Трускавецький вісник № 4 (547) від 10 січня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 4 (547) від 10 січня 2013 р.

10.01.2013 

У номері: Фестиваль «Яскрава країна» у Трускавці відкрився; Вертеп у «Карпатах»; «Духовно убогі горе-писаки» з партійним шлейфом; Нові періодичні видання нашого краю; Кримінальні новини Трускавця; Соціальні стандарти зростають; На книжковій полиці.

Новини Трускавця та регіону

Замість квітів на свіжу могилу

Сьогодні Трускавець попрощався зі своїм сином – Олегом Крамаром. Засновник культового кафе «Рів’єра» назавжди залишиться в пам’яті тих, хто його знав, порядним та зразковим чоловіком, підприємцем, трускавчанином, доброю людиною, яку любили, поважали, шанували, дослухалися до його думки.

Раптова смерть обірвала життя на півслові, шокувала всіх, хто знав пана Олега. Бо він міг же ще жити і жити. Редакція нашого Інтернет-видання висловлює співчуття родині та друзям покійного. Нехай Господь прийме його до Свого Небесного Царства. Вічная пам’ять…

Яскраві вихідні

В суботу, 12 січня, у Трускавці завершується фестиваль «Яскрава країна у Трускавці». Гала-концерт пройде в Палаці культури імені Шевченка о 15.00. Та вже в неділю, 13 січня, Трускавець стане центром ще одного фестивалю – конкурсу колядницьких вертепів «Ой радуйся, земле» (відкриття о 12.00 на центральній сцені). Нагадаємо, що обидва ці фестивалі у Трускавці були започатковані в часи, коли міським головою був Лев Ярославович Грицак, а завідувачем відділом культури ТМР Світлана Богданівна Ковальчин.

Сьогодні і завтра, 10-11 січня, проходять прослуховування учасників фестивалю «Яскрава країна». Хореографічні ансамблі та вокальні виступи сольних виконавців та колективів оцінює компетентне журі. Абсолютна більшість учасників фестивалю, організатором якого є Дніпропетровська обласна громадська організація «Яскрава країна» (керівник Ольга Обласова), надзвичайно задоволені перебуванням у Трускавці. Одним з місць, де проходять прослуховування, є готельно-курортний комплекс «Карпати», який поряд з «Кришталевим палацом» в ці дні став яскраво барвистим через велику кількість юних артистів.

Нові періодичні видання нашого краю

Як інформує наше джерело, в Дрогобичі планують видавати періодичне видання «Криївка», присвячене українському національно-визвольному руху середини 40-х рр. ХХ ст. Тема бандерівського руху і надалі залишається білою плямою навіть нашому краї, тому головна мета видання – просвітницька, роз’яснювальна. Видаватиме «Криївку» Націоналістично-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова, який діє в Дрогобичі. Поки що ще не відомо, чи це буде щомісячне чи щоквартальне видання, але те, що перший номер «Криївки» вийде вже в першому кварталі 2013 року в Дрогобичі – це факт.

Матиме своє альтернативне до «Нафтовика…» періодичне видання і Борислав. Ініціативна група планує видавати бориславську газету «Барабський міст».

З лютого відновиться випуск і газети «Каменярі», яка є регіональним виданням. За нашими даними, головний акцент газета тепер ставитиме на серйозних журналістських розслідувань актуальних проблем регіону та краю.

У Дрогобичі планують створити Центр надання адміністративних послуг

Як інформує офіційний сайт Дрогобицької міської ради, через рік у Дрогобичі запрацює Центр надання адміністративних послуг, створення якого передбачено Законом України «Про адміністративні послуги» від 6 вересня 2012 року № 5203-VI, який вступив в дію 7 жовтня 2012 року. Про це повідомив на оперативній нараді у Ратуші керуючий справами виконкому Дрогобицької міської ради Євгеній Шильник. За його словами, влада поставила завдання максимально спростити надання всіх послуг для громадян та бізнесу. У такому центрі будуть об’єднані різні підрозділи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з метою зручного та швидкого обслуговування замовників за принципом «єдиного офісу» та «єдиного вікна».

У планах міської ради: провести реконструкцію та перепрофілювання приміщення, в якому надаватимуться адміністративні послуги, забезпечити інформаційне наповнення приміщення ЦНАП (дизайн інформаційних стендів, вивісок, буклетів) тощо. З метою уникнення черг планується відпрацювати алгоритм роботи: визначити необхідну кількість годин прийому, час на опрацювання документів та інші параметри для якісного і швидкого надання адміністративних послуг.

Основна мета створення ЦНАП – покращення якості надання послуг замовникам через удосконалення роботи виконавчих органів міської ради для задоволення законних потреб жителів міста. Адже саме за якістю наданих послуг кожен громадянин оцінює турботу держави про нього та рівень поваги до його прав та гідності.

Власна інформація

Коляда в дитячо-молодіжному центрі «Разом сильніші»

"Коляд, коляд колядниця, добра з медом паляниця... ". Ось і минули перші коляди, відгуділо вертепами Різдво і звичайно це не могло пройти повз нас "Разом сильніших". Ми так само виявили бажання долучитися до одного з найважливіших християнських свят - Різдва Христового. Учасники центру організували вертеп, з яким пройшлися по всіх рідних, близьких та інших домівках, які зустрічалися їм на шляху. Спільними зусиллями вони заколядували 350грн, які підуть на купівлю подарунку для дому, що опікується літніми людьми у Підбужі. Якщо хтось хоче долучитися до нашої благодійної акції, всі благодійні пожертви приймаються до завтра 11 січня до 12.00 (будемо раді навіть самому малому).

Прес-служба Благодійного фонду «Карітас Самбірсько-Дрогобицької єпархії» УГКЦ

У Верховній Раді зареєстровано міжфракційне об'єднання "Львівщина"

У Верховній Раді України зареєстровано міжфракційне об'єднання "Львівщина". Про це повідомила народний депутат України від Всеукраїнського об'єднання "Свобода" Ірина Сех. Співголовами об'єднання стали народні депутати Ірина Сех та Степан Кубів.

Як зазначила Ірина Сех, до міжфракційного об'єднання увійдуть народні депутати від Львівщини.

"Ми залучатимемо до участі не тільки депутатів-мажоритарників від Львівщини, а й народних обранців, які якось пов'язані з Львівською областю, можливо, народилися тут або навчалися", – зазначила Ірина Сех.

За її словами, ініціюючи створення такого об'єднання, мали на меті згуртувати депутатів задля обстоювання інтересів громади Львівщини. "Добре відомо, що Львівщина була обділена, коли йшлося про фінансування з державних програм, підтримку обласних проектів на центральному рівні. Скажімо, торік в Україні діяло понад 600 державних програм, але наша область була залучена лише до 17 з них. Але навіть в цих випадках Львівщину явно дискримінують. Наприклад, за програмою енергозбереження, на яку в держбюджеті було закладено 502 млн., область отримала лише 16 млн. Ми домагатимемося справедливого розподілу коштів між областями України та ефективного їх використання і, звичайно, дбатимемо про інтереси громади Львівщини", – наголосила Ірина Сех.

Прес-служба Львівської обласної організації ВО "Свобода"

Духовно убогі, духовні й убогі, а ще - «горе-писаки»

Ця публікація є відголосом на інтерв’ю міського голови Руслана Козира у газеті «Джерела Трускавця», число 28 (511), грудень-січень 2012 року. Авторський підпис під публікацією поставив Любомир Поливка.

Не вникаючи у весь зміст діалогу Любомира Поливки з Русланом Козиром загалом, маю намір торкнутися лише одного пункту люб’язної розмови «шефа» і його підлеглого. Стосується він каменю, кинутого у город журналістів інших видань, не лояльних до діяльності міської влади Трускавця. Наперед зазначу, що не для того пишу цю публікацію, щоб і собі кинути навздогін: «самі такі», але з наміром розставити крапки над визначеннями, якими образливо названо журналістів – «духовно убогі», «кілери від журналістики» та «горе-писаки».

Отже, у вказаному номері названого видання наприкінці інтерв’ю під назвою «Руслан Козир: головний дарунок – впевненість громади міста у завтрашньому дні» є таке: «Руслане Ярославовичу (запитує Любомир Поливка, - прим. В.К.), не можу зрозуміти, чому Ви не практикуєте судові позови проти тих горе-писак, котрі публікують всілякі побрехеньки проти Вас і Ваших підлеглих? Адже це не тільки образа гідності, псування Вашого іміджу, це свідоме введення в оману тисяч трускавчан. Якась протидія з Вашого боку мусить бути, це безперечно, бо «кілери» від журналістики відчувають цю слабинку і вміло нею користуються…» Тут без зайвих коментарів видно, що той, хто ставить запитання, прямим текстом «накручує» співрозмовника на потрібну відповідь. До того ж, Любомир Поливка «наїхав» не на кого-небудь, а, здавалося б, на своїх колег – журналістів. Тож, почнемо з останнього – автора публікації, в якій «акула пера» ображається на місцевих «горе-писак», що ті часто «скубають» мера Трускавця, не даючи тим самим спокою ні йому, ні його підлеглим, читай, і йому самому - Любомирові Поливці. Тепер він «в.о. головного редактора» газети «Джерела Трускавця», свого часу був «и. о. редактора» газети «Трускавецкая здравница». А ще – «духовно багатів» під опікою компартії Союзу РСР, щоб тепер не соромно було очолювати довірену йому газету, яка висвітлює позиції «чесної влади» Трускавця…

…У 1987 році в селі Грушів на Дрогобиччині сталося чудо – на місцевій церкві об’явилася Божа Мати. Реакція тодішньої компартійної преси на подію була блискавичною: усі газети, у тому числі й «Трускавецкая здравница», опублікували «викривальні» статті про «неправдиве чудо». Остання об’явленню Пречистої Діви Марії присвятила цілі дві сторінки («ТЗ», 29 травня, 1987 рік). Чого варті лише заголовки публікацій: «Кому это выгодно», «Плод воображения», «Я осуждаю», а також вірш під назвою «Чудотворна» (з «лапками» в заголовку).

Тодішня «Трускавецкая здравница» рясніла також іншими заголовками публікацій під авторством Любомира Поливки, які висвітлювали «советскую дейтвительность», ось лише деякі з них: «Всегда ли в авангарде коммунист?» (22 грудня, 1987 рік), «Необходим крутой поворот» (18 грудня, 1987 рік), «Работать надо!» (4 грудня, 1987 рік), «Перестройка – не пустой звук» (підписано: П.Гай, 2 жовтня, 1987 рік), «С позиций требований дня» (підписано: П.Гай, 14 серпня, 1987 рік), «Гласности правое дело» (12 червня, 1987 рік), інші. Звісно, що така плідна праця «акули пера», вірного ленінця Любомира Поливки, належним чином винагороджувалася – у жовтні 1988 року шляхом таємного голосування його було обрано членом нового бюро компартійної організації у Трускавці. Про цю важливу подію 7 жовтня цього ж року сповістила «Трускавецкая здравница».

Не зайвим буде зауважити, що в той час уже йшло пробудження української нації, а компартія ось-ось мала втратити свою керівну роль. Кожен з українців, хто був багатий духом і думав про майбутнє нашої держави, вкладав свою лепту у відродження нації. Я, для прикладу, брав участь в освяченні могил героїв українського народу – грав при цих подіях на бандурі та лірі. Згодом, узявши до рук інструмент, подався до Трускавця й у середовищі різномовних відпочивальників піднімав українського духа. Це навіть стало улюбленою справою і переросло у відродження кобзарства на професійному рівні.

А зовсім неподалік, біля громадської вбиральні, тоді продавав лахи один із тих, хто тепер називає журналістів, а серед них і мене, «духовно убогими» лише за те, що ті надто часто його «скубають». Сьогодні цей чоловік одягає вишиванку і говорить гучні слова про патріотизм. Це стало для нього ширмою, якою можна відгородитися від усяких неприємностей. Нещодавно одна з них мало не стала для нього фатальною – повалення погруддя Івана Франка у скверику міста. Однак, умілець так викрутився, що позаздрив би Остап Бендер – усю провину за руйнацію погруддя звалив на загадкові «антиукраїнські сили». Серед них вбачали навіть журналістів, котрі «посміли» вважати винними у махінаціях з погруддям Франка теперішню міську владу Трускавця. Мова йде про першу особу у місті – чинного міського голову Трускавця Руслана Козира.

У цій історії своїм опонентам можу порадити: у стосунках з людьми керуйся Святим Письмом і все буде гаразд. Перше, ніж шукати скалку в чиємусь оці, пошпортай у своєму, чи нема там колоди. За себе скажу: я насправді не боюся бути убогим – матеріально. Все ж намагаюся стати багатим - духовно. Найбільший мій скарб - Десять Божих Заповідей.

Василь Кирилич, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Трускавець на три дні став яскравою дитячою країною

Опівдні 9 січня на центральній сцені міста з вертепами, піснями, танцями, хороводами урочисто відкрито IV Відкритий фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості «Яскрава країна у Трускавці 2013». Учасників фестивалю привітав міський голова Руслан Козир. Від дитячих посмішок та енергії попри немалий морозець на площі справді стало яскраво і тепло. Адже цього року до Трускавця з’їхалося понад 900 дітей буквально зі всіх куточків України. Приїхали також гості з Білорусі – з Гомеля. Приїзд та реєстрація учасників розпочалися ще напередодні, 8 січня. Цього дня в танцювальному залі Палацу культури ім. Шевченка «Шайбі» пройшов «Вечір дружби», де юні учасники з різних областей України, Трускавця і Гомеля мали можливість познайомитися та поспілкуватися, ще без конкурсу потанцювати на дискотеці.

А конкурс «Яскравої країни у Трускавці» традиційно проходитиме у двох номінаціях – вокал та хореографія. Кращих співаків професійне журі визначатиме в санаторії «Кришталевий палац». До речі, цього року участь у вокальному конкурсі візьмуть вісім трускавецьких вокалістів – вихованців Народного дому. Конкурсна програма з хореографії пройде в готельно-курортному комплексі «Карпати». 9 січня благодійні концерти учасники фестивалю дадуть і в інших оздоровницях курорту.

Цього року членами вокального журі запрошено нових зіркових суддів - фіналістку «Голосу країни» Тоню Матвієнко та викладача вокалу «Х-фактору» Галину Голубєву. Тоня Матвієнко проведе яскравий вечір з трускавчанами та гостями міста у п’ятницю, 11 січня. А Галина Голубєва, відома глядачам «Х-фактора» як професійний та розуміючий викладач вокалу Галина Юріївна, зранку 9 січня приїхала поїздом з Києва та до обіду вже встигла полюбити Трускавець:

- Насправді, я вдячна за запрошення до Трускавця на цей конкурс і уже від ранку хожу тут щаслива. У вас не місто, а справжнє Монте-Карло! Погода чудесна, не холодно, красиво. Я з задоволенням гуляю Трускавцем, «нюхаю» це прекрасне місто. Пішки самостійно пройшла від готелю сюди, до центру, зайшла на «дерев’яний ринок», купила дерев’яну ложечку. Після безсонних ночей на «Х-факторі» тут справді відпочиваю, люблю людей і зміну обстановки.

Про «Х-фактор» Галина Юріївна говорить як про масштабний проект, який справді вижимає нерви та соки, та дає величезний досвід та ріст. Всіх учнів сприймає з любов’ю та терпінням, слава Богу, чисто по-людськи всі по характеру нормальні. Улюбленців у Галини Голубєвої немає. За фахом музикознавець, викладач Київської естрадної академії, любить класику, особливо Рахманінова. А «Х-фактор» - це проект, а, значить, театр, де кожному розписані певні ролі, та нікого грати невластиві їм ролі не заставляють. Та й хіба Сергія Сосєдова щось можна заставити?! І СМС-ки справді вирішують все. Так саме завдяки сильним фанатам переможницею останнього сезону шоу стала Аїда Ніколайчук. А ще важливо, переконана Галина Голубєва, працювати над собою щоденно і не заразитися «зірковою хворобою», бо коли вокаліст починає думати, що він щось велике, з нього виходить музика…Здається, це правило можна застосувати до будь-якої сфери.

А юні учасники «Яскравої країни у Трускавці» поки що абсолютно щиро і самовіддано дарували свою майстерність глядачам – мешканцям та гостям курорту…

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Вертеп в «Карпатах»

Після короткочасного потепління до Трускавця знову завітала справжня зима. Господь благословив землю пухнастим сніжком, а вулиці й оселі наповнилися гомінкими колядницькими гуртами й вертепними дійствами. Самі ж трускавчани подбали про те, аби гості міста-курорту прилучилися до наших віковічних традицій.

Морозного різдвяного дня у готельно-курортному комплексі «Карпати» вихованці Трускавецької дитячої школи мистецтв знайомили відпочивальників із вертепним дійством бойківського краю. Керівник гурту – викладач теоретичних дисциплін Галина Маркович.

- Запис сюжету цього вертепу зроблений у селі Вовче на Турківщині, - розповідає Галина Петрівна. - Здійснив його на початку 90-х років фольклорист-науковець Михайло Хай.

Варто зазначити, що адаптувала текст для дитячого гурту уже Галина Маркович. Також слід сказати, що учні Галини Петрівни тішать трускавчан оригінальними версіями вертепних дійств буквально кожного року. Її інсценівкам властиве максимальне заглиблення у зміст сюжету й достовірності тексту фольклорного першоджерела без жодних авторських, аматорських чи графоманських вкраплень. Серед останніх доробок гуртів під керівництвом Галини Маркович - відтворення справжнього Галаганівського вертепу з Полтавщини, декількох автентичних християнських дійств Франкового Підгір’я минулих років тощо.

Ще раз переконатися у вагомості відродження й популяризації народних інсценізацій християнського характеру, які у нас називають вертепами, цьогоріч мав нагоду й кореспондент газети «Франкова криниця Підгір’я». Аргументом на користь цього є й відголос глядачів, їхнє захоплення від «Доброї новини», яку в «Карпатах» гучно заколядували діти. Немалого успіху їхньому виступу сприяла й акторська гра юних вертепників. До слова, більшість глядачів були люди нехристиянського віросповідання – у «Карпатах» сьогодні особливо багато відпочивальників з Азербайджану.

- Я дуже задоволена сьогоднішньою грою моїх юних артистів, - ділилася враженням від виступу вертепників Галина Маркович після завершення дійства у готельно-курортному комплексі «Карпати». - Натхненні промови Ангела (Д. Бондарчук) і Пастушків (Н. Теніхівська та О. Ярош), Царів (Є. Гукало, Н. Тершак) і лукаві витівки Жида (М. Щерба), Кривди (Н. Михайляк), Чорта (А. Костів), жорстокість і направду царський пафос Ірода (В. Белей) та непідробна вірнопідданість його Воїна (М. Федак) примусили присутніх мимоволі стати співучасниками дійства.

За словами керівника гурту вертепників, найбільшого успіху досягла майстерна акторська гра виконавців ролей Ангела, Пастушків, Кривди, Жида й Чорта. Коли ж підступного Жида невблаганна Смерть (Н. Стародуб) із усім чортівським «почотом» забрала з собою, за те, що той запродав свого володаря, котрому ще недавно поклонявся, то присутні природно полегшено зітхнули.

Кульмінацією дійства була коляда «Бог ся рождає», нею учні Трускавецької дитячої школи мистецтв завершили свій виступу «Карпатах».Традиційна подяка за коляду у час великого християнського свята подвоїться від того, як гості нашого міста роз'їдуться по домівках і будуть згадувати й розповідати своїм рідним про гостинний Трускавець. А також милих ангелів і пастушків та темну підступну силу, якій таки не вдалося здолати малого Ісусика – Месію, що приніс на землю добро і світло Божого благословення.

А вже наступного дня юні колядники виступили біля міської ялинки…

Василь Кирилич, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Соціальні стандарти зростають

Державним бюджетом України передбачено зростання у 2013 році соціальних стандартів для різних груп населення. 18 грудня 2012 року Президент підписав Закон України «Про Державний бюджет України на 2013 рік». Законом передбачено встановити у 2013 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня – 1108 гривень, з 1 грудня – 1176 гривень. Для тих, хто належить до основних соціальних і демографічних груп населення, прожитковий мінімум становитиме:

- для дітей віком до 6 років: з 1 січня – 972 гривні, з 1 грудня – 1032 гривні;

- дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня – 1210 гривень, з 1 грудня – 1286 гривень;

- працездатних осіб: з 1 січня – 1147 гривень, з 1 грудня – 1218 гривень;

- осіб, які втратили працездатність: з 1 січня – 894 гривні, з 1 грудня – 949 гривень.

Відповідно до 894 гривні з 1 січня та 949 грн. – з 1 грудня зросте в Україні розмір мінімальної пенсії, що призначається за законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Законом про держбюджет на 2013 рік визначено також розмір мінімальної заробітної плати: з 1 січня – 1147 гривень, з 1 грудня – 1218 гривень на місяць.

Н. Шуляк, начальник відділу пенсійного забезпечення Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці

Кримінальна хроніка Трускавця

Вкрали супутникову антену. У громадянки Ш. напередодні Нового року невідома особа з даху її будинку вкрала супутникову антену вартістю 95 гривень. Потерпіла просить міліцію знайти злодія і повернути їй вкрадену річ. На місце злочину було скерована слідчо-оперативну групу.

Самоуправство. У міський відділ міліції надійшов лист із виконавчого комітету міської ради. В ньому йдеться про те, що між будинками №№ 26-28 на вулиці Сагайдачного невідомі самовільно зрізали зелені насадження (дерева). Керівництво міста просить встановити та притягнути до відповідальності причетних до цієї справи осіб

Пошкодили кабель. У міський відділ з письмовою заявою звернувся директор ПП «Техно-ком» про те, що в Трускавці, на вул. Стуса, 4 невідома особа пошкодила інтернет-кабель (перетнули оптоволокно), який належить ПРАТ «Київстар». Сума завданих збитків становить 8000 грн.

Привласнив кошти. У міський відділ надійшли матеріали перевірки від завідувача магазину «Барвінок». У заяві йдеться про те, що в результаті перевірки виявлено порушення, які допускав працівник каси. Будучи матеріально відповідальним, він неодноразово привласнював товарно-матеріальні цінності.

Крадуть кришки. Під час обходу працівниками ТзОВ «Трускавецкий водоканал» було виявлено відсутність трьох каналізаційних кришок. Виявити шкідників можуть допомогти приймачі металобрухту, куди такі речі невідомі особи приносять.

Перебував у друзів. Кількагодинна відсутність відпочивальника С. стурбувала керівництво санаторію «Батьківщина». Цей поважний чоловік покинув оздоровницю о 8 год. ранку і не повідомив нікого, куди йде і коли повернеться. Не було його в обідню пору і на вечерю. Про це було повідомлено міський відділ. На місце події виїхала СОГ та до оперативних розшукових заходів вдаватися не довелося. О 21.00 пан С. повернувся. Був він здоровий і в доброму гуморі, бо весь час перебував у своїх друзі у Дрогобичі.

Ухиляється від аліментів. Злісно ухиляється від сплати аліментів на утримання неповнолітнього свого сина колишній чоловік трускавчанки К. З проханням вжити відповідних заходів до нього просить працівників міліції його колишня дружина О.

Вкрав та не сховав. Під час несення служби працівники міліції М. Гладкий та В. Щудло зупинили невідомого громадянина, який назвався К. і мешкає у Стебнику. При перевірці його документів у нього з-під куртки випали речі з етикетками, а саме: жіночий светр, бюстгальтер та біжутерія. Зі слів затриманого, ці речі він украв в одному з магазинів м. Трускавця. Крадія біло доставлено у МВ для виявлення питання по суті. Слідчо-оперативними заходами було встановлено, що вкрадені цим громадянином речі належать торговому закладу, який знаходиться в ТЦ «Вавилон».

Святкувала іменини подруги. Пані Г. забила в тривогу – пропала її вісімнадцятирічна дочка О. Та через декілька годин пані Г. знову звернулася в МВ з тим, щоб припинити пошук її дочки. Виявляється, вона перебувала на святкуванні іменин своєї подруги, а маму про це не повідомила.

Помер на відпочинку. У Трускавецький міськвідділ надійшло повідомлення зі швидкої медичної допомоги про те, що у санаторії «Дніпро» помер відпочивальник, уродженець Полтави. З виїздом СОГ слідів насильницької сперті не виявлено. Труп скеровано в морг для проведення судово-медичної експертизи для встановлення остаточної причин и смерті.

Серйозна відмова. Трускавчанка Д. звернулася із письмовою заявою у Трускавецький МВ на державного нотаріуса, який відмовився приймати її заяву про спадщину. На місце події виїжджала слідчо-оперативна група.

Ігор Дубровський, сержант міліції, Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір’я»

На книжковій полиці. У вінок Франкового життя

Напередодні Нового року вийшло у світ цікаве і цінне видання – літературно-художній альманах «З оріха зерня», що ознаменовує 20-річчя свята ліричної Франкової поезії в Лолині (Видавництво «Місто НВ», Івано-Франківськ – Долина, 2012). Презентація книги відбулася в Долинській районній бібліотеці.

Учасниками цього святкового лолинського мистецького дійства, яке не просто відбувається, а щирим серцем і душею співає, декламує на славу і шану нашого Генія, його першого високого, щирого і чистого почуття кохання до лолинської красуні Ольги Рошкевич, були автори альманаху, добре знані письменники та молоді літератори, науковці, журналісти, працівники культури, громадські діячі. Таке свято Франкової поезії започатковано 20 років тому і проводиться щорічно в останню неділю серпня.

Цьогорічний ювілейний альманах складається з трьох розділів: поезія, проза, публіцистика та фото документалістики. Вона розрахована на тих, хто цікавиться життям і творчістю великого Каменяра, сучасним літературним процесом. Дизайн обкладинок майстерно скомпонований кольоровими світлинами з історії лолинських імпрез Оксаною Микицей. На першій обкладинці – фото 1968 року, Лолин, Хліб-сіль Тарасові Франку та пам’ятник Іванові Франку в Лолині.

Книжка відкривається портретом молодого Франка (1881 р.) та його віршем «Ой ти дівчино, з горіха зерня». За це треба віддати належне упоряднику книжки Василеві Олійнику за вдалу композицію та влучну назву книжки – «З оріха зерня», яка відразу настроює читача на ліричний лад і обіцяє йому немало ліричних перлин. І дійсно, найоб’ємніший розділ збірника це – «Поезія». В ньому - твори відомих і менш відомих, проте перспективних ліричних поетів. Тут же коротенькі їхні біографії, фотопортрети, творчі доробки. Гадаю, читачам приємно буде познайомитися з такими поетесами як Оксана Тебетевська, Марія Вайно, Марія Бойчук, Оксана Сподар, Надія Дичка, Юлія Курташ-Карп, Лілія Мацьків, Тетяна П’янкова, Теодора Савчинська, Леся Шмигельська, Оксана Андрухович та ін., поезія яких багата інтимною лірикою. У поетів інколи переважає громадянська тематика. Серед них яскравими вдалими поетичними доробками вирізняються Ярослав Дорошенко, Василь Олійник, Іван Гаврилович, Олександр Гордон, Ярослав Савчин, Іван Ткачик. Є й твори, присипані дотепним гумором. Такою поезією радує нас Іван Ярич, Галина Христак, Роман Бенюк, Іван Павліх.

Домінує у творах шана і повага до великого Каменяра:

З Франком сьогодні Лолин розмовляє,

Йому велику шану воздає,

І кожен бачить, розуміє, знає,

Що він тут був , що він тут завжди є!

(В. Олійник)

Сердечний біль від самотності хвилює Оксану Сподар:

Ну що ж, мій холодний світе,

До нас вже мандрує зима.

І знов нам з тобою світить

Самотністю в очі пітьма.

І туга за вимріяним ідеалом:

А солов’ї

Хай подарують нам

Пісню весняну в саду…

Сумно без тебе,

Мій незрівняний,

Жду…

(М. Бойчук)

У розділі «Проза і публіцистика» В. Бабій пише про стосунки І. Франка з О. Рошкевич. Є й багато інших цікавих розвідок франківської тематики відомих авторів (Є. Баран «Образ Івана Франка у листах Ольги Рошкевич», поетичний образок М. Вайно «Весільна на пожовклому листку»). Поміщено тут і замітки автора цієї статті про ще одну, менш відому як поетесу, народну вчительку Климентину Попович, яка народилася в сусідньому з Лолином селі Велдіжі (тепер Шевченкове), яка теж вплела квітку, може менш яскраву, ніж О. Рошкевич, до Франкового тернового вінку життя.

Тож велика подяка ініціатору і упоряднику видання, цього безцінного альманаху голові Долинської «Просвіти» поету Василю Олійнику і всім причетним до нього від усіх шанувальників великого Каменяра та бажаючих придбати цей бестселер.

Орест Гаврилів

 Создан 10 янв 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником