Трускавецький вісник № 105 (1840) від 12 серпня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 105 (1840) від 12 серпня 2019 р.

12.08.2019У номері: Східниця відзначила День курорту; Зустріч з Марією Чумарною; Презентація дельфінотерапії на міжнародному ринку; Про «пріоритети» влади Дрогобича; Кримінальні новини; Шахрайство в Інтернеті.

Короткі новини

У Моршині не хочуть «Великого Моршина»

Моршинська міська рада не підтримує запропонований проект адміністративно-територіального устрою, згідно з яким до Моршина планується приєднати кілька сільських рад. Про це інформує офіційний сайт Моршинської міської ради

Так, у п’ятницю, 9 серпня, Департамент економічної політики Львівської обласної державної адміністрації презентував проектну модель адміністративно-територіального устрою Львівської області базового та районного рівня, напрацьовану за результатами роботи міжвідомчої обласної робочої групи. Проект передбачає, у тому числі, створення Моршинської об’єднаної територіальної громади у складі м. Моршина та таких сільських рад: Воля-Задеревацька, Лисовицька, Станківська, Братківцівська, Долішненська, Жулинська, Розгірченська, Семигинівська, Сихівська, Дідушицька, Подорожненська.

Моршинська міська рада категорично не погоджується з такою конфігурацією Моршинської ОТГ, оскільки це призведе до суттєвого погіршення соціально-економічного становища міста Моршина, вважають на курорті. Тож про свою незгоду Моршин повідомив Львівську ОДА.

Після додаткових консультацій з Львівською облдержадміністрацією міський голова Моршина Руслан Ільницький проведе громадські слухання та сесію міської ради щодо запропонованої моделі адміністративно-територіального устрою. За їх результатами будуть сформовані узгоджені пропозиції, які скерують в Львівську ОДА та Львівську обласну раду, інформують в мерії Моршина.

Житель Трускавця, який 25 липня вбив людину, сидітиме майже 10 років

Як інформує прес-служба прокуратури Львівської області, за процесуального керівництва Дрогобицької місцевої прокуратури жителю м. Трускавець повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.121 КК України (умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого).

Подія трапилася 25 липня цього року у м. Трускавець. Встановлено, що 41-річний зловмисник, під час раптового конфлікту із 47-річним чоловіком, наніс йому один удар рукою в голову, внаслідок чого заподіяв тілесні ушкодження у вигляді відкритої черепно-мозкової травми, перелому основи склепіння черепа, забою головного мозку з формуванням внутрішньо мозкових гематом лобних та скроневих долей, отогематоліквореї зліва та набряку головного мозку. Від отриманих травм потерпілий помер у Дрогобицькій міській лікарні №1.

1 серпня фігуранту повідомлено про підозру та за клопотанням сторони обвинувачення обрано найсуворішу міру запобіжного заходу – тримання під вартою без визначення розміру застави. Досудове розслідування триває, призначено низку судових експертиз, проводяться слідчі дії. За вчинення вказаного злочину санкція статті передбачає позбавлення волі від 7 до 10 років.

Власна інформація

Трускавецький дельфінарій презентував дельфінотерапію на міжнародному ринку

Розважально-оздоровчий комплекс з дельфінами «Оскар» у Трускавці взяв участь у триденному Міжнародному Форумі оздоровчого туризму «Lviv Region Healthcare Tourism Forum» і презентував дельфінотерапію для професійних медичних провайдерів з країн Перської затоки, Середньої Азії та Кавказу.

Даний захід вперше проходив у Львівському регіоні. У ньому взяло участь багато професійних постачальників та баєрів, які працюють у сфері медичного туризму. Це зокрема представники медичних центрів, спеціалізованих клінік, санаторіїв, SPA курортів і готелів, реабілітаційних центрів, медсервісних компаній та провайдерів медичного туризму з Саудівської Аравії, Бахрейну, Кувейту, Об’єднаних Арабських Еміратів, Азербайджану, Казахстану та Узбекистану.

Форум організувала Львівська обласна державна адміністрація спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Українською Асоціацією Медичного Туризму при підтримці Global Healthcare Travel Council.

Медичний форум розпочався з ознайомчих візитів у лікувально-оздоровчі заклади таких міст як Львів, Моршин, Трускавець та селище Східниця. Власне під час таких візитних турів дельфінарій «Оскар» і прийняв у своїх стінах іноземну делегацію із 28 осіб. Медичні провайдери переглянули шоу-виставу з чорноморськими дельфінами та морськими котиками, а також мали можливість на власні очі побачити яким чином відбувається дельфінотерапія та паралельно прослухати невеличку лекцію про її користь.

А вже наступного дня, в рамках Міжнародної конференції медичного туризму, курортів та рекреації, спеціалісти Розважально-оздоровчого комплексу «Оскар» провели перед усіма учасниками Форуму презентацію про цей нетрадиційний, але водночас унікальний вид оздоровлення людей завдяки дельфінам. Після чого спілкування із медичними провайдерами – потенційними партнерами, перейшло у формат B2B.

Варто додати, що трускавецький дельфінарій ще від початку своєї діяльності встиг зарекомендувати себе в країнах Європи на СНД. Адже на дельфінотерапію до Трускавця постійно приїздять цілі групи з хворими дітками з Польщі, Румунії, Білорусі, Литви, Казахстану та навіть Японії.

Відділ зв’язків з громадськістю та ЗМІ дельфінарію «Оскар»

Поетеса тайнопису

Знайди людину щасливу,

Хай запалить тобі вогонь…

Марія Чумарна

Представляти Марію Чумарну немає особливої потреби. Адже в творчих колах знають її дуже добре – як поетесу, педагога, журналістку, громадсько-культурну діячку. Але найбільше пані Марія відома як засновниця авторської українознавчої школи, як та, хто розуміється на кодах України – коді вишиванки, коді казки, коді легенди, тайнописах наших старожитностей.

Зустріч з Марією Чумарною відбулася у Трускавці в День книголюба (9 серпня) – в ресторані готелю «Оскар». Тут, у колі своїх, мисткиня слова поспілкувалася з тими, кого болить теперішнє та майбутнє України, хто небайдужий до культури, хто вносить свій посильний вклад у популяризацію українства в своєму оточенні. Приємно, що серед гостей були не лише відомі у Трускавці особистості, громадські діячі Анна Литвин, Іван Скибак, Лілія Собко та інші, але й гості з Дрогобича (Ярослав Янишин), а навіть з далекого Новосибірська (очільник тамтешнього Товариства української мови Володимир Павук).

Про що говорила Марія Чумарна? Про людське серце як сховок таємниць. Про коди української сили. Про виховання дітей. Про надчутливість Шевченка. Про «Тризну» Великого Кобзаря. Про творчість як містику. Про те, що «ген пальцем не роздавиш». А ще розповідала притчі, читала свою поезію, ділилася історіями своєї родини.

Слухаючи Марію Чумарну чи читаючи її книги, всотуєш в себе якусь дивну мудрість, котра змушує по-іншому дивитися на світ, по-іншому сприймати притчі з Біблії чи Корану, по-іншому розуміти народні казки та легенди, трепетно ставитися до вишиванки – не як до ужиткової речі, а як до закодованого оберегу, своєрідного «космічного панцира» від злих сил тутешніх та потойбічних. Візерунки на сорочці чи блузці поетеса тайнопису називає «платонівською геометрією сили, яка вводить наше тіло в резонанс з космічною енергією».

Україну Марія Чумарна порівнює з молодицею, котра сидить на скрині з різними добрами, та й плаче. Ридає, схлипує, заводить, що їй дуже зле, що їй несила далі терпіти, що хтось винен і виходу немає. А вихід такий простий – підняти одне місце, встати та підняти віко скрині, щоб користуватися тим багатством, яке в тій скрині знаходиться. Так метафорично поетеса вказує шлях у майбутнє нашої держави, шлях за принципом «треба діяти», тобто не сидіти і не нарікати, а піднятися і почати робити щось для себе.

Зустріч з Марією Чумарною – одна з бісеринок літературного життя міста, осередком якого є готель-ресторан «Оскар». Два тижні тому тут проходила зустріч з поетесою та співачкою Галиною Міколяш, а вже 21 серпня знову ж таки в «Оскарі» пройде зустріч з письменницею та журналісткою Галиною Плачиндою (поч. о 16.00).

Тож від імені читачів Трускавця хочеться подякувати адміністрації «Оскара» (директор Олег Блажівський) за культурно-просвітницьку роботу та популяризацію українських авторів і колективів.

Володимир Ключак

Чи вірні пріоритети визначає Дрогобицька міська рада?

Основними пріоритетами в своїй діяльності Дрогобицька міська рада визначає повну прозорість діяльності, яка ототожнюється з доброчесністю муніципалітету і запровадженням принципів «розумного міста». Та постійною оптимізацією – як не системи охорони здоров’я, то освіти. Аналіз реальних здобутків в питаннях прозорості та доброчесності висвітлимо в наступному дописі. А сьогодні висловимо свою позицію щодо дії дрогобицьких чиновників по оптимізації закладів освітньої мережі.

В липні відбулась чергова нарада за участі директорів шкіл з керівництвом міста, на якій, за інформацією прес-служби міської ради, дійшли висновку, що без оптимізації «роздутих» штатів в освіті неможливий розвиток інфраструктури міста («Галицька Зоря» №32 від 18.07.2019 р.). Наводяться дані, що освітню мережу у 2019 р. необхідно дофінансувати на 13,6 млн. грн. з місцевого бюджету як різницю до субвенції з державного бюджету. І це при тому, що на видатки з утримання доріг та дорожньої інфраструктури з місцевого бюджету заплановано лише 5,4 млн. грн. Громаді доводять, що мешканці міста наполягають на вирішенні питань благоустрою, зокрема ремонту доріг. За допомогою розробленої аналітики видно, що при тому доході до бюджету, який сьогодні ми маємо, якщо оптимізувати мережу освітніх закладів, ми могли б суттєво збільшити видатки на ремонт доріг.

Однозначно, що певну оптимізацію необхідно проводити. Але освітня галузь – один з найважливіших пріоритетів розвитку міста та держави. І необхідно знаходити ресурси для її фінансування, а вони наявні. Чомусь не оптимізуємо видатки там, де це можливо. Адже за чотири роки каденції затрати на утримання органів місцевого самоврядування виросли з 15 млн. грн. у 2015 р. до 47 млн. грн. у 2018 р. Таких приростів фінансування не отримала жодна галузь міста. При цьому, що за кількість чиновників і витрати на них жорстко критикували попередників. Де тут оптимізація?

А фінансування таких структур як ТІЦ, Муніципальна варта, Інститут міста, необґрунтовані внески в статутні капітали комунальних підприємств, дофінансування з місцевого бюджету напевно вже мертвих довгобудів типу ЦНАПу, депутатські кошти, на які щорічно витрачається більше 15 млн. грн.? Це що, теж невідкладні та життєво необхідні речі для розвитку міста?

В міській раді постійно розглядають тільки проблеми видаткової частини бюджету, а хто працює над питаннями забезпечення приросту доходів бюджету? Наведемо тільки одну цифру: податковий борг до місцевого бюджету по сплаті земельного податку та орендній платі станом на 01.04.2019 р. становить 22 млн. грн. Ось вам і значний резерв. Хто за це несе відповідальність?

Взагалі бюджетний процес відкритого міста містить багато цікавинок, про які необхідно знати громаді. Адже за кошти громадян формується бюджет міста і вони мають повне право впливати на ефективне їх використання. Необхідно вимагати реального погодження з громадою всіх витрат. Час фейкових громадських слухань бюджету минув. А якщо створене «розумне» місто, на те воно і розумне, щоб функціонувати без «розумних» чиновників.

Сергій Юзефів

Східниця відзначила День курорту

Українська Швейцарія – так останнім часом називають Східницю. Селище, яке ще півстоліття тому ніби нічим особливим не вирізнялося серед інших, стало символом того, як можна досягнути успіху. І все завдяки кільком наполегливим людям, котрі дійсно люблять свій край, свою малу батьківщину. Перший з цих людей – першовідкривач та дослідник мінеральних вод селища Омелян Стоцький.

Вже кілька років поспіль в другу неділю серпня Східниця відзначає День курорту. Свято проходить в рамках фестивалю «Східницьке літо», започаткованого теперішнім селищним головою Іваном Піляком. З кінця травня по початок вересня, коли в розпалі відпочинковий сезон, у Східниці проходять різноманітні заходи, концерти, змагання, виступи, виставки, фестивалі. Чого вартує хоча б «Східниця Трофі» чи Фестиваль повітряних куль? А кульмінацією «Східницького літа» є День курорту.

Ось і цьогоріч привітати східничан та гостей селища зі святом прибули гості-побратими з Польщі, Латвії, Румунії та інших країн. Окрім місцевих виконавців на сцені амфітеатру виступили відома українська співачка «М`ята», гурт «Kozak System», колективи з-поза меж Львівщини, зокрема ансамбль «Берегиня» з Київщини. Обабіч амфітеатру розмістилися парк атракціонів та виїзна кухня, так що кожен міг обрати собі розваги на власний розсуд. День курорту Східниця не обмежився однією добою – і субота, і неділя були насиченими, а погода сприяла цьому.

Але життя в Східниці не нуртує тільки на одній локації, і тільки на свята. Прогулюючись вулицями селища-курорту, бачиш ті зміни, які відбулися в останні два-три роки, а навіть протягом останніх кількох місяців.

Так, для прикладу, ще минулого року доводилося товпитися біля джерела содової води джерела №118 біля ветхої споруди нижче дороги, а вже цьогоріч споруджено новий бювет спеціально для цього джерела. Безпосередньо в приміщенні бювету розташувався офіс Туристично-інформаційного центру Східниці, доступ в який відкритий і у вихідні. Відпочивальники задоволені, що тепер джерело не «окуповують» жіночки з п`ятилітровими каністрами – на бюветі дозволяється набрати 750 г содової, забір в 1,5-літрові пляшки заборонений.

Неподалік джерела № 18-КД бачимо експонати Музею нафтової промисловості під відкритим небом. Навпроти селищної ради – композиція води Н2О. І вже звичними здаються пам’ятник відпочивальнику в дощовику, куманець з написом «Східниця», чи погруддя першовідкривача східницьких лікувальних вод Омеляна Стоцького. Але насправді все це зроблено досить недавно, за якихось неповних 10 років.

Східниця розвивається, причому досить динамічно, і їй можна позаздрити білою заздрістю. Добре, коли є господар, добре, коли всередині громади немає протистояння, добре, коли промоція йде на позитиві, добре, коли Богом даний дар бережеться як зіниця ока. По всіх цих параметрах Східниця може бути зразком, прикладом для наслідування іншими курортами. Її географічне розташування та унікальність східницьких вод дозволяє залишатися цьому курорту поза конкуренцією.

З Днем народження, Східнице! З Днем курорту!

Володимир Ключак

Шахрайство в Інтернеті

/Консультація міністра юстиції України Павла Петренка/

Доброго дня! Місяць тому з моєю подругою стався неприємний випадок. В Інтернет-магазині  замовила кофтину, на вимогу  продавця наперед перерахувала кошти, але досі її так і не отримала. Вона писала на сторінку Інтернет-магазину, але відповіді так і не дочекалася. Порадьте, будь ласка, що робити у такій ситуації?

Дінара Хайраджи

Інтернет-магазин -  це засіб для представлення або реалізації товару, роботи чи послуги шляхом вчинення електронного правочину.

Що має бути обов’язково зазначено на сайті Інтернет-магазину?

Законодавством передбачений перелік обов’язкової інформації, яка зазначається на сайті Інтернет-магазину, зокрема:

- повне найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – підприємця;

- місцезнаходження юридичної особи або місце реєстрації та місце фактичного проживання фізичної особи - підприємця;

- адреса електронної пошти та/або адреса Інтернет-магазину;

- ідентифікаційний код для юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичної особи - підприємця, або серія та номер паспорта для фізичної особи - підприємця, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має відмітку в паспорті;

- якщо діяльність передбачає отримання ліцензії – необхідно зазначити відомості про таку ліцензію, зокрема серія, номер, строк дії та дата видачі;

- порядок формування кінцевої вартості товару щодо включення (невключення) певних податків у вартість товару;

- інформація про вартість доставки.

Зазначу, інформація про найменування, адресу, контакті дані є вкрай необхідним, щоб споживачу було повністю зрозуміло хто є контрагентом, до кого можна звернутися із вимогами.

Як укладається договір в Інтернет-магазині?

Договір, який укладено в Інтернет-магазині, вважається електронним правочином.  Для укладення електронного правочину обов’язково на сайті повинні зазначатися найменування товару, а також його вартість.

 Після укладення договору в Інтернеті, покупець повинен отримати від продавця оперативне підтвердження отримання замовлення. Таким підтвердженням може розглядатися, наприклад, електронний лист із підтвердженням та зазначенням товару, що придбається, його характеристик, ціни, умов оплати та доставки, а також посилання на інші умови договору, що можуть бути розміщені на сайті Інтернет-магазину.

Крім підтвердження отримання замовлення, по факту виконання договірних зобов’язань (наприклад) продавець повинен обов’язково надати вже підтвердження вчинення правочину, якими можуть бути електронний документ, квитанція, товарний чи касовий чек, квиток, талон.

При чому, такий документ обов’язково повинен містити порядок обміну чи повернення товару,  найменування продавця адреса та контакті дані, а також гарантійні зобов’язання.

Як можна замінити товар?

Закон України «Про захист прав споживачів»  дозволяє продавцю використовувати у договорі стандартну умову про можливість заміни товару за його відсутності іншим. Про це покупця повинні повідомити перед укладенням договору. Продавець може замінити товар тільки тоді, коли одночасно виконуються три умови:

- інший товар відповідає меті використання замовленого;

- має таку ж або кращу якість;

- його ціна не перевищує ціни замовленого товару.

Як можна повернути  товар?

Договір купівлі-продажу, укладений через Інтернет, покупець може розірвати протягом 14 днів із моменту підтвердження інформації про укладення договору від продавця або з моменту одержання товару.

Якщо згадане підтвердження не відповідає наведеним вище вимогам, покупець вправі розірвати договір протягом 90 днів від дати отримання інформації. Продавець може виправитися і надіслати нове, правильне підтвердження. За таких умов покупцю дозволено відмовитися від договору протягом 14 днів з моменту одержання уточненого повідомлення.

Що робити, якщо продавець відмовляється прийняти або обміняти товар?

У такому випадку, переконайтеся, що володієте інформацією про суб'єкта господарювання, який здійснив продаж та зверніться із заявою про порушення своїх прав до  територіальних органів Держпродспоживслужби України чи  до суду за місцем свого проживання.

Зверніть увагу, судовий збір за позовами про порушення прав споживачів не стягується!

Коли товар не можна повернути?

Повернути продукцію в магазин і отримати назад свої гроші можна далеко не за всі товари. Наприклад, поверненню не підлягають продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни. Крім того, повернути не можна:  

- парфюмерно-косметичні вироби;

- пір'яно-пухові вироби;

- дитячі іграшки м'які та гумові надувні;

- зубні щітки;

- гребінці та щітки масажні;

- рукавички;

- тканини, тюлегардинні і мереживні полотна;

- білизна натільна;

- білизна постільна;

- панчішно-шкарпеткові вироби;

- друковані видання;

- вироби з натурального та штучного волосся (перуки);

- товари для немовлят (пелюшки,  соски,  пляшечки для годування  тощо);

- інструменти для манікюру, педикюру;

- ювелірні   вироби   з   дорогоцінних  металів,  дорогоцінного  каміння,   дорогоцінного   каміння   органогенного   утворення  та  напівдорогоцінного каміння.

Більш детальний перелік наведений  у постанові КМУ від 19 березня 1994 р. N 172  «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів»».

Як захистити себе при купівлі товарів через  Інтернет?

Забезпечити свою покупку в Інтернеті можна за допомогою:

- Відправлення товару з післяплатою. Післяплата – спосіб розрахунку, коли гроші за товар сплачуються у поштовому відділенні та за додаткову плату надсилаються продавцеві. При післяплаті можна оглянути товар прямо у відділенні та відмовитися від купівлі, якщо він не підійшов.

- Повернення оплати через банк.  Якщо Ви оплатили покупку в Інтернеті, а продавець  не відправив куплений товар - зверніться до свого банку із заявою про повернення сплачених коштів. Банк пояснить, чи можливе повернення коштів, скоординує подальші дії та проведе розслідування. 

Якщо через банк повернути гроші не вдалося - звертайтеся із позовом про відшкодування коштів до суду.

Куди скаржитися на шахраїв в Інтернеті?

Якщо Ви стали жертвою Інтернет-шахрайства – не соромтеся, а  звертайтеся у  правоохоронні органи.  В Управлінні по боротьбі з кіберзлочинністю МВС України можна оформити електронну заяву про випадок правопорушення:  www.cyberpolice.gov.ua

Якщо гроші були переведені шахраєві через платіжну онлайн систему, то варто звернутися в службу підтримки цієї платіжної системи. Є ймовірність, що після цього рахунок  шахрая заблокують.

У випадку ж з Інтернет-магазинами потрібно написати скаргу на адресу продавця. Якщо претензія буде проігнорована, то потрібно буде подати заяву в правоохоронні органи або звернутися в прокуратуру.

Зауважте, що власники Інтернет-магазину не є недосяжними. Сайт знаходиться на хостингу, а це припускає наявність паспортних даних власника. Якщо на ресурсі вказано юридичну адресу, то ви можете відразу подати в суд і відстояти свої права споживача.

Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з данного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у Львівській областіСоздан 12 авг 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником