Трускавецький вісник № 73 (1808) від 31 травня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 73 (1808) від 31 травня 2019 р.

31.05.2019У номері: Заява Трускавецької міської організації партії «Батьківщина»; Ентеровірусні інфекції; Поліомієліт; Виходить фільм «Переполох у Трускавці»; Партнерство заради дитини.

Короткі новини

У Трускавці покажуть комедію «Переполох у Трускавці»

11 червня (вівторок) у Трускавці покажуть фільм «Переполох у Трускавці». Зйомки фільму проходили минулого року, а в ролі акторів попробували себе діти-вихованці «Галицької кіношколи». Дитяча комедія постала завдяки фінансуванню Українського Культурного Фонду. Переглянути кінострічку можна в кінотеатрі «Злата» о 12.00, вхід вільний.

Власна інформація

Заява Трускавецької міської організації ПП «ВО «Батьківщина»

Міському голові Трускавця

п. Кульчинському А.Б.

Шановний Андрію Богдановичу!

Трускавецька міська організація політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» висловлює глибоке занепокоєння прийняттям 25.04.2019 р. рішення Трускавецької міської ради № 1290 «Про участь у Товаристві з обмеженою діяльністю «Трускавецькі лікувальні води» (далі – ТОВ «ТЛВ»).

Вважаємо, що таке рішення про співпрацю з недобросовісним партнером ПрАТ «Трускавецькурорт», котрий є одноосібним засновником ТОВ «ТЛВ», матиме вкрай негативні наслідки як для міста в цілому, так і для стану гідромінеральної бази Трускавця зокрема. Тому наша політична сила наполягає на скасуванні цього рішення.

Дане рішення є юридично нікчемним, адже прийнято всупереч чинному законодавству України, і, що найголовніше – з порушенням прав та інтересів територіальної громади Трускавця.

 Рада як орган місцевого самоврядування вправі вирішувати питання про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, однак не наділена ні правом, ні повноваженням на вирішення питання участі ради у товариствах. Більше того, законом встановлено обмеження на формування статутного (складеного) капіталу господарського товариства.

Так, ч. 1 ст. 86 ГК України установлено, що забороняється використовувати для формування статутного (складеного) капіталу товариства бюджетні кошти, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом.

Участь держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в господарській діяльності врегульована статтею 8 ГК України: держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб’єктами господарювання; рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування з фінансових питань, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, а також з адміністративних та інших відносин управління, крім організаційно-господарських, в яких орган державної влади або орган місцевого самоврядування є суб’єктом, наділеним господарською компетенцією, приймаються від імені цього органу і в межах його владних повноважень; господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Органи місцевого самоврядування беруть участь лише у комунальному секторі економіки; при цьому, не можуть здійснювати будь-яку як комерційну, так і некомерційну господарську діяльність (ст. 8,52 ГКУ); особливості управління господарською діяльністю обумовлені ст. 24 цього Кодексу.

Згідно прийнятого рішення необхідно буде вкладати кошти міського бюджету у розвиток гідромінеральної бази і ділитися з ПрАТом, який своєчасно не вкладав кошти в збереження гідромінеральної бази.

Міська влада повністю проігнорувала пропозицію, котру подавали громадські організації та окремі активісти, а саме щодо входження в ТОВ «ТЛВ» не міської ради, а комунального підприємства «Трускавецька міська ГГРЕС». Це КП у своєму штаті повинно б мати фахівців, котрі б реально контролювали діяльність ТОВ «ТЛВ», а саме спеціаліста-гідрогеолога, лікаря-лаборанта, бухгалтера. Прийняте ж рішення № 1290 від 25.04.2019 р. є вигідне тільки ПрАТ «Трускавецькурорт» і особам, які ще можуть увійти в ТОВ «ТЛВ», адже жодного реального контролю за діяльністю з видобутку та реалізації мінеральних вод, а також за станом гідромінеральної бази курорту місто не зможе здійснювати, оскільки міський голова не є компетентний у вищенаведених питаннях (бактеріологія, гідрогеологія, фінанси).

Оптимальним, на нашу думку, варіантом, було б сприяти діяльності повністю підконтрольного міській раді КП «Трускавецька міська ГГРЕС». Це комунальне підприємство могло б з часом замінити ПрАТ і ТОВ «ТЛВ» у видобутку «Нафтусі». Але такий варіант владою міста Трускавця з невідомих причин не розглядався і не розглядається.

Проігноровано Вами та депутатами міськради і пропозицію про створення наглядової ради ТОВ «ТЛВ» з числа депутатів, громадськості, керівників санаторно-курортних закладів.

Є ряд запитань до термінів та способів передачі на баланс ТОВ «ТЛВ» важливих об’єктів гідромінеральної бази, котрі знаходяться у власності ПрАТ «Трускавецькурорт», а саме бювету №1, бювету №2, насосної станції та інших.

Немає жодних гарантій щодо постійності частки 50% міської ради у вищезазначеному підприємстві, бо входження до ТОВ «ТЛВ» нових членів зменшить дольову частку міської ради.

Тому вважаємо, що це рішення є аферою та помилкою, котрі можуть коштувати нашому місту-курорту великих фінансових затрат та загрожують Трускавцю деградацією та занепадом.

В зв’язку з цим Трускавецька міська організація політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» звертається до Вас з вимогою винести на чергову сесію Трускавецької міської ради питання про відміну цього рішення, а також про залучення незалежного юридичного та фінансового супроводу-консалтингу, як це пропонували депутати Андрій Остапчук, Юрій Яворський та Василь Тимчишак.

Також закликаємо Вас в якнайшвидші терміни:

1. Розробити і затвердити програму розвитку мінерально-сировинної бази, раціонального використання та охорони природних лікувальних ресурсів курорту Трускавець.

2. Організувати роботу комісії  чи робочої групи по вивченню ціни на відпуск мінвод ПрАТ «Трускавецькурорт».

3. Винести на сесію міської ради питання про перевірку виконання приписів природоохоронних органів по охороні джерел, свердловин і родовищ мінвод курорту Трускавець, виданих ПрАТ «Трускавецькурорт» природоохоронними органами і санепідемстанцією.

4. Розблокувати роботу комунального підприємства «Трускавецька міська ГГРЕС» та сприяти його функціонуванню шляхом належного фінансування діяльності.

5. Розпочати роботу над отриманням ліцензій та спецдозволів для отримання КП «Трускавецька міська ГГРЕС» повного контролю над видобутком та реалізацією мінеральних вод Трускавецького родовища.

З повагою, Лев Грицак, в.о. голови Трускавецької міської організації політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина»

Партнерство заради дитини

Саме такою основною дефініцією можна означити акцію «Ми стоїмо на сторожі захисту прав дитини». Цей захід ініційований Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Дрогобицькою громадською організацією «Спілка Української Молоді». Його нещодавно одночасно організували та провели працівники місцевого центру й бюро правової допомоги, які знаходяться у територіальній юрисдикції місцевого центру. Соціальними партнерами стали, зокрема, відділи поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, суди, служби у справах дітей, центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби пробації, відділи прокуратури, виконавчі служби, державні органи реєстрації цивільного стану.

Учасники цього заходу – учні навчальних закладів, де працює місцевий центр та бюро правової допомоги, які знаходяться у територіальній юрисдикції центру, відібрані на основі заповнених ними анкет, - мали можливість побачити, як працюють деякі державні установи, котрі стоять на сторожі захисту прав дитини.

Їхній маршрут розпочався із відділу поліції, далі юні громадяни зі своїми провідниками-працівниками центру правової допомоги – прямували: до суду, до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, до служби у справах дітей, до служби пробації, виконавчої служби, ДРАЦСУ та місцевого центру чи бюро правової допомоги. А у Дрогобичі учасники цього заходу ще й побували в адвоката Світлани Ловінської та у приміщенні Дрогобицької громадської організації Спілка Української Молоді. Пані Світлана не лише розповіла дітям про свою діяльність адвоката, але й провела з ними бесіду на предмет того, ким вони себе бачать у нашій державі, а також дала можливість їм відчути себе у ролі адвоката. Голова Дрогобицької громадської організації Спілка Української Молоді Ганна Николаїшин окрім того, що розповіла про діяльність організації, яку очолює, проінформувала учнів про їхні права й обов’язки. Вона також провела з ними невелику ситуативну гру «Маю право знати». Цікавою була розповідь про діяльність суду судді Зоряни Павлів. Уважно слухали діти під час зустрічей й цікаві виступи Наталії Постойко – прес-секретаря Дрогобицького відділу поліції ГУНП у Львівській області та начальника відділу – служби у справах дітей Дрогобицької міської ради Ігоря Якима.

Змістовною, окрім інших, була й зустріч бориславських школярів у прокуратурі. Там вони від Назарія Кушніра – прокурора Бориславського відділу Дрогобицької місцевої прокуратури Львівської області – дізналися про особливості діяльності цього органу, зокрема, і щодо захисту прав та інтересів дитини. Віра Костик – інспектор з ювенальної превенції Бориславського відділення поліції Дрогобицького відділу поліції ГУНП у Львівській області розповіла присутнім про повноваження працівників поліції, зокрема, і в частині захисту прав та інтересів дитини. Окрім цього, вона проінформувала учасників заходу про те, яка наступає відповідальність у разі вчинення правопорушень неповнолітніми. Згодом Андрій Курило – старший інспектор - черговий СРПП №1 патрульної поліції Бориславського відділення поліції Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області розповів дітям про діяльність патрульного, продемонстрував обладнання, яким забезпечуються патрульні на час несення служби, закцентував увагу на основних моментах їхньої співпраці із громадянами. Він також звернув увагу дітям, про те, що їхня поведінка і під час літніх канікул має бути правомірною. Віра Костик та Андрій Курило провели у цьому приміщенні екскурсію для дітей.

Наталія Герцан - завідувач сектору профілактики служби у справах дітей Бориславської міської ради – розповіла про її діяльність, специфіку роботи. А також вона провела лекцію - бесіду із учасниками про те, які права вони мають.

Оксана Андрущакевич - спеціаліст першої категорії Бориславського міського відділу ДРАЦС ГТУЮ у Львівській області – розкрила маленькі секрети своєї професійної діяльності. Окрім цього, провела міні –лекцію на тему «Не мовчи - ні домашньому насильству!».

Не менш цікавою була дітям й розповідь Андрія Волянського - заступника начальника Бориславського міського відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Львівській області -, який проінформував дітей про специфіку діяльності цієї установи, а також звернув увагу їм на тому, у якому випадку може дитина виїздити за кордон без згоди одного із батьків?

Юні трускавчани у відділенні поліції із гордістю випробовували на міцність бронешолом, бронежилет, протиударний щит. Спілкувалися із інспекторами поліції, зокрема, із працівниками сектору ювенальної превенції. У Трускавецькому міському суді також охоче випробовували себе у ролі суддів, уважно слухали розповідь керівника апарату суду Віталія Корчинського. А у Трускавецькому міському центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді від керівника Оксани Костишин дізналися не лише про роботу цієї установи, але й про можливості для дітей, про права, які їм гарантовані державою.

На завершення заходу, як і було заплановано, його учасники також побували у бюро правової допомоги. Там працівники бюро правової допомоги ознайомили їх із діяльністю цієї установи. Провели для них цікаві ігри та обдарували призами, як, зрештою, і всі інші партнери, де побували наші юні гості.

Втомлені, але щасливі, повні емоцій, сподівань та мрій діти, знайшовши нових друзів в особі тих, хто стоїть на сторожі їхніх прав, поверталися додому.

Отримати детальну індивідуальну консультацію, зокрема, з питань захисту прав та інтересів дитини Ви можете, звернувшись до працівників бюро правової допомоги. Фахівці бюро приймають за адресами: м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 70,м. Борислав, вул. Адама Міцкевича, 64, м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.

Разом з тим нагадаємо, що з вересня 2017 року в Україні реалізовується проект «Я МАЮ ПРАВО».

Марія Бойко

Поліомієліт: чим небезпечна ця недуга та як її попередити

Поліомієліт – це вірусна інфекція, що протікає з переважним ураженням центральної нервової системи  та призводить до розвитку млявих парезів і паралічів. Залежно від клінічної форми, перебіг поліомієліту може бути як малосимптомним (з короткочасною лихоманкою, катаральними явищами, диспепсією), так і з вираженими менінгеальними симптомами, вегетативними розладами, розвитком периферичних паралічів, деформацією кінцівок тощо.

Збудником захворювання є поліовірус, який за сприятливих умов може зберігатися в зовнішньому середовищі до 3-4 місяців, добре переносить заморожування, висушування, не втрачає життєздатності у фекаліях, стічних водах, залишається на овочах і в молоці. Поліовірус гине під час кип'ятіння, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезінфекційних засобів.

Джерелом інфекції при поліомієліті може виступати як хвора людина, так і безсимптомний вірусоносій, що виділяє вірус з носоглотковим слизом і випорожненнями. Передача захворювання може здійснюватися контактним, повітряно-краплинним та фекально-оральним шляхами. Виділення вірусу відбувається через слиз носоглотки або з кишківника з фекаліями і розпочинається вже в інкубаційний період, який триває, в середньому, 5-12 днів (можливі коливання від 2 до 35 днів). Після появи перших симптомів захворювання, вірус продовжує виділятися з фекаліями. Сприйнятливість до вірусу поліомієліту серед дітей становить 0,2-1%. При цьому абсолютну більшість хворих становлять діти віком до 7 років.

Перші симптоми захворювання проявляються підвищеною температурою, втомою, головним болем, нудотою, ригідністю м'язів шиї та болем у кінцівках. Розрізняють дві форми поліомієліту: непаралітична та паралітична.

Непаралітична форма перебігає у вигляді так званої «малої хвороби» (абортивна форма), яка проявляється короткочасною лихоманкою, катаральними (кашель, нежить, біль у горлі) та диспептичними (нудота, блювота, рідкі випорожнення) явищами. Усі клінічні прояви зникають зазвичай упродовж кількох днів. Іноді після непаралітичної форми настає тимчасове поліпшення стану хворого зі зниженням температури, або хвороба одразу переходить у другу фазу – «велику хворобу», коли головний біль більш виражений і супроводжується болем у спині, кінцівках, підвищеною стомлюваністю м'язів. За відсутності паралічів хворий видужує.

У період до початку проведення вакцинації, паралітичний поліомієліт був чи не однією з найзагрозливіших хвороб, оскільки вражав тисячі та десятки тисяч людей, головним чином дітей віком до 5 років, з яких близько 10% помирали, а 40% ставали інвалідами.

Завдяки багаторічній цілеспрямованій вакцинопрофілактиці захворювання, переважають легкі інапарантні та абортивні форми інфекції. Паралітичні форми виникають тільки у невакцинованих осіб.

Останній спалах поліомієліту в Україні був зафіксований у 2015 році. Причиною спалаху поліомієліту є хронічно низький рівень імунізації в країні.

Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити за допомогою вакцинації. Щеплення проти поліомієліту входять до переліку обов’язкових щеплень, включених до національного Календаря профілактичних щеплень.

Вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 2, 4 і 6 місяців; перші 2 щеплення – з використанням інактивованої вакцини проти поліомієліту (ІПВ); третє щеплення та ревакцинація проводяться дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років з використанням оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ). Діти з підозрою на поліомієліт підлягають негайній ізоляції, в приміщенні проводиться дезінфекція, за контактними особами встановлюється спостереження.

Щоб попередити зараження дитини на поліомієліт, необхідно: обов’язково дотримуватися графіку профілактичних щеплень; уникати контакту з особами, що перебували в країнах, ендемічних по поліомієліту, та відвідування країн ендемічних по поліомієліту; навчити дітей мити руки з милом; провітрювати приміщення декілька разів на день; проводити вологе прибирання оселі; пити тільки кип’ячену або бутильовану воду, їсти тільки добре вимиті овочі та фрукти.

За здоров’я кожної дитини несуть відповідальність в першу чергу батьки. Відмова від проведення щеплення може призвести до захворювання дитини та непередбачуваних наслідків. Тому на запитання «Чи потрібна вакцинація проти поліомієліту?» відповідь повинна бути лише позитивною!!!

Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу  ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України»

Ентеровірусні інфекції та заходи профілактики

Ентеровірусні інфекції являють собою групу інфекційних захворювань, що розвиваються при ураженні людини вірусами роду Enterovirus, що характеризуються  різноманіттям клінічних проявів. Характерні висока температура, нездужання, діарея, поліморфні шкірні висипання. Ентеровірусні інфекції можуть протікати у вигляді герпангіни, міалгії, вірусного менінгіту. До рідкісних форм відносяться ентеровірусний панкреатит, нефрит, енцефаліт, перикардит і ураження очей.

Резервуаром і джерелом ентеровірусних інфекцій є хвора людина або носій. Заразність відзначається протягом тижнів і місяців, пік виділення збудника припадає на перші дні клінічних проявів. У різних регіонах процентне співвідношення здорових носіїв коливається в межах 17-46%. Відзначається переважно у дітей молодшого віку. Ентеровіруси передаються за допомогою фекально-орального механізму харчовим шляхом. Найчастіше зараження відбувається при вживанні в їжу забруднених вірусами овочів. Деякі ентеровіруси виділяються з секретом слизових оболонок дихальних шляхів, що може сприяти реалізації аерозольного механізму передачі. Відзначаються випадки зараження контактно-побутовим шляхом (забруднені руки, предмети побуту, особистої гігієни). У разі зараження ентеровірусної інфекцією вагітної жінки можлива вертикальна передача збудника дитині.

Інкубаційний період захворювання триває від 2 до 10 днів. Сприйнятливість людини до цих інфекцій висока. Найчастіше хворіють діти у віці від 3 до 10 років.

Захворювання частіше реєструється в літньо-осінній період.

Збудники ентеровірусної інфекції добре зберігаються у воді та грунті, при заморожуванні можуть виживати на протязі декількох років, стійкі до дії дезинфікуючих засобів і гинуть при нагріванні до 45°С через 45-60 секунд.

Заходи профілактики ентеровірусної інфекції

Говорячи про профілактику ентеровірусної інфекції, в першу чергу слід розуміти санітарні правила, дотримання яких запобігає інфікуванню і розповсюдження інфекції. Перелічимо найбільш важливі з них:

- Проведення заходів щодо контролю забруднення об'єктів навколишнього середовища каналізаційними відходами, благоустрій джерел водопостачання.

- Ізоляція хворих, ретельна дезінфекція їх речей і предметів гігієни.

- Вживання для пиття тільки якісної кип'яченою або бутильованої води, пастеризованого молока.

- Ретельне миття фруктів, ягід, овочів перед вживанням в їжу.

- Захист продуктів від комах, гризунів.

- Дотримання правил особистої гігієни.

- Обробний інвентар (ножі, дощечки) для сирих і готових продуктів повинен бути окремим.

- Не купувати продукти в місцях несанкціонованої торгівлі.

- Купатися тільки в дозволених місцях, не заковтувати воду під час водних процедур.

Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу  ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України»Создан 31 мая 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником