Трускавецький вісник № 100 (1835) від 30 липня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 100 (1835) від 30 липня 2019 р.

30.07.2019У номері: Із сесії Трускавецької міської ради; VII міжнародний велозліт «Трускавецький пелотон»; На Львівщині пройде Форум медичного туризму.

Короткі новини

На Львівщині відбудеться Форум медичного туризму

На Львівщині вперше відбудеться Форум медичного туризму Lviv Region Healthcare Tourism Forum. Про це інформує управління туризму та курортів Львівської ОДА. Перший Львівський регіональний форум медичного туризму Lviv Region Healthcare Tourism Forum проходитиме 6-9 серпня.

«Захід триватиме три дні, впродовж яких ми проведемо низку ознайомчих візитів та конференцію з медичного туризму, курортів та рекреації. Ми порушимо питання економіки медичного туризму, для учасників буде нагода поспілкуватись у форматі B2B», - розповіла Наталя Табака, начальник управління туризму та курортів Львівської ОДА.

За її словами, метою форуму є налагодження партнерських відносин між великою групою провайдерів медичного та оздоровчого туризму з різними країнами світу. Участь у події беруть тільки професійні постачальники медичних послуг Львівщини та провайдери медичного туризму Саудівської Аравії, Катару, Бахрейну, ОАЕ, Кувейту, країн Середньої Азії та Кавказу.

Також на форум запросили спеціального гостя – Еміна Чакмака, засновника Ради медичного туризму Туреччини, а також гостей з Німеччини та Грузії.

«Медичний та оздоровчий туризм – це світовий тренд, що сьогодні розвивається. Це величезна кількість людей, які хочуть оздоровитись, омолодитись або отримати лікування в інших містах або країнах. Тож темпи розвитку медичного оздоровчого туризму щороку зростають. Цей форум є першим таким потужним заходом, який ми організовуємо за участі великих іноземних баєрів, профільних асоціацій, які матимуть змогу ознайомитись із оздоровчими, лікувальними можливостями Львівщини», - зазначила Віолетта Янишевська, президент Української асоціації медичного туризму, президент Global Healthcare Travel Council.

Програма форуму Lviv Region Healthcare Tourism Forum включає проведення Міжнародної конференції медичного туризму, курортів та рекреації, B2B Workshop, презентації компаній, а також візити в лікувально-оздоровчі заклади м. Львова, Моршина, Трускавця, Східниці. Організаторами заходу є Львівська обласна державна адміністрація, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Українська Асоціація Медичного Туризму при підтримці Global Healthcare Travel Council.

Світовий ринок медичного та оздоровчого туризму на сьогодні оцінюється у $439 млрд. За оцінками міжнародних експертів, у найближчі 10 років на нього очікує постійне зростання на 10-20%, щороку 3-4% населення планети буде їздити за кордон на лікування та оздоровлення.

За оцінками УАМТ, у 2018 році з метою лікування в Україну приїхало біля 65 тисяч іноземців, у той же час лише за приблизними підрахунками на лікування за кордон виїхали понад 160 тис. громадян України.

Сьогодні в Україні пацієнтів-іноземців приймають близько 120 клінік у різних регіонах України.  Чек  іноземця в Україні на лікування складає  у середньому $2-2,5 тис. Чимало медичних послуг у нас коштують значно дешевше, ніж аналогічні у закордонних медичних закладах, що створює хороші перспективи для розвитку цього напрямку в Україні.

Із програмою Форуму медичного туризму можна ознайомитись за посиланням https://uamt.com.ua/UA/deyatelnost-uk/meropriyatiya-uk/lvivskyi-forum-medychnoho-turyzmu.html?fbclid=IwAR3OS_DUDfYaMLZ2ZBVHxdzkOtJmeg6UMNDsmjaCj0xGfCl6URUSPS3BBfc

Власна інформація

Трускавець надав водоканалу 1,4 млн грн. «поворотної» допомоги

В спекотний день 30 липня, коли плавиться асфальт і випаровуються рештки води, в прохолодному залі Народного дому Трускавця проходила LIX сесія міської ради, на якій вода теж була головною темою. Навіть не так вода, як водопостачальна організація міста. Вірніше, навіть дві, бо ж зараз існує ТОВ «Трускавецький водоканал» і КП «Трускавецьвода». Хоча все йде до того, що з часом знову буде одне комунальне водопостачальне підприємство – як це було на початку далеких 2000-х.

Сесія символічно теж розпочалася з «водного» депутатського запиту. Депутат Іван Герльовський (фракція «Громадянська позиція») підняв вкрай актуальне питання повірки лічильників води. Здійснити цю процедуру можна тільки в Дрогобичі, адже ТОВ «Трускавецький водоканал» повіркою приладів не займається, а навіть не зніме пломбу. Як пояснив генеральний директор підприємства Віктор Марченко, у штаті нема сантехніка (!?), а брати штатну одиницю на низьку зарплату заради розпломбування лічильників невигідно. Труднощі та стреси, які переживають окремі мешканці, зокрема старшого віку одинокі пенсіонерки, нікого не хвилюють, отже, все так і залишиться – в разі потреби споживачу потрібно самостійно шукати сантехніка, самостійно везти лічильник на повірку до Дрогобича і назад, прослідкувати, аби пломби були проставлені належним чином, і на все це потрібні час та кошти.

Також серед депутатських запитів лунали теми сумного та жахливого стану приміщень колишнього санаторію для польських офіцерів, який зараз є на балансі Академії сухопутних військ (запит депутата Василя Тимчишака), розлиття легкозаймистої суміші під «протестним» автомобілем Ігоря Кісака біля міської ради (запит Романа Бучковича), відсутність моніторингу автопорушень на ділянці Стебницька-Стуса (міжбудинковий проїзд від колишнього «Технолюксу» до «Мандарину», запит В. Тимчишака), сюжет про Трускавець на телеканалі ICTV зі словами «якщо вам потрібний ширший спектр лікувальних послуг, то тоді вам до Східниці» (запит Юрія Яворського). Окрім депутатів слово надали і громадянину Валерію Ямковому, котрий розповів про отруєння собак та невирішення «собачої» проблеми в місті впродовж багатьох років.

Потім перед депутатами виступив прокурор, керівник Дрогобицької місцевої прокуратури Юрій Малахівський. В місті-курорті за перше півріччя 2019 року не скоєно особливо тяжких злочинів (умисні вбивства, грабежі, завдання важких тілесних ушкоджень, які б призвели до смерті тощо). Проте тривожним є факт, що кількість шахрайств зросла вдвічі. Одні здійснюють передоплату купуючи щось через Інтернет, зокрема OLX, інші «ведуться» на телефонні дзвінки типу «Ваш син потрапив до поліції, треба переслати гроші», треті оплачують броню за проживання у Трускавці (найчастіше в приватному секторі), а потім виявляється, що їхні кровно зароблені грошики потрапили в лапи шахраям. Роз`яснювальна робота в Інтернеті, в газетах та на радіо, на жаль, помітних результатів не дає, каже Юрій Малахівський, і шахраї й далі обманюють людей.

Після «розминки» знову повернулися до «водної» теми. Не таємниця, що ТОВ «Трускавецький водоканал» знаходиться в непростій ситуації, яку мер міста м’яко назвав «тимчасовою фінансовою кризою». 13,5 мільйонів боргу перед КП «Дрогобичводоканал» – така важка спадщина попередньої «козирної» влади у Трускавці, котра, за словами Андрія Кульчинського, в 2015 р. вчасно не підняла тариф (бо наближалися вибори!) і появилися перші 3 мільйони боргу. А тоді пішло по накатаній, як по маслу – суди, пеня, штрафні санкції. В червні виконавча служба заблокувала рахунки ТОВ «Трускавецький водоканал», і працівники підприємства почали переживати чи виплатять їм зарплату.

З довгих дискусій про долю водоканалу стало зрозуміло одне – у ТОВ «Трускавецький водоканал» немає майбутнього, його функції поступово перебиратиме поки що майже не діюче КП «Трускавецьвода». Борги погашатимуться поступово, і швидше за все, коштом міста. Перший транш, який депутати «кинули» підприємству сьогодні, 30 липня – 1 мільйон 400 тисяч гривень. Це так звана «поворотна» фінансова допомога, але терміни повернення коштів в рішенні не обумовлено, отже водоканал може віддавати ці гроші і 100, і 200 років. А швидше за все і не віддасть. Хіба це перший мільйон, який кинуто в бездонну пропасть?

В обговоренні питання долі водоканалу активну участь взяли мер міста Андрій Кульчинський, депутати Юрій Яворський та Андрій Степаненко. Останній зокрема запропонував заслуховувати на кожній з наступних сесій на скільки зменшується борг водоканалу і які кроки робляться для санації підприємства. Андрій Степаненко також запропонував заслуховувати на сесіях керівників всіх комунальних підприємств міста – лікарні, «Харчовика», «Трускавецьтепло», «Трускавецьжитло», інформаційно-курортного центру, «Редакція міського радіомовлення» та інших.

А Юрій Яворський запропонував включити режим жорсткої економії, щоб акумулювати кошти для порятунку власного водопостачального підприємства. На початок депутат запропонував вилучити з потреб відділу культури 70 тисяч гривень, які б мали піти на святкування Дня Незалежності України. Але ця пропозиція не набрала достатньої кількості голосів.

Питання змін до показників бюджету міста на 2019 р. доповідав начальник фінансового управління ТМР Микола Федоричак. Загальний дохід нашого міста зменшується на 21 мільйон, урізається ряд видатків. Так, ремонтуватимуть менше доріг, зокрема ніяк не дочекаються ремонту вулиці Джерельна та Франка. Ті кошти, які мали піти на їхній ремонт в цьому році (1 млн 400 тис) підуть на «крапельницю» для підтримки життєдіяльності водоканалу.

Ремонт вулиці Крушельницької обійдеться місту дешевше на 100 тис. грн., на 150 тис грн.. менше місто дасть на потреби Нацгвардії, півмільйона зекономить на міській лікарні, ще стільки ж на заходах з енергозбереження. 70 тис. грн.. знято з ремонту д/у «Дзвіночок», 280 тис – з БУТу.

Але зате видатки на зарплату працівників відділів та установ міської ради зростуть (здається, на 804 тис. грн.), і кошти на новорічно-різдвяні іграшки знайдуться (300 тис. грн.).

Якщо пригадати собі скільки Трускавець витратив коштів на явно непотрібні речі типу ралі, то стає зрозумілим, що до жорсткої економії ми ще не доросли. Видно, міський голова та його оточення не читали Бодо Шефера, один з основних принципів якого: «Заощаджуйте! Тільки економлячи і вкладаючи гроші, можна стати мільйонером за кілька років. Марнотратний спосіб життя рідко веде до зростання добробуту…». А може вони діють за принципом «Не моє – не жаль»? Або ж «Після нас хоч потоп!»…

Також депутати розглянули блоки «архітектурних» та «земельних» питань, які доповідали Зіновій Кушнір та Оксана Плахтій з управління містобудування, архітектури та землекористування.

В цілому ж сесія пройшла без загострень чи особливої уваги жителів міста. Ніхто не згадував і про Школу «Слуг народу» та про те, що сьогодні до Трускавця гелікоптером прилітає і сьогодні ж відлітає Президент України Володимир Зеленський.

Єдині два політичні моменти під час сьогоднішньої сесії ТМР, на які варто звернути увагу – це дуже гостра реакція очільника трускавецького осередку БПП «Європейська Солідарність», депутата ТМР Анатолія Стародуба на коментарі в соцмережах зі словами «порохоботи». Це так нервує обранця, що він аж матюкнувся «в прямому ефірі». А другий момент – на екрані за спиною мера та секретаря ради державний прапор України раптом … змінив колір. На якийсь час замість синьо-жовтого прапор став зелено-жовтим. Депутати з жахом побачили в цьому поганий знак – що міська рада наступного скликання явно «позеленіє», «зелені» там домінуватимуть, а багатьом з теперішніх депутатів місця в новому скликанні вже не буде.

Але це так, забобони на фоні страху перед достроковими місцевими виборами. А от 13,5 млн. боргу «Трускавецького водоканалу» – це факт. І сьогоднішнє виділення 1 млн. 400 тис. грн. смерть пацієнта не відміняють, а тільки розтягують його страждання…

Володимир Ключак

VII міжнародний велозліт «Трускавецький пелотон»

Ось і відгримів на всю Україну VII міжнародний велозліт «Трускавецький пелотон», який пролягав 23-27 липня дорогами і стежками Дрогобицького, Самбірського, Турківського, Сколівського і Стрийського районів. Слово «пелотон» означає рух в одному напрямку головної групи учасників у вело-, мото- і автоспорті. У велоспорті рух в пелотоні дозволяє зберігати енергію для подальшої гонки, бо їзда близько до інших гонщиків значно зменшує опір повітря внаслідок зменшення тиску повітря у цій зоні.

Урочисте відкриття велозльоту відбулося 23 липня о 17 годині на головній сцені Трускавця – Майдані Незалежності. Сюди з`їхались 15 словацьких, 20 польських і 45 українських велосипедистів. Україну представляли велосипедисти з Дрогобича, Луцька, Чернівців, Тернополя, Харкова, Києва, Львова, Калуша і сіл та міст Львівської області.

Місто Трускавець представляв велосипедний гурток «Темп» Будинку учнівської творчості під керівництвом Олега Осійчука. Вони організували чудовий флеш-моб для глядачів під час урочистого відкриття «Трускавецького пелотону». Тому відкриття виявилося видовищним та змістовним.

Учасників велозльоту привітали керівники делегацій Словаччини Мартін Чайка, Польщі Міхал Рачинський та заступник міського голови Трускавця Олександр Ткаченко. Українськими піснями розважала гостей Юліана Вайда.

Лише на один день запізнилася делегація з Латвії в кількості 64 чол. Був серед них і Вестурс Сілінекс, нагороджений минулого року Президентом України за волонтерську допомогу бійцям на Сході нашої держави.

Автору цих рядків довелося провести велосипедну екскурсію вулицями міста для латишів, котрі мали велосипеди з акумуляторним приводом і, отже, жодних проблем на гірських дорогах. Вони обрали для себе лише гірські маршрути і мешкали в карпатських селах, щоб відчути колорит і автентику Бойківщини.

Доводилось вирішувати технічні проблеми з велосипедами словаків. На сьогодні у Трускавці є лише одна майстерня двоколісних. Але заміни трубок шосейних велосипедів наразі немає.

Перевага велосипедного туризму полягає в тому, що не треба їхати на час, а можна зупинитись, відвідати і помилуватись музеями і краєвидами, поспілкуватись з населенням, пізнати їх гостинність.

Перший маршрут пролягав аж до Стрийського району. Гості відвідали давню печеру в Розгірчому, попили мінеральних вод в Моршині, форсували річку Стрий на пішохідному мосту. Протяжність маршруту 110 км. Провідником цього маршруту був Олег Осійчук зі своїми вихованцями.

Старт другого дня був у Трускавці біля готелю «Марко». Тут зібралося більше 60 учасників, які під орудою Олександра Кошелєва вирушили в подорож гірськими дорогами і стежками. Спочатку довелося долати крутий підйом на Східницький перевал, а потім крутити педалі до Східниці, Рибника та Ісаїв. Тут оглянули дерев`яну церкву св. Михайла (1663 р.) в Турківському районі, і рушили до Жданівки. Інша група милувалася краєвидами в Ластівці і Свиднику, відвідали турбазу «ТАОР». Всім припала до смаку грибна юшка. Дехто стверджував, що такої смачної юшки не їв протягом свого свідомого життя. Але скоріш за все це був шалений апетит, нагуляний від їзди на велосипеді.

Багато зусиль доклали туристи під час підйому з Опаки до Східницького перевалу, хоча оргкомітет радив на початку їхати саме згори. Цим маршрутом були особливо задоволені поляки та словаки. Хоча вони і мають свої Татри, але таку недоторкану природу їм довелось побачити вперше. Протяжність маршруту 112 км.

Третій день засмучував лише прогнозом погоди другої половини. Наш шлях пролягав через східницькі джерела, фортецю «Тустань» з поверненням через Нижню Стинаву, Орів, Зимівки. Тут велотуристи насолоджувались панорамою Трускавця і співом птахів у небі. Цього дня було подолано 92 км.

Заключним акордом цього дня став інтеграційний табір в ресторані «Марко», де гості скуштували смачні українські страви: куліш, вареники, деруни і грибну юшку. Фізичну втому зняли під час танців під українські, польські і словацькі пісні у виконанні туристів. Відбулася душевна розмова з гарними тостами про мир і дружбу між народами.

З відновленими силами розпочали четвертий день велозльоту. Туристів вразили церква св. Юра і найстарший сільзавод Європи в Дрогобичі. Дрогобицький туристично-інформаційний центр організував екскурсію на ці цікаві об’єкти. Гостям сіль, виготовлена дідівським способом, здалася солодкою, настільки цікавою була розповідь гіда.

Другою родзинкою маршруту стали Кульчиці – батьківщина гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Окрім пам’ятника і етнографічного музею велотуристів вразив смак тутешньої кави.

Повернення додому відбулось через с. Нагуєвичі – родинне обійстя Івана Франка. Окрім кузні і Стежки Франка гостям припали до душі хатинки під солом`яною стріхою.

А в таборі «Світанок» в урочищі Помірки біля Трускавця на туристів чекала ватра і гриль-ковбаски, приготовлені на вогні Тарасом Пахолюком. Йшло жваве обговорення вражень від маршрутів.

Отримали ми і деякі побажання. Серед них найголовніше – це ремонт доріг. А в цілому наш край гостям дуже сподобався, і вони підтвердили, що приїдуть ще. Дякували нам за чудові житлові умови в готелях «Марко» і «Мальви», смачні страви від п. Марії, дякували авторові цих рядків за вечірній спацер по Трускавцю. Багато гостей встигли відвідати дельфінарій і отримати масу позитивних емоцій від споглядання вистави за участю дельфінів і морських котиків.

Прощання відбувалося зі сльозами на очах і посмішками на обличчях. Ми для себе з`ясували, що до 2022 року, коли Трускавець на тиждень стане європейською столицею велосипедного туризму, слід готуватись вже сьогодні. Маємо відремонтувати дороги, промаркувати велосипедні доріжки, розвинути інфраструктуру відпочинку в населених пунктах пролягаючих маршрутів, зустріти і провести XVIII Європейський тиждень велосипедного туризму так, щоб він запам’ятався всім вело туристам з якнайкращої сторони. Адже очікуємо більше тисячі гостей зі всієї Європи.

Від імені голови оргкомітету хотів би подякувати всім, хто був причетний до цієї знаменної події у Трускавці: Олегові Осійчуку (м. Трускавець) з його вихованцями, Олександрові Кошелєву з Дрогобича, Миронові Теслюку зі Львова, відділу у справах сім`ї, молоді та спорту Трускавецької міської ради і його очільникові Романові Ковалю, голові Львівської обласної федерації спортивного туризму Тарасові Пахолюку, ректору Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Надії Скотній, власникам готелів «Марко» і «Мальви», а також маленькій Юліані Вайді за в’язанку українських народних пісень.

До побачення, Трускавець-2019! З нетерпінням чекаємо на тебе, Трускавець-2022! Ці останні слова підтвердив на XV Європейському зльоті велосипедистів у м. Бельмонто (Португалія) президент UECT Патрик Годар з Франції.

Микола Іваник, голова оргкомітету VII міжнародного велозльоту «Трускавецький пелотон»,

фото Ірини Бердаль-Шевчик, Олега Осійчука, Василя Баб`яка, Тараса Пахолюка, Олександра КошелєваСоздан 30 июл 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником