Трускавецький вісник № 31 (1931) від 26 березня 2020 р.

 

Трускавецький вісник № 31 (1931) від 26 березня 2020 р.

26.03.2020У номері: Інтерв’ю з Романом Іликом; Короткі новини.

Короткі новини

Трускавець виділив для Стебницької лікарні 200 тисяч гривень

Як інформує пресслужба Трускавецької міської ради, 200 тисяч гривень з резервного фонду та два апарати штучної вентиляції легень – таку допомогу надає Трускавець для Стебницької лікарні, котра в нашому регіоні прийматиме хворих на коронавірусну інфекцію. Відповідне рішення було прийнято сьогодні, 26 березня, на позачерговому засіданні виконавчого комітету.

Стебницькій лікарні допомагають й інші міста регіону (Дрогобич та Борислав) та окремі свідомі підприємці. Всього в лікарні буде функціонувати 10 апаратів ШВЛ. В закладі планується реанімація киснепроводу та інші роботи, щоб у випадку загострення епідемії можна було прийняти 80 важких пацієнтів.

Наразі на Дрогобиччині хворих на коронавірусну інфекцію не виявлено. В разі виявлення важкохворих пацієнтів везтимуть до Львова. Проте більшість в разі хвороби буде лікуватися сімейним лікарем в домашніх умовах, зазначив міський голова Андрій Кульчинський.

Виконком прийняв і ряд технічних питань, які стосуються субвенційних коштів. Так, було прийнято рішення про затвердження субвенції з обласного бюджету на проєкти місцевих ініціатив на 2020 рік в сумі 893 515 грн, освітньої субвенції на оплату праці педагогічним працівникам інклюзивно-ресурсного центру в розмірі 834 261 грн, субвенції з місцевого бюджету на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету на 2020 рік в сумі 504 307 грн, субвенції з обласного бюджету на ремонт доріг в сумі 2 млн грн,  субвенції з обласного бюджету на соціальний захист та соціальне забезпечення в сумі 21 тис грн. 

Всі фінансові питання доповідав на виконкомі начальник фінансового управління Трускавецької міської ради Микола Федоричак.

Обласний Штаб із ліквідації надзвичайної ситуації окреслив першочергові завдання

Як інформує пресслужба Львівської ОДА, вчора, 25 березня, відбулось перше організаційно-правове засідання Штабу з ліквідації надзвичайної ситуації медико-біологічного характеру регіонального рівня, яка виникла внаслідок розповсюдження територією Львівщини гострої респіраторної хвороби COVID – 19. Засідання очолив керівник робіт із ліквідації надзвичайної ситуації, заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.

«Надзвичайна ситуація дозволяє залучати усі необхідні ресурси, в тому числі фінансові, людські, для протидії та ліквідації наслідків розповсюдження коронавірусу. Це може робити і Штаб і його керівник, у випадку необхідності, своїми розпорядженнями. Для нас сьогодні важливо вживати максимально ефективні заходи у оптимальні терміни задля протидії розповсюдженню хвороби», - зазначив він.

До складу Штабу увійшли 57 осіб. Серед них представники медичної галузі, цивільного захисту, правоохоронних органів, управлінці тощо.

Керівником Штабу став в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Андрій Васько.

«За оперативними даними за медичною допомогою з підозрою на коронавірус загалом звернулися 127 осіб. З них залишаються в стаціонарі на лікуванні 44 особи, всі інші перебувають на самоізоляції або виписані  у зв’язку з отриманням негативного результату тестів. Стан пацієнтів, які перебувають на лікування в інфекційній лікарні середньої важкості, або близький до задовільного, у однієї пацієнтки - наближений до важкого», - поінформував в межах засідання Андрій Васько.

За підсумками засідання, прийнято рішення щодо затвердження форм щоденного моніторингу та звітності заходів з попередження поширенню COVID-19 та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.

Також доручено активізувати роботу зі здійснення заходів щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції серед осіб похилого віку та осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та надання допомоги таким категоріям у час надзвичайної ситуації.

«Оскільки є люди, які потребують особливої уваги у цей час, ми також розглянули питання максимальної мобілізації зусиль і ресурсів для допомоги таким категоріям громадян. Мною дані доручення відповідальним членам штабу з цих питань»,- зазначив Іван Собко.

Окрім цього, окремо зупинилися на питання неухильного дотримання на території Львівщини норм Постанов КМУ від 11 березня 2020 року № 211 та від 16 березня 2020 року № 215. Зокрема, що стосується заборони діяльності тих чи інших суб’єктів господарювання, бюджетних установ тощо в час протидії поширення коронавірусу.

Як зазначив Іван Собко, є окремі питання у законодавчих актах, які потребують додаткових роз’яснень, зокрема в частині роботи виробничих підприємств.

«Коли поліція здійснює контроль над підприємствами щодо виконання постанов в частині протидії поширенню коронавірусу, прийшовши на підприємство чи установу в першу чергу наполягає на дотриманні санепідемнорм, гігієни тощо. І у жодному випадку не вживає заходів щодо закриття чи перешкоджанню діяльності підприємства. Проте є певні законодавчі норми, які не до кінця зрозумілі в частині їх трактування і застосування», - додав Іван Собко.

Відтак, прийнято рішення щодо звернення до Уряду для подальшого врегулювання цих питань. 

Голова Дрогобицької РДА відвідав Стебницьку інфекційну лікарню

Як інформує пресслужба Дрогобицької райдержадміністрації, в рамках роботи районного штабу з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій  внаслідок розповсюдження гострої  респіраторної хвороби COVID-19, створеного розпорядженням голови РДА,  25 березня керівництво району відвідало Стебницьку інфекційну лікарню. Як уже повідомлялося, цей лікувальний заклад  визначений резервним на випадок збільшення кількості хворих на коронавірус, які  потребують госпіталізації.

Голова райдержадміністрації Омелян Стасула, його заступник Тарас Матолич, який одночасно у складі штабу є керівником робіт з ліквідації наслідків НС, та помічник народного депутата України Олег Пилипців оглянули лікарню, поспілкувалися з керівництвом та медичним персоналом щодо готовності  закладу до прийому хворих. Йшлося про стан забезпечення лікарні необхідним обладнанням та сприяння у придбанні засобів індивідуального захисту для працівників, апаратів ШВЛ та інших необхідних засобів і обладнання.

Питання виділення коштів на ліквідацію наслідків провалля на руднику №2 Стебницького «Полімінералу» розглянуть на наступному засіданні Кабміну

Вчора, 25 березня, відбулося засідання Кабінету Міністрів України, на якому було розглянуто ряд питань. Під час затвердження порядку денного Прем`єр-міністр України Денис Шмигаль дав доручення міністрові економіки України Ігореві Петрашкові в стислі терміни розглянути питання ліквідації наслідків обвалу, який стався на руднику №2 Стебницького ГХП «Полімінерал» 15 березня ц.р.

«Маєте доручення сьогодні розглянути підготовлені документи по надзвичайній ситуації в Стебнику Львівської області, де утворилися провалля. Там дійсно складна ситуація, провали продовжуються і є загроза життю та здоров`ю громадян. Тому треба правильно реагувати і починати ліквідацію тих наслідків», - сказав Прем`єр-міністр України Денис Шмигаль.

Міністр економіки Ігор Петрашко повідомив, що документи з цього питання з Львівської ОДА до Уряду вже надійшли. Їх буде опрацьовано спільно Мінекономіки та Мінрегіонбудом, і винесено на наступне засідання Кабінету Міністрів України.

Також Кабмін запровадив на всій території України режим надзвичайної ситуації до 24 квітня.

Сьогодні вночі хлоруватимуть воду

ТОВ "Трускавецький водоканал" повідомляє, що з 22.00 26 березня до 06.00 27 березня буде проводитись дезінфекція – хлорування водопровідної мережі міста Трускавець згідно плану-графіку. В ці нічні години вода у мережу буде подаватись з підвищеним вмістом хлору.

Для ФОПів

17 березня цього року Верховна Рада України внесла зміни до деяких нормативн-правових актів. Важливо, що законодавці не оминули увагою і фізичних осіб - підприємців. Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги підготував для Вас інфографіку.

Власна інформація

Роман Ілик: "Головна мета суворого карантину – виграти час"

Ситуація з поширенням у світі коронавірусної інфекції викликає панічні настрої. Моторошно стає від статистики смертних випадків, яка щодня оновлюється. Складається враження, що найстрашніше попереду…

Як до цього слід поставитись? Що маємо зробити для того, аби максимально унеможливити власне інфікування? На цю тему говоримо із заступником Міністра охорони здоров’я України (2016−2019рр.), доктором медичних наук, нашим краянином Романом Іликом

Симптоми українців дещо відмінні від симптомів хворих у Китаї

- Ніхто не очікував, що такі країни, як Італія чи Іспанія виявляться настільки вразливими до небезпечного вірусу. Це повчально для багатьох, в т. ч. для нас: українська медицина за всіма параметрами помітно поступається італійській чи іспанській. Якщо в Італії все так погано - що тоді чекає нас, коли вірус повномасштабно прорветься і запанує на території України?

- Давайте з самого початку домовимось, що ведемо розмову оптимістично. Важливо за будь-яких умов зберегти спокій. Картина із сьогоднішньою смертністю в Італії, та й загалом у світі, не настільки безнадійна, як може видатись на перший погляд. Людей помирає багато, але чи всі вони помирають конкретно від вірусної інфекції? В Італії смертність рахують від кількості тих, у кого виявили вірус. Але ж є велика кількість інфікованих, які переносять захворювання як звичайну застуду і не потрапляють до цієї статистики. Епідеміологи вже звернули італійським колегам на це увагу. Бо правильно рахувати слід від кількості інфікованих. Так от, якщо рахувати від кількості інфікованих, смертність від Covid-2019 не вища, ніж від будь-яких інших вірусних інфекцій. Наприклад, від грипу.

- Коронавірус постійно мутує. Його «поведінка» в Китаї, як стверджують медики, трішки відрізняється від клінічних проявів на європейській території. Що маємо знати?

- Так, справді. Клінічна картина має свою специфіку та особливості в Україні. Зафіксовані у Китаї клінічні прояви не зовсім такі, як, наприклад, в Італії. Так відбувається завжди. Це наслідки мутації вірусу. У боротьбі з хворобою важливо вчасно отримати кваліфіковану медичну допомогу. Частка відповідальності за це покладається на самих хворих. Доктор Генріх Стрітт з Бонну зауважив, що у двох третин інфікованих, на початку захворювання слабне здатність відчувати запахи. На це варто звернути увагу, щоб інформувати свого лікаря. Якщо говорити про Україну, то тут є ще кілька симптомів. Це виражена закладеність носа, причому без виділень, постійний сильний біль у горлі, а не тільки при ковтанні, чого не було у Китаї, і не дуже висока температура тіла — не вище 38 градусів. Такий перебіг характерний для абсолютної більшості (близько 80% людей). Не треба зараз розраховувати стовідсотково на результати швидкого експрес-тестування, цей метод діагностики може дати збій.

Про дві тактики боротьби з коронавірусом

- Не всі країни Європи обрали однакову тактику боротьби з небезпечною вірусною інфекцією. Одні, оголосивши суворий карантин, роблять все, аби якомога більше людей перебували у соціальній ізоляції. Є й такі, які до стримування вірусної інфекції підійшли досить ліберально. Як це пояснити?

- Світ використовує дві тактики боротьби з коронаваірусом. Англія, Норвегія та Нідерланди, відмовившись від жорстких карантинних заходів, дають вірусу можливість поширитись. Така тактика має прискорити процес створення необхідних передумов для вироблення популяційного колективного імунітету. Це не означає, що у названих країнах карантинні заходи не застосовують. Вони є. Але їхній карантинний режим значно м’якший. Друга тактика діаметрально інша — це жорсткі заходи. Жорсткий карантин для епідемії — це завжди добре, але й він не дає стовідсоткової гарантії, що інфекцію вдасться швидко зупинити.

Україна, як і більшість країн ЄС, вдалась до суворих обмежень.

Головна мета — не дати вірусу швидко поширюватись, щоб виграти час: краще підготуватись системі охорони здоров’я до роботи у режимі перенавантаження. Яка з цих двох тактик ефективніша? Час покаже.

Цю інфекцію вбивають сонячні промені

- Китайські епідеміологи прогнозують, що пандемія триватиме щонайменше до червня, коли по-справжньому потепліє. Бо вірус боїться тепла, гине під променями сонця. Коли ми зможемо сказати, що нових хворих на коронавірус не зареєстровано…

- Ймовірно, що так. Потепліє, і рівень захворюваності піде на спад. Але вірус нікуди не зникне, він і надалі інфікуватиме, як це відбувається при інших вірусних інфекціях. Більшість українців все одно перехворіє, вісім з десяти у легкій формі. Перед нами стоїть конкретне завдання: до мінімуму обмежити контакти між людьми. Вірус провокує ускладнення у так званих групах ризику, до якої належать ті, хто має супутні хронічні хвороби і віком понад 60 років. Йдеться про кардіологічно хворих, у кого гіпертонія чи цукровий діабет, чи хронічно хворих, у яких все разом. Це якраз те, до чого не зовсім готова вітчизняна медицина. Тут ми сильно поступаємось Європі. Саме тому в Україні ввели жорсткий карантин.

Вакцина - добре. Але не все так просто

- Що про вакцину чути?

- Вакцинація — надійний метод попередження хвороби, водночас з вакциною можуть виникнути складнощі. Для протидії вірусу вона не буває універсальною. Тобто, така, яка буде одинаково ефективною для всіх: китайців, українців, італійців, американців. Фармакологічний захист від хвороби, як правило, створюють для певного генотипу, для конретного регіону. Який там генотип, таку й вакцину для нього і створять. Тому не варто переоцінювати вже сьогодні перспективи вакцинації. Говорити про це зарано.

- Скільки вірус живе поза організмом людини? Коли проявляються симптоми заражень?

- Симптоми заражень, якщо говорити про середньостатисний показник, даються взнаки через 4−5 днів. Але пам’ятаймо, що сама людина відразу ж після потрапляння в її організм вірусу стає заразною. Саме у ротовій порожнині є фермент, через який вірус потрапляє до клітин. Здатність заражати інших зберігається від часу потрапляння в організм інфекції до зникнення усіх клінічних проявів хвороби. Якщо перебіг відбувається без ускладнень, це триває 10 — 14 днів. Щодо життєстійкості вірусу поза людським організмом… Багато залежить від температури, вологості та поверхності, на яку він потрапляє. Він швидко гине від ультрафіолетових променів. Якщо говорити про часові рамки, то вірус живе не більше чотирьох годин. Антисептики знищують вірус. Тому їх слід використовувати для дезінфекції. Потрібно стежити за руками. Часто мити, обробляти дезрозчином.

Коли на хворобу накладається інша

- Чи може людина, яка перехворіла на коронавірус, захворіти ще раз?

- Теоретично може. Багато залежить від того, де людина інфікувалась. Насправді ж, це трапляється рідко. Це виключення з правил, оскільки вірус мутує.

- Чи може трапитись так, щоб хворий «підхопив» одночасно дві вірусні інфекції — і грип, і короновірус?

- Може. Але на практиці такі речі трапляються як виняток. Тут інше важливо — коли одна хвороба, «наклавшись» на іншу, маскує та ховає більшу небезпеку. Пам"ятаєте випадок, що був в Івано-Франківську, де померла 56-літня жінка, яка потерпала від кількох супутніх захворювань — гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця та кардіосклерозу, тобто належала до групи ризику. Спочатку їй діагностували ускладнений пневмонією грип А, а вже по смерті виявили коронавірус. До лікарні поступила у важкому стані, із задухою. Втратила дорогоцінний час, бо займалась самолікуванням і відмовлялась від госпіталізації. Від перших симптомів до смерті пройшло кілька днів.

Не ігноруйте карантин!

- Що порекомендуєте робити під час карантину?

- Не ігнорувати карантин. Читати книги, спілкуватись з сім"єю і друзями, уникаючи контактів з іншими людьми. Не наближуватись до перехожих, якщо вийшли на вулицю. Безпечна відстань – три метри. Найефективніший спосіб запобігти захворюванню, як стверджує директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрус Адхан Гебреєсус, — розірвати ланцюги передачі COVID-2019. Для цього тільки у разі потреби слід здавати тести та перебувати у соціальній ізоляції.

Олексій Дорофтей, газета «Високий Замок»Создан 26 мар 2020  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником