Трускавецький вісник № 157 (536) від 17 грудня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 157 (536) від 17 грудня 2012 р.

17.12.2012 

У номері: «Візерунки Прикарпаття – 2012»; Здобутки музично-педагогічного факультету; Короткі новини Трускавця та Борислава; Кримінальні новини; Каналізація – міна сповільненої дії;

Новини Трускавця та регіону

У Трускавці суд переїде в нове приміщення

Як повідомив на понеділковій нараді 17 грудня міський голова Трускавця Руслан Козир, на 21 грудня заплановане освячення та відкриття нового приміщення трускавецького суду. Нагадаємо, що будівлю для суду в Трускавці збудували на вулиці Мазепи недалеко від міліції. Поки що суд знаходиться на вулиці Річки в приміщенні колишньої дитячої лікарні, яке він ділить із територіальним центром.

Президент дав доручення Прем’єр-міністру у справі логістики Трускавця

Як повідомив на понеділковій нараді 17 грудня заступник міського голови Трускавця Юрій Яворський, під час перебування з робочим візитом у Києві він мав зустріч із Послом Казахстану в Україні. За словами Юрія Михайловича, Посол зустрічався із Президентом України Віктором Януковичем і під час бесіди підняв тему транспортного сполучення з Трускавцем. За словами чиновника, Президент одразу ж дав доручення Прем’єр-міністру Миколі Азарову вивчити це питання. Відміна поїздів до Дніпропетровська та Харкова викликала великий резонанс у Трускавці, скоротилася кількість відпочивальників, було завдано без сумніву потужного удару по нашому курорту. Це питання піднімалося на сесіях міської ради, мер писав листи в різні інстанції. Як зауважив Юрій Яворський, «ніхто цей напрям не покидав».

Міський голова зустрівся з Владикою Ярославом Прирізом

Як інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради, 13 грудня відбулась зустріч міського голови Борислава Володимира Фірмана з владикою Ярославом Прирізом, єпископом Самбірсько-Дрогобицьким. Зустріч відбулась за участі першого заступника міського голови Романа Дурбака, заступника міського голови Сергія Оленича, настоятеля храму св. Анни отця-доктора Романа Василіва. Зустріч відбувалась в рамках підготовки перебування Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука в місті Бориславі. Нагадаємо, що глава УГКЦ перебуватиме у Бориславі 21 та 22 грудня. Під час візиту, зокрема, заплановано участь Блаженнішого Святослава у посвяченні каменя під будівництво храму Різдва Пресвятої Богородиці у мікрорайоні «Баня» на вул. Куліша, яке розпочнеться 21 грудня о 14.30 та святковій академії на честь 120-ліття від дня народження Патріарха Йосифа Сліпого, яка розпочнеться 21 грудня о 16.00 в міському Палаці культури; у Архиєрейській Божественній Літургії та посвяченні хоругви міста, яка розпочнеться 22 грудня о 11.00 в церкві св. Анни. А вже о 14.00 відбудеться посвячення каменя під будівництво храму Зіслання Св. Духа на вул. Коваліва. Також заплановано відвідини медичного коледжу, в якому у свій час навчався Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук.

З вуличною торгівлею знову боротимуться

Під час понеділкової наради 17 грудня міський голова Трускавця доручив правоохоронним органам активізувати боротьбу із стихійною торгівлею, котра останнім часом активізувалася в місті-курорті. За приклад міський голова навів ситуацію на верхньому бюветі, де часто торгівці стоять прямо на проїжджій частині, заважаючи і руху транспорту, і розчищенню вулиць спеціалізованою технікою. Також міський голова звернув увагу правоохоронців (ДАІ) на потребу недопущення самовільних парковок у місті, зокрема біля санаторіїв (за приклад мер подав санаторій «Женева»), оскільки такі автівки теж заважають прибирати вулиці. Руслан Козир багато часу приділив і поясненням, чому механізоване прибирання вулиць та тротуарів краще від ручного, а також висловив власні погляди на вирішення проблем, пов’язаних із транзитним авто потоком через Трускавець.

Чи стане Борислав паломницьким центром?

Як інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради, мер Борислава Володимир Фірман пропонує взятися за перетворення Борислава на паломницький центр. «У нашій церкві святої Анни є унікальна колекція мощей, а тому є всі підстави для того, щоб вже зараз Борислав став паломницьким центром», - вважає Володимир Стахович.

Настоятель храму св. Анни, отець-доктор Роман Василів висловив підтримку цієї ідеї. «Ми тільки вітаємо таку ініціативу. У нас і зараз є постійні екскурсії. Вже сьогодні завдяки церкві святої Анни місто стало відомим. У Бориславі є багато речей, які вартують того, щоби ця ідея була втілена», – каже о. Роман.

Єдине, над чим потрібно всім попрацювати - сервіс надання послуг гостям. Адже паломникам потрібно, щоб було де переночувати і де поїсти, при цьому за помірними цінами. Попрацювати над вирішенням цих проблем міський голова Борислава Володимир Фірман пропонує відділу економіки Бориславської міської ради та підприємцям міста.

Грабують та крадуть

Як інформує газета «Нафтовик Борислава» з посиланням на Бориславський МВ ГУМВСУ у Львівській області, 5 грудня близько 18-ої години до мешканця Борислава громадянина Т. на квартиру зайшов його знайомий гр. Д. із невідомим чоловіком. Під час перебування у помешканні непрохані гості вчинили із господарем квартири сварку, у ході якої нанесли йому тілесні ушкодження, погрожували вбивством та вимагали гроші. Оскільки грошей власник квартири зловмисникам не дав, то вони винесли із квартири речей на загальну суму 1500 грн. За цим фактом заведено кримінальне провадження, триває слідство.

Не щастить працівникам Бориславської філії «Ком-Еко-Львів». Не встигли працівники абонентського відділу як слід відійти від шоку, спричиненого крадіжкою наприкінці листопада значної суми грошей, як у ніч на 7 грудня непрохані «гості» знову нахабно вдерлися до приміщення відділу, що на площі Івана Франка, 1. Зловмисники проникли у приміщення абонентського відділу, відтиснувши метало-пластикове вікно, попередньо відігнувши встановлену на .ньому решітку. Проте затрачені зусилля виявилися марними - грошей у касі відділу не виявилося. Тож злодії забрали із офісу всю оргтехніку. Дивним у цьому злочині є факт, що після першої крадіжки керівництво філії не вжило заходів, які б унеможливили повторне скоєння злочину. Решітка на вікні не була надійно закріплена, тож невідомі злочинці без зайвого клопоту проникли у приміщення абонентського відділу для здійснення крадіжки.

У приміщення магазину «Салон вікон» на вул. А. Міцкевича, 1 у ніч на З грудня невідомі зловмисники проникли, підібравши ключ. Із каси торгового закладу невідомі злодії викрали гроші у сумі 10 тисяч гривень. За цим фактом заведено кримінальне провадження. Триває слідство.

Саморобну металеву карусель викрали невідомі зловмисники у ніч на друге грудня із подвір'я приватного будинковолодіння гр. С. на вул. Джерельній, завдавши власнику матеріальних збитків на 100 гривень.

У ніч на 5 грудня невідомі особи на вул. Нафтовій викрали 500 метрів телефонного кабелю, чим спричинили матеріальну шкоду ЦЕЗ № 1 ПАТ «Укртелеком» на суму 600 гривень. Увечері 7 грудня із горища гаража гр. Д., що на вул. Т. Шевченка, невідомі злодії викрали чотири металеві труби довжиною по 2 метри кожна. За фактами крадіжок заведено кримінальне провадження. Виконуються оперативно-розшукові заходи.

Влада перейнялася проблемами пошти

Як інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради, міська влада Борислава стурбована станом приміщення поштового відділення в Бориславі. Начальник управління комунальної власності міської ради Ярослав Лаврик розповідає, що зараз балансоутримувач «Укрпошта» не виділяє коштів на його утримання та відповідне обслуговування. Приміщення взагалі не опалюється. Через це воно опинилось під загрозою руйнування. Обурений з цього приводу і міський голова Володимир Фірман. «У наш час незалежності нищиться приміщення, яке збудоване ще 1932 року й успішно вистояло у часи польської та німецької окупації, роки Другої світової війни та радянської влади», - наголошує Володимир Фірман.

Міська рада неодноразово зверталася до «Укрпошти» про передачу приміщення на баланс міста. Депутати Бориславської міської ради підтримали відповідний проект рішення про передачу приміщень. Проте саме приміщення і досі залишається на балансі «Укрпошти».

Загазованості – бій!

У Бориславі розпочнуть боротьбу із загазованістю. Про це інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради. Для цього при міській комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій утворять підкомісію, яка і займатиметься питаннями загазованості.

Вже зараз розробляється типовий проект зі спорудження газових вентиляційних кіосків. Як інформує спеціаліст відділу надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бориславської міської ради Ярослав Панів, «планують ввести в дію три такі вентиляційні кіоски і відслідкувати, яким буде результат їх роботи. Також у підвалах житлових будинків, де спостерігається найвищий рівень скупчення вуглеводневих сполук, планують встановлювати сигналізатори загазованості.» Звісно, проводитимуть такі заходи поступово. Фахівці сподіваються, що робота у цьому напрямку дозволить з часом зробити нафтовий Борислав більш безпечним.

Тиждень здоров’я у школах

За інформацією заступника міського голови Борислава Сергія Оленича, у всіх школах міста та Східниці провели тиждень здоров’я. Завершальним акордом став цікавий і дуже насичений тематичний захід, який відбувся на базі загальноосвітньої школи № 8 (директор Ярослав Славич). Там провели обласний семінар на тему: «Духовні цінності – здоров’я нації». Учасниками семінару були вчителі основ здоров’я та християнської етики, а також представник Українського католицького університету. Окрім того, у кожній школі провели тематичний урок «Кожен і всі разом проти СНІДу».

 «Сподіваємося, що такі заходи, які відбулися протягом тижня здоров’я будуть ефективними і сприятимуть популяризації здорового способу життя серед шкільної молоді» - підсумовує зроблене керівник Бориславського відділу освіти Віталій Лесик.

Власна інформація

«Кулішівка» чи «Могилянка»?

Схоже на те, що невдовзі 500-гривневі купюри із зображенням Григорія Сковороди, якого «світ ловив, та не впіймав», не будуть найпотужнішими купюрами крупного номіналу. Обговорення доцільності введення купюри номіналом 1000 гривень бере свій початок ще з 90-х років. На ній художники пропонували зобразити засновника Києво-Могилянської академії Петра Могилу. Та цю ідею влада вважала неприйнятною.

У 2008 році художники розробили дизайн 1000-гривневої купюри із зображенням українського драматурга Пантелеймона Куліша. Яку купюру випустить Нацбанк – не відомо. Адже поява 1000-гривневої «красуні», як стверджують працівники банківської сфери, може спричинити серйозний стрес інфляції в країні. Так чи інакше, але невдовзі «григорії» вже не будуть «найкрутішими купюрами. Тільки яким буде ім’я «найкрутішої» купюри 1000-гривневого номіналу («кулішівка» чи «могилянка»), залишається інтригою.

Вікторія Лишик, за даними банківських працівників

Ще один штрих до історії міста

Нещодавно побачило світ дуже цікаве видання - «Спроба генеалогії Тустановицьких родин», упорядникам та редактором якого є відомий краєзнавець, автор кількох книг про історію Борислава, начальник відділу гуманітарної політики Борисавської міської ради Роман Тарнавський.

Цікавою є сама історія виданого рукопису парафіяльної книги - «Спис парохіян храму Преображення Господнього у Тустановичах». Віднайшли її у Тустановицькому храмі на початку 2008 року, переховували ЇЇ десятиліттями на піддашші дерев'яної дзвіниці та в інших місцях. Рукопис містить цінну інформацію про тустановицькі родини, важливі записи побутового, політичного, церковного характеру. Основні записи до цієї книги зроблені отцем Дмитром Бахівським, а доповнені парохами - Каролем Федоровичем, Володимиром Марущаком, Стефаном Мазіаром, Омеляном Мартиновичем, катехититом Юліаном Адріяновичем.

У виданні є дані про 4385 осіб. Безперечно, складну роботу для підготовки рукоцису до друку здійснив упорядник - Роман Тарнавський, який скрупульозно розібрав рукопис, додав відомі йому факти про окремих людей та подав у доступній формі дані про тисячі тустанівчан. Мала б ця книга бути у кожній тустановицькій родині та й у кожного, хто цікавиться історією нашого древнього міста.

Газета «Нафтовик Борислава»

«Візерунки Прикарпаття – 2012» – баянно-акордеонне свято у Дрогобичі

Кафедра народних музичних інструментів та вокалу музично-педагогічного факультету двічі на рік (зимою та на весні) приймає виконавців на баяні-акордеоні та народних інструментах. Ювілейний п’ятий Всеукраїнський відкритий конкурс баяністів-акордеоністів «Візерунки Прикарпаття» відбувся 7-9 грудня.

Історія конкурсу «Візерунки Прикарпаття» розпочалася 2005 року у Старосамбірській дитячій музичній школі і на початку він мав реґіональний статус. Зростання популярності, розширення географії учасників вивели цей музичний конкурс на рівень Всеукраїнського. Цьогорічний мистецький форум зібрав представників із Львівської, Хмельницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Тернопільської, Запорізької, Донецької, Харківської, Волинської областей, АР Крим. На жаль, із-за погодних умов не прибули представники з Білорусі.

Поступово конкурс еволюціонував із дитячого у дитячо-юнацький, збільшилася кількість категорій, умови яких складені у строгій відповідності до віку учасників. Все більше привертає увагу категорія «оркестри народних інструментів», яка покликана стимулювати творчий розвиток музикантів-початківців засобами колективного музикування, а водночас введено аналогічну номінацію для викладачів, яка є стимулом для вдосконалення виконавських умінь педагогічного корпусу музичних навчальних закладів.

Розвитку музичних шкіл, особливо сільських, популяризації баянно-акордеонного виконавства України, підтримці молодого покоління виконавців, пошуку нових талантів і присвячений конкурс «Візерунки Прикарпаття». Адже підтримка обдарованої молоді, педагогів, навчальних закладів шляхом проведення конкурсних змагань – чи не єдиний засіб збереження жанру народно-інструментального мистецтва у складних умовах сьогодення.

До складу журі увійшли відомі музиканти України: композитор та диригент, лауреат міжнародних конкурсів, доцент Донецької музичної академії ім. С. Прокоф’єва Артем Нижник; лауреати міжнародних конкурсів, заслужений працівник культури України, голова циклової комісії народних інструментів Віктор Чумак та викладач-методист, заслужений артист естрадного мистецтва України Сергій Максимов із Дрогобицького музичного училища ім. В. Барвінського; кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч естрадного мистецтва України, лауреат міжнародних конкурсів, заступник декана оркестрового факультету Львівської національної музичної академії ім. М.Лисенка, композитор Ярослав Олексів; лауреат міжнародних конкурсів, викладач Хмельницького музичного училища ім. Вл. Заремби Анатолій Нікіфорук; лауреат міжнародних конкурсів, викладач-методист, завідувач відділом народних інструментів Тернопільського музичного училища ім. С. Крушельницької Михайло Дмитришин.

В рамках конкурсу відбулась VІ-а міжнародна науково-практична конференція «Народно-інструментальне мистецтво на зламі ХХ – ХХІ століть», на яку представили доповіді та повідомлення представники України, Росії, Білорусії, Польщі, Італії, Фінляндії. Важливо й те, що збірник матеріалів конференції був випущений, як завжди, до початку наукового форуму.

На урочистому відкритті конкурсу із промовами до учасників звернулися доктор педагогічних наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи ДДПУ ім. І. Франка Микола Пантюк та заслужений працівник культури України, професор, декан музично-педагогічного факультету Степан Дацюк.

Традиційно дрогобицькі конкурси супроводжуються концертами видатних виконавців, презентаціями нових публікацій та майстер-класами. Ось і на цей раз перший конкурсний день завершив концерт популярного на Дрогобитччині студентського інструментального ансамблю та квартету народних інструментів під керівництвом доцента Андрія Душного: Роман Стахнів (акордеон/сопілка), Назар Хомин (акордеон), Віталій Мицак (баян), Леся Оліярник (бандура), Олесь Маник (ударні), Юрій Дякунчак (к/б); автора-виконавця Ярослав Олексіва (баян, Львів); тріо баяністів у складі викладачів Дрогобицького музичного училища ім. В. Барвінського: Віктора Чумака, Миколи Головчака, Івана Сирватки; відомого в Україні та за її межами «Прикарпатського дуету баяністів» у складі заслужених артистів естрадного мистецтва України Віктора Чумака та Сергія Максимова, які цього року відзначають 30-річчя своєї творчої діяльності.

Концерт другого конкурсного дня очікувався з особливим нетерпіння – адже Артем Нижник з Донецька, незважаючи на молодість – баяніст-віртуоз, композитор відомий як в Україні, так і в зарубіжжі. Дрогобичанам пам’ятний його виступ і в якості диригента оркестру народних інструментів Донецької музичної академії ім. С. Прокоф’єва на ІV-му міжнародному конкурсі «Perpetuum mobile» (2011). Виступ донецького віртуоза і на цей раз мав грандіозний успіх. Його інтерпретації як перекладної, так і оригінальної літератури вразили слухачів витонченістю та свіжістю. Майстер-клас донецького митця, який передував концерту, його теоретичні концепції отримали переконливе втілення у його виконавській майстерності.

Концерт третього, завершального дня конкурсу розпочався урочистим врученням нагород, а далі виступали лауреати. Для усіх присутніх, а особливо фахівців, цей завершальний концерт був особливо важливим. З одного боку, тут юні таланти мали можливість вже для широкої публіки продемонструвати свої досягнення, з іншого – він став апробацією об’єктивності журі. Як і в минулі роки нашим митцям не довелося червоніти.

Протягом усіх днів конкурсу у фойє педуніверситету була розгорнута виставка нових публікацій, а між заходами мистецького форуму вкраплювалися презентації видань. Зацікавлення викликали навчальні посібники, упорядковані доцентами Андрієм Душним, Богданом Пицем і старшим викладачем Валерієм Шафетою «Творчість композиторів Львівської баянної школи» (Вип. 3) та «Педагогічний репертуар для оркестру (ансамблю) народних інструментів», збірка матеріалів конференції, міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка «Актуальні питання гуманітарних наук. Вип. 3» (Редактори-упорядники В. Ільницький, А. Душний, І. Зимомря) та інші видання.

Наші результати: І-А категорія (солісти 2003-2002 р.н.) – І місце – О.Гринаш (ДМШ, м. Трускавець, клас І.Іваночко), ІІІ місце – І.Левицький (ДМШ № 2, м. Дрогобич, клас І.Старенького); І-Б категорія (солісти 2001-2000 р.н.) – ІІІ місце –П.Лисик (ДМШ, м. Трускавець, клас І.Іваночко); ІІІ категорія – ІІІ місце – І.Смук (МУ ім. В.Барвінського, м. Дрогобич, клас з.а.е.м.У. С.Максимова); ІV-Б категорія (ансамблі народних інструментів викладачів) – І місце – Інструментальний ансамбль «Квінтове коло» (ДШМ, м. Трускавець): Л.Баб’як (бандура), Л.Кісь (домра), І.Іваночко (акордеон), Г.Баб’як (ф-но), О.Баб’як (к/б).

Андрій Душний, заслужений діяч естрадного мистецтва України, директор конкурсу,

Богдан Пиц, заслужений діяч естрадного мистецтва України, художній керівник конкурсу

Нові здобутки музично-педагогічного факультету

Щедрою на перемоги та здобутки на творчій ниві цьогорічна осінь була до студентської молоді музично-педагогічного факультету. Це низка найвищих нагород на Всеукраїнському конкурсі музичного мистецтва «Київський колорит» (9-11 листопада 2012), про який мова йшла у попередньому номері. А 18-24 листопада цього року низка студентів нашого факультету взяли участь у IX-му міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв «Золота троянда» імені Ісидора Вимера, який відбувся у Львові.

Так, відкрити мистецьке дійство було запрошено минулорічних лауреатів цього конкурсу, студенів групи МЗХ – 51 акордеоніста Романа Стахніва та баяніста Віталія Мицака (клас доцента Андрія Душного), які своєю вправністю підкорили як журі так і нових учасників, представників різноманітних навчальних закладів України, Росії Білорусії, Польщі, Австрії.

Наші результати: І-а премія та золота медаль у номінації «академічний вокал», а також диплом за краще виконання вокального твору «Арії Галі» з опери «Заграва» А. Кос-Анатольського впевнено здобула студента групи МЗХ – 42 Мар’яна Мазур (клас доцента Євгенії Шуневич, концертмейстер Наталія Сторонська); І-а премія та золота медаль у номінації «народні інструменти (акордеон)» здобув студент групи МЗХ – 11 Назар Хомин (клас доцента Андрія Душного); диплом ІІ-го ступеня у номінації «фортепіано» здобула студентка групи МЗ – 61 Юлія Олач (клас доцента Уляни Молчко); диплом ІІ-го ступеня у номінації «народні інструменти (акордеон)» здобула студента групи МЗХ – 12 Ганна Савчин (клас доцента Андрія Душного).

Водночас, потужним визнанням високого професіоналізму стала участь наших студентів-акордеоністів Романа Стахніва та Назара Хомина (клас доцента А. Душного) у концерті-звіті мистецьких Вищих навчальних закладів України який відбувся у Малому залі Національної музичної академії України ім. П. Чайковського в рамках Всеукраїнської науково-практичної конференції «Столична кафедра народних інструментів як методологічний центр жанру» присвяченої 100-річчю Київської консерваторії (Київ, 26–27 листопада 2012).

Вітаємо наших номінантів та їх викладачів із перемогами та популяризацією нашого Франкового університету, бажаємо їм подальшого творчого натхнення та успіхів на ниві музичного мистецтва України.

Валерій Шафета, магістр, викладач кафедри народних музичних інструментів та вокалу Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка

Міна сповільненої дії

Для працівників житлово-експлуатаційних контор міста проблема засмічення каналізації залишається сьогодні однією з найбільш актуальних. Щодня до аварійної служби надходять виклики щодо виникнення заторів на тій чи іншій ділянці каналізаційної мережі, а проблеми ліквідації цих заторів час від часу стають предметом серйозної розмови на комунальних нарадах за участю міського голови.

Суть у тому, що процедура прочищення каналізації - важка й трудомістка робота. Іноді буває так, що ремонтники для ліквідації заторів вимушені залучати складну техніку, а подекуди просто розкопувати та по-новому укладати окремі ділянки каналізаційної мережі.

Начальник ДКП «ЖЕК № 2» Петро Стефанишин виділяє два аспекти проблем, із якими найчастіше стикаються комунальники під час ліквідації аварій на каналізаційних мережах. Першою і найчастішою проблемою є грубе порушення правил користування каналізаційними мережами з боку самих мешканців. Пан Петро наголошує: у нього дуже часто складається враження, що мешканці бориславських багатоповерхівок сплутали каналізаційні труби із контейнерами для сміття. По-іншому сказати не можна, бо те, що працівники підприємства знаходили у стічних мережах, просто шокувало. Яких тільки «скарбів» не діставали комунальники із каналізаційних труб?! Це і засоби особистої гігієни, і одяг, і залишки будівельних матеріалів, і лушпиння картоплі, буряки, квашена капуста та зіпсовані продукти харчування. Траплялися й унікальні випадки, коли затор у трубі утворила півторалітрова пластикова пляшка та зіпсована тушка бройлера. А одного разу із каналізаційного колектора комунальники витягли 12 мішків будівельного сміття.

«Звичайно, - продовжує начальник другої житлово-експлуатаційної контори, - у подібних випадках намагаємося усувати причину засмічення та просимо мешканців надалі не допускати таких неприємностей, бо каналізаційні проблеми особливо гостро проявляються в багатоповерхівках. Адже система каналізації так побудована, що від засмічення на одній невеликій ділянці можуть потерпіти мешканці багатьох квартир. Тому, щоб не створювати проблем ні собі, ні сусідам, потрібно правильно користуватися каналізацією і за ніяких обставин не скидати до каналізаційної мережі сміття, вату, господарські та виробничі відходи, зіпсовані продукти, інші речі домашнього вжитку, які можуть утворити у каналізаційній трубі затор та вивести каналізацію із ладу».

Другою причиною виходу із ладу каналізації, на переконання Петра Стефанишина, є реальний стан чи, правильніше буде сказати, фізична зношеність самих інженерних каналізаційних мереж. Украй зношені каналізаційні системи є причиною постійних аварій на вул. Трускавецькій та С. Коваліва. У будинках на Трускавецькій № 53 та 59, 65, 67, 63 комунальники щотижня мають проблеми із каналізацією. «Щотижня, - розповідає Петро Стефанишин, - аварійна бригада водоканалу мусить чистити корки, які тут утворюються.

Зрозуміло, коли стоки не доходять у колектор, то вони починають накопичуватися у підвалах. Коли ми викачуємо нечистоти із підвалів, бачимо, що із колодязів не сходить вода.

Через відсутність гарячої води каналізаційні труби настільки забиті жировими відкладеннями, що не здатні пропускати необхідні об'єми стоків».

А ще пан Петро пояснює, що, окрім затоплень підвальних приміщень стічними водами через засмічення, каналізація в багатоповерховому будинку витікає у квартирах першого поверху і, щоб уникнути підтоплення фекаліями приміщень, самі мешканці випускають нечистоти у підвал. Труби каналізації - це не обов'язково саме те хитросплетіння труб, яке ми бачимо у себе в туалеті або під ванною. Щоб передбачити можливі проблеми з каналізаційними трубами, потрібно розібратися, яка каналізація в багатоповерховому будинку може бути. Каналізацію в будинку поділяють на внутрішню і зовнішню. З давніх часів каналізації в будинках монтують як безнапірні, соматичні. Для цього всі. горизонтальні ділянки труб каналізації укладаються із нахилом під кутом 1,5 градуса, для чого використовують спеціальні сполучні частини. Робота внутрішньої каналізації полягає в прийманні використаної води в місцях скупчення і її відведення в зовнішню міську каналізаційну мережу. Внутрішня каналізація складається із сантехнічних приладів і труб, розташованих у будинку. А робота зовнішньої - полягає у транспортуванні стічних вод за межі міста в очисні споруди. Елементи зовнішньої каналізації - це труби, оглядові колодязі, розташовані нижче рівня промерзання ґрунту, які виводять стічні води самопливом.

- На жаль, - констатує начальник другого ЖЕКу, -- через тривалий період експлуатації каналізаційна мережа виходить із ладу. Через те дуже часто стикаємося із ситуаціями, коли мешканці систематично скаржаться на затоплення підвалів, а очищення каналізації бажаного ефекту не дає. Скарги повторюються. Тож, щоб зняти проблему, комунальникам по кілька разів доводиться виконувати одну й ту ж роботу. Хоч усім зрозуміло, що, як зауважив один відомий водопровідник, «треба міняти систему».

Частина каналізаційних мереж міста «позаломлювана» і не має нормальних нахилів, які «давали б можливість» фекальним стокам сходити у центральну каналізацію. Під час нового будівництва каналізація прокладається із дотриманням відповідних нахилів. Із роками відбувається природне просідання самої будівлі та ґрунтів навколо неї, яке порушує закладені під час будівництва технологічні нахили, необхідні для нормальної роботи каналізації. Досить трохи уважно придивитися до будь-якого будинку, щоб побачити нерівномірність її просідання по відмостці, накривках каналізаційних колодязів чи асфальтових пішохідних доріжках. Це породжує проблеми, які постійно виникають, для прикладу, при відкачуванні нечистот із підвалу будинку на вул. Трускавецькій, 53. Через відсутність технологічних нахилів фекалії поступово заповнюють один, другий і третій колодязі, а вже із нього повертаються назад у підвал.

Вихід у такій ситуації один: необхідно по-новому прокласти каналізаційну лінію, витримавши необхідні технологічні нахили. А для цього необхідно вкласти значні кошти. За рахунок квартирної плати нереально змінити навіть зігнилу трубу між двома колодязями.

Про технічні можливості водоканалу щодо оновлення водопровідних та каналізаційних мереж вести мову сьогодні взагалі не можна. Підприємство - у стадії ліквідації, та й фінансовий стан його такий, що коштів не вистачає для виплати заробітної плати та оплати електроенергії. Усі ці проблеми повинні вирішуватися під час капітального ремонту житлових будинків, чого, на жаль, у нас не робиться упродовж двадцяти років поспіль.

Зрозуміло, мешканці міста, працівники закладів громадського харчування та суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані уважно ставитися до своїх каналізаційних мереж, поважати себе та сусідів, які часто терплять від чужої байдужості, а головне - не легковажити з каналізацією для того, щоб уникнути неприємностей у майбутньому. Проте треба також усвідомлювати, що лише профілактичними заходами проблеми каналізації та вкрай зношених інженерних мереж багатоквартирних будинків не вирішити. Потрібна цільова програма капітального ремонту й заміни. Інакше ця проблема, яка з кожним роком набуває характеру міни сповільненої дії, може у будь-який момент вибухнути. І масштаби та наслідки цього вибуху можуть бути непередбачуваними.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

 Создан 17 дек 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником