Трускавецький вісник № 163 (542) від 28 грудня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 163 (542) від 28 грудня 2012 р.

28.12.2012 

У номері: Про звіт міського голови; «Карпати» в трійці кращих; Освітяни району заявили про свої права; Гарні люди – свято всюди; Гартований правдою.

Новини Трускавця та регіону

Вітаємо колег

У Львівській обласній раді відбулося підбиття підсумків Регіональної програми підтримки місцевих засобів масової інформації на 2012 рік та нагородження переможців конкурсу «Четверта влада». Голова обласної ради Петро Колодій та голова облдержадміністрації Михайло Костюк вручили редакторам міських та районних комунальних видань та телерадіокомпаній сертифікати на комп’ютерну техніку і обладнання для редакцій, а також дипломи переможцям конкурсу.

Відповідно до рішення Конкурсної комісії з проведення обласного конкурсу "Четверта влада", переможцем у номінації «Найкраща міська газета» став народний часопис «Нафтовик Борислава» (диплом за перше місце та премія в сумі 30 тис. грн.). У номінації "Найкраща районна (міська) телерадіоорганізація області" диплом за друге місце та премію в сумі 15 тис. грн. отримала Бориславська радіоредакція "Слово".

Редакція «Трускавецького вісника» вітає бориславських колег із цими почесними високими відзнаками – свідченням їхнього професіоналізму та досягнень у справі інформування громади. До речі, газета «Нафтовик Борислава» є фактично єдиною бориславською міською газетою, яка найповніше інформує жителів Борислава та Східниці про події в місті та селищі.

Руслану Козиру куплять машину за 250 тисяч?

На позачерговій сесії Трускавецької міської ради 27 грудня головним питанням було затвердження бюджету міста на 2013 рік. Неоднозначно депутати сприйняли статтю видатків щодо закупівлі машини для міського голови за 250 тисяч гривень. Мер парирував депутатам попереднього скликання, що вони співвідповідальні за борги КП «Наше місто», а отже, і за більші втрати для громади. Автомобіль для Руслана Козира куплять в 2013 році, оскільки «Тойота Авалон» тепер – у Приватбанку.

Також під час сесії міський голова поскаржився, що «деякі суб’єкти підприємницької діяльності не хочуть ділитися, в тому числі з містом», що викликало неоднозначну реакцію депутатів стосовно слів «в тому числі».

А депутат Євген Юник вкотре підняв тему відновлення залізничного сполучення Трускавця з Дніпропетровськом та Харковом, на що отримав відповідь, що вже були написані листи з цього приводу. Пане голово, не листи потрібно писати, а поїхати до Києва, а коли їдете, то вирішувати не лише приватні справи, на які маєте повне право, але й справи міста. Треба пооббивати пороги міністерських кабінетів, «Укрзалізниці», поспілкуватися з цього приводу із впливовими людьми, в тому числі народними депутатами і так вирішувати це питання. Бо епістолярний жанр у цьому випадку нічим не допоможе.

Статтю про перебіг сесії ТМР та про прийняття бюджету міста на 2013 рік «ТВ» розмістить у січні 2013 р.

Власна інформація

Дрогобич має бюджет з дефіцитом 15 млн. грн.

Вчора, 27 грудня, депутати Дрогобицької міської ради на черговій сесії прийняли бюджет міста на 2012 рік з дефіцитом 15 млн. грн., який становить 7%.  Затверджено доходи і видатки в сумі 350 690 525 грн. Зокрема, на освіту планується витратити 99,5 млн. грн., на охорону здоров’я – 65,5 млн. грн., культуру – 14,2 млн. грн., фізкультуру і спорт – 2,3 млн. грн., соціальний захист – 99,4 млн. грн., житлово-комунальне господарство – 21,2 млн. грн., комунальні засоби масової інформації – 170 тис. грн.

Начальник фінансового управління міськвиконкому Оксана Савран, яка доповідала на сесії, назвала бюджет 2013 року бюджетом виживання. Начальник відділу охорони здоров’я, депутат міської ради від Фронту змін Андрій Шевкенич сказав, що це найгірший бюджет за останні роки.

Депутати від опозиції Михайло Ваврин (ВО «Батьківщина»), Олег Хрущ (ВО «Свобода»), Богдан Пристай (Українська національна асамблея) та інші розкритикували запропонований бюджет. Бюджет прийнято 33 голосами з 50. Опозиція не голосувала.

Не приховував свого задоволення прийнятим рішенням міський голова Олексій Радзієвський, наголосивши, що Дрогобич прийняв бюджет одним з перших у Львівській області. «Я з оптимізмом дивиться у наступний рік, - сказав мер, - бо його бюджет більший, ніж був в 2012 році».

Іван Тихий, «Дрогобицьке земляцтво»

В Дрогобичі живе рудий хлопець із понад метровим волоссям

В Дрогобичі з'явився новий рекордсмен — це 12-річний хлопець Артур Покос. За дванадцять років життя він жодного разу не стригся, - йдеться у сюжеті ТСН.

Рудоволосий рекордсмен розповів, що це була ідея мами - не стригти волосся. Мати хлопчика згадує, що у дитинстві у нього було таке красиве волосся, що обстригти локони рука не піднімалася. Вона каже, що син свою руду шевелюру успадкував, найпевніше, від її родички, яка жила сто років тому.

Плекати таку красу, як запевняє руде сімейство, нескладно – дерев'яний гребінець, звичайний шампунь та миття раз на тиждень. А ось розчісувати таке волосся доводиться майже годину. Іноді руде волосся споліскують ромашкою.

Артур уже звик, що його плутають з дівчинкою та задивляються на вулиці, а ще він популярний серед вагітних. Вважається, що якщо руда людина переходить дорогу вагітній жінці, це на добро.

Найближчим часом український рудокосий рекордсмен стригтися не збирається, причому ж до вступу до війська. Мовляв, готовий пожертвувати світовою популярністю заради української армії.

На рахунку в Артура нині чергова перемога у якості рекорду України "Найдовше чоловіче волосся України" — метр і десять сантиметрів.

www.tsn.ua

Який мер, такий і звіт

У середу, 26 грудня, міський голова Руслан Козир звітував перед громадою Трускавця. Не можна сказати, що зал «Злати» був переповнений, як не можна сказати, що всі мешканці знали про дату звіту, або ж, що всі не знали. Хто хотів – той прийшов, нікого ніхто за вуха не тягнув. В Бориславі, до речі, прийшло ще менше людей, тож міський голова Володимир Фірман заявив, що перед кількома особами звітувати не буде.

З десятихвилинним запізненням почали і на десять хвилин швидше закінчили звіт трускавецького голови, бо запитань було настільки небагато, що переважно задавали їх двічі одні і ті ж особи (підприємці Леся Дідик, Ігор Кісак, журналіст Василь Кирилич та ще декілька людей). Найчастіше з вуст мера лунало слово «вперше» - вперше у Трускавці провели легкоатлетичний крос, вперше провели велокрос, вперше провели міжнародні змагання зі стокліткових шашок (хоча до чого тут міська влада, якщо змагання організовувала та проводила не вона?), вперше влітку проводили розважальні заходи типу караоке, вперше рекламується курорт комплексно, а не окремими оздоровницями, вперше перемогли як екологічно чистий населений пункт і отримали з обласного бюджету 70 тисяч гривень, які використали на облаштування бульвару Юрія Дрогобича. Центральну площу замостили плиткою (ніби вона і до 2010 не була замощена), а ще «споруджено ринок – окрасу центральної частини». Замінили 450 метрів водопроводу, почистили каналізацію, спорудили 2 (дві!) автобусні зупинки. Втім, весь текст звіту розміщено на офіційному веб-сайті міськради, тож нема сенсу переповідати про всі досягнення, які чесна влада зробила для заможної громади. Видно, що звіт робили не мешканці Трускавця, бо з фото до звіту надто вже наплутали – по школах, вулицях, будівлях та заходах.

Звіт про перемогу над «ганебним явищем – стихійною торгівлею», про влаштування кількох квітників та цілодобове водопостачання, про «вдосконалення схеми маршрутів з врахуванням інтересів мешканців міста», про створення офіційного туристичного веб-порталу (хто знає посилання на цей портал?!!) перервався пафосним, що в місті працює «нова команда професіоналів замість фінансово-корумпованого клану». Браві маніпуляції поняттями «Чисте місто», «Зелене місто», «Перспективне місто», «Курортне місто» викликали оплески працівників відділів та управлінь міської ради, а також комунальних підприємств та інших підконтрольних установ. Представниці «Злати» пояснили, що виставляти інформацію-анонси на щитах не можна, бо ж перша санітарна зона (може, рекламні щити пошкодили б джерело «Нафтусю»?). Хоча в тій же першій санітарній зоні є багато реклами, навіть зовні на самому бюветі, не кажучи вже про магазини окремих «любих друзів» по-трускавецьки. Але якщо громаду влаштовують казочки в стилі «все просто фест, прекрасная маркізо!», то чого б це нам критикувати мера? Хоче громада тішитися ним (чи терпіти його), так будь-ласочка, прапор у руки. Можна навіть той, що недогорів 30 квітня у приміщенні на Довженка.

Сполучення із цвинтарем, доля футбольної команди, повернення віллам старих польських назв, зупинка навпроти СШ № 1, труднощі з документацією на електричне опалення, перегляд дитячих фільмів та мультфільмів за зниженими цінами, стоянки автомобілів у нішах біля продовольчого ринку, пісочок та шуфельки (совочки), щоб самим розкидати цей пісочок на слизьких ділянках, відсутність прес-конференцій, ставлення влади до різних християнських конфесій, ремонт вулиці Бортнянського, невчасне вивезення сміття – такі питання ставили присутні міському голові. Якщо в цьому переліку нема того, що цікавить особисто Вас, то чекайте на можливість задати запитання до грудня 2013, коли по ідеї мав би бути черговий звіт мера перед громадою Трускавця. Це якщо пан Козир втримається до того часу на своїй посаді.

Володимир Ключак

Назавжди в пам’яті народній

Йому сьогодні було б 75… Він був совістю нації… Його вбили через надмірну любов до України…

Все це – про В’ячеслава Чорновола, лідера Народного Руху України, яким захоплювалися і обурювалися, якого обожнювали і ненавиділи. Згадали про Великого політика в ці грудневі дні у центральній бібліотеці Трускавця, де пройшов вечір його пам’яті.

Повний читальний зал зібрав і юнь, і людей старшого покоління – тих, хто особисто знав В’ячеслава Чорновола, хто творив Рух у Трускавці. Це В’ячеслав Умнов, Мирон Бучацький, Ігор Ліщинський, Стефанія Шумило, Богдан Гуцило та інші. Всі вони з увагою вслухаються у кожне слово життєпису Чорновола. Безстрашний журналіст, який виступає на захист заарештованої української інтелігенції в далекі 1960-ті, автор збірки «Лихо з розуму», яка в перекладі на англійську та французьку відкрила світові очі на все те, що коїлося в Україні в ті часи. Згодом бачимо Чорновола на засланні у Якутії, в Чапанді, де він день у день перебирає гнилу картоплю за 30 рублів у місяць. Спілкуватися тут нема з ким, бо місцевих попередили, що Чорновіл – «бандьора», український буржуазний націоналіст.

1990-ті – тріумф Чорновола. Голова Львівської обласної ради, кандидат на пост Президента України, лідер єдиної потужної проукраїнської сили – НРУ. Але злі люди вирішили розколоти Рух. Намагаючись не допустити цього, Чорновіл працює над останньою своєю книгою «Спроба розколу Руху: причини, виконавці, замовники». Рукопис знаходять в машині після жахливої аварії 26 березня 1999. Головного конкурента антиукраїнські сили усунули…

Організатори та ведучі вечора – працівники ЦБС Ореста Касперська та Олександра Пфайфер, вірші читали Ірина Цимбаляк та Наталія Коробко, музичні номери виконали вихованці дитячої школи мистецтв Наталія Тершак та Ольга Ярош (керівник Лідія Данило). Завдяки їм В’ячеслав Чорновіл знову постав перед трускавчанами у своїй величі – усміхнений, енергійний, людяний, український по крові і духу…

Володимир Ключак

P.S. У читальному залі бібліотеки-філії №1 до відзначення 75 річчя з дня народження В`ячеслава Чорновола підготовлено виставку-портрет «Дорога боротьби». На виставці представлено праці В. Чорновола і література про нього, це книги та публікації в періодичних виданнях за минулі роки.

 

«Карпати» – в трійці кращих!

Готельно-оздоровчий комплекс «Карпати» входить у трійку кращих санаторно-курортних закладів Трускавця. Про це на виробничій нараді 26 грудня повідомив заступник генерального директора оздоровниці Петро Суда. Як зазначив Петро Станіславович, 2012 рік був в цілому успішним для готельно-курортного комплексу (за винятком червня, коли в зв’язку з Євро-2012 кількість відпочивальників була мінімальною). В розвиток інфраструктури, підвищення рівня сервісу, у промоцію та реконструкцію були вкладені немалі кошти. Чого вартує хоча б реконструкція Зимового саду, який змінився до невпізнання. Проведено і реорганізацію відділів з метою збільшення ефективності діяльності. А ландшафтний парк «Підгір’я» з власним зоопарком взагалі не має аналогів у нашому місті-курорті, хоча його утримання – теж недешеве задоволення.

Петро Суда поінформував, що в бюджети всіх рівнів «Карпати» сплатили у 2012 році біля 9 мільйонів гривень. Оздоровниця входить до трійки лідерів щодо сплати податків у місті Трускавці. Підприємство є прикладом чесності у відносинах «працедавець – працівник», адже вся зарплата виплачується тут без «конвертів», зі всіма відрахуваннями. Щокварталу працівники отримують премії, заробітна плата виплачується без затримок.

В 2013 році «Карпати» планують продовжити взятий курс на оновлення та європейські стандарти якості. Так, заплановано завершити ремонт у лікувальному корпусі, здійснити реконструкцію спортивно-оздоровчого комплексу, провести інші роботи. В «Карпатах» є власне підсобне господарство, яке вирощує екологічно чисту продукцію, зокрема продукти тваринництва (м’ясо, яйця). У 2013 році цей напрям планується розширити, запустивши виробництво екологічно чистих молочних продуктів. Можливо, на території Дрогобицького району будуть вирощуватися і сільськогосподарські культури для забезпечення потреб оздоровниці екологічно чистими овочами та фруктами, адже якісні екологічно чисті продукти, які «Карпати» на даний час закуповують, є дуже дорогі, а відповідну марку закладу підтримувати потрібно. Для гостей «Карпат» планують запровадити і повітряні екскурсії. Генератором всіх цих ідей є Лев Ярославович Грицак, генеральний директор ГКК «Карпати», підкреслив Петро Суда.

Заступник генерального директора поінформував і про те, що в 2012 році було надано спонсорську допомогу для інвалідів, ветеранів, а також для Стебницької та Трускавецької міських лікарень. В 2013 році «Карпати» планують відремонтувати травматологічне відділення Дрогобицької лікарні, а нещодавно було надано спонсорську допомогу дрогобицькій ДВК № 40.

Де рух, там поступ! Це правило якнайбільше підходить до «Карпат» та його генерального директора. Адже непосидючість в позитивному плані цього слова – дуже добра риса керівника. Розвивається готельно-курортний комплекс, залучається більша кількість відпочивальників, збільшуються надходження до бюджетів всіх рівнів, працівники мають роботу. Системний підхід дає свої плоди і результат очевидний: «Карпати» не лише утримують свою марку, а й піднімаються по рейтингових сходинках. А від того, що все буде гаразд у «Карпатах», залежить і добробут багатьох мешканців нашого регіону.

Володимир Ключак

Гарні люди – свято всюди

Напрочуд гарно цьогоріч підготувалася до новорічно-різдвяних свят середня школа №1. До речі, 24 грудня виповнилося 10 років як педагогічний та учнівський колектив СЗШ №1 очолює директор Володимир Степанович Щигель. 1 вересня в школі було відкрито капличку Христа Царя, де щопонеділка відправляє Службу Божу о. Володимир Бондарчук. В капличці встановлено мікрофон, тож кожної першої виховної години першого навчального дня тижня школою лине Слово Боже. А 24 грудня біля каплички прибрали ялинку та встановили шопку.

Від дня Святого Миколая святкова атмосфера панує і в їдальні школи. З ініціативи заввиробництвом Марії Белової колектив закладу харчування 19 грудня вітав та обслуговував дітей у святковій спецформі. Працівники їдальні – Анна Гаман, Світлана Черемісіна, Марія Кіцелінська під керівництвом Марії Белової - закупили та одягнули новорічні шапочки та дощик, оформили кухню ялинковими гірляндами та прикрасили шоколадну ялинку з шоколадних цукерок. Дівчата співали «Ой, хто, хто Миколая любить» та вислуховували дитячі горді розповіді, хто що отримав від Святого Миколая. «Дуже гарно, люди стараються», - чути було від учнів та педагогів школи. Тож ця інформація про людей, які з задоволенням щодня ходять на роботу і ще й влаштовують свято іншим, просто не могла не потрапити до газети.

«Ми ж на Новий рік не працюємо, дітей не буде, тож захотіли зробити дітям гарне Миколая. Ой, мушу подивитися, чи з’їли діти сирну запіканку» - не має часу на спілкування з журналістами Марія Белова і вибігає в зал. «А ну покуштуйте, чи добре цукру до запіканки дав повар…» - розпочинається гра-дегустація, і навіть діти, які не дуже люблять сир, споживають якісну та корисну їжу, яка наповнює дитячі кістки кальцієм…

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Гартований правдою

Учителька Софія Михайлівна не вірила своїм очам. Її охопив страх, по тілу пробігли неприємні мурашки. Вона ще і ще раз вчитувалася у рядки твору "Утвердження благородного почуття людяності в романі "Правда і кривда" Михайла Стельмаха", що їх написав одинадцятикласник Микола Кучер: "В романі відбито одну з найважливіших сторін в історії українського народу - це споконвічне рабство та боротьба його за правду і визволення".

Господи, та це кримінал… Звідки це в нього? - пекла, свердлила мо      зок думка, і не знаходила відповіді. І тут же, без довгих вагань на полях зошита червоним чорнилом вивела: "Це страшно!". А в кінці твору зробила рішучий політичний висновок, що прозвучало як вирок для твору, для його автора: "Тему не розкрито. Треба показати ті сторони роману, в яких утверджується гуманізм радянських людей", і поставила оцінку "три", хоча завжди отримував "п'ятірки", бо писав грамотно, без синтаксичних, морфологічних, стилістичних помилок. А для себе цим резюме вчителька зробила надійну страховку, заслін від критичних стріл партбюро за "упущення" у вихованні учнів, для другого відділу (служба КДБ - прим. авт.) - підтвердила свою вірність ленінським ідеям. Це був 1965 рік - перший рік репресій шестидесятників.

Чи здогадувалася вона, звідки це у 17-річного хлопця? Певно, що ні. А Микола уже зі самого дитинства, як материнське молоко, всотував у свою душу ті слова правди від свого дідуся Леона, ще австрійського вояка, чого не чув у школі - "То кажеш, що совіти вічні. Гадаю, що ні. Я довго жив при Австрії, а в один день пробудився - а Австрії нема. Так буде і з комуною".

Чи могла ця вчителька знати, що ті 15 - 17-річні гірські хлопчаки з села Ріпне на Івано-Франківщині з великим захопленням слухали хоч гірку, але правдиву науку свого вчителя, класного керівника Михайла Озерного про розправу царя Петра над мазепинцями, про голод в Україні, повстанський рух, про утиски української мови…

Якось вчитель сказав: "Візьміть чисті зошити, я вам продиктую двадцять правил українця". І Микола, разом з іншими учнями старанно виводив: "Краще вмерти у своїй вірі, ніж прийняти чужу віру…; Будь гідним виконувати заповіти великих діячів свого народу…". Правила Михайла Озерного, звичайно, тісно перепліталися із "Заповітами українського націоналіста". Чи знав пан Михайло, що його чекає в радянській системі за таке виховання? Знав, бо у 1966 році на суді він не зрікся своїх, як йому приписали, "націоналістичних" переконань, за що отримав шість років каторги. Знав і Микола, що ступив на заборонену стежину духовного відродження, свідомого національного опору… Коли органи держбезпеки шукали ті зошити з "Правилами…", він заховав свій під стріху у дідуся в стодолі. Цей зошит як реліквію, як пам'ятку зберіг дотепер, Як зберіг у душі слова, що "…найбільшим злочином є шкодити рідному народові".

Пан Микола цих “Правил...” свято дотримується все своє життя. І де б йому не довелося навчатися: у педагогічному музичному училищі, інституті культури, Вищій профспілковій школі; де б не працював: директором палацу культури "Мир" у Трускавці, старшим інспектором місцевої курортної ради, спеціалістом служби з надзвичайних ситуацій та архіваріусом при міській раді - трудився чесно, з повною віддачею, наводив порядок там, де його роками не було. Він вміє дотримуватися слова, бути вірним тій ідеї, яку обрав з юних літ.

Так, Микола Кучер - звичайна людина. Але його життя наповнене багатим, цікавим і повчальним змістом. Взяти б хоча його захоплення збиранням автографів знаменитих людей. Є їх у нього понад 360. І розповідь про кожен з них могла б бути захоплюючою, цікавою оповідкою з його життя.

У пана Миколи є 33 фотографії космонавтів з їх автографами, їхні книги. Через листування зав'язав знайомство з космонавтом Георгієм Береговим. Цей подарував нашому краянину свою книгу з дарчим підписом. Коли у 1983 році Микола Кучер перебував на курсах у Москві, Береговий запросив його відвідати "Зоряне містечко", чим гість з України радо скористався. Тут пан Микола на свою напасть сфотографувався на фоні пам'ятника Юрію Гагаріну і світлину цю листом вислав додому. І тут сталося те, чого Микола зовсім не сподівався. Його мама підняла страшну веремію:

- Людоньки! - зверталася вона до рідних, - Микола зійшов з розуму. Він хоче летіти бо Бога, пішов у космонавти. Шліть телеграму, ней не займається дурницями, а їде додому, бо дитина лишиться сиротою… Найміть Службу в церквах…

Приїхавши в село, було і сліз, і втіхи, і жартів.

Має пан Микола відвагу, почуття такту, вміє бути якось по особливому привітним, бо не кожен наважиться підійти до знаменитої людини і викликати в неї прихильність, довіру, попросити автограф. А йому це вдавалося легко, як, наприклад з космонавтами екіпажу "Союз - Аполлон" - Леоновим, Кубасовим, Слейтеном, Брантом, Стаффордом, які зустрілися з ним і дали свою фотокартку з підписами. Було це у Ленінграді у 1986 році на крейсері "Аврора".

Не полінувався пан Микола поїхати на Дон у станицю "Вишенскую" до автора "Тихого Дону". Михайло Шолохов радо зустрів нашого невтомного горянина, розпитав, звідки той родом, як живеться в Карпатах, подарував книгу, фото з автографом. Такий же шлях подолав у Махачкалу, щоб зустрітися з відомим письменником Дагестану Расулом Гамзатовим.

Микола Васильович гордиться своїм знайомством з видатними українськими письменниками Борисом Антоненком-Давидовичем, Олесем Гончарем, Олесем Бердником, композитором Володимиром Івасюком, якого знав особисто. З автором роману "За ширмою" підтримував дружні зв'язки, вів з ним переписку і має від нього майже тридцять листів. Перебуваючи у Антоненка-Давидовича в гостях, пан Микола попросив познайомити його з Олесем Гончарем. І ця зустріч відбулася 10 січня 1972 року. Гончар цікавився, чи збереглися ще на Прикарпатті Різдвяні традиції, храми, українські пісні. А пан Микола вгостив шановного господаря різдвяною кутею. На закінчення розмови письменник спитав: "Що би вам подарувати на згадку?". "Собор" - відразу сказав гість. Цей знайшов у своїй книгозбірні заборонений роман і зробив напис: "Кучерові Миколаю Васильовичу з побажанням добра. З Новорічним привітом від автора. 10.1.72. Олесь Гончар".

Не обмине пан Микола нагоди похвалитися, що є в нього автографи від всесвітньовідомих людей Папи Івана-Павла ІІ, королеви Великобританії Єлизавети… Напевне читачів зацікавить, звідки це в нього. Від Папи отримав автограф через його секретаря, архиєпископа Станіслава Дзівіша. А від королеви Англії автограф допоміг отримати внук Раймонда Яроша, який у 2003 році відвідав Трускавець, коли на приміщенні музею М.Біласа ставили меморіальну дошку.

І, звичайно, Микола Кучер не був би справжнім карпатським верховинцем, якби не був завзятим, витривалим, наполегливим, про що власне й мовилося. Добрим підтвердженням цьому є й такий, здавалося б, простий факт. Попри своє захоплення автографами, він ще є пристрасним мандрівником, фотолюбителем. З апаратом обходив усі Карпатські верхи і доли. Якось в одному селі його увагу привернув віковий дуб, на вершку якого гніздилися лелеки. Весь день він чатував, аби відзняти пташину сім'ю. І вийшов цікавий триптих: як збирається в гнізді вся лелеча сім'я, як піднімаються в небо молоді птахи; як покидає гніздо останній бузько.

Та був у пана Миколи і дуже відповідальний період, коли прийшов час складати серйозний іспит на витривалість своїх ідейних переконань, на вірність принципам, які засіяв у його душу класний керівник Михайло Озерний. Скажемо відразу - витримав цей іспит Микола Кучер на відмінно. Лиш піднявся "Рух", як він стає не лише його прихильником, але й активним його членом. Та побачивши, як "вірні друзі" зраджують Чорновола, переходить у більш надійну, цілеспрямовану політичну силу, яку очолила Юлія Тимошенко - ВО "Батьківщину". У березні 2001 року, коли Юлю вперше незаконно посадили в тюрму, він вступає в міську організацію цієї партії. На перших порах їх було семеро однодумців. Пан Микола чесно, з притаманним йому завзяттям, виконував доручення організації. Якийсь час навіть був її очільником. Та за станом здоров'я зняв з себе ці обов'язки, але від жодних доручень не відмовлявся, виконував їх дуже ретельно. І тут трапилося непередбачуване - пан Микола прямо з роботи потрапляє в реанімацію кардіологічного відділення Дрогобицької міської лікарні, а звідси до Львова. Справа була дуже серйозна, та хворий, заспокоюючи інших, ще й жартував: мовляв, тепер стану космонавтом напевне. Та дружині, усій родині було не до жартів. Його могла врятувати складна операція, на яку потрібні були чималі кошти. І тут на допомогу прийшли добрі і щедрі люди. Одним із перших таких доброчинців був тодішній міський голова Лев Грицак.

- Справді, я вже приготувався вмирати. Та Господь подав мені вчасну допомогу в особі Грицака та хірурга Аверчука і я немов на світ народився. Доки жити буду, дякуватиму Богу за їх ласку, - говорить Микола Кучер. Після видужання він ще працював, виконував навіть партійне доручення - був спостерігачем на виборах у 2010 році на дільниці у другій школі. Уже півроку, як пан Микола полишив свою останню роботу, не підтримує зв'язку і з організацією. Власне, ці зв'язки не він розірвав, а самі нинішні очільники організації стали якісь байдужі до його долі, до його проблем. Ніхто й словом не згадав про його десятилітнє членство в "Батьківщині". Навіть словом не привітали з днем св. Миколая і 65-річчям, яке відзначив 16 грудня цього року.

- Від душі вам кажу, на нікого не тримаю зла. Ні від кого з партійців мені не потрібна ніяка допомога. У цей передріздвяний піст звертаюся до всіх, кого може образив - нехай мені вибачать. Бажаю усім ласки Божої, аби були здорові та щасливі, - щиро від серця говорить пан Микола.

Можна було б поставити на цьому крапку. Але в його словах ми відчули жаль. Глибокий жаль, бо й справді йому нічого не треба, хібо що, як каже, здоров'я, але кілька слів уваги йому б не завадили. На жаль, в міській організації ВО "Батьківщина" напевно більше переймаються меркантильними інтересами, ніж увагою до свого відданого партійця. Маємо право так сказати, бо хто відвідав у ці дні його помешкання, той обов'язково звернув увагу, що він залишився вірним лідерові об'єднання Юлії Тимошенко, портрет якої не знімає, як і портрет В'ячеслава Чорновола, чим стверджує - духовного зв'язку з національною ідеєю, яку вони уособлюють, він не розірвав і розривати не збирається.

То хто ж такий Микола Кучер? - цікавимося у знаної у Трускавці людини, Заслуженого працівника освіти В'ячеслава Умнова, життєві дороги яких не раз пересікалися і сходилися.

- Пан Микола - це людина твердих переконань, принципів і незламної вірності, у якої можна повчитися цілеспрямованості, щирої любові до свого карпатського краю, до батьківської віри і України. Це людина, духовний світ якої такий багатий, цікавий, красивий і незвичайний, яким захоплюєшся, дивуєшся, дихаєш і цьому немає спину.

До речі, нещодавно пану Миколі присвоєно звання полковника Українського козацтва і нагороджено орденом Богдана Хмельницького І ступеня. А ще ми дізналися, бо пан Микола скромно промовчав, що він нагороджений за заслуги перед державою почесною відзнакою “Хрест Звитяги”, з чим ми його і вітаємо.

Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Освітяни Дрогобицького району заявили владі про свої права

Нещодавно в районному Будинку культури відбулася конференція спілки захисту вчителів Дрогобицького району та громадської ради при Дрогобицькій райдержадміністрації на тему "Про спільну роботу органів влади, громадських організацій, спілки захисту вчителів по поліпшенню навчання, виховання та соціальної сфери у Дрогобицькому районі". На заході були присутні директори шкіл Дрогобицького району, голова спілки захисту вчителів району Роман Гуменюк, начальник відділу освіти Дрогобицького району Іван Стецко.

Мета конференції – поліпшення якості освіти, створення умов для збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини, виховання любові до рідного краю, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, свідомого ставлення до себе, оточення та навколишнього природного середовища, формування особистості, розвитку її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду. Було заслухано слушні зауваження членів конференції про те, що сьогодні влада постійно ущемляє права освітян. Візьмемо до прикладу хоча б випадок з добровільно-примусовим переходом вчителів шкіл району на карткове обслуговування. Колишній очільник Дрогобицької райдержадміністрації Михайло Сендак та його „всюдисуща” сваха Людмила Коник-Осадча не спитавши думки педпрацівників, вирішили за них, у якій комерційній структурі їм отримувати заробітну плату. Тут одразу й „намалювався” керівник Дрогобицької філії ПАТ „Приватбанк” Назар Яцишин, котрий закулісно „домовився” з Михайлом Сендаком, що вчителі будуть брати свої зарплати у відділеннях „Приватбанку”. А тих, які найбільше протестували проти такого ганебного рішення, колишня в.о. начальник відділу освіти району Коник-Осадча так „пропісочила” в своєму кабінеті, що вони вже більше не „рипались”. Мало знайшлося таких, які не побоялися влади, і відмовилися від послуг одного з найбільш аферистичних банків. І тільки тепер коли п. Сендак вже не при владі, вчителі змогли відкрито заявити про грубе порушення їхніх законних прав – самим обирати, у якій установі їм отримувати чесно зароблену освітянську зарплату.

Аби захистити себе від свавілля владних структур освітяни вирішили забезпечити виконання рішень Всеукраїнського з’їзду працівників освіти та основних завдань у галузі освіти, визначених Державними цільовими соціальними програмами розвитку шкільної і дошкільної освіти на період до 2017 року, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №629. Найперше – це узагальнювати та популяризувати кращий досвід діяльності навчальних закладів району за конкретними показниками та практичними надбаннями, налагодити системний моніторинг якості освіти. Оновити зміст психолого-педагогічної, методичної, практичної підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних працівників сфери освіти в контексті вимог програм «Дитина», «Дитина в дошкільні роки», «Я у світі» та «Впевнений старт».

Роман Гуменюк слушно зауважив, що їжу, якою сьогодні просто отруюють дітей у шкільних їдальнях (чіпси, сухарики з вмістом глютанату натрію, що просто роз’їдає шлунок) слід вилучити раціону дитячого харчування. Степан Макар визнав таке зауваження слушним і запропонував відкрити у кожній школі повноцінні їдальні із посадами поварів для харчування всіх учнів та педперсоналу. Здійснити добудову внутрішніх туалетів із гарячою водою та відповідною сантехнікою, забезпечивши виготовлення відповідної сантехнічної документації та, виділивши відповідні суми грошей на здійснення вищезгаданих добудов. Проголосувавши за дане рішення, освітяни прийняли резолюцію у якій йдеться про те, щоб з метою якісного запровадження Державного стандарту початкової загальної освіти, забезпечення всебічного розвитку та виховання особистості через формування в учнів бажання і вміння вчитися, повноцінних мовленнєвих, читацьких, обчислювальних умінь і навичок, здорового способу життя; сприяння набуттю учнями початкових класів достатнього особистого досвіду самовираження, у різних видах діяльності:

- Створити умови для виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 11.05.2011 № 436 щодо проведення Всеукраїнської акції «Дай руку, першокласнику».

- Здійснювати конкретні практичні та фінансові заходи щодо впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти.

- Створити банк даних інноваційних технологій та методик формування ключових компетентностей учнів початкових класів; забезпечення екологічної спрямованості освіти; впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів;

- Забезпечити виконання заходів Державної цільової соціальної програми підвищення якості шкільної природничо-математичної освіти на період до 2015 року, затвердженої Кабінетом Міністрів України 13.04.2011 за №561.

- Забезпечити подальший психолого-педагогічний та науково-методичний супровід функціонування профільного навчання. Раціонально використовувати варіативну частину робочих навчальних планів з урахуванням вимог до профільної підготовки учнів 8-9 класів за принципом поглибленого вивчення окремих предметів, запровадження курсів за вибором, факультативів різного профільного спрямування, забезпечивши принцип від теорії до сучасної практики, забезпечивши зв’язок науки і застосування її у конкретній практичній роботі, виходячи із можливостей кожного навчально-виховного закладу;

- Об’єднати зусилля навчальних закладів, культурних закладів і установ, сім’ї, церкви, різних соціальних інституцій і громадських організацій району у створенні оптимальних умов для розвитку та творчої реалізації обдарованих дітей, налагодженні результативної гурткової роботи, факультативів.

- Здійснювати виховний процес в дусі відповідального ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих як до найвищої цінності, формування в учнів свідомої мотивації здорового способу життя шляхом системного запровадження здоровозберігаючих технологій.

З метою підвищення ефективності впровадження у навчально-виховний процес закладів освіти інформаційно-комунікаційних технологій:

- Забезпечити виконання Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій .Забезпечити її фінансування у повному об’ємі;

- Забезпечити підготовку та підвищення кваліфікації педагогічних працівників у сфері впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес. У кожну школу – сучасний інтернет!

- Створити можливості для стовідсоткового оволодіння інформаційно-комунікаційними технологіями усіма педагогічними працівниками та учнями і, навіть, батьками школи;

- Забезпечити створення веб-сайтів у всіх навчальних закладах району.

- Забезпечити наповнюваність сайтів закладів інформацією про кращі освітянські надбання.

З метою оцінки якості освітніх послуг, що надаються закладами системи загальної середньої освіти району:

- Розглядати моніторинг як системну процедуру, яка дозволяє досліджувати чинники, що сприяють вибору шляхів подальшого вдосконалення та розвитку освітньої сфери, забезпечення рівного доступу до якісної освіти всіх учасників навчально-виховного процесу.

- На засіданнях методичних об’єднань учителів-предметників та практичних психологів, керівників навчальних закладів актуалізувати розгляд питань щодо методики оцінювання знань учнів, застосування діагностичних вимірювань, дотримання вчителями професійної етики в процесі оцінювання.

- Продовжити удосконалювати систему моніторингу якості освіти на кожному управлінському рівні. Припинити залякування неугодних педколективів та вчителів звільненнями, написаннями різного роду абсурдних пояснень, хаотичними перевірками, диктантами, контрольними, які створюють у колективах нездорову обстановку, елементи недовіри, підміни дирекцій шкіл. Дуже часто горе- педконтролери самі не мають відповідного досвіду управління освітою, зате на місцях – у постійному пошуку одних негативізмів. Просимо дати об’єктивну та законодавчу оцінку таким діям, повідомивши педколективи та громадскість!

З метою удосконалення виховного процесу у закладах освіти району, створення необхідних умов для розвитку творчого потенціалу особистості, стимулювання ініціативності та життєвої активності дитини; виховання на засадах загальнолюдських і національних цінностей; сприяння піднесенню на якісно новий рівень роботи педагогічних колективів з батьками вихованців:

- Здійснювати виховний процес відповідно до Основних орієнтирів виховання 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України, Кодексу етики, честі, порядності, добросовісного та ефективного управління та відповідних Статутів шкіл.

- Забезпечити подальший розвиток діяльності органів учнівського самоврядування в цілому та наступність у роботі самоврядних місцевих організацій ;

- Будувати профілактичну роботу у закладах освіти на основі відмови від методологічної ортодоксальності з використанням новітніх гуманістичних психолого-педагогічних технологій.

- Спрямувати роботу педагогів закладів на розробку авторських програм виховної роботи. Поповнювати електронний банк даних повних текстів зазначених програм.

- Створити при навчальних закла¬дах просвітницькі центри для популяризації знань з родинної педагогіки, досвіду взаємозв'язку сім'ї і школи, виховання громадянського становлення особистості, формування здорового способу життя.

- Запровадити дистанційне навчання батьківської громади з актуальних психолого-педагогічних питань, використовуючи районні і шкільні інтернет-ресурси

- З метою модернізації системи позашкільної та професійно-технічної освіти району:

- Забезпечити у загальноосвітніх навчальних закладах, у СЮН та БУТ творчості, подальший розвиток мережі гуртків, творчих об’єднань, секцій за основними напрямами позашкільної освіти для максимального охоплення дітей та учнівської молоді позашкільною освітою з урахуванням їхніх потреб, здібностей, нахилів та з метою реалізації державної політики у сфері позашкільної освіти.

- Забезпечити фінансовий, методичний та організаційний супровід реалізації основних заходів Державних та регіональних освітніх програм.

- Узагальнити кращий досвід організаційного та науково-методичного супроводу організації профільного навчання.

- Запровадити чітку систему допомоги педагогам у визначенні власних освітніх цілей і професійних потреб. Кожного року у районному бюджеті передбачати кошти для преміювання та винагороди педагогів району. Осудити факт невиплат винагород вчителям району у 2012 році . Здійснити виплату вищезгаданої винагороди до кінця 2012 року.

- Бюджет району розшифрувати, здійснивши розподіл у розрізі кожної школи. Використання бюджету району висвітлювати через сайт РДА та відділу освіти.

- Прийняти та винести на розгляд сесії Дрогобицької районної ради Комплексно-цільову програму розвитку освіти Дрогобицького району на період 2013-2017 роки, забезпечивши її відповідне фінансове асигнування.

Чи прислухається влада до пропозицій вчителів – покаже час. Резолюцію розглядатимуть на сесії районної ради.

Вікторія Лишик

 Обновлен 03 янв 2013. Создан 28 дек 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником