані взагалі здоров`я жінки.

Проводимо різноманітні бактеріологічні аналізи, аналізи на приховані інфекції, на хламідії, віруси, уреаплазми, на папіломовірус, на торч-інфекцію, на приховані інфекції.

Проводиться в нас і кольпоскопія – метод діагностики захворювань шийки матки, таких як ерозії, запалення, поліпи, папіломи, герпес, лейкоплакії, а також передракові зміни і, власне, рак.

Так що в нас в «Карпатах» проводиться сучасне і досить повне обстеження по гінекології.

Спілкувався Володимир КлючакСоздан 27 мая 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником