Трускавецький вісник № 120 (1855) від 13 вересня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 120 (1855) від 13 вересня 2019 р.

13.09.2019У номері: Повернення святого Яна з Дуклі; Делегація з Трускавця перебуває в Німеччині; Експерти встановлюють причину обвалу будинку в Дрогобичі; Діти-інваліди весело провели час в трускавецькому дельфінарії «Оскар»; Проходить реконструкція курортного парку.

Короткі новини

Делегація з Трускавця перебуває в Німеччині

Делегація з Трускавця на чолі з секретарем Трускавецької міської ради Наталією Пономаренко перебуває з робочим візитом в Федеративній Республіці Німеччина. У землі Ватлінґен, котра є партнером нашого міста-курорту, розглядається питання німецької допомоги Трускавцю в плані пожежної техніки та протипожежного обладнання. Для добровільної пожежної дружини у Трускавці німці нададуть допомогу в рамках програми східного партнерства. Трускавецька делегація в перший день відвідин землі Ватлінґен взяла участь у робочому засіданні муніципальної партнерської співпраці.

Нагадаємо, що за сприяння німецьких партнерів Трускавця з землі Ватлінґен було освоєно кошти на розробку Стратегії Трускавецького субрегіону на найближчий період часу, а також планується будівництво фільтрувальної станції, що покращило б якість води з питного озера, котра подається в домівки трускавчан та оздоровниці курорту.

У Трускавці триває реконструкція курортного парку

Як інформує пресслужба Львівської ОДА, у Трускавці тривають роботи з реконструкції парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва "Курортний парк". Проводиться замощення плиткою бульвару Торосевича, головних алей та другорядних доріжок парку. Роботи здійснюють за сприяння департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації у межах реалізації проекту "Реконструкція міського парку в м. Трускавці.

"Парк "Курортний" (інша назва — Центральний парк Адамівка) — парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні, розташований на території міста Трускавець Львівської області. Парк розташований у центральній частині Трускавця, в долині потоку Воротище, що є притокою річки Солониці, яка впадає в Тисменицю. Від площі Січових Стрільців у парк веде бульвар Торосевича. Площа парку 60,98 га. Висота над рівнем моря 350–400 м. Парк набув статусу "Пам'ятка садово-паркового мистецтва Курортний парк" згідно з рішенням Львівської облради у 1984 році.

У Львові планують провести Дні культури Азербайджану

Голова Міжнародного альянсу «Азербайджан-Україна» Ельмар Мамедов провів зустріч з очільником департаменту міжнародного співробітництва Львівської ОДА Романом Шепеляком, на якій було обговорено питання проведення у Львові Днів Азербайджану. Про це інформує наше власне джерело.

- Ми обмінялися думками з цього приводу і вирішили знову зібратися в розширеному складі для детального обговорення організаційних моментів. Міжнародний альянс «Азербайджан-Україна» звернувся в Державний Комітет Республіки Азербайджан по роботі з діаспорою для отримання підтримки щодо цих заходів, - зазначає очільник альянсу Ельмар Мамедов.

Власна інформація

Півсотні дітей з інвалідністю весело провели час у колі трускавецьких дельфінів

Поки одні діти адаптуються у садках та школах до навчального процесу, інші – проходять так звану психологічну реабілітацію у товаристві трускавецьких дельфінів. Півсотні дітей з інвалідністю з початку вересня відвідали дельфінарій «Оскар» і познайомилися з цими унікальними тваринами, які, як відомо, здатні позитивно впливати на психологічний стан людини. 

Підтримати і посприяти у кращому розвитку своїх трьох- та чотирирічок вирішила адміністрація Комунального закладу Львівської облдержадміністрації «Будинку дитини №2 для дітей з ураженою нервовою системою і порушенням психіки». Директорка відправила 12 особливих малят у супроводі вихователів до трускавецького дельфінарію на одноденну реабілітацію. Дошкільнята переглянули виставу із дельфінами та морськими котиками, яких вони ніколи ще не бачили. Морські жителі зачарували малят, а можливість сфотографуватися і погладити чорноморських афалін – викликали неймовірні радісні емоції у них.

«Особливі діти потребують значно більшої турботи та догляду, ніж здорові. Та коли мова йде про нервову систему і порушення психіки, то всім відомо, наскільки добре впливає на них спілкування із будь-якими тваринами, а з дельфінами й поготів. Тим паче, що ультразвук, який видають афаліни, справді має здатність позитивно впливати на роботу усіх систем та органів людини, у тому числі на мозок. Зокрема, він покращує сон, апетит, поліпшує функціонування кори головного мозку, що відповідно пов’язане з мовленням, мисленням та пам’яттю. Тож така поїздка для цих дітей була дуже корисною», - зазначили у відділі дельфінотерапії «Оскару».

За таким же принципом й Мостиський районний центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю привіз на екскурсію до Трускавця 34 своїх вихованців зі супроводжуючими. Серед яких діти від 4 і до 18 років. Під час такої екскурсії діти безкоштовно завітали до дельфінарію, насолодилися виступами морських тварин, набралися позитиву та неповторних емоцій.

Відділ зв’язків з громадськістю та ЗМІ дельфінарію «Оскар»

Повернення Святого Яна з Дуклі

Колись давно, потрапивши до Львова і ставши його мешканцем, я захопився цим містом, його історією з безліччю пам’яток старовини, монастирями і церквами, старовинними забрукованими вуличками. Читаючи історичні книжки та старі журнали, дослідження істориків та краєзнавців, я був подивований неперевершеною та неординарною історією цього міста, великою кількістю відомих та грандіозних по своїй суті людей, котрі його відвідали чи проживали в ньому. Та найбільше мене вразила велика кількість, в межах тогочасних львівських мурів, монастирів, церков та синагог, які приймали людей різних віросповідань та національностей, котрі мирно уживались в місті Лева. Церкви і монастирі будували заможні міщани, які, приїхавши до Львова, залишились тут проживати, а служили там відомі духовні постаті.

Одним з таких відомих духовних осіб, котрий проповідував у Львові, був Ян з Дуклі або Святий Іван з Дуклі (пол. Jan z Dukli) — чернець францисканець-обсервант (бернардинець), перший канонізований католицький святий, що жив у Львові, патрон Польщі, Литви і Русі, а також покровитель Львова.

Народився Святий Іван на давньому пограниччі королівств Русі, Польщі, Угорщини в родині міщан Дуклі (тепер містечко на південному сході Польщі). Навчався у Кракові, після чого розпочав життя пустельника біля Дуклі. 1434 р. вступив до Ордену Братів Менших (францисканців), продовжив навчання у Кракові. Став ґвардіаном — виборним управляючим кляштору (монастиря) францисканців у Коросно у Перемиській землі (1438—1440 рр.). Потім перейшов до монастиря францисканців Св. Хреста у Львові, де 1444 р. став ґвардіаном і проповідником. Був призначений кустошем Львівської (Руської) кустодії ордену — управляючим монастирями францисканців у Львівському окрузі. 1461 року став німецьким проповідником в шпитальному костелі Св. Духа м. Львова. 1463 року, незадоволений внутрішніми взаємостосунками францисканців Львова, перейшов до новозакладеного у Львові монастиря св. Андрія францисканців-обсервантів (бернардинців), де виконував обов'язки проповідника і сповідника. 1470–1484 рр. проживав в монастирі. Короткий час перебував в Познані. Під кінець життя осліп, важко хворів, але продовжував сповідувати парафіян. Помер у Львові і був похований у дворі монастиря бернардинів. Після смерті почали збирати свідчення оздоровлень і чудес, до яких був причетний св. Іван з Дуклі. Вони були зображені, і сьогодні таблиці з чудесами знаходяться у презбітерії костелу св. Андрія (зараз церква УГКЦ). 1948 p. розпочався процес канонізації св. Івана з Дуклі. 10 червня 1997 p. у Коросно акт канонізації здійснив папа Іоанн Павло ІІ.

 При закритті монастиря 1946 р. бернардини забрали з собою срібну раку з його мощами до Ряшева, яку 1974 р. перевезли до костелу отців Бернардинів у Дуклі. У 1950-х роках було знищено фігуру св. Івана з Дуклі з колони перед головним входом до церкви Святого Андрія. Розмови про її відновлення та приведення площі до її історичного вигляду розпочали ще в 2010 році. Важливе також таким чином вшанування цього святого, адже Львів дійсно завжди перебував та перебуває під його захистом. Відома історія, коли Святий Ян відвернув турецькі стріли від міста та багато інших чудесних порятунків. Святий лікував і підняв на ноги неймовірну кількість людей незалежно від віросповідання, національності чи матеріального достатку. Свої духовні обов’язки він виконував, навіть осліпнувши, до самої смерті.

Вже цього року мені особисто випала нагода долучитись до цієї величної справи з відновлення історичної статуї Святого Івана з Дуклі на колоні перед Бернардинським монастирем. Ця нагода дуже важлива для мене, адже я маю честь бути повноцінним мешканцем Львова! Пропозиція допомогти в цій справі до мене поступила від генерального директора енергетичної компанії з Польщі «PGE Distribucja» Владислава Турека, який на початку літа пообіцяв профінансувати роботи з відновлення.

Зустрівшись попередньо з архієпископом, митрополитом Львівським РКЦ в Україні Мечиславом  Мокшицьким і керівницею управління історичного середовища Львова, а також отримавши завірення про сприяння зі сторони Польщі від голови Комісії Карпатської Підкарпатського воєводства Адама Дрозда, мені вдалось підготувати зустрічі у Львові. І вже 12 вересня 2019 року Владислав Турек і Адам Дрозд приїхали до Львова, і ми спільно провели попередні перемовини з Архієпископом Львівської архідієцезії РКЦ Мечиславом Мокшицьким, настоятелем церкви Святого Андрія отцем Михайлом та керівницею Управління історичного середовища Львова Лілією Швець-Онищенко.

Розмови були дуже конструктивними, отець Михайло, котрий править в церкві Святого Андрія вже понад двадцять років, показав храм, розповів його історію та історію Святого Яна. Пані Лілія Швець-Онищенко розказала про теперішній стан з відновлення історичних пам’яток у Львові та фінансування цих робіт. Я особисто був подивований, як багато фінансів на це поступає з сусідньої Польщі. А мої польські гості були подивовані ерудованістю, конструктивізмом та доброзичливістю людей, з котрими зустрічались.

Отож, попереду багато роботи, насамперед технічної, адже всі погодились в необхідності і доцільності відновлення статуї Святого Івана на колоні перед Бернардинським монастирем. Ця подія може стати також реальним кроком до кардинального покращення стосунків між нашими народами, а також прикладом добросусідської співпраці українців та поляків.

Також було задекларовано бажання відновити ротонду з колодязем в дворі монастиря. По завершенню дня ми спільно склали план подальших наших дій і висловили сподівання, що з Божою поміччю нам вдасться зробити задумане.

Іван Цегенько, голова Міжнародного Центру «Європейська інтеграція України»

Експерти встановлюють причину обвалу будинку в Дрогобичі

Сьогодні, 13 вересня, у Львівській обласній державній адміністрації відбувся брифінг щодо обвалу будинку у місці Дрогобичі на вулиці Грушевського 101. Нагадаємо, що трагедія сталась в ніч з 27 на 28 серпня 2019 року і забрала життя восьми мешканців міста. Силами ДСНС  врятували 7 осіб, у тому числі – 5 дітей.

Відтак, до встановлення причин долучили експертів, що здійснюють дослідження, аби встановити причину обвалу житлової будівлі.

«Під час проведення технічного та візуального обстеження було встановлено, що руйнування відбулось у наслідок того, що середня стіна несуча, на яку опираються дві інші була у непридатному для експлуатації стані. Після проведення більш детальних експертиз визначили, що вона – аварійна. Сам процес, поштовх, з якого це почалось, потребує більш детального обстеження», - зазначив фахівець ДП «Західний експертно-технічний центр держпраці» Роман Колдра. Він наголосив, що для повного встановлення причини – потрібно здійснити гідрологічні дослідження.

Зі свого боку, експерт з інструментального обстеження, доктор технічних наук, професор НУ «Львівська політехніка» Богдан Демчина розповів, що однією із причин – є втрата стійкості несучої стіни, яка дала тріщину.

Такі висновки вдалось зробити, відвідавши підвал будівлі. Однак, у ньому небезпечно знаходитися, тому він зазначає, що категорично необхідно обмежити доступ людей до його входу.

«Це руйнування є специфічне, адже воно – раптове. У ході проведення експертиз ми з’ясували, що цегла, якою збудували несучу стіну – не відповідає нормам. На сьогоднішні, ми склали математичну модель, ЗD модель будівлі, і чекаємо на висновки геологів експертизу для того, щоб провести подальші розрахунки», - додав Богдан Демчина.

Директор ТзОВ «Геол-Тех» Михайло Яремович розповів: «На сьогодні,  вже розпочато ряд геологічних досліджень, які були намічені разом з колегами. Наші дослідження спрямовані на встановлення чи могла вода бути причиною обвалу. З робіт, які будуть виконуватися – буріння свердловини, проби води, а також буде виконано ряд геофізичних досліджень та інші».

Зазначимо, що після отримання узагальненого висновку, який очікують упродовж трьох тижнів,  Львівська ОДА скерує відповідне подання до Кабінету міністрів України щодо необхідної суми для допомоги мешканцям, які зазнали втрат під час обвалу будинку.

Також під час брифінгу було порушено питання про допомогу постраждалим. Як зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Василь Лозинський, родинам загиблим та потерпілим вже надали фінансову допомогу із обласного бюджету.

«У перший день Дрогобицькою міською радою було виділено фінансовий ресурс сім’ям загиблих для забезпечення похоронних процедур. Після цього, 4 вересня, було розпорядження голови Львівської ОДА щодо виділення 1 млн 200 тисяч гривень з резервного фонду області для фінансової підтримки родин загиблих та постраждалих. Це по 100 тисяч грн для членів сімей, які втратили своїх рідних, по 75 тисяч особам, які отримали важкі травми та по 50 тисяч людям, які отримали легкі тілесні ушкодження. Також 120 тисяч гривень було скеровано для забезпечення високоспеціалізованої медичної допомоги»,-  розповів Василь Лозинський.

Із зазначеного фінансового ресурсу 1 млн 100 тисяч гривень вже надійшли на банківські рахунки членів родин.

Як зазначив Василь Лозинський наразі триває робота із визначення причин трагедії.

«Спершу важливо визначити причину, чому це сталося. Дякую експертам, які відгукнулись на наше прохання для подальших дій. Дрогобицька міська рада взяла на себе фінансування по трьох експертизах. Це оціночна, друга, яка відповідає щодо міцності і стійкості будівлі та можливості демонтажу даху, щоб не було його обвалу. Ще одна експертиза це геологічна, щодо дослідження грунтів, їх хімічного складу та води. Кошти вже виділені, відповідні угоди з експертами підписані», -  розповів він.

Опісля  отримання узагальненого висновку, який очікують упродовж 3-х тижнів, з усіх експертиз, департамент з питань цивільного захисту Львівської ОДА спільно з Дрогобицькою міської радою сформують перелік потреб щодо вартості закупівлі помешкань людям, які постраждали. Після цього Львівська ОДА скерує подання на Кабмін, щодо необхідної суми для допомоги мешканцям, які зазнали втрат під час обвалу будинку.

Як додав Василь Лозинський, попередня вартість помешкань для постраждалих дрогобичан за оцінкою аналогічного житла по місту на вторинному ринку становить 45 млн грн. Ще 2 млн грн - для матеріального відшкодування збитків.

За матеріалами пресслужби Львівської ОДАСоздан 13 сен 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником