Трускавецький вісник № 2 (545) від 4 січня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 2 (545) від 4 січня 2013 р.

04.01.2013 

У номері: Талант, гідний подиву; Шукайте знайомства у вищій школі; Короткі новини; Анонс Новорічно-Різдвяних свят у Бориславі; Розпочато розслідування за фактом доведення до банкрутства комунального підприємства «Наше місто»; Новини від БФ «Карітас».

Новини Трускавця та регіону

Очікуваний результат інвестиції – сто нових робочих місць

29 грудня в сесійній залі Бориславської міської ради відбувся виступ представника італійських інвесторів щодо виробництва сонячних батарей Антоніо Констанцо. Про це інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради. Пан Антоніо завітав до Борислава разом з доктором теології Павлом Василівим, сином отця-декана бориславського СДЄ УГКЦ Романа Василіва. Павло Василів є натхненником та ініціатором нещодавніх зустрічей представників міської влади в Італії. Окрім того, Борислав завдячує саме Павлу Василіву в тому, що церква святої Анни стає не тільки всеукраїнським паломницьким центром, а й всесвітнім, на чому наголосив під час свого візиту Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук.

Антоніо Констанцо розповів присутнім депутатам, про те, що на сьогодні розроблено детальний план території під будівництво сучасної електростанції, яка буде працювати на сонячних батареях. Окрім того, він запевнив присутніх, що інвестор планує створити нових 100 робочих місць для бориславців. Термін реалізації цього проекту 2013 року. Антоніо Констанцо запевнив присутніх, що ніякі бюрократичні тяганини їм нестрашні. Тим більше, що він одружений з українкою.

В третій школі встановлено 49 нових вікон

Міський голова Борислава Володимир Фірман нещодавно відвідав середню школу № 3, в якій протягом тижня замінено старі віконні рами на енергозберігаючі. Тут встановлено 49 новесеньких вікон. Як відзначив міський голова: «Ми й надалі продовжуємо заміну старих віконних рам, яким подекуди понад 50 років на сучасні металопластикові.

Відразу відчувається ефект – в приміщеннях стає тепліше та й від цього виграє і зовнішньо-естетичний вигляд установ освіти. Ми вже знаємо, що бюджет наступного року дуже скромний. Тому повинні продовжувати йти шляхом економії енергоносіїв».

 

До уваги нумізматів

В кіосках «Високий Замок» можна придбати перший номер журналу «Монети і банкноти» разом з автентичними банкнотою номіналом 1 денар (Хорватія, 1991) та монетою в 10 аурар (Ісландія, 1981). Видання обіцяє бути періодичним та виходити кожні два тижні. Ціна першого примірника журналу разом з оригінальними монетою та банкнотою – 15 грн. Журнал видається російською мовою. Інша інформація на сайті www.deagostini.ua

Інформація подана для учасників Товариства філателістів та нумізматів, яке діє у Трускавці.

Музей історії Трускавця відзначає тридцятиліття

Тільки нещодавно, у грудні, відзначив свій 20-літній ювілей Художній музей Михайла Біласа у Трускавці, як маємо ще одну нагоду привітати музейників зі святом – в ці січневі дні своє 30-ліття від дня заснування відзначає Музей історії міста. Офіційні та неофіційні святкування планують провести у четвер, 10 січня, о 16.00. Редакція «ТВ» вітає всіх працівників музею історії Трускавця на чолі з директором Галиною Коваль із ювілеєм!

Власна інформація

 

Новорічно-Різдвяні заходи у Бориславі: анонс

11-12 січня 2013 року на площі Івана Франка (біля міської Новорічно-Різдвяної ялинки) о 14 годині відбудеться Фестиваль Різдвяної коляди "Колядуймо, радіймо - Син Божий народився". В програмі: презентація фестивалю та колективів-учасників; виступи Різдвяних вертепів та гуртів колядників –  із загальноосвітніх навчальних закладів, позашкільних установ, закладів культури, громадських організацій, підприємств; бліц-конкурс на краще виконання колядки. Організатори: відділ гуманітарної політики Бориславської міської ради, відділ освіти Бориславської міської ради, Бориславський міський Палац культури

12-13 січня 2013 року. Новорічно-різдвяний турнір з міні-футболу - початок о 10.00 годині в ДЮСШ.

13 січня 2013 року. Різдвяний концерт - початок о 16.00 годині в Палаці культури.

24-27 січня 2013 року. Міжнародний турнір з боксу "Кубок Гладіатора" - початок о 15.00 годині в ДЮСШ. Організатори: Бориславська міська рада, відділ гуманітарної політики Бориславської міської ради, Бориславський міський Палац культури, Бориславська дитячо-юнацька спортивна школа.

Вітаємо з Різдвяними святами та запрошуємо шановну громаду!

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

Розпочато розслідування за фактом доведення до банкрутства комунального підприємства «Наше місто»

У ході перевірки, проведеної органами прокуратури Львівської області, з’ясовано, що до стійкої фінансової неспроможності КП "Наше місто" призвели спільні дії службових осіб цього підприємства та посадовців Трускавецької міської ради.

Так, у результаті укладання завідомо невигідних для підприємства господарських угод, відчуження майна та звільнення найманих працівників, "Наше місто" заборгувало до бюджету, фондів соціальної спрямованості, звільненим працівникам та кредиторам близько 17 млн. грн.

За вказаним фактом органами прокуратури Львівської області внесено відомості до ЄРДР із попередньою кваліфікацією ст. 219 КК України (доведення до банкрутства). Проведення досудового розслідування доручено слідчому відділу Трускавецького МВ ГУ МВС України у Львівській області.

Прес-служба прокуратури Львівської області

У Дрогобичі створено четверту прийомну сім’ю

У місті Дрогобич створено четверту прийомну сім’ю - двох дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштовано у родину – про це повідомив начальник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис. Посадовець зазначив, що відповідно до рішення виконкому Дрогобицької міської ради «Про створення прийомної сім’ї та влаштування на спільне проживання і виховання дітей, позбавлених батьківського піклування”, у Дрогобичі створена прийомна сім’я, в яку відповідно до договору про влаштування від 02.01.2013 р. влаштовано двох дітей, позбавлених батьківського піклування 1998 р.н. та 2006 р.н.

Довідка. Станом на 1 січня 2013 року в області функціонує 22 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховується 145 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 93 прийомних сім’ї, де проживає 139 дитини.

Прес-служба Львівської облдержадміністрації

У Дрогобицькому районі затверджена Регіональна програма розвитку малого підприємництва на 2013-2015 роки

 Програма є одним з важливих інструментів реалізації на районному рівні державної політики підтримки малого підприємництва, політики зайнятості населення та інвестиційно-інноваційної стратегії держави. Мета Програми - створення сприятливого підприємницького середовища в районі. Пріоритетні завдання Програми - впорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності у сфері регуляторної діяльності та дозвільної системи; фінансово-кредитна та інвестиційна підтримка; ресурсне та інформаційне забезпечення, формування інфраструктури підтримки підприємництва.

Прес-служба Дрогобицької РДА

Вшанували земляка Стефана Коваліва

Серед великих людей, які жили і працювали у нашому краї в другій половині дев’ятнадцятого – на початку двадцятого століть, одне з перших місць належить відомому письменникові, громадському діячеві і педагогові Стефану Коваліву, який багато років сіяв у серця своїх учнів розумне. Він пристрасно любив свій народ, жив його болями та надіями і все життя працював, щоб допомогти йому піднятися з колін і щасливо жити на рідній землі.

Вдячні нащадки бережуть у своїх серцях світлу пам'ять про цю Людину, адже Стефан Ковалів 40 років працював учителем та директором у Бориславі. І цього року, з нагоди 164-ї річниці з дня народження Педагога в читальній залі бібліотеки для юнацтва, що по вулиці Коваліва відбувся літературний вечір «Талант, гідний подиву». Організатори заходу: Бориславська міська централізована бібліотечна система, бібліотека-філія № 6, для юнацтва, міський осередок «Союз Українок» та ЗОШ № 4.

А вже 26 грудня, в день народження С.Коваліва, було відслужено панахиду на могилі письменника та були покладені квіти. Пізніше всі охочі змогли ознайомитись з постійно діючою експозицією «Життєвий і творчий шлях Стефана Коваліва», яка діє в історико-краєзнавчому музеї міста нафтовиків. Також цього дня всі бажаючі змогли відвідати кімнати-музею І.Франка та С.Коваліва, що розташовані у приміщенні колишньої школи, яку збудував С.Ковалів.

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

 

Живіть читаючи

Шановні трускавчани! Працівники міських бібліотек вітають вас з Новим 2013 роком та Різдвом Христовим і підготували для вас багато цікавої інформації. Бібліотека-філія №1 оформила для вас виставку «Кошик порад» та книжкову поличку «Різдвяна зоря». На поличках виставлена для ознайомлення література про традиції святкування новорічних свят. Отож, якщо ви хочете цікаво і змістовно провести Старий рік і зустріти Новий, гарно повеселитися та розважити своїх дітей, рідних та друзів, завітайте до бібліотеки за корисними порадами, цікавими ідеями, сценаріями, а також смачними рецептами. Живіть читаючи – це може бути цікаво і весело!

Віра Савка, завідувач бібліотеки-філії №1

Зустріч з новими волонтерами у «Карітасі»

 

Напередодні свята Нового Року, а саме 28 грудня в БФ «Карітас» відбулась цікава та дуже важлива подія. В рамках благодійного проекту «Допоможи іншому – стань приятелем» тут пройшла зустріч волонтерів. На ній підводились підсумки діяльності за 2012 рік, аналізувались труднощі з якими стикались волонтери протягом цього періоду та були накреслені перспективи розвитку проекту.

 Все це відбувалось в надзвичайно теплій та приємній атмосфері. Люди, які тут зібрались, обмінялись досвідом, котрий вони здобули при спілкуванні із своїми приятелями. Радує, що всі доброчинці позитивно налаштовані і проявляють величезну ініціативу у своїй роботі. Важливо також, що в ході цього проекту вдалось зруйнувати безліч стереотипів, які виникають навколо неповносправних осіб. Як заявив один із волонтерів Іван: «Коли я спілкуюсь із моїми приятелем Богданом, я сам дуже багато чого вчусь від нього , а саме: з оптимізмом дивитись у майбутнє, вчусь іронічно сприймати всі біди та халепи, які нам припідносить доля та найголовніше цінувати та любити кожну хвилину життя. Богдан своїм прикладом змушує мене боротись із своїми лінощами та безпідставною слабкістю. Це ще раз доводить наскільки потрібен цей проект для обох сторін.

Також на зустрічі обговорювалась проблема байдужості суспільства до неповносправних осіб. Були запропоновані деякі цікаві акції, які б дозволили звернути увагу молоді на потреби цих людей. Є надія, що вони будуть реалізовані в новому 2013 році. Та найголовніше, що сталось на цьому зібранні - це презентація нових волонтерів. У лави борців за добро та милосердя влилось п’ять нових енергійних та свідомих молодих ентузіастів. Як висловився новий координатор волонтерів Костів І.Я.: «Це люди високоморальні, які хочуть надати реальну допомогу потребуючим.»

Отже, в такій ситуації можна з впевненістю констатувати, що проект «Допоможи іншому-стань приятелем» розвивається і найголовніше – має майбутнє. Адже в процесі його реалізації в людях пробуджуються дві найщиріші риси: доброзичливість та милосердя.

www.caritas-sde.org

Новорічний вечір у БФ "Карітас"

Новорічний вечір, який відбувся у центрі «Дивовижні долоні» вже став традицією для друзів, їх батьків та працівників. Він дає можливість підвести підсумки за минулий рік, переоцінити та подумати над здійсненим.

Молодь нагородили грамотами за різні особисті досягнення в цьому році. В свою чергу свої зароблені гроші друзі потратили на подарунки батькам і приготували листи-подяки за те, що допомагають та підтримують, в цьому їх цінність. Отець Ігор Козанкевич привітав усіх та підвів підсумки за рік. Оксана Винницька заспівала Різдвяну пісню для матерів, а неповносправна молодь виразили свою любов у концертних номерах, співали пісні, розказували вірші та зготували обід. Свято минуло дуже весело, тепло та по-різдвяному!

www.caritas-sde.org

 

Вифлеємський Вогонь Миру на нашій землі

Цього року пластуни п’ятнадцятий рік поспіль  передали Вифлеємський Вогонь Миру українській громаді, церквам, органам державної та місцевої влади, занесли до дитячих притулків, лікарень, щоб ті, хто перебувають далеко від своїх родин, могли відчути тепло Вифлеємської зірки. Саме із рук в руки, від одного пластового осередку до іншого, Вифлеємський Вогонь потрапляє до всіх, хто чекає на світло тепла, спокою та віри. Світло тепла, миру, злагоди і сподівання мандрує із заходу на схід, долаючи кордони і єднаючи християн у переддень Різдва Христового. Світло є символом тепла, миру та злагоди, а також душевного спокою, любові до людей і до світу. Рівночасно цей промінчик - це солідарність зі всіма, хто є далеко, солідарність з убогими, поєднання з Христом, котрий народився в убогості.

Світло та Різдво є нероздільно пов’язані одне з одним. В пролозі Євангелія від Івана, євангеліст пише про Месію та Івана Хрестителя: «був один чоловік, що від Бога був посланий, - йому йменні Іван. Він прийшов на свідоцтво, щоб засвідчити про Світло, щоб повірили всі через нього. Він тим Світлом не був, але свідчити мав він про Світло. Світлом правдивим був Той, Хто просвічує кожну людину, що приходить на світ…»

Коли в найтемніші період року бажання світла та тепла є найбільшим, тоді запалюються свічки, що нагадують про світло, яке прийшло у світ з народженням Ісуса. Саме з цією символікою пов'язаний вогонь миру. Він говорить про те, що Ісус народився у Вифлеємі. Як «звичай світла» він надзвичайно підходить тому відчуттю життя, яке є присутнє у людей темною зимою.

Ідея Вогню і його проста символіка сприйнялися українською громадою і впродовж останніх років для багатьох з нас Вогонь став доповненням під час святкування Різдва Христового. Тому Вогнем з Вифлеєму люди запалюють свічки на Святу Вечерю. Традиційно Вогонь зберігається в церкві до Йордану –  до 19 січня. Потім його можна погасити. Люди можуть брати Вогонь на кожну Святу Вечерю.

Акцію передачі священного сяйва благословили Українська Греко-Католицька Церква, Українська Православна Церква Київського Патріархату, Українська Автокефальна Православна Церква та Римо-Католицька Церква в Україні.

Як і в попередні роки у Львові у соборі Св. Юра відбулася передача Вогню осередкам Львівської округи Пласту. Традиційно у цьому заході взяли участь пластуни Трускавця, які понесли Святий Вогонь до храмів міста –  Святого Миколая, Покрова Пресвятої Богородиці, Св. Пророка Іллі (УГКЦ) Благовіщення Пресвятої Богородиці (УПЦ КП) та Різдва Івана Хрестителя (УАПЦ) де  відбулася урочиста передача Вогню. Під час урочистої передачі Вогню були присутні кілька сотень мешканців міста. Цього дня трускавецькі пластуни принесли Вогонь також у церкви   сусіднього Стебника – Різдва Пресвятої Богородиці, Христа Чоловіколюбця (УГКЦ) та Архистратига Михаїла (УПЦ КП). Занесли Вогонь цьогоріч і в Трускавецьку міську раду, де його урочисто було передано заст. міського голови Валентині Бодак.

Мікроавтобус для поїздки пластунів до Львова і доставки Вогню до храмів міста (як і в попередні роки) було надано гендиректором готельно-курортного комплексу «Карпати» Левом Грицаком.

Прес-служба Пласту (станиця Трускавець)

Бережи її, можливо, вона народжена змінити хід історії

 

Серед усіх навколо вона чомусь завжди зупиняла свій погляд на ньому. Ніби інші теж непогані, знають Тору, виконують закон, культурні і освічені. Проте, він був для неї завжди особливим. Вона бачила в його очах того, на кого могла покластися, кому могла довірити себе і своє майбутнє. Чимось він приваблював її. Такий рідний, ніжний... Мабуть, це воно - кохання! Вона розуміла, що він - той, хто зрозуміє її, зможе допомогти їй виконати її призначення на землі. Десь підсвідомо вона готувала себе до того, щоб творити історію. Усі думки вона направляла на те, щоб не вибитись з колії власної долі. Вона йшла крок в крок, нога в ногу з тим, до чого всередині вабило життя. Звичайна, скромна дівчина. В серці - кохання, у вчинках - чистота, в розумі - готовність здійснити те, для чого народилась. Така вона і покохала такого його!!!

В той вечір Марія повернулась додому щасливою. Посмішка на обличчі вказувала на те, що побачення з коханим пройшло незабутньо...

Їх стосунки були дивними на погляд сучасної молоді. Вони не перевіряли свою сумісність інтимними стосунками. Вони не виставляли на показ свої ніжні почуття. Вони просто знайомились, закохувались і планували майбутнє. В тих планах був один важливий пункт - бажання зберегти один одного чистими до шлюбу. Він кохав її безмежно, а доказом цього було відсунення фізичної близькості на другий план (Хм.., дивно, для сучасних представників чоловічої статі - це рідкість). Проте, він кохав. Знав, його дівчина, хоча проста і весела, проте серйозна по відношенню до життя. Хоча безтурботна і самостійна, проте готова виконати своє призначення...

З такими думками він теж в той вечір повернувся щасливим. І не знав, що ніч, яка прийшла на зміну сповненому романтики вечору, - початок Нової Ери! Ніч фатальна! Ніч, що змінила хід історії не лише закоханих, а й усього світу.

Такою чистою і скромною, Марія зустрілася з своєю долею один на один. Сяйво наповнило її кімнату, швидко забилося серце. Вона прийняла в утробу непорочно зачате Дитя - Сина Божого!!! Це ж для цього вона жила! Для цього беріг її навіть від себе коханий! Вони не підвели Бога! Вони не відмовились від долі. Вони ввійшли в неї. Троє... Він, вона і їх Святе Дитя...

Це було їх життя. А у кожного з нас є своє. Кожен у своєму житті зустрічає кохання, а ще, безперечно, кожен живе для чогось. У кожного своя доля, своє призначення. І я 100% впевнена, що для того, щоб їх здійснити, кохання має бути чистим і обережним. Можливо, сьогодні поряд з тобою вона, твоя принцеса! Ти хочеш їй довести почуття романтичними прогулянками, поцілунками, сексом...Але...Щоб було б, якби він поступав так з Марією??? Або, що було б, якби вона зраджувала йому з іншими? Безумовно, Бог здійснює призначення через святих людей, тих, які бережуть себе і один одного! Хочеш міняти історію? Хочеш її творити так, щоб по твоїх кроках йшли інші і пишались цим? Живи, як він і вона! Бережи кохану від себе. Здійснюй своє покликання! А якщо у неї покликання більше, ніж твоє, то твоїм великим покликанням буде - зберегти її! Кохайте один одного, але пам’ятайте: Марія і Йосип, кохаючи щиро, берегли себе чистими. Через них мрії людей до нашої ери, мої і ваші мрії стали реальними. Через них здійснились пророцтва. Кожного разу, коли я святкую Різдво, згадую їх, як приклад дошлюбних чистих відносин. Давайте не підведемо Бога. Збережемо себе і своїх коханих для Нього. Хай Він через нас творить усе нове!

Віта Кузьмич, газета «Добра новина», м. Трускавець, www.dobra-novyna.org

 

Моніторинг рівня взаємодії громадськості та міської влади Дрогобича в прийнятті управлінських рішень в соціально-економічній сфері

- Як один із вислідів моніторингу можна констатувати наявність певного впливу громадськості на процеси в місті та на рішення міської влади. Разом з тим цей вплив в цілому незначний. Рідко, через відкриті та усталені процедури, реалізується узгодження владними структурами з громадськістю якихось позицій щодо актуальних або проблемних питань міського буття. Найчастіше воно проявляється як вимушене звернення уваги на позицію тих, хто, будучи незадоволеним прийнятими рішеннями, активно протестує, звертається до громадської думки, ЗМІ, в суди.

- У місті існує своя усталена та малоефективна діюча модель відносин влади і громадськості. Її можна назвати підданською. Характерною рисою її функціонування є гегемонія влади в постановці питань для обговорення, виборі для цього співрозмовників і встановлення способу взаємодії та комунікації з ними. Відносини з громадськими організаціями за цією моделлю персоналізовані і визначаються не відомими та прозорими механізмами та процедурами, а особистими контактами і прихильністю. Саме тому виключно через громадські ініціативи небайдужої молоді Франкового краю, та за підтримки місцевих меценатів (Віктор Возняк, Микола Походжай) на Дрогобиччині відбулися події, що були занесені в Книгу рекордів України: «Велика гаївка» та проведення Франко Фесту. Вони були реалізовані без будь якої участі владних структур, якщо не враховувати спробу піар-акції очільників міської ради розповісти про «участь» влади у телеефірі кампаній, що висвітлювали ці, без сумніву, унікальні події.

- На рівень відповідальних партнерських відносин взаємини (взаємодія) не виходять. Ще одним проявом такого стану стає автономне існування і діяльність значної кількості громадських організацій міста та регіону. Їх зареєстровано понад триста, однак реально діючих заледве півтора десятка. Таке співіснування в непересічних площинах не сприяє жодній координації зусиль, мінімізує суспільний ефект, не дозволяє залучати додаткові ресурси громади до вирішення актуальних проблем міста та його мешканців.

- Мерія, управління при міській раді, як правило, неохоче йдуть на контакт з громадськими організаціями, особливо в ситуаціях публічного обговорення гострих питань міського життя та рішень, прийнятих владою. Реакція на критику рішень влади нерідко неадекватна, позиція опонуючих активних груп громадськості відмітається або свідомо політизується. Показовим у цьому є те, що на жодному із 26 засідань дискусійного клубу не було представників міської ради. Виключенням була хіба що присутність пана Михайла Лужецького, який розповів про свою поїздку до Канади, де, з його слів,«українців сприймають, як двох цапів на кладці». Влада свідомо ігнорує наявність незалежних та неупереджених джерел інформації щодо аналізу своєї управлінської та господарської діяльності, якими є рекомендації та аналітичні напрацювання зібрання лідерів громадських організацій, фахівців мас-медіа, небайдужих дрогобичан.

- Насторожують і є свідченням невротичних симптомів в суспільно-політичному кліматі міста періодично ініційовані певними політичними силами чи фігурами, чиновниками міської ради, інформаційні кампанії дискредитації «незручних» громадських організацій та незалежних ЗМІ. Зокрема, це стосується незалежних друкованих видань, - «Тустань», «Нові Горизонти» та сайту «Дрогінфо».

- Слабо працює в забезпеченні діалогу влади та громадськості створена відповідно до вимог нормативних документів - указу Президента - Громадська рада та інші подібні структури при органах місцевої влади. Їх координуюча роль у формуванні порядку денного актуальних для міста питань не проявляється. Таким чином владою відкидається необхідність консультацій з громадськістю та нагальна потреба в громадській експертизі важливих для територіальної громади міста рішень.

- Потенціал «третього сектору», громадських організацій залишається все ще слабо реалізованим. Організаційна слабкість, невисокий професіоналізм, а часто й кулуарні змовляння з владними структурами, ресурсна малозабезпеченість, несистемність роботи, залежність від нестабільних зовнішніх джерел фінансування, невиразний інформаційний супровід діяльності - достатньо типові слабкості громадських організацій в місті та регіоні. Переважна більшість громадських організацій нехтує чинним законодавством, не публікуючи періодично фінансові звіти по своїй діяльності. Це унеможливлює їх дієві впливи на прозорість органів влади та місцевого самоврядування. Відсутність зацікавленості в розвитку незалежних і активних громадських структур з боку місцевої влади, системної підтримки в становленні ефективного «третього сектору» не дозволяють йому повною мірою проявити себе, показати можливості громадськості у залученні значних сил для покращення ситуації в різних сферах міського життя.

- Найбільш часто обговорюваними темами міського життя і політики міської влади Дрогобича були п'ять: проблеми житлово-комунальної сфери; соціальної політики та підтримки населення; бюджетних питань, міських витрат і доходів; благоустрою міста; підтримання правопорядку. Досить рідко пріоритетними темами є: підтримка підприємництва, особливо молодіжного та жіночого, транспорт і дороги в місті, а також питання землевідведення та будівництва.

- Вищенаведений порядок частоти згадувань проблем міського життя суттєво розходиться з переліком найбільш гострих, конфліктних тем. Це - житлово-комунальне господарство: незрозуміле громаді міста так зване реформування, підвищення тарифів на тлі низької якості послуг; доходи і видатки міського бюджету; хабарництво у освіті, влада і бізнес, діяльність громадських організацій Дрогобича; проблеми, пов'язані із забудовою міста ( доступність до генплану).

- Абсолютно лідирує комунальна проблематика. Крім об'єктивної гостроти для більшості городян, вона навіть навмисно підігрівається. Міські чиновники замість невдячної праці задля вирішення нагальних проблем у житлово-комунальній сфері

 залякують дрогобичан можливими катастрофами. Причому відповідальність за каденцій усіх міських голів перекладалася на всіх інших, і особливо часто на «недбайливе» в оплаті послуг населення.

- Активність громадськості у відстоюванні своїх прав знаходиться в зародковому стані, а рідкісні і малопотужні спроби громадянського протесту часто некоректно висміюються в ЗМІ. Не сприяють конструктивній комунікації «влада-громада» місцеві мережеві інформаційні видання, нерідко нехтуючи засадами журналістської етики. Влада відмахується і просить «дати зайнятися справою», а не «революціями». В результаті пасивність суспільства створює замкнуте порочне коло. Примітно, що комунальні питання, які неодноразово піднімали активні громадські організації міста протягом 2011-2012 років так і не були розглянуті на засіданні Громадської Ради при міському голові.

- Відсутність постійного і системного діалогу є основною причиною більшості конфліктів у суспільно-політичному житті міста. Такий діалог можливий при наявності загальноприйнятих «правил гри», якими мають визначатися взаємовідносини влади та громадськості. Ці правила визначаються, перш за все, Статутом міста, який є явно застарілим та потребує суттєвих змін та доповнень. Відсутність їх створює грунт для волюнтаризму при прийнятті рішень, цензури, безконтрольності влади та маргіналізації форм протесту з боку громади. Інтенсифікація діалогу, залучення громадськості до активної участі над розробкою Стратегії розвитку міста, Статуту міста сприятиме стабілізації загальної ситуації та економічному розвитку міста. Незрозумілим є нехтування міським головою впровадження в управлінську практику міської ради Положення «Про інформування територіальної громади міста Дрогобича», яке було розроблене громадськими організаціями та подане у міськраду ще у 2010 році. Два роки поспіль ведеться переписка з міським головою щодо імплементації цього регуляторного акту (100 примірників надано для депутатів та поширення), який дозволив би громаді отримувати інформацію про дії та рішення влади, робив би їх більш прозорими та зрозумілими. Скандальною була й ситуація, коли замість поданого громадськими організаціями в 2010 році регуляторного акту Положення «Про місцеві ініціативи» в 2011 році сесією міської ради ( депутати міськради не отримали об’єктивної інформації щодо наявності у міській раді вже розробленого регуляторного акту ще з 2010 року) було прийнято скомпільоване «положення» за «авторства» посадовця міськради. До цього свідомо долучився секретар міської ради пан Тарас Метик, який ігнорував звернення розробників регуляторного акту та надав недоброчесну відписку за власним підписом на лист, що був адресований міському голові. Тому нерідко відповіді на звернення до міського голови підписують секретар міськради або перший заступник, що є грубим порушенням чинного законодавства ( Закон «Про звернення громадян» ст. 15).

- Разом з тим, існують конфліктні сфери, про які багато і регулярно говорять представники влади, але актуальність, суспільний резонанс яких викликає сумніви. Такі проблеми статусу російської мови, ставлення до НАТО тощо. Ці та інші теми докладно мусуються в пресі і активно коментуються чиновниками, в той час рішення по деяких резонансних кримінальних справах навіть занадто оперативні і незрозумілі громадськості.

- Особлива роль у забезпеченні комунікації влади і громадськості належить існуючому міському інформаційному середовищу, ключове місце в якому займають місцеві ЗМІ. Моніторинг показав ряд позитивних зрушень в їх діяльності. Йдеться про збільшену в цілому свободу суджень про дії влади, про більший плюралізм оцінок, оперативності реакції на гострі питання міського життя. Позитивні моменти є і в інформаційній політиці місцевої влади. Негативним слід визнати досвід інформаційної закритості, відсутність діалогу комунальних підприємств міста з громадою. Інтерактивний характер, відкритість і оперативність інформаційних ресурсів робить їх достатньо ефективним каналом комунікації між громадськістю і владою.

- Однак інформаційна політика влади в місті та регіоні залишається спрямованою на монолог «зверху - вниз», чітко дозованої по наповненості, монологу ж більш відкритого, але все ж непрозорого. Інформаційна відкритість має односпрямований характер, зворотний зв'язок суттєво фільтрується, відсіваючи «незручні» вимоги. Дані аналізу діяльності міської влади, депутатського корпусу, виконання ними передвиборчих програм свідчать про те, що їх діяльність нерідко розходиться з очікуваннями громадян, мало відповідає актуальним проблемам жителів Дрогобича. Прийняті рішення, про які найчастіше говорять у ЗМІ представники влади, часто виявляються другорядними для громадськості. Навпаки, з багатьох актуальних проблем рішення затягуються або не приймаються зовсім. Громадськістю в цілому негативно сприймається політика місцевої влади щодо вирішення цілого комплексу проблем житлово-комунального сектору. Кулуарний характер прийняття рішень, факти обмеження прав представників громадськості та ЗМІ на отримання інформації щодо даних рішень дають підстави для такого ставлення, сприяють відчуженню громадськості, апатії, розчарування та недовіри до представників влади. Це ж стосується і проблем у сфері землевідведень, будівництва в місті - бездіяльність, а часто і потурання з боку влади в скандалах стає згубною практикою, робить уразливою публічну політику міської влади.

- Значний внесок у розвиток публічної політики вносять незалежні видання міста. Вони найбільш динамічні і критичні у відстеженні діяльності влади та інформуванні громадськості. Завдяки їм у місцевих мас-медіа спостерігається диверсифікація оцінок, а практика шаблонних нейтральних новин зменшується. Однак проблемою залишається те, що ЗМІ цікавить найчастіше влада як така, ніж прийняті нею рішення. Самі рішення згадуються рідко, без аналізу, більшість з них подаються в ЗМІ в нейтрально-інформативній манері або ж оцінюються компліментарно-позитивно. Наклади незалежних друкованих видань є досить малими і, як правило, вони видаються завдяки виключно власним ініціативам редакторів та за підтримки небайдужих дрогобичан. Що, однак, і зумовлює їх неупередженість та незалежність від структур влади та будь-яких політичних впливів.

Моніторинг рівня взаємодії громадськості та міської влади Дрогобича в прийнятті управлінських рішень в соціально-економічній сфері було здійснено Асоціацією «Нові Горизонти»

 

 

Шукайте знайомства у вищій школі!

Новий рік почався з обговорення проекту закону «Про вищу освіту», поданого народними депутатами Г.Калетніком, В.Ківаловим та М.Сорокою. Ці політики знову хочуть повернути вступні випробування до вищих навчальних закладів, хоча згідно із загальнонаціональним опитуванням, яке проводить Фонд «Демократичні ініціативи» на замовлення Альянсу USETI, 51,9% респондентів негативно сприймають пропозицію додати до результатів ЗНО ще і вступні іспити при зарахуванні до вищих навчальних закладів, і лише 26,5% її підтримують. 68% опитаних вважають, що в системі освіти, до запровадження зовнішнього незалежного оцінювання, найбільш поширеним було хабарництво саме на етапі вступних іспитів до ВНЗ. Та хіба високопосадовців цікавить думка населення?

Запровадження зовнішнього незалежного оцінювання стало однією із найсуттєвіших реформ в освіті. Його навіть називають «єдиною успішною реформою в Україні». Вступ до вищих навчальних закладів за результатами зовнішнього оцінювання підтримує переважна більшість населення країни, при чому ця підтримка з роками зростає і не залежить від рідної мови громадян України. Це одна з тих небагатьох реформ, яка об’єднує суспільство.

62% учасників соціологічного опитування підтримують ЗНО як основний і єдиний критерій добору студентів до вищих навчальних закладів, бо згодні з тим, що зовнішнє оцінювання ставить усіх у рівні умови, стимулює учнів вчитися, а не сподіватися на чиюсь допомогу, дає можливість дітям вступати до будь-якого вищого навчального закладу, навіть найпрестижнішого.

45,8% респондентів погоджуються, що ЗНО зменшило рівень хабарництва при вступі до вищих навчальних закладів. У 2007 році, коли зовнішнє оцінювання тільки запроваджувалось, очікування громадян із цього приводу були на рівні 35%.

Попри високу підтримку населення, ЗНО все більше нівелюють різними параметрами: додатковими балами за платні послуги (підготовчі курси), надто вагомим балом шкільного атестата.

Так, на запитання “Чи підтримуєте Ви нововведення про врахування середнього бала атестата і результатів ЗНО під час вступу до ВНЗ?”, позитивну відповідь надали 33,6%, а ще 28,3% заявили, що загалом підтримують цю ідею, однак бал атестата має становити значно меншу, ніж зараз, частку у порівнянні з балами ЗНО.

Зарахування середнього бала атестата стимулювало учнів більш відповідально ставитися до навчання, проте значно зріс відсоток учасників, які показали високі результати шкільного навчання при низьких балах в сертифікатах зовнішнього оцінювання. За даними моніторингового дослідження якості системи формування контингенту студентів, яке проводив Альянс USETI у 2012 році, 21390 абітурієнтів подали заяви до ВНЗ із різницею ЗНО і атестата більше як 25 балів, 6896 – із різницею більше як 50 балів. У 2009-2010 роках, таких абітурієнтів було кілька десятків, у 2011 – кілька сотень. Це свідчить про дуже суб’єктивне оцінювання знань учителями, а, можливо, і про дещо інше. Результати ж ЗНО майже у 90% випадків узгоджуються із результатами першої сесії у вищому навчальному закладі.

Не сприяє об’єктивності оцінювання знань визнання дійсними сертифікатів ЗНО попередніх років. Рейтингова оцінка кожного учасника зовнішнього оцінювання визначається в залежності від місця його результату серед результатів інших учасників, які складали той самий тест. Яке ж місце у цьому рейтингу посідають учасники, що складали інший тест, учасники ЗНО попередніх років?

Якою буде система вступу до вищих навчальних закладів в Україні залежить і від нас, громадян. Ми хочемо впливати на якість шкільної освіти і вимагати від дитини результатів навчання, чи знову шукатимемо зв’язків для отримання високого «бала вищого навчального закладу». А народні депутати пропонують ще більше – «Порядок обчислення конкурсного балу вступника на навчання за кошти фізичних або юридичних осіб визначається Вченою радою вищого навчального закладу». Можливі нові варіанти формування студентів у вузах. А чи захочемо ми, щоб нас лікували лікарі, учили вчителі, будинки проектували спеціалісти без знань?

Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти

 Обновлен 08 янв 2013. Создан 04 янв 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником