Трускавецький вісник № 125 (1860) від 25 вересня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 125 (1860) від 25 вересня 2019 р.

25.09.2019У номері: Зробіть дорогу в село Андрія Мельника; Свято в Дольному Кубіні; Борислав туристичний; Кримінальні новини; Російська дезінформація: будьте обережні та пильні.

Короткі новини

У Трускавці горіло

Сьогодні, 25 вересня, у Трускавці сталася пожежа в одному з приватних будинків центральної частини курорту. Причина банальна – відпочивальники увімкнули обігрівач, який і загорівся. На момент виникнення пожежі власників вдома не було. На щастя, пильність сусідів дозволила попередити трагедію – обійшлося без людських жертв. А от матеріальних втрат родина власників особняка зазнала.

«Домушник», котрий торік обкрадав квартири у Трускавці, все ж сидітиме

Як інформує пресслужба прокуратури Львівської області, завдяки прокуратурі квартирному злодію призначили справедливе покарання

Так, цьогоріч у вересні Львівський апеляційний суд погодився з апеляційною скаргою прокуратури області щодо незаконності рішення суду першої інстанції, який звільнив від відбування покарання квартирного злодія зі «стажем». Ідеться про чотири епізоди пограбувань домогосподарств у Трускавці, які стались упродовж березня-квітня 2018 року.

Так, вироком суду першої інстанції зловмисника визнали винним та засудили за ч.3 ст.185 КК України (крадіжка, поєднана з проникненням у житло) до 4 років позбавлення волі та звільнили від відбування покарання із встановленням іспитового строку 3 роки.

Перевіряючи законність цього вироку апеляційний суд погодився з позицію прокурора, який вважав що обране правопорушнику покарання не відповідає тяжкості вчинених ним злочинів та не буде достатнім для його виправлення.

Відтак, вироком Львівського апеляційного суду фігуранту призначено нове покарання – 3 роки 1 місяць позбавлення волі.

Власна інформація

Кадастрові реєстратори Львівщини у 2019 році опрацювали більше 152 тис. звернень громадян

Від початку 2019 року до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області надійшла 153 761 заява про надання адмінпослуг з питань ведення Державного земельного кадастру.

На сьогодні опрацьовано 152 635 заяв, або 99% від їх загальної кількості. Фахівці опрацювали більше 80 тис. заяв про реєстрацію земельних ділянок або 99% від загальної кількості заяв про надання цієї адміністративної послуги. Найбільше ділянок зареєстровано у Жовківському (7 348) і Пустомитівському (6 593) районах Львівської області.

Також найбільш затребуваною громадянами послугою залишається надання витягів із Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Найбільшу кількість таких документів видано у Пустомитівському (3 426), Жовківському (2 831) та Сокальському (2 501) районах Львівщини.

Довідково. Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» з 1 січня 2015 року на всій території України органи земельних ресурсів надають послуги через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), які утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування. Ознайомитися з адресами ЦНАПів на офіційному сайті Держгеокадастру.

Прес-служба Держгеокадастру

Зробіть дорогу в село Андрія Мельника!

Село Воля Якубова розташоване за 10 км на північ від Дрогобича. Здавалося б, кілька хвилин їзди – і ти вже на батьківщині Провідника ОУН Андрія Мельника. Але пряма дорога через Снятинку-Залужани в жахливому стані. Приходиться добиратися окружним шляхом через Рихтичі-Добрівляни, хоча й тут від Добрівлян дорога нагадує ґрунтову з вкрапленнями залишків асфальту.

Наступного року виповниться 130 років від дня народження найвизначнішого уродженця Волі Якубової – Андрія Мельника. Можливо, хоча б до цієї ювілейної дати спільними зусиллями районної, обласної та центральної влади вдасться зробити цей невеликий відрізок шляху, який сполучає Волю Якубову та Дрогобич? Невже не знайдуться кошти для реального покращення сполучення цього села, де є один з двох у світі пам’ятників Андрію Мельнику, де збереглися залишки фундаменту його батьківської хати, де скоро відкриється музей його імені?

Поки влада думатиме, ми пропонуємо нашим читачам детальніше ознайомитися з постаттю нашого славного земляка.

Андрій Атанасович Мельник (12 грудня 1890, Воля Якубова, Дрогобицький повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорщина — 1 листопада 1964, Кельн, ФРН) — полковник армії Української Народної Республіки, військовий і політичний діяч, один з найближчих соратників Євгена Коновальця. Організатор формації Січових Стрільців у Києві, один з організаторів Української військової організації. З 1938 — голова Проводу ОУН; в'язень німецьких концтаборів. З 1945 — в еміграції. Борець за незалежність України у ХХ сторіччі.

У 1914—1916 роках Мельник командував сотнею Легіону Українських Січових Стрільців на австрійсько-російському фронті. Сотня Мельника відзначилась під час боїв на Маківці, під Заваловом і над Стрипою. В період боїв на Лисоні 4 вересня 1916 року потрапив у російський полон. Мельник разом з Михайлом Матчаком, Василем Кучабським, Іваном Андрухом та іншими полоненими галичанами були відправлені у табір для військовополонених у селі Дубовці під Царицином (тепер Волгоград, Росія).

6 січня 1917 група українських старшин, серед яких Мельник, Михайло Матчак, Роман Сушко та інші організували втечу з полону і незабаром добралися до Києва. У січні 1918 року став одним з організаторів Куреня січових стрільців. З січня 1918 року був призначений начальником штабу куреня, з березня, після сформування полку Січових Стрільців, начальник штабу полку. Після падіння Української Центральної Ради перебував у Києві та Білій Церкві. Під час повстання проти влади гетьмана Павла Скоропадського — заступник командира Осадного Корпусу, а з січня 1919 року — виконуючий обов'язки командира корпусу.

З 19 грудня 1918 Мельнику було присвоєно військове звання отаман Армії Української Народної Республіки. У листопаді 1918 року Мельник, очолюючи штаб Окремого Загону Січових Стрільців, розробив план і брав участь у Мотовилівському бою 1918 року. У березні-червні 1919 — начальник Штабу Дієвої Армії, у липні-серпні 1919 року — помічник коменданта групи Січових Стрільців. У кінці 1919 року був інтернований польськими військами у Рівному.

У 1920–1921 — інспектор військових місій УНР у Празі.

У 1922 повернувся до Галичини, де став співзасновником УВО, а згодом крайовим комендантом. У квітні 1924 Мельник був заарештований польською поліцією і засуджений до 4-річного ув'язнення. Після звільнення продовжував займатися громадсько-політичною діяльністю. У 1932–1938 — член правління видавничої спілки «Діло», у 1933–1938 — голова Головної Ради Католицької Акції Української Молоді «Орли», член Товариства українських комбатантів «Молода Громада». У 1934 — член сеньйорату УВО та голова Сенату ОУН.

Після вбивства Євгена Коновальця 23 травня 1938 став головою Проводу Українських Націоналістів. 26 серпня 1939 року в Римі відбувся ІІ Великий збір Українських націоналістів, що ухвалив політичну програму Організації українських націоналістів, проголошено український націоналізм ідеологією ОУН, встановлено потребу розбудови устрою Української держави на засадах націократії, головою ОУН надалі обрано А. Мельника.

На початку 1940, відколи в організації відбувся конфлікт між ветеранами I СВ і перших визвольних з однієї сторони та їх суперниками (цивільними, переважно колишніми політичними в'язнями) з іншої, від ОУН відокремились «бандерівці»: стався розкол котрий супроводжувався взаємним фізичним знищенням опонентів. Окремі дослідники вказували близько 4 тис. загиблих «мельниківців» та зо кілька тисяч вбитих членів ОУН (б) в часи цього протистояння. Опісля розколу канонічна ОУН отримала назву ОУН(м).

У роки німецької окупації України Мельник послідовно відстоював ідею створення української незалежної держави, за що потрапив під арешт, з 26 лютого 1944 був ув'язнений в концтаборі Заксенгаузен. Після звільнення у 1945 жив у Німеччині та в місті Клерво в Люксембурзі. У 1947 на Третьому Великому Зборі Українських Націоналістів Мельник обраний довічним головою ПУН.

Післявоєнний період свого життя присвятив боротьбі за консолідацію емігрантських сил. У 1957 висунув ідею скликати Світовий Конґрес Українців і створити Світовий Союз Українців. Ініціативу А. Мельника об'єднати Світове Українство реалізовано в 1967 році.

25 вересня 1960 року нагороджений Воєнним хрестом.

Помер 1 листопада 1964 року в м. Кельні (Німеччина) (інші джерела вказують на Клерво, Люксембурґ). Похований на міському цвинтарі Боневуа (фр. Bonnevoie) в Люксембурзі. 31 жовтня 1965 відкрито й освячено пам'ятник на могилі А. Мельника.

Іменем Андрія Мельника названі вулиці у декількох містах України, зокрема у Дрогобичі, Івано-Франківську, Львові, Рівному, Білій Церкві та Черкасах.

У відділі історії музею «Дрогобиччина» створено «Меморіальну кімнату Андрія Мельника», яка присвячена життю та діяльності Голови Проводу (від особистих речей до тематичної літератури).

Андрій Мельник є одним з героїв роману «Країна Ірредента» Романа Іваничука.

На фото: портрет Андрія Мельника; пам’ятник Андрію Мельнику в с. Воля Якубова; місце, де стояла батьківська хата Андрія Мельника; висічені на граніті слова Провідника ОУН та інша інформація про Волю Якубову та Андрія Мельника.

Підготував Володимир Ключак

(за матеріалами Вікіпедії)

Свято в Дольному Кубіні

20 вересня відбулось святкування Дня міста Дольний Кубін, яке знаходиться на півночі Словаччини вздовж річки Орава, в долині між гірськими масивами Мала Фатра, Оравська Магура та Хочські Врхи.

Дольний Кубін вперше згадано 1314 року як невелике ремісничо-хліборобське поселення. 1604 року Дольний Кубін спалили гайдуки. 1632 року Дольний Кубін став містом. Зараз в Дольному Кубіні проживає понад 20 тисяч мешканців і місто є партнером Трускавця та одним із міст, котре приймає міжнародні дитячі трьохетапні змагання з гірськолижного спорту «Karpatia OPEN».

На запрошення пріматора (міського голови) Дольного Кубіна Яна Прілєпока участь у святкуванні взяли представники Трускавця, а саме: голова правління Міжнародного Центру «Європейська інтеграція України» Іван Цегенько і директор готелю «Трускавець 365» Сергій Чурбанов.

- Ця поїздка була дуже необхідна з багатьох причин, - розповідає Іван Цегенько, - адже Центр, який я очолюю, є співзасновником «Karpatia OPEN». Ці змагання в минулому зимовому сезоні успішно пройшли в трьох європейських містах, в тому числі в Трускавці і Дольному Кубіні, і зараз ми працюємо над їх розвитком та підготовкою до їх проведення в сезоні 2019-2010. Отож, була можливість ще раз спільно з нашими словацькими друзями і партнерами переглянути фільм та світлини про змагання, обговорити майбутні плани. Також нам було важливо представити Трускавець і передати вітального листа від міського голови Андрія Кульчинського, адже поважна делегація зі словацького партнерського міста на чолі з першим заступником пріматора Дольного Кубіна Матушом Лакостіком виявила нам свою повагу і святкувала в червні цього року День Трускавця разом з мешканцями нашого міста-курорту. І те, що ми відвідали Дольний Кубін і мали можливість привітати мешканців з їх святом, було належно оцінено керівництвом міста та його жителями. Хочу особисто подякувати готелю «Трускавець 365» за фінансову підтримку цього візиту, а Сергію Чурбанову – за особисту участь! Сподіваюсь, що завдяки цьому візиту дружба Трускавця і Дольного Кубіна ще більше зміцніє і ми зможемо розвивати й дальше наші партнерські стосунки і реалізовувати нові проекти.

Степан Гнатків

Oil city – Борислав туристичний

Управління туризму та курортів Львівської ОДА пропонує подорож до Борислава – унікального міста, яке виросло на промисловому нафтогазовому та озокеритовому родовищі, в минулому – одного з великих промислових центрів Львівщини та України.

І. Що подивитись?

Музей нафтової і газової промисловості України. Експозиція музейної кімнати знайомить відвідувачів з історією розвитку бориславського нафтовидобутку — найстарішого нафтового промислу України наприкінці ХІХ ст. — на поч. ХХ ст. Цікавими експонатами є діючі макети та об’єкти під відкритим небом – груповий привід видобутку нафти і газу, дерев’яний та металевий збірники нафти, свердловина «СВ 655 БОДЕН КРЕДИТ», пробурена у 1902 році.

Адреса: м. Борислав, вул. Карпатська Брама, 26.

Історико-краєзнавчий музей м. Борислава розповідає про місто шістсотлітньої давнини, історію воєн та знаменитих людей, серед яких Йоган Зег, Іван Франко, Стефан Ковалів, Ірина Сеник. Серед унікальних експонатів: фрагменти фібул, давня монета «Динарій» часів Марка Аврелія та ін. Особлива увага відведена періоду потужного нафтопромислового розвитку міста (сер. ХІХ – поч. ХХ ст.).

Адреса: м. Борислав, вул. Т. Шевченка, 75.

Верстати-гойдалки у Бориславському міському парку культури та відпочинку. Незвичайний парк, унікальність якого полягає в тому, що поряд з парковим озером, дитячими атракціонами, кінотеатром під відкритим небом одночасно здійснюється глибинний видобуток нафти і газу. На території парку розташовані бориславські «качалки» - верстати-гойдалки, за роботою яких можна спостерігати, просто відпочиваючи у парку.

Адреса: м. Борислав, вул. Тараса Шевченка, 37.

Пам’ятник Святій Варварі споруджено у 2012 році на місці трагедії, що сталася в Бориславі у квітні 1972 року. Потужний вибух стався в підвалі двоповерхового житлового будинку через просочення газової суміші зі старих нафтових шурфів, загинуло 18 містян. Свята великомучениця Варвара, яка вважається покровителькою гірників та нафтовиків, стала покровителькою нафтового міста. Статуя є великою реліквією: у саме серце скульптури поміщено фрагменти мощей великомучениці.

Адреса: м. Борислав, вул. В. Великого, 10.

Карпатська дерев’яна хата 1802 року розташована в центрі Борислава. Зараз тут живе місцева сім’я, яка завжди радо зустрічає туристів. Хата збудована із ялинових зрубів без єдиного цвяха, її дах покритий смерековою драницею, яка просякнута нафтою. Тут можна побачити старовинні речі: лавиця, знаряддя для обробки льону та щітки для його вичісування, лопатка для віяння збіжжя, термос незвично великих розмірів. Цікавим фактом є те, що хата була застрахована в 1927 році, про що свідчить металева табличка, розміщена над входом.

Адреса: м. Борислав, вул. Міцкевича, 7.

ІІ. Що робити?

1. Активний відпочинок:

Гірськолижний комплекс «Буковиця» – ідеальне місце для сімейного відпочинку впродовж року. Взимку – це сучасний гірськолижний комплекс, траси якого відповідають міжнародним стандартам та підходять як початківцям, так і досвідченим лижникам та сноубордистам. На сьогодні функціонують дві траси довжиною 1050 м та 850 м, також запроектована гірськолижна траса протяжністю 1400 м, яка відкриється вже наступного сезону. На трасах ГК «Буковиця» розміщено три витяги: Leithner-Poma – 800 м, Doppelmayr – 700 м, Tatrapoma – 300 м. Для комфортного перебування гості комплексу можуть користуватись багатьма послугами комплексу:

- прокат спорядження: 500 комплектів лиж та 120 комплектів сноубордів топових виробників: Rossignol, Head, Atomic, Volkl, Blizzard, Fischer, Salomon;

- послуги досвідчених інструкторів, гірськолижна школа та дитячий спортивний клуб «Бориславська Сніжинка»;

- сервісне обслуговування спортивного спорядження;

- зони фудкорту;

- тюбінг.

Для відвідувачів, які полюбляють активний відпочинок та бажають оглянути краєвиди, ГК «Буковиця» запрошує на прогулянки канатною дорогою вже у 2020 року.

Адреса: м. Борислав, вул. Тустановицька 185.

2. Зцілитися духовно:

Храм Св. Анни УГКЦ в м. Бориславі – це не лише одна з найстаріших святинь Борислава, але й відомий Міжнародний паломницький центр. Сюди приїжджають за зціленням. Саме тут зібрані мощі понад 700 Святих і кожен віруючий може звернутись до мощей свого покровителя. В минулому – це колишній римо-католицький костел Святої Барбари, збудований та освячений 1900-1902 рр. у формі латинського хреста за проектом польського архітектора Станіслава Маєрського. Храм оздоблений великими вікнами з фігурними вітражами, стіни муровані з червоної шліфованої цегли, вхід обрамлений порталом з двома напівколонами. Варто відзначити оригінальність вежі, де встановлений великий чотиристоронній годинник, який колись слугував орієнтиром часу для мешканців, адже це була найвища споруда в місті. У храмі панує атмосфера спокою та умиротворення, які підсилюють пізнавальні розповіді священнослужителів церкви.

Адреса: м. Борислав, вул. В. Великого, 45 а.

Храм Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ привертає увагу своїм архітектурним стилем українського бароко. Муровану церкву збудовано у

1929 році. Храм оздоблений 10-ма мистецькими вітражами за проектом відомого художника Петра Холодного, які були виготовлені 1929 р. краківською фірмою вітражного мистецтва Станіслава Желеньського під наглядом українського поета, прозаїка та художника Богдана Лепкого. У цьому філіальному храмі м. Борислава у 1944-1945 рр. душпастерював відомий український релігійний діяч, священник, Блаженний о. Віталій Байрак.

Адреса: м. Борислав, вул. Степана Бандери, 89 а.

3. Відправитись в гастромандри:

Фермерське господарство «Техас», відкрите для туристів, за 15 хв від Борислава. Ранчо запрошує на екскурсію господарством, а також скуштувати та придбати свіже молоко, фермерські сири та сало власного виробництва. На фермі розводять свиней породи угорська мангалиця, овець гірськокарпатської породи, індиків та кіз. Завітавши на цю ферму, ви зможете скуштувати екологічну продукцію і гарно відпочити.

Адреса: с. Попелі.

4. Попити мінерально-лікувальної води:

Джерело мінеральної води № 3 – мінеральна вода гідрокарбонатного натрієво-кальцієвого складу з мінералізацією 0,5-0,7 г/дм3 та підвищеним вмістом органічних речовин (типу «Нафтуся»).

Адреса: м. Борислав, вул. Хвильового.

Джерело мінеральної води № 5 – мінеральна вода гідрокарбонатнохлоридного кальцієво-натрієвого складу з мінералізацією 0,8 г/дм3. Лікувальні властивості води такого типу широко використовуються курортами «Шкло», «Східниця». Адреса: м. Борислав, вул. Джерельна.

На сьогодні визначений хімічний склад цих джерел та для зручності прийому мінеральної води виділено земельні ділянки для облаштування питтєвих галерей.

ІІІ. Що скуштувати?

Кафе «Мармуляда» є улюбленим місцем сімейного відпочинку для мешканців міста. Родзинкою кафе є торти та тістечка власного виробництва, а ще тут можна скуштувати:

- торт «Борислав» – власного виробництва;

- фірмові гофри з різноманітними начинками;

- італійську піцу, пасти та салати;

- домашній бульйон з перепілок;

- гарячий шоколад та великий асортимент чаїв власного виробництва (із свіжою м’ятою, коренем імбиря, лісовими ягодами та цукатами).

Поряд знаходиться дитячий розважальний центр «Мармуляндія», де панує завжди весела атмосфера.

Адреса: м. Борислав, пл. Івана Франка, 2.

ІV. Де переночувати?

Кімнати для тимчасового проживання

Адреса: м. Борислав, вул. Дрогобицька, буд. 8 А

тел.: 066 92 32 720

Міні-готель

Адреса: м. Борислав, пл. І. Франка, буд. 6,

тел.: +38 (096) 991 08 65

Готель «Скеля»

Адреса: м. Борислав, вул. Дорошенка, буд. 28А,

тел.: (03248) 5 02 58, +38 (096) 39 223 91

Кімнати для тимчасового проживання

Адреса: м. Борислав, вул. Зелена, будинок 76, тел.: (03248) 5 55 05

V. Як доїхати?

Власним авто, м. Львів – м. Борислав: час в дорозі – близько 1 год 40 хв, відстань 98 км, траса: E471/М06 та Т1402

Автобусом або потягом з міст: Львів, Трускавець, Дрогобич.

Пресслужба Львівської ОДА, фото Ігоря Шохи

Обережно: поширюється антиукраїнська реклама

Пасивна реакція західних держав на анексію Криму сприяє подальшому поширенню російських провокації, спрямованих на відрив півострова від материкової частини України. Важливим напрямом російської політики щодо України є підривна діяльність. Російські спецслужби намагаються нав’язати світовій спільноті хибну думку, нібито самі українці змирилися із анексією півострова Російською Федерацією. З цією метою на всій території України російськими спецслужбами в громадських місцях поширюється фейкова рекламна продукція, на зворотному боці якої відображена політична карта Європи, де територія держави Україна подається без Кримського півострова.

Анексія Автономної Республіки Крим із насильницьким та протиправним відторгнення Кримської автономії та Севастополя від України з подальшим приєднання їх до РФ є однією зі складових частин російської збройної агресії проти України, що розпочалася у 2014 році і продовжується сьогодні у Доненькій та Луганській областях. Анексії Криму у лютому-березні 2014 року передували організовані антиукраїнські виступи, організовані російськими спецслужбами у більшості міст, блокада і захоплення стратегічних об'єктів півостріва і військових частин ЗСУ підрозділами російської армії у деяких випадках під прикриттям окремих цивільних осіб і новостворених спецслужбами РФ так званих «загонів самооборони Криму», що поклало початок окупації Криму Росією.

Насильницька анексія Криму, як і псевдореферендум, не визнаються українською державою і більшістю країн, Генеральною асамблеєю ООН, ПАРЄ, ПА ОБСЄ https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%96%D1%8F_%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%83_(2014)-cite_note-ОБСЄ-8, а також суперечить рішенню Венеційської комісії. Натомість офіційна російська влада нехтує думкою цивілізованого світу та продовжує трактувати анексію півострова як «повернення Криму до Росії».

Згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» територія Кримського півострова внаслідок російської окупації вважається тимчасово окупованою територією, що ставить поширювану фейкову-рекламну продукцію поза законом. Як правило, фейкові реклама не має вихідних даних, де відображені місце та дата друку, а містить лише з одного буку назву закладу, що рекламується, а з другого – місце його розташування фейкові мапу Європи, де Україна подається без анексованої РФ Автономної Республіки Крим.

У випадку потрапляння до рук громадян України антиукраїнської агітаційно-провокативної продукції патріоти повинні виявляти громадянську позицію та не піддаватися на провокації ворожих спецслужб, метою яких є посягання на громадський спокій та безпеку України.

Анатолій СтерненкоСоздан 25 сен 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником