Трускавецький вісник № 6 (549) від 14 січня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 6 (549) від 14 січня 2013 р.

14.01.2013 

У номері: Явні та приховані проблеми Борислава; Пройшли фестивалі «Яскрава країна у Трускавці», «Різдвяні канікули» та «Ой радуйся, земле»; Вбивцю матері трьох дітей затримано; Спортивні новини.

Новини Трускавця та регіону

Вбивцю матері трьох дітей затримано

Напередодні Нового року, 31 грудня 2012 р. близько восьмої години вечора у Бориславі сталося жахливе вбивство. У власному помешканні була вбита матір трьох дітей, 40-річна гр. І. Вбивцею виявився 28-річний психічно хворий сусід. Помітивши, що чоловік жертви вийшов із найменшою дитиною з дому (пішов до бабусі), злочинець зайшов до сусідського помешкання та наніс ряд смертельних ножових поранень у присутності двох дітей-підлітків, після чого холоднокровно вийшов з дому та попрямував пішки до Дрогобича, де його й затримали правоохоронці. Як інформує наше джерело, вбивця перебуває на обстеженні у психлікарні.

У Трускавці пройшов фестиваль «Ой радуйся, земле»

У неділю, 13 січня, в Трускавці вже традиційно проходив обласний фестиваль вертепів «Ой радуйся, земле». Започатковано проведення цього фестивалю у Трускавці в часи, коли мером міста був Лев Грицак.

Фестиваль відкрився о 12.30 урочистою ходою учасників до центральної сцени, де відбулося привітання мешканців та гостей міста-курорту дзвінкоголосими колядками. Поблагословив учасників фестивалю отець-декан Петро Івасівка, зі словами привітань виступили представники Львівської облдержадміністрації та міської влади Трускавця. Згодом народні колективи колоною попрямували до Палацу культури імені Шевченка, де і проходили прослуховування.

Конкурс-фестиваль «Ой радуйся, земле» має статус загальнообласного.

У фестивалі «Різдвяні канікули» дрогобицькі та стебницькі творчі колективи здобули призові місця

Як інформує офіційний сайт Дрогобицької міської ради, днями у Львові у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини відбувся Міжнародний фестиваль-конкурс «Різдвяні канікули», участь у якому взяли творчі колективи не лише з України, а й Польщі, Болгарії та Білорусії. Відрадно, що призові місця серед кращих дитячих та юнацьких колективів посіли дрогобичани та стебничани.

Зокрема, у номінації колективи народного танцю 1-ше місце здобув зразковий ансамбль народного танцю «Верховинка» Дрогобицького Народного дому ім. І. Франка (кер. Б. Кос); у номінації колективи та окремі виконавці сучасного напрямку танцювального мистецтва 2-ге місце посів ансамбль бального танцю «Оксамит» Дрогобицького Народного дому ім. І. Франка( кер. Л. Калічак); у номінації естрадні гурти та окремі виконавці з різних напрямків сучасної музики 2-ге місце здобув дует «Щебетушки» Стебницької дитячої музичної школи (кер. Л. Кузьмич).

Сьогодні, 14 січня, у Львові відбувся гала-концерт лауреатів фестивалю.

Тенісні баталії

З 2 по 7 січня 2013 року у м. Львові проводились змагання з тенісу «Різдвяний турнір» серед учнів до 10 та до 12 років. Участь у турнірі взяли 50 юних тенісистів зі Львова, Ужгорода, Червонограда, Стрия та Трускавця. Троє вихованців Трускавецького ДЮСК «Спортовець» стали фіналістами змагань у віковій групі до 10 років і вибороли другі місця: Вікторія Карп’як перемогла у півфіналі Єву Магурову (м. Львів) з рахунком 4:2, 5:4; Яна Микитин здолала Маргариту Бугаєнко (м. Львів) 4:0, 4:0, та через простудне захворювання не мала змоги вийти на фінальний поєдинок; Максим Олійник у фіналі поступився львів’янину Богдану Дякуну (4:1, 4:2) (тренер ДЮСК «Спортовець» Ігор Микитин).

У ці ж терміни з 5 по 6 січня у м. Трускавці в спортивному залі ДЮСК «Спортовець» свою майстерність демонстрували тенісисти на турнірі у парному розряді серед дорослих Трускавця, Стебника та Луцька. Перемогу виборов дует з Трускавця – Андрій Дробчак та Андрій Пилип’юк. Друге місце та срібні медалі у пари із Стебника – Микола Шищак та Остап Шищак. Третє місце в активі Василини Бєлової (м. тебник) та Василя Войтовича (м. Луцьк).

Власна інформація

Дрогобичани вшанували Едварда Козинкевича

Два дні поспіль, тобто, 12 і 13 січня, незважаючи на морозну днину під - 10°С, на засніженому запасному полі львівського стадіону «Школяр» проводився перший цього року футбольний турнір під відкритим небом, присвячений пам’яті єдиного львівського гравця-медаліста чемпіонату Європи 1972 року, Едварда Козинкевича. Турнір не відбувся і без участі молодих дрогобичан ДЮСШ на чолі із тренерами Віктором Шевцовим та Володимиром Когутом. Нагадаємо участь в турнірі брали юні футболісти 1997 і 1998 року народження. Зазначмо і те, що наш дрогобичанин Володимир Когут, був вихованцем відомого футболіста. Щодо цього він відповів: «Це були прекрасні роки. Я мав можливість займатися у такого відомого футболіста. Едвард Теодорович був чуйним тренером і прекрасною людиною». Хоча й дрогобичани зайняли 5 місце в загальному турнірі, але це не відбило в них жаги боротися та прагнути кращого.

Артур Сом

Явні та приховані проблеми Борислава

У понеділок, 14 січня, в Бориславі відбулася нарада з екологічних питань, на якій головував заступник міністра з питань екології та природних ресурсів України Дмитро Мормуль. Проанонсована на 12.00, нарада розпочалася із півторагодинним запізненням і завершилася без участі журналістів, яких у найцікавіший момент попросили покинути зал засідань. Виглядає на те, що окрім надскладних окреслених екологічних проблем Борислав має ще й такі приховані, про які необхідно промовчати…

Участь у нараді взяли представники міської влади Борислава, Львівської обласної ради та Львівської облдержадміністрації, ПАТ «Укрнафта» та НГВУ «Бориславнафтогаз», Державної служби з надзвичайних ситуацій, геологи, представники паливно-енергетичного комплексу, природоохоронці.

Вибачившись за запізнення (воно й не дивно, адже Дмитро Мормуль їхав до Борислава напряму дорогою з Дрогобича, не через Трускавець), заступник міністра одразу закцентував свою увагу на тому, що завдання, яке перед ним поставив віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко – «намітити конкретні дії, які зможуть поступово вирішити питання Борислава». Після цього урядовець уважно вислухав проблеми, які хвилюють Борислав. Першим доповів про ситуацію із загазованістю в місті нафтовиків Михайло Данчишак, заступник начальника НГДУ «Бориславнафтогаз». Основною її причиною є геогенна міграція вуглеводнів. Після 1972 року, коли стався сумнозвісний вибух на теперішній вулиці Володимира Великого, і аж до 2005, реалізовувалися різноманітні державні програми, а після 2006 їх реалізує виключно ПАТ «Укрнафта». Але все проконтролювати вкрай важко, адже в Бориславі є понад 2 тисячі свердловин і ще близько 20 тисяч шурфів, з яких точне місцезнаходження відоме тільки щодо п’яти сотень. Для виявлення інших шурфів використовуються різноманітні методи починаючи від біолокації і закінчуючи космічною аерозйомкою. Проводиться щоденний моніторинг, але ситуація, на жаль, не йде до кращого.

«Ми не хочемо просто констатувати факт, що у Бориславі є загазованість, - каже міський голова Борислава Володимир Фірман. – Ми хочемо вирішувати проблему. Треба, щоб газ не потрапляв у підвали». Мер подякував «Укрнафті» за роботу, зауваживши, що якби не це підприємство, то ситуація була б катастрофічною. Але міський голова вважає, що цього все одно замало і потрібно підключати такі фірми, для яких це питання було б вигідним в економічному плані.

Слід зауважити, що заступник міністра екології та природних ресурсів України жваво підтримував бесіду, виявляючи розуміння проблеми. Видно було й неозброєним оком, що урядовця дратує факт намагання представників різних відомств чи галузей уникнути участі у вирішенні проблеми, позбутися відповідальності, перевести стрілки. Особливо дісталося представнику служби з надзвичайних ситуацій, котрий спробував пояснити, що завдання надзвичайників – виключно реагувати на НС, а не надавати послуги з експлуатації певних пристроїв, які б допомагали у контролі над ситуацією.

Дмитро Мормуль повідомив, що в 2013 році 30% екологічного податку залишатиметься на місцях і саме область має визначити, як найраціональніше використати ці кошти. Урядовець додав, що з 2014 року ця цифра зросте до 50%.

Під час наради були розглянуті і інші моменти, які прямо чи опосередковано можуть вплинути на вирішення проблеми загазованості. Це і зміна меж гірничого відводу, і можливість визнання Бориславського нафтопромислу «важковидобувним родовищем», і розгляд питання збільшення фінансування «Укрнафтою» вирішення екологічних питань взамін за розуміння інтересів компанії на урядовому рівні, зокрема стосовно надання пільг при видобутку нафти (мова йде про рентні платежі за заниженою чи й нульовою ставкою), і залучення інвестора на закинуту озокеритову шахту.

Досить розлого по проблеми Борислава розповів депутат Львівської обласної ради Осип Магур, який заторкнув тему нецільового використання коштів, виділених на ліквідацію наслідків повені та берегоукріплення, розповів про проблему мостів у місті, онкозахворювання, відсоток яких вражаючий, якщо порівнювати з іншими регіонами Львівщини, про те, що в Бориславі є цілі райони, непридатні для проживання, а вода в багатьох випадках абсолютно непридатна для пиття, звернув увагу на великі втрати питної води при транспортуванні її з річки Майданки (з 24 тисяч кубів 20 тисяч втрачається і тільки біля 4 тисяч доходить до споживача), на давно використаний ресурс міського сміттєзвалища. Депутат-свободівець, який в області курує екологічні питання, а по територіальному принципу займається власне Бориславом, висловив надію, що вище керівництво держави зверне увагу на ті потреби, про які вже не перший раз говорять і Бориславська міська, і Львівська обласна ради.

Слід зауважити, що перед приїздом міністра болючі теми обговорювалися і в кабінеті міського голови, а після того, як представники мас-медіа покинули залу засідань, нарада тривала в більш розкутій для чиновників атмосфері. Хочеться сподіватися, що візит Дмитра Мормуля до Борислава дасть свої плоди і тема Борислава та його проблем не буде чужою на столичному рівні. А на завершення додамо, що ця нарада відбулася з ініціативи та сприяння Віктора Конца, уродженця міста нафтовиків, який зараз займає посаду в Києві. Спочатку її проведення планувалося на жовтень 2012 року, але факт, що вона проходить вже після виборів, є свідченням того, що присутнє не показове, а справжнє бажання вирішувати екологічні проблеми Борислава, серед яких загазованість є однією з найголовніших.

Володимир Ключак

 «Яскрава країна у Трускавці». День четвертий.

Починаючи з січня 2010 року, коли Трускавець вперше приймав «Яскраву країну», «Трускавецький вісник» завжди висвітлює події, пов’язані з перебігом цього прекрасного фестивалю у нашому місті-курорті. Не став винятком і початок 2013 року. Ніби щойно ми розмістили репортажі про відкриття фестивалю (текстові та відео), як вже пора робити підсумки. «Ось і закінчилися чотири яскраві дні у Трускавці» - з сумом лунало на завершальному гала-концерті у Палаці культури імені Шевченка в суботу, 12 січня. «Яскрава країна» продовжить свою тріумфальну ходу Україною, весь рік відбуватимуться заходи то в Одесі, то в Ялті, то в Чернігові, то на Хортиці, то за кордонами нашої держави, зокрема у Відні та Будапешті, та до Трускавця «яскраві діти» повернуться аж через рік.

Втім, це не означає, що тема «Яскравої країни у Трускавці» затихне, бо редакція «Трускавецького вісника» досягла домовленості зі школою молодих журналістів «Сенсація» стосовно публікації в нашому Інтернет-виданні матеріалів про фестиваль та спогадів про наше місто безпосередньо від учасників фестивалю.

Як зазначає директор фестивалю Ольга Обласова, трускавецька влада і колишня, і теперішня сприяла та сприяє проведенню фестивалю, а як відомо, від ставлення влади багато що залежить. Приємно слухати такі слова визнання, що підтримка дітей, дитячої творчості у Трускавці – на високому рівні. А тим більш приємно були чути слова задоволення учасників, які везуть незабутні позитивні враження про Трускавець та фестиваль «Яскрава країна у Трускавці» до Шостки (Сумщина), Іллічівська (Одещина), Маріуполя (Донеччина), Харкова, Тернополя, Дніпропетровська, Ялти, Києва та інших куточків нашої великої батьківщини.

І як тут не подякувати попередньому міському голові Леву Грицаку та екс-секретарю ради (тепер – депутату міської ради) Наталії Пономаренко, які в 2010 стали хрещеними батьками фестивалю у Трускавці. Адже ініціативу могли перехопити чарівні місцини чи курорти Закарпаття, Івано-Франківщини чи й сусіди із Львівщини. А так саме Трускавець є опорним пунктом «Яскравої країни» на заході України. До речі, Наталія Анатоліївна і надалі кожного року підтримує фестиваль, відзначає кращих виконавців та вручає їм нагороди (цього разу подарунка від Наталії Пономаренко удостоївся хореографічний колектив «Дансер» з Дніпропетровська), а санаторій «Карпати» теж щорічно є в переліку спонсорів «Яскравої країни у Трускавці».

Перед самим гала-концертом в ПК імені Шевченка пройшла конференція для юних журналістів зі школи «Сенсація», на яку був запрошений і автор цих рядків як постійний друг фестивалю у Трускавці. Члени журі, керівництво фестивалю та представник міської ради Трускавця ділилися як своїми враженнями про фестиваль, так і піднімали злободенні питання підтримки дитячої творчості, неприємного скорочення дитячих радіо та телепрограм, різниці між музикою, мистецтвом та шоу-бізнесом. «Цивілізоване суспільство – це економіка плюс екологія плюс культура» - таку формулу до дискусії задали юним журналістам члени журі. До речі, журі фестивалю цього року (як і минулих років) було доволі представницьким та високопрофесійним. Але про це – в одній з наших наступних публікацій. Та на перебігу прес-конференції зупинятися не будемо, адже про неї для «ТВ» напишуть молоді журналісти із ШМЖ «Сенсація» (м. Дніпропетровськ).

А тепер про сам гала-концерт, який був центральним пунктом четвертого, останнього дня фестивалю. Після дня заїзду та знайомства, після першого дня відкриття фестивалю, після тематичних екскурсій, катань зимовими схилами, після дискотек, після другого і третього днів прослуховувань надійшла мить, щоб розставити всі крапки над «і». «Я думала, що буде значно гірше», - призналася Галина Голубєва, музикознавець, яка здобула популярність в телевізійному проекті «Ікс-фактор». Але тут зібралися настільки обдаровані діти, що інколи важко було визначити, кому ж віддати пальму першості.

Гала-концерт було побудовано таким чином, що на сцені виступають не всі учасники, а нагородження відбувається наприкінці. Тому до останньої миті ні вокальний квартет «Лада» з Іллічівська, ні хореографічний ансамбль народного танцю «Галичанка» з Тернополя не здогадувалися, що гран-прі припаде саме їм. Зрозуміло, що незадоволені присудом журі завжди знайдуться, але обдаровані діти знають, що для перемоги таланту замало, потрібна ще довга, марудна, тривала систематична праця над собою, праця жертовна та наполеглива. І те, як виконувалися на сцені ПК ім. Шевченка вокальні та хореографічні номери, було доказом велетенської роботи дорослих керівників з цими дітьми та молоддю.

Народні танці (українські, російські, турецькі, грузинські), сучасні композиції, пісні наших предків та твори на слова сучасних поетів, казкові постановки про мелодію дзвонів, життя мишей, Білосніжку та семеро гномів у ялиновому лісі, авто- та мото-хореографічні композиції, кохання та дружба, радість та туга – таким різнобарв’ям запам’ятається цьогорічна «Яскрава країна у Трускавці». Тригодинне свято стало акордом нової симфонії від Дніпропетровської обласної громадської організації «Яскрава країна», презентованої у Трускавці.

…Діти в яскравих шапочках та шарфах з логотипами «ЯК» роз’їхалися по домівках. З грамотами, відзнаками, подарунками і щасливими посмішками. Зі згадкою про Трускавець Різдвяного часу, про курорт початку 2013-го. Скажемо ж їм «До побачення! До зустрічі!». Трускавець радо чекає гостей і взимку, і влітку, і навесні, і восени.

«Яскрава країно у Трускавці»! До зустрічі через рік!

Володимир Ключак

До теми. Трускавчани – серед переможців «Яскравої країни»

Ось і відгримів ІV Відкритий фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості «Яскрава країна у Трускавці 2013». Фестиваль, який «оселився» в нашому місті чотири роки тому за всебічного сприяння та підтримки міського голови Лева Грицака, мабуть, робить для популяризації та реклами Трускавця більше, ніж профільні управління міської ради. Тому, що організатори – ГО «Яскрава країна» та її голова правління Ольга Обласова роблять все творчо і з повною віддачею, залучають до фестивалю все нових учасників та зіркових суддів. А ще до фестивалю у Трускавці організатори випустили кольоровий журнал «ЯСКРАВИЙ», у якому щиро запрошують у «казкове місто Трускавець» та пропонують «Топ-10 справ у Різдвяному Трускавці». Такої красивої витонченої реклами курорту годі дочекатися від спеціалізованого управління. Ну і чудову природну рекламу цього року зробила справді різдвяна морозна погода. «Після фестивалю в мене одна мета – дізнатися в Інтернеті все про оздоровлення в Трускавці, купити путівку і нормально тут відпочити», - ділилася планами викладач вокалу на «Х-факторі» та член журі фестивалю Галина Голубєва.

Ну і такий рівневий фестиваль, який приїхав у місто – чудова нагода, не виїжджаючи нікуди, спробувати себе трускавецьким юним талантам. І трускавчани не прогавили шанс та показали себе якнайкраще. Танцювальний ансамбль Трускавецької дитячої школи мистецтв «Золоті діти» (керівники Ніна та Олександр Мойсеєнки) зайняв ІІІ місце серед хореографічних колективів. Друге місце у вокальному конкурсі здобула вихованка Народного дому Ліана Грица (керівник Оксана Мізунська). Перше місце виборов Театр пісні Народного дому (керівник Олександра Лисак).

Вразив журі вокальний дует Наталія Тершак та Ольга Ярош Трускавецької дитячої школи мистецтв (керівник Лідія Данило). Дівчата зайняли І місце та запрошені в Донецьк на Міжнародний фестиваль, який пройде у травні місяці.

Іра Циган

 Создан 14 янв 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником