Трускавецький вісник № 86 (1821) від 27 червня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 86 (1821) від 27 червня 2019 р.

27.06.2019У номері: Кандидати-мажоритарники на Дрогобиччині; Влада Трускавця порушує принцип рівності платників податків перед законом; Інформує бібліотека; Вакцинація; Японський досвід об’єктивного висвітлення парламентських виборів.

Короткі новини

Партія «Голос» відкликає кандидата-мажоритарника Дмитра Огньова через невідповідність критеріям партії

Як інформує прес-служба партії «Голос», партія вирішила відкликати кандидата у народні депутати в одномандатному окрузі №121 Львівської області (Дрогобиччина) Дмитра Огньова. Таке рішення прийняв номінаційний комітет за результатами внутрішньої перевірки, після того як до партії звернулася низка журналістів-розслідувачів та активістів.

Результати внутрішнього розслідування та дії Дмитра Огньова дали підстави стверджувати, що кандидат схильний ставити особистий інтерес вище результату командної роботи. Це прямо суперечить одному з дев’яти критеріїв, які партія висуває до своїх кандидатів-мажоритарників, зазначають в партії «Голос».

Депутат облради від Дрогобича отримав Подяку Прем’єр-міністра України

Як інформує прес-служба Львівської обласної ради, сьогодні, 27 червня, під час третього дня IV Форуму місцевого розвитку у Трускавці були вручені Почесні грамоти Верховної Ради України та Подяки Прем’єр-міністра України. Серед нагороджених – і депутат Львівської обласної ради від м. Дрогобича, АТОвець Василь Масний. Подяки Прем’єр-міністра України вручав міністр Кабінету Міністрів України Олександр Саєнко, який зазначив, що Подяки надано за вагомий особистий внесок у забезпечення становлення і розвитку місцевого самоврядування в Україні та активну громадську діяльність.

У Трускавці пройшов майстер-клас з приготування кулінарного бренду Дрогобиччини

Як інформує прес-служба Львівської ОДА, управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації спільно із шеф-кухарями Львівщини провели кулінарний майстер-клас з приготування «дрогобицької ковбаси» в межах реалізації «Світ Карпатських Розет − заходи із збереження унікальності культури Карпат».

Так, у вівторок, 25 червня, в межах дискусії Форуму місцевого розвитку «Розмови на кухні: локальні виробники та гастротуризм як драйвер розвитку територій» в м. Трускавці під відкритим небом шеф-кухарі здійснили приготування кулінарного бренду Дрогобиччини – «дрогобицької ковбаси». Процес приготування ковбаси за давньою рецептурою та цікавими історичними розповідями та коментарями кулінарних експертів завершився дегустацією страви для усіх учасників. Майстер клас зібрав близько 70 зацікавлених осіб.

Проект під назвою «Світ Карпатських Розет - заходи із збереження унікальності культури Карпат» розапочав роботу 1 вересня 2018 р. Його в 2017 р. ініціювала та підготувала Асоціація розвитку та промоції Підкарпаття «Про Карпатія» (Республіка Польща). Проект було подано на розгляд Спільного Органу Управління Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна ЄІСП 2014-2020 котре представляє Міністерство Інвестицій та Економічного Розвитку Республіки Польща. Він отримав підтримку незалежних експертів та був рекомендований до співфінансування з коштів Європейського Союзу. Бенефіціари проекту: Львівська, Закарпатська та Івано-Франківська ОДА. Період реалізації проекту: з 01.09.2018 до 31.08.2020 року.

Запрошуємо на День молоді

У неділю, 30 червня, з нагоди Дня молоді у Трускавці на площі Незалежності відбудеться концертний виступ гурту «Marlen» та молодіжна дискотека. Початок о 20.00.

Запрошуємо трускавчан на виступ легендарного гурту «Соколи»

З нагоди Дня Конституції України у Трускавці відбудеться концерт легендарного гурту «Соколи». Концерт пройде 28 червня в концертному залі готельно-курортного комплексу «Карпати» (м. Трускавець, вул Карпатська, 2). Вхід вільний. Початок концерту о 20.00.

Власна інформація

Літературна зустріч

25 червня в центральній бібліотеці м. Трускавця відбулася презентація історичної драми в віршах «Сповідь Мазепи» і «Заповіт Мазепи» Віктора Федора-Шулежка. Це сьома книжка автора, лауреата міжнародної літературної премії імені Сергія Прокоф`єва .В ній поет на базі історичної правди піднесеною, поетичною мовою відтворив образ великого патріота – гетьмана України Івана Мазепи, його самовіддану боротьбу за незалежність і державність своєї Вітчизни.

Присутні мали змогу почути уривки історичної драми, які зачитував сам автор. Наприкінці пан Віктор подарував презентовану книгу бібліотеці і познайомив з уривком нової книги, яку почав писати, перебуваючи на відпочинку в Східниці.

Підготувала Галина Грицило, зав. відділом обслуговування Трускавецької ЦБС

Бібліотека об’єднує молодь

Нехай живе одвічно наша молодь,

Нехай в серцях завжди цвіте весна,

Хай вітає червень стоголосий,

Бо святкує молодість сама.

Мабуть не випадково день молоді ми відзначаємо в найтеплішу найпрекраснішу сонячну пору року, адже саме молодість випромінює тепло і любов, саме молоді спочатку вчитися, потім працювати на благо нашої неньки України. В цей день незмінними залишаються веселощі, гарний настрій та дух свободи, притаманний гарячим серцям, сповнених надій, світлих мрій та найкращих сподівань. Юність і молодість – це особливий стан душі, це час дерзань, пошуків, відкриттів.

По-молодіжному розважально і пізнавально пройшла музично-поетична зустріч «Бібліотека об’єднує молодь» в центральній міській бібліотеці Трускавця 27 червня з нагоди святкування Дня молоді. Юнаки і дівчата обговорювали питання читацьких вподобань сучасної молоді, декламували вірші відомих поетів, співали пісні. Гра на фортепіано і гітарі викликала щире захоплення серед молодих людей та бурхливі аплодисменти. Окрасою заходу став танок у виконанні учасників клубу спортивного танцю «Ювента Денс». Провідний бібліотекар читальної зали Ореста Касперська познайомила всіх присутніх з літературними новинками і хітами та наголосила, що такі зустрічі – це зустрічі творчості і натхнення, енергії, і запалу, пізнання, любові і романтики.

Зі святом, дорога юносте! Мирного неба, цікавого дозвілля і прихильності фортуни.

Підготувала Ореста Касперська, провідний бібліотекар Трускавецької ЦБС

Влада Трускавця порушує принцип рівності платників податків перед законом

Неодноразово на сесіях Трускавецької міської ради громадські активісти піднімали питання незаконного рішення ТМР № 166 від 19.05.2016 «Про встановлення розмірів орендної плати та ставок земельного податку на земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Трускавця в особі Трускавецької міської ради та у власності фізичних та юридичних осіб». Мова йде конкретно про антизаконний пункт 3.4 цього рішення, згідно якого земельний податок на ділянки, де будівельні роботи розпочато та не закінчено протягом трьох років з дня отримання декларації (дозволу) на початок будівельних робіт, встановлюється в розмірі 3% від їхньої нормативної грошової оцінки.

Але одне діло обурюватися, а зовсім інше подати до суду. Трускавецький підприємець та громадський діяч Сергій Кнюх зважився на цей крок і подав до суду. Його позовна заява до Трускавецького міського суду надійшла 21 серпня 2017 року, в ній позивач просив суд визнати протиправним та скасувати пункт 4 вищевказаного рішення.

24 вересня 2018 року позов Сергія Кнюха було задоволено. Але міська рада подала апеляцію, і 07 лютого 2019 року Восьмий апеляційний адміністративний суд своєю постановою скасував рішення Трускавецького суду. Причина такого рішення апеляційного суду чисто формальна – мовляв, чому підприємець не звернувся до суду вчасно, тобто ще в 2016 році.

І ось 30 травня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду виніс Постанову іменем України, згідно якої касаційну скаргу Сергія Кнюха задоволено і Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2019 у справі № 457/908/17 скасовано. Справа наново скерована до апеляційного суду.

Пункт 3.4 рішення Трускавецької міської ради № 166 від 19.05.2016 «Про встановлення розмірів орендної плати та ставок земельного податку на земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Трускавця в особі Трускавецької міської ради та у власності фізичних та юридичних осіб» є протиправним, оскільки Податковим кодексом України не передбачено встановлення такого податку. Встановлення різних ставок земельного податку з однаковим цільовим призначенням для суб’єктів господарювання порушує принцип рівності платників податків перед законом. Не дивно, що юридично безграмотні депутати могли проголосувати за це рішення, яке їм підсунули. Дивно інше – чому вчасно на прийняття такого незаконного рішення не відреагували ті структури, які мають слідкувати за дотриманням законності в органах місцевого самоврядування?

Те, що зробив підприємець і громадський діяч Сергій Кнюх, є похвальним і показовим. Рішення Трускавецького міського суду в цій справі і Постанова Верховного суду довели, що справедливість є, і за неї варто боротися. Але навіщо взагалі приймати беззаконні рішення, які ставлять підприємців в неоднакові умови, створюючи дискримінацію? Навіщо півтори сотні чиновників, які не здатні перевірити проект рішення на законність? Куди дивляться правоохоронні органи, якщо на незаконність рішення змушені в судовому порядку скаржитися ті підприємці, котрим хтось свідомо створює нестерпні умови господарювання?

На ці та інші питання колись буде надана відповідь.

Володимир Ключак

Двадцять юних орлів

Два десятки кандидатів на 121 Дрогобицькому окрузі. Саме з такої кількості доведеться обирати виборцю. І вибраний буде лише один. Але хто?

Представляти інтереси Дрогобиччини хочуть люди дуже різні – і старші, і досить молоді, і місцеві, і заїжджі «парашутисти», і досвідчені в політиці, і ті, хто навіть ніколи не обирався депутатом місцевої ради. Серед тих, кого вабить посада народного депутата – майже всі чоловіки (за винятком Любові Голубіцької та Наталії Беднарчик).

Глянемо правді у вічі та скажемо кілька слів про кожного з кандидатів.

Алексєєв Михайло від «Правого сектору» є мешканцем Стрия. Невже націоналісти («Свобода», КУН, ОУН, «Правий сектор», «Національний корпус») не могли знайти місцевого? При всій повазі до націоналістів, участь цього кандидата у виборчих перегонах є радше номінальною, аніж реальною.

Беднарчик Наталія зі Стебника – працівниця податкової, самовисування. Без шансів.

Гарасим’як Роман – воїн-АТОвець з Трускавця (народжений в Стебнику). Самовисуванець. На жаль, на цих виборах він не єдиний представник АТОвців, тож навряд чи вдасться йому повторити успіх дрогобицького обранця зразка 2014 року. Але в будь-якому випадку участь Романа Гарасим`яка в парламентських виборах стане йому в нагоді вже на наступних місцевих виборах.

Голубіцька Любов з Борислава – представниця «Самопомочі». Так, ця жінка може розраховувати на симпатії чималої частини бориславців, проте для міст Дрогобича, Трускавця, Стебника, сіл району вона є terra incognita. Тож шанси на її звитягу дуже й дуже невеликі.

Демко Тарас з Дрогобича йде на вибори як самовисуванець. Член партії «Громадянська позиція» і єдиної опозиційної до мера фракції в Дрогобицькій міській раді навряд чи втішився від об`єднання його політичної сили з «Народним контролем». Його рідна партія підтримала діючого нардепа від Дрогобиччини, а Тарас Демко, напевно, вирішив взяти участь у виборах згідно принципу «Пан або пропав». Швидше за все, пропав, бо попередні вибори мера Дрогобича Тарас Демко програв. А от наступні мерські перегони можуть виявитися для нього переможними – на фоні теперішньої ситуації в Дрогобичі виграти там може будь-хто, непричетний до чинної влади міста.

Дяків Йосип – керівник МКП «Транс-Екіпаж», фірми, котра займається пасажирськими перевезеннями в регіоні. Але їхня якість та ціна викликають чимало нарікань, тож це радше мінус для нього, аніж плюс. Мінусом є й колишня причетність до Партії регіонів (Йосип Дяків був депутатом райради від цієї політсили). Сукупність цих факторів не дозволяє його зарахувати до фаворитів перегонів.

Жирний Сергій – керівник «Комбінату міського господарства» в Дрогобичі. Якщо б він пройшов, це було б великою несподіванкою для всіх.

Жолобович Назар, уродженець Борислава та працівник Львівської ОДА є особою мало знаною в регіоні. Тож його участь може бути чисто технічною. Зрештою, не він один з 20 може бути «технічним» кандидатом та підігравати реальним фаворитам перегонів.

Задорожний Михайло – один з реальних претендентів здобути мандат депутата. Депутат Львівської обласної ради, офіційний представник популярної в регіоні політсили попереднього президента Порошенка цим разом може нарешті перемогти (попередні спроби в 2012 та 2014 рр. були невдалими). Його особисті зв’язки та досвід дають Михайлові Задорожному шанс створити найдієвіші та найрозгалуженіші штаби порівняно з іншими кандидатами. Навіть якщо кандидат не переможе, то в трійку ввійде точно.

Ілик Роман – важковаговик. Був депутатом від цього округу в 2012-2014 рр. (як кандидат від Об`єднаної опозиції «Батьківщина»), взяв третє місце на окрузі на парламентських виборах 2014 р. Заступник міністра охорони здоров`я, родинний бізнес пов'язаний з Дрогобичем. Сам уродженець Борислава. Один з фаворитів, котрий точно ввійде в першу п’ятірку.

Кугівчак Степан з Підбужа – медбрат в трускавецькому санаторії «Алмаз» (на сайті ЦВК пише «медична сестра»). Санаторій раніше входив до складу ПрАТ «Трускавецькурорт», зараз відноситься до «Української готельної групи», котрою керує головний «порошенківець» Трускавця Анатолій Стародуб. Степан Кугівчак є членом партії «Європейська Солідарність» Порошенка, а оскільки ця політсила висуває іншого кандидата, то з цілковитою певністю можна говорити про технічність даного кандидата.

Кулик Євген у виборах бере участь не вперше. Цього разу від партії «Сила і честь» Смешка. Професор проживає у Трускавці, але на всіх попередніх виборах він у місті-курорті набирав мізер. Тож навряд чи пощастить йому і цього разу в масштабах Дрогобиччини. Як і у випадку інших кандидатів, для нього парламентські вибори хороша нагода пригадати себе людям з прицілом на місцеві вибори.

Малихін Павло – керівник військово-цивільної адміністрації в Авдіївці, отже теж людина Порошенка. Уродженець Дрогобича, має великий авторитет серед АТОвців, волонтерів і тих дрогобичан, котрі його знають. Може взяти навіть більше голосів, ніж інші два кандидати-АТОвці.

Матківський Богдан – трускавчанин, чинний депутат ВРУ. Шанси в нього невеликі, адже підтримка режиму Кучми в Дрогобичі і дружба з такими одіозними особами як нардеп Антонищак зводять їх до мінімуму. Головним закидом в його сторону під час передвиборчих перегонів буде те, що він «нічого не зробив для Дрогобиччини». І хоча це не так, але виправдовуватися завжди важче, ніж «наїжджати». Статус чинного депутата на цих виборах – також мінус.

Мисишин Олександр – самовисуванець зі Львова, про якого ніхто досі не чув. Тому навряд чи він набере хоча б 1%.

Огньов Дмитро – хоча на сайті ЦВК і зареєстрований, але партія Вакарчука «Голос» вже заявила про відкликання цього кандидата.

Піляк Іван – Східницький селищний голова попередньої та теперішньої каденцій (2010-2019). Висувається від «Батьківщини». Один з потужних керівників-менеджерів, керівників-господарників. Мінусом є те, що досі кандидат не «виходив за рамки» Східниці-Борислава, тож окрім цих населених пунктів та сіл гірської частини Дрогобиччини його знають мало. Безперечним плюсом є висування «Батьківщиною», котра на Дрогобиччині завжди мала свій електорат.

Руднєв Віктор – шанси на перемогу незначні. Чинний депутат Бориславської міської ради висувається від Радикальної партії Ляшка.

Саламаха Орест – представник партії Зеленського «Слуга народу». І цим можна сказати все – саме на цьому месиджі буде побудована його передвиборча кампанія. Явним мінусом кандидата є те, що він немісцевий і зовсім незнаний широкому загалу. Пройти до ВРУ від Дрогобиччини він зможе тільки невідомо яким чудом. Хіба що як простий красивий молодий хлопець.

Сікора Михайло – голова Дрогобицької районної ради старої «закалки», котрий може сплутати карти багатьом. Брат очільника етнологічного товариства «№Бойківщина» Любомира Сікори, добрий приятель та земляк колишнього голови Дрогобицької РДА Михайла Кравця. Його участь у цих виборах є радше підготовкою до участі в майбутніх місцевих виборах, де він знову хоче перемогти. Бо програвати брати Сікори не люблять. Боротиметься запекло.

Танчук Роман – дрогобичанин, висуває Аграрна партія України. Не належить до числа фаворитів перегонів.

Фідик Володимир з Дрогобича також до фаворитів не належить. Безпартійний та безробітний чоловік швидше за все теж є чиїмсь технічним кандидатом.

Як бачимо, з двох десятків орлів, котрі пробують дістатися до гнізда українського парламенту, реальні шанси потрапити туди має лише 5: Іван Піляк, Михайло Задорожний, Роман Ілик, Михайло Сікора, Павло Малихін. Швидше за все, саме ці кандидати сформують першу п’ятірку лідерів перегонів. В інших шанси на перемогу є, але значно менші.

Вальдемар Шліссельман

Вакцинація – це захист від десяти смертельно небезпечних хвороб

1. Гепатит В викликає вірус, який вражає печінку, призводить до розвитку цирозу і раку печінки, а це може призвести до смерті.

2. Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом, призводить до ураження легень, кісток, туберкульозного менінгіту, смерті.

3. Поліомієліт викликає вірус, який передається через брудні руки, забруднені харчові продукти і воду, іноді — повітряно-крапельним шляхом, вражає нервові клітини, що відповідають за рухи, і викликає параліч. Паралітична форма поліомієліту невиліковна.

4. Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, проявляється у вигляді ангіни, під час якої у горлі утворюються плівки, що ускладнюють дихання і можуть призвести до смерті.

5. Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом, характеризується запаленням дихальних шляхів і супроводжується нападами спазматичного кашлю, який може призвести до зупинки дихання.

6. Правець передається при потраплянні в рани зараженого грунту, предметів (наприклад, цвяхів), проявляється сильними судомами, і в основному призводить до смерті.

7. ХІБ-інфекція (гемофільна інфекція) передається повітряно-крапельним шляхом, у дітей від 5 років провокує розвиток пневмонії, гнійного менінгіту, запалення надгортанника, що призводить до задухи (епіглотиту), запалення середнього вуха (отиту), гнійного запалення суглобів (артриту), запалення кістки (остеомієліту), "зараження" крові (сепсису).

8. Кір передається повітряно-крапельним шляхом, може призвести до запалення мозку (енцефаліту), ураження органу слуху, інвалідності, смерті.

9. Краснуха передається повітряно-крапельним шляхом, особливо небезпечна при вагітності.

10. Епідемічний паротит (свинка) передається повітряно-крапельним шляхом, особливо небезпечний при вагітності, в рідких випадках може призвести до смерті.

Вакцинація – єдиний надійний спосіб захисту від хвороб і важких ускладнень!

Янківська Л.В., завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України"

Суспільний мовник опановує японський досвід об’єктивного висвітлення парламентських виборів

Парламентські вибори, які мають невдовзі відбутися в Україні, стануть для вітчизняних медіа черговим тестом на професіоналізм. Йдеться про їхню здатність оперативно, повно та неупереджено висвітлювати весь процес виборчої кампанії і тим самим всіляко сприяти виборцям з ухваленням рішення, кому з політичних партій та кандидатів-мажоритарників надати перевагу.

Особливо високі вимоги щодо такої інформаційної роботи висуваються до суспільного мовника. Нещодавно з цією метою для журналістів телеканалу UA: ПЕРШИЙ та регіональних каналів Суспільного було проведено спеціальний тренінг. Він відбувся в рамках діяльності Проекту розвитку потенціалу суспільного мовника в Україні, який з січня 2017 року реалізує Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA).

Під егідою об’єктивності

На вітчизняному медійному ринку суспільний мовник UA:ПЕРШИЙ з’явився близько трьох років тому, тож свій перший досвід висвітлення виборчих компаній здобував на недавніх президентських перегонах. За словами члена правління ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (НСТУ) Миколи Чернотицького, телеканал це випробування витримав достойно.

 «Наші регіональні канали готували якісні новини, які повно висвітлювали хід усієї кампанії. І загалом ми були єдиною телекомпанією в регіонах, яка не мала замовних сюжетів і таких, які б порушували журналістські стандарти», – зазначив він. І додав, що така неупередженість в роботі Суспільного була визнана й громадською організацією «Детектор медіа», яка має вагу в інформаційному просторі.

Подібні підходи сповідувалися і в центральному офісі телеканалу. На цьому наголосив генеральний продюсер інформаційного мовлення ПАТ НСТУ Владислав Грузинський: «Значною мірою цьому посприяла співпраця UA: ПЕРШОГО з JICA та експертами японського суспільного телеканалу NHK. Для нас багато важать їхні напрацювання в оперативному та об’єктивному висвітленні важливих подій, до числа яких входять і виборчі кампанії».

На думку учасників тренінгу, не менш важливим японський досвід буде і під час наступних парламентських перегонів. До певної міри це зумовлено тим, що в обох наших країнах діє змішана виборча система і частина депутатів обирається за мажоритарними списками. Це додає особливостей її висвітленню у ЗМІ.

«За наявної мажоритарної системи зростає вага роботи наших регіональних каналів, – пояснив Владислав Грузинський. – Ми маємо визначити, за якими критеріями працюватимемо з кандидатами в народні депутати, як розповідатимемо про них та їхні програми».

В Україні нинішні парламентські вибори проходять під гаслом пошуку нових облич. До певної міри це ускладнює журналістську роботу. Розповідати про знаних людей простіше – про них і їхні справи виборці в регіонах добре обізнані. А от про тих, хто лише торує шлях у велику політику, доводиться розказувати докладніше. І це вже може бути підставою звинуватити журналістів у необ’єктивності, у тому, що вони приділяють кандидатам непропорційну увагу.

Владислав Грузинський вважає, що для уникнення небажаних сценаріїв треба неухильно дотримуватися певних правил. Насамперед, розповідати про виборчі програми кандидатів і особливо – про перші 5 пунктів, бо зазвичай вони вважаються найголовнішими.

 «Якщо людина пропонує щось у своїй програмі, варто запитати, де планує взяти гроші на реалізацію, – зауважив він. – Якщо кандидат обирається вже не вперше, доцільно дізнатися, які вже давав обіцянки виборцям і які з них виконав».

На думку учасників тренінгу, журналісти не мають агітувати виборців за тих чи інших кандидатів, вони повинні лише подавати інформацію про них та їхні наміри.

Для цього варто долучати до роботи незаангажованих політологів, які працюють у регіонах. І активно використовувати можливості технічних проектів та громадських організацій. Діяльність багатьох із них здійснюється за міжнародними грантами, обов’язковою умовою яких є максимальна правдивість. При цьому послалися на досвід івано-франківської ГО «Антикорупційна платформа»: вона контролює закупівлі, здійснювані міською владою, активно співпрацює із системою ProZorro, постійно контактує з пресою.

Ще одна особливість нинішніх парламентських виборів у нашій країні полягає в тому, що вони «пішли» в Інтернет. Він забезпечує доступ до багатьох джерел інформації, серед яких чільне місце займають соціальні мережі, блоги тощо. Таке розмаїття не убезпечує користувачів від фейкових новин, від маніпуляцій громадською думкою.

«Суспільний мовник здатен виграти змагання з Інтернетом лише в тому випадку, якщо подаватиме об’єктивну інформацію. Принцип відкритості та рівності доступу для нас залишається найголовнішим», - підкреслив Владислав Грузинський.

Червона книга для японських виборів

Телеканал NHK впродовж тривалого часу залишається одним із провідних у Японії. За майже 70 років своєї роботи він уже багато разів висвітлював виборчі перегони в країні. Щоправда, на відміну від України, Японія обмежується лише парламентськими та місцевими виборами.

Керівник групи Проекту розвитку потенціалу суспільного мовника в Україні пан Ацуші Міяо тривалий час працював політичним журналістом на NHK, тому його виступ на тренінгу був особливо цікавим для українських колег. Своїми думками він також поділився і в ексклюзивному інтерв’ю для Національного прес-клубу «Українська перспектива».

«Для Японії важливими є новини про природні катаклізми, бо ми живемо в непростих умовах, - пояснив пан Ацуші Міяо. – Однак нарівні з такими подіями для нас дуже важливою є трансляція новин про вибори. Коли у нас проходять виборчі кампанії, ми настільки зосереджуємося на них, що стараємося навіть прибирати сюжети про не надто важливі справи».

Пан Ацуші Міяо розповів, що у відповідності до японського законодавства, партіям надається ефірний час для безкоштовної реклами. Виборам присвячується також багато повідомлень в інформаційних блоках, аналітичних програмах, ток-шоу, на які запрошують незалежних експертів та політиків. На NHK практикують політичні дебати, і запрошують на них як лідерів партій, так і відповідальних за виконання партійних програм.

«Ми робимо це для того, щоб члени партій могли розповісти, як вони бачать свою роботу в разі, якщо їх оберуть до парламенту, щоб вони доступніше пояснили зміст своїх програм», - сказав пан Ацуші Міяо.

Дебати практикуються і в Україні. А от що стосується журналістських розслідувань, які в нашій країні під час виборів стають потужним засобом впливу на громадську думку, ставлення до них у Японії інше.

Пан Ацуші Міяо розповів, що журналісти NHK можуть натрапити на інформацію, яка засвідчує, що якийсь кандидат порушує чинне законодавство, намагається щось приховати. За словами пана Ацуші Міяо, у великих містах такі випадки практично унеможливлені – люди тут переважно інформаційно обізнані і на їхній світогляд важко вплинути. А от у маленьких містечках інколи дається взнаки стара система.

«Якщо я побачу, що хтось порушує виборче законодавство у якомусь виборчому окрузі, я як журналіст можу про це говорити лише у випадках, коли ці факти будуть доведені поліцією або прокуратурою. А поліція починає діяти потому, як завершуються вибори. Проте, якщо вина такого порушника буде доведена, в подальшому його можуть відкликати», - зазначив пан Ацуші Міяо.

Такі підходи для японського суспільства є принциповими, оскільки журналісти не повинні впливати на формування суспільної думки на користь того чи іншого кандидата. Однаковою мірою це стосується і оприлюднення рейтингів кандидатів, отриманих в результаті соціологічних опитувань до завершення голосування. Якщо в Україні такі подаються мало не щотижня і їх проводять не лише спеціалізовані на цьому компанії, в Японії демонструється зовсім інший підхід.

Приміром, NHK замовляє проведення опитування соціологічній компанії і чітко визначає, які питання потребують глибокого вивчення. Відповідальність за достовірність опитувань NHK бере на себе.

Зазвичай акценти в соціологічних дослідженнях роблять на проблемах, які актуальні для країни в цілому та для окремих її регіонів. Таку інформацію NHK доносить до виборців, щоб ті зіставили її з програмними пропозиціями кандидатів і могли зробити свідомий та прагматичний вибір. Соціологічні опитування можуть стосуватися і рейтингів політичних партій та окремих кандидатів-мажоритарників, але ця інформація готується винятково для внутрішнього використання.

«Ми стараємося уникати таких висловів, як «ця партія має дуже високий рейтинг», бо прагнемо надавати людям матеріал, щоб вони самі могли визначитися, кого хочуть бачити в політиці», – пояснив пан Ацуші Міяо.

До числа маніпулятивних технологій належать і фейкові новини. Керівник групи японського Проекту визнає, що в його країні таких теж удосталь. Однак журналісти NHK стараються дистанціюватися від них.

«Ми повинні все самі перевірити, і якщо інформація підтвердилася, то повідомляємо про неї. У нас із цим дуже серйозно: якщо ти сказав якусь неправду, то одразу втрачаєш роботу в компанії», – додав він.

Пан Ацуші Міяо також пояснив, що всі ці правила мають офіційний характер. Вони відображені у так званій Червоній книзі.

«Це книга з червоною обкладинкою. Там дуже детально записано все, з чим ми стикалися за майже 70 років роботи NHK. І коли проходять вибори, всі відповідальні за їх трансляцію «живуть» із нею».

А ще японський фахівець зазначив, що раніше NHK за об’єктивністю висвітлення виборчих кампаній суттєво випереджав комерційні телеканали. Щоправда, останнім часом вони теж підняли свої стандарти дотримання журналістських норм, хоча при цьому все одно перевагу надають сенсаційним новинам.

Результативність роботи японського Проекту

На думку головного радника JICA доктора Кейічі Хашімото, Японське агентство міжнародного співробітництва не випадково взялося за реалізацію Проекту розвитку потенціалу суспільного мовника в Україні. Він переконаний, що такі медіапроекти дуже важливі для демократизації країни. Це прописано в основоположному документі JICA – в Хартії, яка схвалена японським урядом.

«Така підтримка демократизації ґрунтується на трьох основних моментах: це підтримка медіа, підтримка демократичних виборчих процесів та підтримка демократичного законодавства», – підкреслив він. І додав: «В Японії навіть у законодавстві прописано, що суспільне телебачення NHK повинно висвітлювати вибори незаангажовано, і тому до його інформації є висока суспільна довіра. JICA сприяє тому, щоб таким само авторитетним суспільне телебачення було і в Україні».

Доктор Кейічі Хашімото висловив задоволення роботою Проекту. І зауважив, що його реалізація на українському суспільному телебаченні вже дає позитивні результати. Зокрема, тут налагоджений ефективний зв’язок між його центральним офісом і регіональними структурами. А виробництво освітніх програм, яке здійснюються за підтримки JICA, стає запитанішим.

Невдовзі планується зустріч керівництва ПАТ НСТУ та Представництва JICA в Україні, на якій буде проаналізовано роботу Проекту та обговорено питання щодо можливої його пролонгації.

Максим Назаренко, Національний прес-клуб «Українська перспектива»Создан 27 июн 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником