Трускавецький вісник № 151 (530) від 4 грудня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 151 (530) від 4 грудня 2012 р.

04.12.2012 

У номері: Трускавець без господаря; Відпуст св. Варвари в Бориславі; Коли звітуватиме мер; Чи потрібний світловий фонтан; Чи йти протестувати під мерію; Проблеми четвертої влади; Міська рада опалюватиметься дровами; Обдаровані трускавчанки відпочили в «Артеку»; До уваги ветеранів війни; Новини від ДЮСК «Спортовець».

Новини Трускавця та регіону

Чи потрібний селу світловий фонтан на стебницькому кільці?

Сумно спостерігати вечірній Трускавець. Якщо в центрі міста фірма «Арко» за наші з вами гроші встановила ілюмінацію, то житлові мікрорайони виглядають просто жахливо. Найгірше виглядає славний колись світловий фонтан на вулиці Стебницькій. Чи то грошей нема у мерії заплатити за електрику, чи то спеціально не запускають цей фонтан, щоб не нагадував про часи колишньої слави нашого міста-курорту? А може, ця територія належить не Трускавцю, а Станилі, а селу світловий фонтан не потрібний?

Коли звітуватиме мер?

Як повідомили «Трускавецькому віснику» у відділі внутрішньої політики Бориславської міської ради, підсумкова прес-конференція мера Борислава Володимира Фірмана для місцевих та регіональних ЗМІ запланована на 24 грудня. Натомість 26 грудня в міському Палаці культури Володимир Стахович прозвітує перед бориславською громадою.

Чи йти протестувати під міську раду?

Як зауважив 4 грудня на щотижневій нараді з керівниками комунальних служб у бориславській мерії керівник КП «Зелений світ» Юрій Химин, невиплата заробітної плати створює погану ауру на підприємстві. Працівники КП подумують над тим, чи не вийти на протест під міську раду, щоб отримати зароблене. «ТВ» вже повідомляв, що раніше в Бориславі вже протестували працівники КП «Еко-місто», їхній протест дав позитивний результат. Натомість мер Борислава зауважив, що протестувати працівники «Зеленого світу» можуть йти під казначейство, саме з вини цієї установи сталася затримка у виплаті зарплати.

Під час наради обговорювалося й питання встановлення міської ялинки, урочисте відкриття якої у Бориславі заплановано на 19 грудня. Коли керівник «Зеленого світу» пожартував, що, може, ялинки не треба, то мер відповів йому жартом: «Що, «Свобода» проти ялинки?». Нагадаємо, що Юрій Химин, керівник «Зеленого світу», є лідером бориславської «Свободи». Відносно іграшок на новорічно-різдвяну красуню, то міський голова Володимир Фірман висловив упевненість в тому, що їх буде закуплено за спонсорські кошти.

Міська рада опалюватиметься дровами

Як повідомив 4 грудня на щотижневій нараді з керівниками комунальних служб у бориславській мерії головний інженер КП «Бориславтеплоенерго» Василь Гіщак, за жовтень-листопад 2012 року у Бориславі використано газу для опалення житлових будинків та бюджетних організацій на суму 2 мільйони гривень. Тепловики за спожитий газ з державою ще не розрахувалися.

Міський голова Борислава Володимир Фірман наголосив на потребі економії енергоносіїв. З цією метою вже найближчим часом адміністративний корпус Бориславської міської ради перейде на опалення твердим паливом, тобто дровами. Як повідомив міський голова, за опалювальний сезон 2010-2011 рр. опалення адмінбудинку БМР коштувало 250 тисяч гривень, а після заміни вікон та дверей на енергозберігаючі та після проведення утеплення приміщень в 2011-2012 роках за опалення цього будинку заплатили вже 160 тисяч гривень. І це при тому, що вартість теплоносія значно зросла. В цьому ж опалювальному сезоні 2012-2013 рр., прогнозує Володимир Фірман, влада планує вкластися в суму 100 тисяч гривень на обігрів цієї великої та просторої споруди. Дрова для потреб котельні, яка працюватиме на твердому паливі, заготовляє місцеве комунальне підприємство «Зелений світ» (керівник Юрій Химин). Додаткові кошти комунальниками не завадять, щоправда, для їх отримання потрібно почекати на відповідне рішення сесії, яка повинна дати згоду на те, щоб оплатити заготівлю дров.

Для ліквідації витоків води у Бориславі застосують надсучасну технологію

Як було повідомлено 4 грудня на щотижневій нараді з керівниками комунальних служб у бориславській мерії, місцевий водоканал застосовуватиме нову технологію запобігання витокам води та ліквідації цих витоків. Дніпропетровськими фахівцями виготовляється спеціальний шнур, який під дією води розбухає в два рази і здатний витримати тиск в 10 атмосфер. Такий шнур повністю заповнює порожнину між трубами, зауважив п. Винар, очільник підприємства. Щоправда, цей пристрій можна встановлювати тільки на чавунні труби. Але власне на їхніх стиках витоки відбуваються найчастіше, тож спробувати новинку варто, вважають у бориславській мерії. Принаймні керівник бориславського водоканалу отримав «добро» від мера на випробування цього методу ліквідації витоків води.

«Арко» освітила Трускавець, тепер береться за Борислав

Перший заступник міського голови Борислава Роман Дурбак висловив побажання познайомити нещодавно призначеного керівника КП «Бориславсвітло» Валерія Настенка (який, до речі, очолю БМО Партії регіонів) із представниками трускавецької фірми «Арко». Мета – співпраця у справі освітлення Борислава. Як зазначив Роман Володимирович, «ці хлопці з «Арко» освітили Трускавець, дуже гарно його прикрасили».

Нагадаємо, що у Трускавці в центрі міста, а саме в курортному парку, на площі Незалежності та бульварі Теодора Торосевича поряд з кронуванням дерев нещодавно встановлювалося нове освітлення. Трускавецька влада похвалилася тим, що проведено ілюмінацію, але промовчала, хто ж здійснював ці роботи і за які кошти. Отже, тепер все стає на свої місця. Зрозуміло, що освітлення проводилося за кошти міського бюджету, а здійснювала роботи і отримувала за це кошти з міського бюджету фірма, безпосередній стосунок до якої має міський голова Трускавця. Цікаво, чи проходили якісь тендери, чи їх не потрібно було проводити? І ще одне. Невже так нагально потрібно було видавати кошти на ілюмінацію в час, коли працівникам комунального підприємства «Парк курортний» затримують зарплату?

Трускавець писатиме листи

Як було повідомлено 4 грудня на щотижневій нараді з керівниками комунальних служб у бориславській мерії, Трускавець спробує отримати кошти шляхом написання листів у Львівську облдержадміністрацію, управління екології та в головне фінансове управління області. В лисах буде вказано, що оскільки певні роботи виконано, то міська рада Трускавця просить профінансувати їх до кінця цього року. Інформація прозвучала із посиланням на заступника міського голови Трускавця Петра Нестерівського.

Якось так складається, що про події у Трускавці легше довідатися в мерії бориславській, ніж у мерії трускавецькій. На нашу думку, це свідчить про відкритість та прозорість діяльності Бориславської міської ради та відсутність у Бориславі поділу журналістів на своїх, підгодованих та чужих, «ворожих».

Щодо теми коштів, то мер Борислава Володимир Фірман висловив упевненість, що в грудні з коштами буде легше. Причину такого оптимізму міський голова не пояснив.

Обдаровані трускавчанки відпочили в «Артеку»

За відмінне навчання, участь у загальноміських заходах та перемоги у міських конкурсах та фестивалях відділ у справах сім’ї та молоді Трускавецької міської ради надав путівки у найвідоміший міжнародний дитячий центр «Артек» обдарованим юним трускавчанкам Лілії Багрій та Соломії Данівко. 21 день в «Артеку» для дітей, які й у Трускавці не витрачають часу даремно – Лілія Багрій займається художнім читанням у Народному домі (керівник Георгіна Янів), Соломія Данівко відвідує гурток бісероплетіння в Будинку учнівської творчості (керівник Тетяна Осійчук) – був сповнений цікавих подій та нових вражень. Тут діти вчилися та відпочивали. Розумниці, активістки дівчата і на відпочинку не пасли задніх: Лілія Багрій стала президентом гуртка, з яким виборола перемогу у багатьох конкурсах та вікторинах. Тож і з «Артеку» додому повернулися не з пустими руками, а з грамотами та нагородами.

Проблеми нашої четвертої влади

У четвер, 6 грудня, відбудеться ювілейне, двадцять п’яте, засідання Дискусійного клубу. Тема зустрічі – «Проблеми четвертої влади на Дрогобиччині». Мова йтиме про те, чи дотримуються місцеві газетярі стандартів журналістики, моральних норм, наскільки потужним засобом дезінформації є так звані замовні статті, як виживати засобам масової інформації в сучасних умовах, аби, з одного боку, мати належне матеріальне забезпечення, а з іншого, - не втратити честь і гідність, і, нарешті, наскільки професійним є журналістський корпус Дрогобиччини. Пройде засідання Дискусійного клубу Дрогобича в приміщенні ГП «Пора», що на вулиці Шкільній. Початок – о 15.00.

Власна інформація

Новини від ДЮСК «Спортовець»

З 30 листопада по 1 грудня 2012 року у м. Луцьку на міжобласному турнірі з плавання «Волинська осінь – 2012» змагались юнаки та дівчата 2002 та 2003 р.н. з Червонограда, Ковеля, Рівного, Луцька і Трускавця. Вихованці Трускавецького ДЮСК «Спортовець» у командних видах програми вибороли перше місце в естафетному плаванні 4х50 м вільним стилем та третє місце у комбінованій естафеті 4х50 м (тренери ДЮСК «Спортовець» Андрій Жгута, Богдан Смеречинський та Олег Кирчей). В особистому заліку призерами змагань стали юні плавці Денис Горічко (І місце 50 в/с, І місце 50 брас), Яна Скрипка (І місце 50 брас, ІІ місце 50 бат.), Святослав Креденсир (І місце в/с, І місце н/с) та Микола Думальський (І місце 50 брас). Всі призери змагань були нагороджені грамотами та медалями. Перебуваючи в обласному центрі Волині, трускавчани мали змогу ознайомитись з місцевими історичними пам’ятками культури.

Завдяки співпраці відділів освіти, сім’ї, молоді та спорту Трускавецької міської ради з Управлінням з питань фізичної культури та спорту Львівської обласної державної адміністрації, у плавальному басейні Трускавецького ДЮСК «Спортовець» з жовтня 2012 року до 1 січня 2013 року проводиться навчання дітей з багатодітних сімей навикам плавання згідно програми «Покращення соціального захисту багатодітних сімей, що проживають на території Львівської області». Заняття проводять тренери відділення плавання ДЮСК «Спортовець» у суботу з 15.00 до 17.00 год. та у неділю з 12 до 14.00 год.   

А 7-8 грудня 2012 року вихованці «Спортовця» візьмуть участь у двох Всеукраїнських турнірах з плавання – у Тернополі до Дня Збройних сил України (1996-99 р.н.) та у Долині пам’яті П.Василика (2000 р.н.).

Ігор Гургула, заступник директора ДЮСК «Спортовець»

Свято наближається

Настрій нам на початку грудня додає не лише сніг, а й думка про «безтурботні» свята, які до нас вже потихенько підкрадаються. І таким в Дрогобичі незабаром будуть Андріївські вечорниці, які відбудуться 12 грудня в міському Народному домі ім. Івана Франка. Ініціатором та організатором святкових забав виступає другий рік поспіль молода пластунка Марта Гретченко. Звісно, забава не обійдеться без вишиванки, відгадування долі, українських танців, смачних вареників, і без хорошого, святкового настрою.

І наостанок, як наголосила організаторка свята: «Здавна українці святкували Андріївські вечорниці. Ми продовжуємо ці традиції». Отож, давайте їх продовжувати разом!

Артур Сом

Трускавець без господаря

Минуло вже два роки, відколи у Трускавці змінилася влада і ми змушені терпіти цей допуст Божий, знаний як «чесна влада – заможна громада». Про це не писав хіба що лінивий, бо заможності нам не додалося, як і якоїсь особливої чесності більше не стало. Зате прийшло чітке та ясне усвідомлення того факту, що Трускавець втратив господаря.

У всі часи правителів нагороджували епітетами. В Київській Русі були князі Святослав Завойовник, Володимир Великий (або Володимир Ясне Сонечко), Ярослав Мудрий. З глибини віків до нас прийшли відомості про різноманітні епітети єгипетських фараонів, іудейських царів, римських імператорів, французьких королів, а також правителів нижчого рангу як то герцогів, графів, баронів. У наші часи президенти та інші керівники держав теж інколи отримують епітети – для прикладу, італійський прем’єр Сильвіо Берлусконі свого часу назвав Президента США Барака Обаму «загорілим». В Україні багато епітетів отримував міністр Табачник, окремі губернатори та депутати, а міського голову Києва Леоніда Черновецького навіть в офіційних виданнях називали «космонавтом».

У Трускавці якось так повелося, що міських голів називають по-люблячому «тато» (або ж «татко»). Так називали Болеслава Петровського, так говорили про Богдана Матолича і про Лева Грицака. До речі, Лева Ярославовича, якого громада абсолютною більшістю обирала міським головою в 2002 і в 2006 роках, ще називали «добрим господарем». І тільки нинішнього мера Руслана Козира язик не повертається назвати ні «татом», ні «господарем». Бо хижо прагматичне ставлення до громади аж ніяк не виглядає на батьківське, а про безгосподарність ми поговоримо в цій статті.

Отже, погляньмо, до чого догосподарювалася трускавецька влада за останні два роки. Від цих фактів можна отримати серцевий удар, або ж посивіти – навіть не віриться, що місто-сад перетворює в руїну не окупаційна влада, не якісь міфічні шпигуни чи шкідники, а обраний двома тисячами виборців мер, який мав стати для громади батьком, а насправді став деспотом.

Розвал комуналки

Спеціально доведене до банкрутства комунальне підприємство «Наше місто». Робилося це руками ставлеників пана Козира, які виконали відведену їм роль на посту гендиректора підприємства, за що отримали інші посади в мерії. Внаслідок збільшення керівного штату (бо ж замість одного начальника появилося аж три, причому в кожного є заступники, особиста секретарка, юридична служба і т. д.) відбулося роздуття управлінського апарату. З точки зору мера це могло бути необхідним, щоб взяти під свій контроль дві депутатські фракції. З точки зору громади це просто знущання, яке проявилося у зростанні тарифів без належного виконання робіт та без покращення якості обслуговування.

Халатне ставлення до майна громади

У доброго господаря має бути всюди лад. У поганого ж завжди знайдуться причини пояснити, чому в хаті чи на обійсті безлад. Два роки «козирна» команда шукає пояснень, чому їй не вдається покращити життя трускавчан, чому місто-курорт замість розвиватися занепадає. Прикладів безгосподарності можна наводити багато, та найбільш кричущі – руйнація нового добротного приміщення, де знаходився адмінкорпус «Нашого міста». Будівля на Стебницькій, 100 перебуває просто в жахливому катастрофічному стані. Приміщення колишньої дитячої лікарні ніби хочуть передати під реконструкцію з метою будівництва там житла, та цілком можливо, що вільних площ в лікарні ставатиме щораз більше в зв’язку з нездатністю захистити економічні інтереси міста трускавецькою владою. Можемо втратити лікарню (стаціонар) так само, як втратили швидку допомогу – вона вийшла з підпорядкування головного лікаря лікарні. Німим свідком безгосподарності мера є і водопровідні та каналізаційні труби, які були закуплені в останній рік каденції Лева Грицака для продовження реконструкції системи водозабезпечення міста. Вони лежать біля одного з будинків на вулиці Стебницькій і наче волають: «Доки нам ще тут знаходитися?». Загрузло і питання з питним озером, так само «заморожено» будівництво насосної станції третього підйому. Хоча все ж варто зауважити, що за свій бізнес пан Козир дбає – обороти фірми «Арко» зросли в зв’язку з примусовим відключенням ряду будинків від централізованого опалення та активної пропаганди встановлення автономного опалення. Місто заплатило фірмі гроші і за нещодавно встановлену дорогу ілюмінацію в парку. Так що для себе мер господар, а для міста аж ніяк.

Регрес замість прогресу

Те, як «змінилося» місто, мешканці мають можливість бачити хоча б на такому факті. На стебницькому кільці знаходиться транспортна розв’язка, в центрі кільця за часів Лева Грицака було встановлено світловий фонтан. Окраса міста, адже цей мікрорайон в нічний час стає своєрідним центром – їдуть машини зі Стебника, Дрогобича, на Борислав, неподалік є розважальний центр «Міленіум», кілька ресторанів. Та й із помешкань приємно було помилуватися різнокольоровими барвами світлового фонтану. Але оскільки фонтан «поставив Грицак», то тепер йому «не положено» світити. Нема чим оплачувати електроенергію? Чи, може, просто заздрість з’їдає душу, що сам нічого не залишиш місту? Невідомо. Втім, освітлення вулиць за нової влади теж чомусь почало кульгати, а про те, які розваги пропонує трускавчанам відділ культури на важливі для міста та держави дати, краще промовчати.

Чужі гроші не рахуємо?

Руслан Козир отримав булаву з рук Лева Грицака, а разом з нею і відремонтовані дороги (абсолютна більшість) та міжбудинкові проїзди. Невідремонтованими були тільки кілька вулиць – Данилишиних, Річки, Воробкевича, Бориславська. І якщо вулиці Бориславську та Данилишиних вдалося довести до ладу коштом обласного та державного бюджету, то вулиця Воробкевича і далі залишається ганьбою для Трускавця. Як і стан центральної вулиці Шевченка. В той же час варто зауважити, що держава в 2011 році на ремонт трускавецьких доріг в рамках підготовки до Євро-2012 виділила понад 17 мільйонів гривень. Де ці гроші? Їх «освоїли» на ремонт Суховоля, Городище, Дрогобицької, Героїв УПА, тобто тих вулиць, які фактично були в ідеальному стані. Хіба це не безгосподарність?

Ставлення до бізнесу

Ділові люди є прикладами доброго господаря. Принаймні так мало б бути. У передвиборчій гонці 2010 року ідеологи Козира втовкмачували людям що повинен до влади прийти не головний лікар (малися на увазі Лев Грицак та Євген Юник), не службовець (напевно, мова йшла про Богдана Матолича), а господарник, місцевий. В результаті головою став уродженець Трускавця, який має серйозний бізнес. Але чи легше стало від цього підприємцям міста? У податковому плані, відносно покращення ситуації зі збутом продукції чи в плані надання послуг? Гадаємо, що підприємці ще скажуть своє слово. Успіх одного підприємця обернувся для багатьох людей бізнесу катастрофою. Про це свідчать статистичні дані. У Трускавці триває переділ впливу, коли одних осіб вперто намагаються виштовхати з їхньої ніші, і з цією метою їм чинять всілякі перепони, натомість інші отримують безпідставні привілеї. І ситуація в курортному парку є досить показовою.

Залучення інвестицій

Нова команда одразу взяла курс на боротьбу за грантові кошти, за залучення коштів з обласного та державного бюджетів, декларувала, що курорт розквітне, наче маків цвіт. Насправді ж цвіт є, але це цвітіння плісняви. Досить лише порівняти бюджет Трускавця 2006-2007 років і бюджети 2011-2012, не кажучи вже про бюджет-2013. Де результати поїздок чиновників до Польщі та інших країн? Що дали зустрічі з іноземними бізнесменами? Які кошти з області вдалося залучити і для чого? Якщо влада звітує про декілька тисяч виділених гривень для екологічних цілей чи для реконструкції систем опалення, то смішно навіть згадувати такі «здобутки». І якщо в 2010-2011 роках в місто ще були інвестиції від ЗАТ «Трускавецькурорт», ТзОВ «Альфа-Плюс», якщо місто трималося на плаву по інерції з добрих часів Лева Грицака, то страшно подумати, що нас чекає в найближчі два-три роки. Як сказав один депутат на сесії Трускавецької міської ради, опускаємося до рівня селища чи навіть села.

Курорт державного значення?

Метою Трускавця є отримання статусу курорту державного значення. Попередня влада нічого не робила, а ми зробимо. Такі месиджі козирна команда слала громаді. Була надія, що цьому сприятиме якимось чином і Євро-2012. Але Євро проминуло і нас повністю оминуло, стадіону так Трускавець і не дочекався, а документи для отримання статусу курорту державного значення міськвиконком під проводом Козира зібрати не спромігся. Розпорядження Львівської ОДА, яка хотіла нам допомогти, не виконано. Отже, сусідня Східниця має значно більші шанси, ніж Трускавець, отримати цей статус. Втім, не виключено, що в трускавецькій мерії цей процес свідомо блокують з меркантильних інтересів.

Недбалість стосовно пам’яток мистецтва та пам’ятників у місті

Ситуація із актом вандалізму 20 серпня 2012 року показала, як же влада Трускавця «турбується» про пам’ятки та пам’ятники. До речі, за часів Руслана Козира перед скиненням погруддя Франка відбулися ще й такі акти вандалізму як демонтаж пальців рук на скульптурній композиції «Юзя», пошкодження фрагменту обличчя на пам’ятнику Роману Різняку-Макомацькому, демонтаж рук Мавки та Лукаша у славнозвісній композиції на території парку. На всі ці неподобства влада реагувала так, ніби нічого страшного не сталося. Після скинення з постаменту погруддя Франка чиновники одразу ж почали запевняти, що погруддя ніде не числиться, що не має жодної значимості чи цінності – ні культурної, ні скульптурної. І тільки втручання преси та обурення громадськості змінили ситуацію. Зараз влада активно просуває ідею встановлення нового пам’ятника Франка, який чомусь повинен бути ділом рук панів зі Львова Самотоса та Каменщика. Трускавецька громада вже має на своїй території пам’ятник Бандері, тож навряд чи захоче ще одного такого «шедевру». Втім, самими пам’ятниками недбала позиція влади не обмежується – варто глянути на ті «шедеври» архітектури, зокрема і малі архітектурні форми, які заполонили місто за часів пана Козира і все стає зрозуміло. А обличчям «митецьких уподобань» влади є хоча б двері на корпусі № 2 Трускавецької міської ради.

«Сварлива баба»

Влада, у тому числі місцева, повинна викликати повагу до себе і адекватно реагувати на критику, тим більше, якщо ця критика є справедливою. Але реакція представників влади на критичні зауваження є чомусь екзальтованою та істеричною. Для прикладу, скаржаться мешканці, що в «Голосі ради» написана явна брехня, що нібито в такому-то будинку на такій-то вулиці почищені підвали. А у відповідь від посадових осіб чують грубіянство, що не може такого бути, бо ж є акти виконаних робіт. «Шановна пані, та ви прийдіть та подивіться самі, що твориться у нашому підвалі», - кажуть мешканці одній чиновниці. І отримують за це ярлики «грицаківців». Не краще і з прийомами міського голови. Замість отримувати вичерпну відповідь, сприяння чи хоча б розуміння, мешканці найчастіше виходять розчаровані, бо чують на свою адресу якісь дивні звинувачення чи запитання типу «а чи працює ваш син, а де, а чому?», або ж їх посилають вирішувати свої питання до суду, до прокуратури, до приватних підприємств тощо. І хоча термін «сварлива баба» вживаємо тут суто у переносному значенні, та складається враження, що саме багатослів’ям та розмитістю трускавецькі владці намагаються приховати ту безпорадність у вирішенні завдань, поставлених перед ними. Адже важко займати посади та виконувати справно свої функції, не будучи професіоналами та часто не маючи не те що досвіду, а навіть елементарного поняття, чим треба зайнятися. Як це маємо зі створеним управлінням розвитку курорту.

Жити стало краще, жити стало веселіше?

За 2010-2012 роки, коли у Трускавці «править бал» новий мер, абсолютна більшість мешканців втратили не лише можливість, а й надію вирішити свої проблеми. Проблеми з житлом, проблеми працевлаштування, проблеми нужденного животіння, проблеми найнижчої в області і однієї з найнижчих в Україні заробітної плати. Безгосподарність Руслана Козира є однобокою. Якщо попередні керманичі міста-курорту вміли заробляти гроші і для себе, і для міста, вміли вирішувати проблеми і свої особисті, і трускавчан, то зараз маємо гру в одні ворота. Мер проти трускавчан, влада проти громади. Постійне підвищення тарифів, намагання прибрати до рук успішні бізнес-проекти, неоднакове ставлення до всіх суб’єктів господарювання, вишукування ворогів в усіх напрямках – від органів державної влади та казначейства до окремих політичних партій та господарюючих структур; все це підводить жирну риску під висновком: «ТАКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА – ЗЛО ДЛЯ ТРУСКАВЦЯ». І що скажете робити далі, коли у Трускавці немає господаря? Мовчати? Хай задумаються над цією складною ситуацією ті, хто допустив це зло в Трускавець.

Читач може нам заперечити і сказати, що Трускавець виглядає досить пристойно на фоні сусідніх міст. Дійсно, погоджуємося з цим. Але порівнювати варто з тим, що було. А господарювали попередники Руслана Козира значно краще, бо думали не тільки про себе, а і про громаду. Нинішній мер, напевно, мислить так: «Якщо громада заможна, то хай сама собі дає раду». І поступає як Людовік XV, тобто за принципом «Після нас хоч потоп».

Володимир Ключак

Święta Barbara – opiekunka Borysławia

4 grudnia 1902 roku w Borysławiu odbyła się wielka uroczystość. W tym dniu otwarty i konsekrowany został borysławski kościół pod wezwaniem świętej Barbary. Święta Barbara jest patronką górników, a Borysław – miasto przemysłu naftowego i górnictwa wosku ziemnego, zawodów bardzo niebezpiecznych. Dlatego ta święta męczennica i została wybrana na patronkę miasta i jego mieszkańców. Oprócz tego święta jest patronką dobrej śmierci.

Od tej daty minęło 110 lat. Wiele zmieniło się w życiu Borysławia i całego kraju. Po II wojnie światowej borysławska świątynia roździeliła los wielu innych świątyń katolickich. Wierni jeździli na nabożeństwa do Stryja, Sambora, Lwowa. Niestety, zmiany lat 1990. nie były przychylne do Borysławia. Piękny kościół oddany został pod grecko-katolicką cerkiew św. Anny. Inny borysławski kościół, w dzielnicy Mraźnica, służy teraz świątynią wiernych prawosławnych patriarchatu moskiewskiego. Lecz Opatrzność Boża nie zapomniała o tym mieście. Na nowym miejscu zaczęto budować nowy kościół katolików obrządku łacińskiego. Próbą dla wiernych był pożar 14 maja 2005 roku w kaplicy, gdzie oni gromadzili się na modlitwę. Lata mijały, środków to nie było, to brakowało, lecz rok za rokiem wzrastał gmach nowego kościoła, tuż obok starego (teraźniejszej cerkwi), jakich 150 kroków. Wspomożenie hojnych ludzi z Polski, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Szwajcarii, Włoch, innych krajów, duże wysiłki byłego proboszcza parafii o. Jakuba Zielińskiego CSSR, wiara w pomoc Boską w tej czcigodnej sprawie – wszystko to doprowadziło do dobrego skutku. I teraz Borysław ma kościół, piękny kościół, swój kościół, w końcu listopada już zostały wydane wszystkie niezbędne do tego dokumenty i zezwolenia na użytkowanie.

Dlatego uroczystość św. Barbary 4 grudnia 2012 roku, chociaż i wypadła na dzień powszedni, roboczy, wszelako zebrała w radosnym nastroju borysławiaków i gości z okolicznych miejscowości. Mszy świętej przewodniczył ojciec-prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej, znany w Borysławiu jeszcze z czasów sprawowania funkcji dziekana stryjskiego. Współsłużyli mu w koncelebrze ojciec-kanonik Wojciech Bukowiec, księża ze Stryja, Skolego, Drohobycza, Mikołajowa, Żydaczowa oraz Truskawca, który z Borysławem stanowi jedną parafię. Opiekują się miejscowymi wiernymi ojcowie-redemtoryści. Dlatego ojcieic-proboszcz Krzysztof Szczygło CSSR z całego serca dziękował wszystkim, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do tej pięknej uroczystości.

Po ukończeniu Mszy świętej, litanii do św. Barbary i uroczystym Te Deum duża częsć wiernych poszła jeszcze pomodlić się prywatnie do swej patronki. Wielką figurę opiekunki Borysławia uroczyście otwarto w ramach obchodów 625-lecia miasta we wrześniu br. na miejscu wybuchu domu mieszkalnego z przed 40 lat.

Włodzimierz Kluczak

До уваги ветеранів війни

Підвищення пенсій з 1 січня 2013 року ветеранам війни, яким виповнилося 85 і більше років. З 1 січня 2013 року набуває чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту “, який ухвалено 18 вересня 2012 року (далі – Закон). У ньому передбачено розширення соціальних пільг інвалідам війни та учасникам бойових дій.

На кого поширюється дія закону. Ветеранам війни, яким виповнилося 85 і більше років та які є учасниками бойових дій у період Великої Вітчизняної війни та інвалідами війни II та III груп з-поміж учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни, надають пільги, передбачені статтею 13 Закону для інвалідів війни I групи. Тим учасникам бойових дій та інвалідам війни II та III груп, яким 85 років виповниться після 1 січня 2013, розмір підвищення пенсії буде збільшено з дати досягнення зазначеного віку. Вік ветерана війни підтверджує паспорт, а документом, що дає право особі користуватися пільгами, є відповідне посвідчення ветерана війни.

Підвищення пенсій. Однією з пільг для інвалідів війни, що передбачено статтею 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, є підвищення пенсій. Підвищення встановлюють, зокрема інвалідам війни I групи в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Запровадження нової норми щодо поширення пільг, передбачених для інвалідів війни I групи, на інші категорії 85-річних ветеранів війни, є підставою для здійснення перерахунку їхньої пенсійної виплати. Перерахунок буде здійснено з 1 січня 2013 року тим, хто на цю дату досяг 85-річного і старшого віку, шляхом збільшення розміру підвищення пенсії із 25 % в учасників бойових дій, 30% інвалідів війни III групи, 40% інвалідів війни II групи до 50% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. (Розмір прожиткового мінімуму щороку встановлюється в законі про державний бюджет України на відповідний рік). Перерахунок пенсій буде здійснено автоматизованим способом і не потребує звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України.

Н. Шуляк, начальник відділу пенсійного забезпечення Управління ПФУ в м. Трускавці

 Создан 04 дек 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником