Трускавецький вісник № 7 (550) від 16 січня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 7 (550) від 16 січня 2013 р.

16.01.2013 

У номері: Інтерв’ю з Павлом Якубенком; Минулий рік був успішним для Східниці; ТОП-10 справ у різдвяному Трускавці; Трускавець на давній поштовій листівці; Не Нафтусею єдиною; Михайло Янковський – людина слова і діла; Трускавчанам уривається терпець; Кримінальні новини; Нова виставка в музеї Михайла Біласа.

Новини Трускавця та регіону

 

Трускавчанам уривається терпець

Новий Рік приніс не лише радісні святкові дні, але й нові клопоти трускавчанам. Тепер, щоб оплатити житлово-комунальні послуги, приходиться вистоювати величезні черги. Причиною цього, між іншим, є й те, що відтепер оплата за спожиту електроенергію не береться в поштових відділеннях міста, як раніше, а також електромережа не відправляє квитанції безпосередньо в помешкання і люди часто не знають, скільки їм потрібно буде сплатити за світло.

Як інформує наше джерело, вже зафіксовано кілька випадків, коли швидку допомогу викликають прямо до відділень банків – один з них мало не закінчився летально (центральний офіс Ощадбанку на вулиці Стуса, 1, 16 січня, між 14 та 15 год.). Також багато мешканців скаржиться на те, що за грудень місяць нараховано значно більші суми і за електроенергію, і за централізоване опалення, хоча місяць був доволі теплим. Не бракує нарікань і на роботу банківських працівників, зокрема одного з комерційних банків, де постійно «підвисає» комп’ютер. Та найгірше, що люди втратили будь-яку надію, що місцева влада може їм чимось зарадити в такій ситуації.

Талановиті трускавчанки відвідають Донецьк

 

Під час заключного гала-концерту фестивалю «Яскрава країна» дует Трускавецької дитячої школи мистецтв у складі Наталії Тершак і Ольги Ярош (керівник – Лідія Данило) отримав офіційне запрошення відвідати фестиваль у Донецьку, який пройде в травні цього року Запрошення вручила Тетяна Омельченко, директор Донецького культурного центру, член Національного союзу журналістів, виконавчий директор Міжнародного фестивалю-конкурсу «Отчий дім», директор фестивалю «Престиж Донбасу», котра цьгоріч була членом вокального журі конкурсу «Яскрава країна у Трускавці».

Власна інформація

У Стебнику хочуть закрити школу, в якій навчаються 547 дітей

Дрогобицька міська рада хоче закрити школу №11 у Стебнику. Про це повідомив кореспонденту  ІА ZIK батьківський комітет школи №11.

Міська влада Дрогобича хоче закрити школу №11, що по вулиці Куліша, а 547 дітей, які навчаються в ній, перевести у школу № 18, що в мікрорайоні Забівка. Батьки обурені таким рішенням, бо в школі №11 навчаються діти з мікрорайонів Сільця та Ковпця і їм буде дуже важко добратися до школи №18. Окрім того, дітям доведеться проходити через аварійний міст, що становитиме небезпеку для їхнього здоров’я. Батьки мають намір організувати акції протесту, щоб не закрили школу, в якій навчаються їхні діти.

www.zik.ua

 

 

Міжнародні залізничні маршрути до Трускавця не відновлять через фінансові причини

Для відновлення скасованих на початку минулого року маршрутів поїздів міжнародного сполучення до Трускавця або ж збільшення кількості вагонів немає фінансової та технічної можливості, оскільки парк пасажирських вагонів протягом останніх років практично не оновлювався. Про це йдеться у листі Міністерства інфраструктури України від 26.01.2012 р. № 789/25/10-12  у відповідь на рішення та звернення обласної ради № 292. Такий лист розглядався на засіданні постійної комісії з питань контролю за ефективністю виконання державних і обласних програм та рішень Львівської обласної ради. Про це повідомив секретар комісії Микола Баран.

Згідно з відповіддю Міністерства, в Укрзалізниці – дефіцит рухомого складу, а його ступінь зношеності становить 85,5%, через що довелося скасувати деякі не особливо «наповнювані» маршрути. Зокрема, курсування безпересадкових вагонів сполученням Трускавець–Москва, Мінськ–Трускавець, Кишинів–Трускавець скасували через «відсутність достатнього пасажиропотоку».

Як зазначається у листі Міністерства, сполучення Мінськ–Трускавець, Кишинів–Трускавець «забезпечується відповідно поїздами №371/372 Мінськ–Чернівці, №247/248 Санкт-Петербург–Львів, №47-48 Кишинів–Москва та № 25/26 Одеса–Львів з можливістю подальшої пересадки пасажирів у Львові на поїзди приміського сполучення».

www.zik.ua

 

 

 

Самбірська КЕЧ хоче передати Бориславу військове містечко

Самбірська квартино експлуатаційна частина району планує передати у власність територіальній громаді Борислава військове містечко №14, що знаходиться по вул. Дрогобицькій. Про це йдеться у листі-зверненні «Самбірської КЕЧ району».

Зокрема, пропонується передати у власність територіальної громади Борислава військове містечко з умовою забезпечення квартирами військовослужбовців міністерства оборони. Місто має зробити експертизу цих будівель та землі і відповідно на цю суму військовослужбовці мають бути забезпечені квартирами.

Міський голова Борислава Володимир Фірман дав доручення заступнику міського голови Роману Дурбаку створити комісію з цього  питання.

www.zik.ua

Що варто відвідати у Трускавці-2, або ТОП-10 справ у різдвяному Трускавці

 

 

28 листопада «Трускавецький вісник» опублікував статтю «Що варто відвідати у Трускавці», в якому нами було подано місця, які, на нашу думку, кожен гість Трускавця, мав би відвідувати. Нагадаємо, що у списку значилися: 1) бювет, 2) курортний парк, 3) три музеї, 4) концерт органної музики, 5) ландшафтний парк «Підгір’я» біля ГКК «Карпати», 6) ресторани, 7) Гошівська (Яцкова) гора, 8) пам’ятки і пам’ятники, 9) медичні центри з метою сучасної якісної діагностики.

Яким же приємним було наше здивування, коли в журналі «Яскравий» («журнал для юних талантів», як подано на обкладинці), котрий видає Дніпропетровська обласна громадська організація «Яскрава країна», подано свою версію топ-10 місць і ці місця фактично в більшості своїй збігаються із поданими нами.

Тому подаємо передрук статті з журналу «Яскравий», яка, на нашу думку, робить значну промоцію нашого міста вустами дітей-учасників фестивалю «Яскрава країна».

Вітаємо тебе, Трускавець!

Опитування школярів середніх і старших класів показало, що тільки 10% юнаків, що проживають у східній Україні, їздили в західні регіони. Зазвичай це короткі екскурсії на пару днів до Львова. Карпатські ж гори більшості знайомі тільки по шкільним, не завжди цікавим підручникам. І зовсім інша справа - побачити все на власні очі.

Містечко Трускавець затишно розкинулося неподалік Львова в мальовничій місцевості на північ від передгір'я Східних Карпат. З усіх сторін воно вкрито пухнастими лісами та могутніми горами. А у самому місті мешкають доброзичливі та гостинні люди.

Зупинившись в казковому Трускавці, можна відвідати безліч цікавих історичних та культурних місць, яких саме читайте у рубриці «ТОП-10 справ у різдвяному Трускавці».

Варто знати і цікавості Трускавця. Так, наприклад, спочатку містечко розвивали як перспективне селище для видобутку нафти. Але, як часто це буває, шукали одне, а знайшли інше.

У1810 році замість нафти стала фонтанувати мінеральна вода, та ще яка!

Від українського слова «нафта» стали називати лікувальну воду "Нафтуся". Підробити цей продукт неможливо. Так, спробувавши воду одного разу, її не сплутаєш ні з якою іншою. Специфічний нафтовий запах властивий багатьом водам Трускавця. «Нафтуся» - допомагає у лікуванні захворювання нирок, печінки, гепатиту, цукрового діабету, порушень обмінних процесів, нормалізує масу тіла.

Старовинні романтичні назви бюветів "Барбара", "Фер-динанд" нагадують про те, що не завжди ці землі належали Україні. Колись скромне село Трускавець побувало під владою польського короля Казимира. Належав Трускавець і Австрії. Але, на щастя, сьогодні Трускавець - це вільна українська земля, яка радіє кожному гостю.

До речі, з 1980 року Трускавець здобув славу одного з лікувальних курортів Європи. Сьогодні місто конкурує з такими відомими курортами, як німецький Баден-Баден, французький Віші, чеські Карлови Вари.

Варто відзначити і те, що тім, хто потрапляє до Трускавця на Різдво особливо щастить, адже саме тут у кожного є можливість зануритися у глибину споконвічних традицій. Всі святкування різдвяних свят у Трускавці супроводжується співом різдвяних пісень, тематичним перевдяганням дітей і дорослих у Біблійних персонажів - «вертеп», розігруванням сцен. Кожен рік біля центральної новорічної ялинки Трускавця протягом усіх свят, проводяться виступи вертепів, а в останні дні кращі сценки, костюми, виконання нагороджуються пам'ятними призами. Отже, ласкаво просимо в казкове місто Трускавець!

ТОП-10 справ у різдвяному Трускавці

1. Скуштувати найвідомішу мінеральну воду Трускавця «Нафтусю», аналогів якої немає навіть за межами України. Вмитися водою з унікального джерела молодості і краси «Юзя», яка омолоджує шкіру, забезпечуючи їй здоровий вигляд і красу.

2. Прогулятись у парку санаторію «Карпати», який є володарем золотої медалі Гран-прі Національної премії в галузі архітектури та ландшафтного дизайну, та зазирнути у міні-зоопарк, де живуть хижі рисі та гепарди.

3. Покататися на лижах, сноубордах чи санчатах на одному з гірськолижних схилів поблизу Трускавця (Мражниця, Плай, Славське), де ви знайдете траси як для аматорів гірськолижного спорту, так і для професіоналів.

4. Випити кави в одній з багатьох кав'ярень Трускавця. Наприклад у «Залізному коні». Це затишна кав'ярня, де каву доведеться пити за столами-швейними машинками «Зінгер» і розглядати старожитності, що прикрашають стіни.

5. Пройтися по «Стежці Івана Франка», де вирізьблено у дереві цілу низку персонажів з творів Великого Каменяра, та відвідати музей-садибу великого українського письменника в його рідному селі Нагуєвичі.

6. Опинитись в різдвяній затишній Європі, прогулявшись вуличками старовинного Трускавця з колишніми австрійськими будиночками.

7. Придбати сувеніри, прикраси та вироби з дерева, що притаманні Прикарпатському краю на традиційному різдвяному Дерев'яному ринку.

8. Зазирнути до трьох тутешніх музеїв: вілли «Гопляна» - музею народного художника України Михайла Біласа, вілли «Саріуш» - музею «Історії Трускавця» та «Єпархіального музею».

9. Наповнити організм силою та енергією у спортивно-оздоровчих центрах міста (наприклад, «MOLDOVA Welness&SPA») після виснажливих тренувань] та конкурсів.

10. Відчути емоції, отримати незабутні враження від виступів, набути досвіду на майстер-класах та знайти нових друзів на фестивалі «Яскрава країна в Трускавці-2013».

Журнал «Яскравий», січень 2013 року

Павло Якубенко: «У нас є єдина команда однодумців»

У грудні в Палаці культури ім. Т. Шевченка відбулася звітно-виборна конференція профспілкової організації ЗАТ «Трускавецькурорт», на яку було запрошено ряд профспілкових високопосадовців та керівництво товариства. Не оминув цю подію і голова Наглядової ради ЗАТ «Трускавецькурорт» Павло Якубенко. Ми ж, у свою чергу, скористалися моментом і взяли розгорнуте інтерв'ю у Павла Павловича, в якому він розповів про наступне.

- Павле Павловичу, і все ж таки 2012 рік видався кращим за показниками, ніж попередній. Завдяки чому?

- Це заслуга всього нашого колективу. Ми стали працювати економніше та ефективніше. Окрім цього більш зрілими стали керівники філій. У нас пройшла певна ротація керівного складу. На зміну старшому поколінню прийшли молоді, амбітні та перспективні люди. Це дало свої результати. А показники дійсно кращі. Не все вдалося в цьому році, але плани та поставлені завдання ми виконали.

- Ви на одній із спільних нарад із профспілковим активом товариства висловили думку про повернення до практики роботи фонду соціального страхування часів Радянського Союзу, коли робота з розподілу путівок розпочиналася з вересня поточного року на січень наступного. Чи вдалося щось зробити в цьому напрямку?

- Не будемо вихваляти фонд соціального страхування часів Радянського Союзу. В порівнянні з тим, що було, ФССУ сьогодні відіграє важливу роль для людей з малими статками. Завдяки путівкам Фонду вони мають можливість поїхати на відпочинок на море чи на лікування на курорти України. Стабільність Фонду соціального страхування - це віддзеркалення стану справ у державі. Але та робота, яку проводить ФССУ - це велика справа.

Ми постійно спілкуємося з керівництвом Фонду, отримуємо путівки і тим самим робимо одну спільну важливу справу в оздоровленні та лікуванні людей.

- Чи вдалося досягнути очікуваного від відкриття «Міротелю»? Адже «Євро-2012» не оправдало сподівань міста-курорту?

- Я б напряму не пов'язував будівництво цього санаторію із футбольним чемпіонатом. Це було передбачено в генеральному плані розвитку та розбудови, який ми прийняли ще в 2004 році. До речі, як і створення скверу відпочинку ім. Івана Франка на території прилеглій до «Міротелю». Все це та реконструкція наших вілл, побудова інших об'єктів відображені і в договорі про співпрацю між ЗАТ «Трускавецькурорт» та Трускавецькою міською радою, який підписано в 2006 році. На жаль мерія порушила ці угоди, зокрема, в питанні облаштування скверу ім. І. Франка.

Що стосується «Євро-2012», то скажу, що від його організації ми не отримали жодної копійки. Наші пропозиції були направлені в Кабінет Міністрів України, інші відповідні інстанції. Ми були готові прийняти гостей на рівні 3500 людей. Усі умови були створені: комфортабельні номери, діагностичний центр, двадцятип'ятиметровий басейн і таке інше. Свої зобов'язання ми виконали. Але на жаль, усі команди, як і їх вболівальники розмістилися на час Євро в Польщі. Що сталося те сталося. «Міротель» - це перш за все об'єкт передбачений генпланом із реконструкції та розвитку.

- Причиною ускладнення стосунків міської влади Трускавця і ЗАТ «Трускавецькурорт» свого часу стало питання експлуатації свердловин. Безпідставні напади та численні перевірки контролюючими органами так ні до чого не призвели.

- Я б так не сказав. Є проблеми взаємовідносин. У тому числі стосовно збереження та експлуатації надр. На жаль, кожна наша дія з оновлення, збереження свердловин викликає з боку мерії незрозумілу реакцію протидії. А чому керівництво міста не говорить про прийняття рішення про присвоєння Трускавцю статусу державного курорту? Бо їм це невигідно?

Ми отримали ліцензію на користування цими надрами і у нас є ГГРЕС, яка займається видобутком та постачанням споживачам мінеральної води, обслуговуванням бюветів, свердловин та дотримання стану зон санітарної охорони. Зараз ведеться перезатвердження запасів мінеральних вод. На все це витрачаються чималі кошти.

Починаючи з 2005 року, коли було утворено ЗАТ «Трускавецькурорт», збоїв у постачанні мінеральних вод споживачам не було. І це велика заслуга колективу та працівників гідрогеологічної режимно-експлуатаційної станції.

- У році, що минає, на мою думку, відбулося дві важливі події в житті товариства, які варто виділити. Це відкриття вже згадуваного «Міротелю» та звітно-виборна конференція профспілкової організації ЗАТ «Трускавецькурорт» і прийняття нового колективного договору...

- Це перемога та заслуга нашого товариства. «Міротель» отримав вперше в Україні приз «Відкриття року», як об'єкт сфери курорту.

Стосовно звітно-виборної конференції, то це, як ви зауважили, важлива подія, тому що вона підбила підсумки нашої роботи за два останні роки. А прийнятий колективний договір на 2013-2014 роки - це документ, який підкреслює зобов'язання та співпрацю керівництва ЗАТ «Трускавецькурорт» і профспілкової організації товариства.

- Співпраця між керівництвом ЗАТ «Трускавецькурорт» та профспілковою організацією є доволі конструктивною. Ви активний прихильник такої моделі роботи підприємства. Чому саме так?

- У нас є єдина команда, яка працює на вирішення проблем, яка показала себе зрілою командою однодумців. Це відзначили на звітно-виборній конференції голова Львівського обласного комітету профспілки працівників охорони здоров'я Юрій Білий, голова об'єднання профспілок Львівщини Роман Дацько, голова центрального комітету профспілок України Вікторія Коваль.

Бойова та професійна профспілкова організація ЗАТ «Трускавецькурорт», очолювана Іваном Терещуком, з розумінням відноситься до усіх питань, які виникають у процесі роботи і завжди конструктивно підходить до їх вирішення.

- Здоровий спосіб життя - один з пріоритетів на підприємстві. Це також приклад для наслідування іншим. Особливо в Трускавці - місті-курорті...

- Я прихильник такого пріоритету. Сам, за можливістю, роблю зарядку. Це дуже важливе завдання. Здорова людина живе і працює краще. Для цього ми проводимо різні спортивно-масові заходи, спартакіаду тощо. Треба думати про розвиток дитячого спорту, створити спортивну базу. Як це все виглядатиме - поки що думаємо. Але такі наміри є, і гадаю, що вони будуть втілені в життя.

- Хочеш краще жити - треба краще працювати. Це Ваше гасло?

- Чому так? Виходячи з розвитку суспільства, можна побачити, що воно розвивається тільки тоді, коли розвиваються виробничі сили. «Краще жити» - аби наші люди могли отримувати кращу зарплату, мали більше можливостей для втілення своїх планів. «Краще працювати» - це більше робити для відпочивальників, для колективу. Забезпечувати його кращим обладнанням, передовими технологіями тощо. Оце моє особисте розуміння вислову: «Хочеш краще жити - треба краще працювати».

- На завершення нашої розмови два слова про зміну структури товариства, яке планує замість ЗАТ стати ПрАТ. Адже багатьох необізнаних з юридичними тонкощами працівників це питання дуже хвилює.

- Так вимагає прийнятий Закон в Україні аби товариства стали більш відкритими, а держава могла впливати на роботу підприємств. Щоб власники дотримувалися своїх зобов'язань перед колективами. Ми теж брали на себе зобов'язання і дотримуємося їх.

- Ваші побажання напередодні Новорічних та Різдвяних свят.

- Як голова Наглядової ради ЗАТ «Трускавецькурорт» усім працівникам товариства, їх сім'ям, бажаю міцного здоров'я, гарних свят. Щоб у кожного було як то кажуть і на столі, і у коморі.

Бажаю Вам усе погане залишити в старому році, а добре взяти з собою в новий 2013 рік.

Підготував В.Стецько, газета «Трускавецькурорт», грудень 2012 р.

 

Свято розсипає зорі

Казковий вечір під такою назвою в художньому музеї Михайла Біласа розпочався з коляди при запаленій свічці та вогниках на ялинці. Слава Богу невичерпні творча думка та натхнення директора музею Олени Білас-Березової. Для гостей колядували Наталія Тершак та Ольга Ярош (керівник Лідія Данило). Далі на присутніх чекав дуже камерний та атмосферний різдвяний концерт викладачів та вихованців Трускавецької дитячої школи мистецтв. Лауреат Всеукраїнського конкурсу «Візерунки Прикарпаття» Остап Гринаш (керівник Галина Іваночко), тріо Баб’як - пані Леся, її син Орест та донька Галина – академічним виконанням класичних творів та рідкісних колядок буквально матеріалізували атмосферу свята, очікування Дива та перетворень. Міні-вертепчик з сестер Ірини та Ліди Дідик і Христинки Куц вніс нотку грайливості та бешкетництва до всієї цієї цілісної прелюдії.

Так, бо концерт - це була саме прелюдія до другої частини свята – виставки малярських та декоративних доробків трускавецьких художників. Оглянути експозицію запросив голова Спілки художників Трускавця Олег Олексин. І оглядати направду було що. Цілі династії трускавецьких митців зібралися і представили на розсуд глядачів свої картини в різних техніках, різьблення по дереву та на березовій корі, вироби з бісеру та гачкування. Самостійністю, сміливістю та нестандартністю думки традиційно тішили молодші, але вже сформовані художники мистецької династії Копчаків – Андрій Копчак та його дружина Юля, Наталя Поліщук та Оксана Голик. Тут же поруч і сват родини Копчаків – Іван Голик та зять Тарас Голик.

Якщо висловити одним словом враження від робіт родини Ніколаєвських на чолі з главою сім’ї –членом Національної спілки художників Олександром Ніколаєвським – то це слово «ніжність». Ніжність, легкість, мерехтливість проходять червоною ниткою крізь картини Олександра, його сина Микити та цілі гачковані гобелени дружини Надії.

Олег Олексин та Олег Павлович, Богдан Гладкий та Олег Бородін – в кожній роботі відчувалися індивідуальність та характер, об’єм та рельєфність. Воістину, свято розсипає зорі…

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Минулий рік для Східниці був успішним

 

В останні робочі дні минулого року Східницька селищна рада провела підсумкову XXII сесію, ключовим питанням якої став звіт селищного голови Івана Піляка. Окрім цього звіту, на розгляд депутатів винесено земельні питання. Йшлося про затвердження актів виділення земельних ділянок під індивідуальну забудову вул. Гірської. Але позаяк із більше ніж 170 власників земельних ділянок документи на розгляд сесії зуміли представити тільки члени ініціативної групи, яка, власне, і займалася розробкою цього кварталу, позитивного рішення не прийнято. Після дискусії депутати заслухали звіт селищного голови Івана Піляка.

Звіт був об'ємним і дуже конкретним. Керівник курортного селища Іван Піляк детально зупинився на роботі селищної ради 2012 року, включаючи питання надання допомоги Східницькій загальноосвітній школі, сприяння роботі пожежного депо, дільничного інспектора і відділення швидкої допомоги, а також характеристикою демографічної ситуації у Схід-ниці за рік. За браком газетної площі подаємо окремі цифри, що засвідчують подальше соціально-економічне зростання Східниці, як відомого бальнеологічного курорту та відпочинкового центру України.

Торік селищна рада провела 15 сесійних засідань, на яких ухвалено 200 рішень із різних питань. Діяльність селищної ради сконцентрована на питаннях селищного бюджету і регулювання земельних відносин.

У сфері регулювання земельних відносин торік селищна рада прийняла 166 рішень, із них 115 – про надання земельних ділянок під будівництво, 51 - під садівництво, якими задоволено 812 заяв громадян. На виконання програми надання допомоги малозабезпеченим громадянам розглянуто 22 заяви і надано грошову допомогу 32,5 тис. грн.

За звітний період проведено 16 засідань виконавчого комітету, на яких прийнято 110 рішень. Найбільше рішень з питань соціального розвитку селища, капітального і поточного ремонту селищних доріг, в т. ч. реконструкції вуличного освітлення, індивідуального житлового будівництва та функціонування житлово-комунального господарства селища.

Діяльність виконавчого комітету в основному спрямована на вирішення питань соціального розвитку селища, розвитку інженерної інфраструктури селища та індивідуального житлового будівництва.

У селищну раду надійшло 930 письмових звернень громадян, які у визначені законодавством терміни розглянули посадові особи селищної ради та її виконавчого комітету, постійні депутатські комісії. На усному прийомі у селищного голови побувало 1050 громадян.

Згідно головного фінансового документу, затвердженого рішенням селищної ради, доходи селищного бюджету на 2012 рік становили 5 529 000 грн., що 138,6 % більше від затверджених депутатами контрольних цифр дохідної частини бюджету селища на 2012 рік.

Найбільша частка доходів загального фонду - плата за землю: 1845,3 тис. грн. Податки на доходи та прибутковий податок - 569,5 тис. грн., місцеві податки і збори у структурі бюджетних надходжень - 383,9 тис. грн., у тому числі туристичний збір - 284,4 тис. грн.

Більш як дві третини доходів спеціального фонду склали надходження від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення — 1991417 грн., єдиний податок у структурі доходів спеціального фонду становив 664,7 тис. грн., який у порівнянні з 2011 роком збільшився на 300 % і склав 498,3 тис. грн.

Якщо провести порівняння за деякими статтями доходів, 2012 року збільшилися надходження за податками на доходи на 160 тис. грн., надходження місцевих податків і зборів зросли на 134,3 тис. грн., у тому числі .надходження з туристичного збору - на 97,6 тис. грн., а збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності - на 36,8 тис. грн.

Торік у Східниці проведено капітальний ремонт будинків на вул. Золота Баня, 13 загальною кошторисною вартістю 310.7 тис. грн., Промислова, 35 (250,3 тис. грн.) та Промислова, 46 вартістю 177,9 тис. грн., а також реконструкцію фасаду адміністративного будинку стадіону вартістю 149,2 тис. грн.

Проведено капітальний ремонт дорожнього покриття, в т. ч. тротуарів, вул. Золота Баня до перехрестя вулиць Т. Шевченка і Промислова вартістю 308.8 тис. грн., вул. 16 Липня вартістю 294,7 грн.,, асфальтобетонного покриття дороги на вул. Промисловій вартістю 295,3 тис. грн. Реконструкцію вуличного освітлення виконано на вулицях Т. Шевченка, Бориславській, В. Чорновола, І. Котляревського загальною вартістю 299,8 тис. грн. та на вул. Б. Хмельницького, Зарічній, Незалежності, Л. Українки, Д. Галицького вартістю 278 тис. грн.

Практично завершені роботи з облаштування автобусної зупинки на вул. Бориславській кошторисною вартістю 180 тис. грн. Залишилось лише встановити павільйон для пасажирів.

Селищна рада також провела поточний ремонт вул. Б. Хмельницького вартістю 30 тис. грн. За спонсорські кошти влаштовано асфальтобетонне покриття на вул. Т. Шевченка.

Проведення інвентаризації земель смт. Східниці коштувало селищному бюджетові 42,3 тис. грн., а за виготовлення проекту змін детального плану території смт. Східниці заплачено 17,5 тис. грн.

Окрім того, із Державного бюджету України на соціально-економічний розвиток селища виділено 5693,9 тис. грн., які за рішенням селищної ради розподілено на будівництво мосту полегшеної конструкції через р. Східничанку з вул. Т. Шевченка на вул. Зарічну - 425,1 тис. грн., берегоукріплення р. Східничанки -1228,3 тис. грн. та будівництво очисних споруд глибокого біологічного очищення стічних вод для каналізування вул. Є. Коновальця - 4310,4 тис. грн.

Тим часом готовність мосту через р. Східничанку - 60%. Для укладення договорів підряду на будівництво двох інших об'єктів треба було провести відкриті торги із закупівлі відповідних робіт. Для визначення виконавця робіт з будівництва берегоукріплення проведено 2 тендери, з будівництва очисних - 3, торги за якими не відбулися. Переможцем торгів на закупівлю робіт з будівництва берегоукріплення визнано ТзОВ «Укрнафтогазмонтаж», яке на сьогодні із запланованих 905 тис. грн. освоїло аж 42 тис. грн. Подальшу долю фінансування цих об'єктів 2013 року під час звіту селищний голова Іван Піляк прогнозувати не зміг.

За рахунок коштів загального фонду бюджету Східниці утримуються селищна рада, Дитячий садок, НД «Просвіта», селищна бібліотека, а також здійснюються видатки на благоустрій, землеустрій, со-ціальний захист населення, проведення культурно-масових та спортивних заходів. 2012 року для дошкільного навчального закладу № 5 закуплено меблів на суму 3954 грн., за сприяння селищного голови на території садочка встановлено дитячий майданчик, для запобігання йододефіциту у дітей збільшено видатки на придбання йодовміс-них продуктів. Для селищної бібліотеки придбано інвентар і книги на 5300 грн. На 61,6 тис. грн. придбано для Народного дому кіноапаратуру, сценічні костюми.

За ініціативою селищної ради, селищного голови, інших небайдужих людей у селищі-курорті започатковано такі цікаві і вже популярні культурно-масові заходи, як «Східницьце літо», у рамках якого проведені національна виставка собак, шаховий турнір, змагання зі східних єдиноборств, автомобільні перегони позашляховиків «Східниця трофі - 2012», парад повітряних куль, концерти артистів української естради, майстер-класи майстрів народних промислів.

У сфері фізичної культури і спорту, крім заходів, здійснених у рамках пісенно-мистецького фестивалю, селищна рада разом зі спонсорами надала фінансову підтримку футбольній команді смт. Східниці 65,6 тис. грн.

Вагомим внеском у розвиток соціальної інфраструктури селища є отримання гранту Євросоюзу за результатами конкурсу в рамках Програми прикордонної співпраці Польща-Білорусь-Україна 2007-2013 на реалізацію проекту «Будівництво багатофункціонального відпочинкового комплексу (амфітеатру) на вул. Шевченка, 6В» загальною вартістю 4 млн. грн. Тепер готується заявка на участь у цій Програмі для реалізації іншого цікавого проекту селищної ради, а саме: "Будівництво Музею нафти і газу (скансена) у смт. Схід-ниці» загальною кошторисною вартістю 900 тис. грн.

У звіті про роботу селищного голови 2012 року Іван Піляк також детально зупинився на діяльності комунального підприємства Східницької селищної ради «Господарник», яке профінансовано торік на суму 1637 тис. грн.

До здобутків «Господарника» минулоріч слід віднести ліквідацію усіх витоків води у смт. Східниці та прокладення 450 метрів водогону на вул. Промисловій та Т. Шевченка, де планується забудувати новий мікрорайон Марілі.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

Михайло Янковський ще раз доказав, що він — людина слова і діла

Під час передвиборчої кампанії заступник голови Львівської облдержадміністрації Михайло Янковський на прохання бориславських медиків, працівників центральної міської поліклініки, пообіцяв допомогти придбати новий рентґенапарат. Бо, як твердили люди в білих халатах, теперішній - ще 1976 року випуску, себто йому - понад сорок років. Він не тільки морально застарілий, а й не піддається жодному ремонту. У кращому випадку, теперішнє обладнання працює повільно, з постійними перебоями.

І ось незадовго до Нового року Михайло Янковський постарався бориславським медикам зробити приємний подарунок. У центральну міську лікарню надійшов новий рентґенапарат за ціною близько 7бО тисяч гривень». Ми попросили прокоментувати цю подію головного лікаря центральної міської лікарні Віталія Головчака. Ось що він сказав:

- Приємно, що керівник високого рангу ще раз підтвердив: він є людиною слова і діла. Із преси знаємо, що він допомагав дрогобицьким долотникам, а також суттєво - вашим бориславським нафтовикам у вирішенні проблем.

Що являє собою новий рентгенапарат? Це - новітня техніка, 2012 року випуску, він дає можливість виконувати знімки і в цифровому режимі, й у класичному аналозі. Дуже добре, що апарат дає якісні знімки, а це сприятиме кращому діагностуванню й контролю, якості лікування. А головне - він дає набагато меншу дозу опромінення. Щодо встановлення - поставимо його в тому приміщенні, що найбільше відповідатиме вимогам.

Отож від імені колективу бориславських медиків хотілося б подякувати Михайлові Петровичу Янковському за гарний подарунок для нас і для всіх бориславців.

Окремо скажу ось про що: минулий рік був непростий для бориславської медицини, над якою висіла певна загроза. І в тому, що її відвернуто, дякуємо за сприяння обласній держадміністрації, особисто Михайлові Янковському, який допоміг бориславцям у вирішенні багатьох проблемних питань.

Газета «Нафтовик Борислава»

Трускавець на давній поштовій листівці

Саме таку назву має нове видання, автором котрого став відомий мешканець Трускавця, філателіст, нумізмат, філокартист Ігор Сенів. Вихід у світ цього ілюстрованого видання - подія непересічна, і важливо пояснити, чому саме. У книзі не лише безліч вдало скомпільованих відомостей про давній та сучасний Трускавець: автентичні топографічні назви окремих місцин, перші згадки про промисли, відкриття та дослідження мінеральних вод, розбудову та розвиток курорту, книга оздоблена розкішною ілюстративною базою. Унікальні світлини, давні малюнки, рідкісні поштівки - усе це дає можливість не лише уявити прадавнє місто солеварів та ремісників, але й чітко відстежити його перетворення у неповторне у курортну перлину. Усі, хто мав за щастя гортати сторінки книги, без перебільшення здійснили цікаву і незабутню подорож у часі.

Та попри усе те - провідною думкою книги є акцент на архітектурних здобутках міста, на унікальних шедеврах ландшафтного дизайну. Це прагнення автора нагадати усім, хто нині вершить долю курорту про те, що, незважаючи на усі новаторські ідеї, унікальність курорту полягає в його самобутності. І зрештою панові Ігорю ця місія більше ніж вдалася, бо, гортаючи сторінки, сам хочеш-не хочеш, а задумаєшся: що набув і що втратив сучасний Трускавець?

Зрештою можна довго сперечатися про те, чи шкодять місту урбаністичні декорації, про те, хто повинен насамперед дбати, щоб вразлива архітектурна спадщина міста не зникла, не розчинилася у тотальній і авральній забудові. Але коли на унікальних світлинах з прекрасними спорудами значиться, що вони були знесені чи перебудовані у наш час, то виникає бажання нагадати усім до цього причетним, що колись і їх імена теж будуть виписані у книзі історії міста. І лише від них самих залежить, якими будуть ці спогади.

У першому розділі книги розповідається про історію курорту його функціонування у довоєнні та повоєнні часи, то мимоволі хочеться провести паралель, віднайти віхи, що повторюються нині. Цікаво, читаючи книгу, не лише співставляти історичні та сучасні факти, але й розуміти, якими мотивами керувалися люди, корті у ті чи інші часи мали вплив на розвиток курорту.

Другий розділ книги, її основа - це реальна історія міста, із застиглих у миті хвилин слави чи занепаду. Розповідь із мінімумом слів, реальний натяк нашому поколінню на те, чого не зробили, не зберегли, не відтворили. А ще - детальна інструкція дій, для того, щоб устигнути зберегти усе прадавнє, самобутнє і унікальне.

Р.S. Знайомство із автором стало приводом для інших роздумів. Із розповіді Ігоря Сеніва стали очевидними не дуже приємні речі на кшталт тих, про які вже говорилося у місцевій пресі: місцева влада вкотре безапеляційно проігнорувала не лише сам процес видання, в якому мала бути зацікавлена. Вона зробила усе можливе, аби сторінки цього унікального видання не дісталися освітянам та історикам міста. Причина для такого поважного ігнорування - банальна: у передмові не мало бути «зайвої» інформації, а сама книга мала мати вигляд звичайної брошури. І як то кажуть - без варіантів. Та склалося усе лише на добре: книга вийшла саме з тим наповненням та у тому форматі в якому планувалася. На те знайшлися добродійники і меценати, серед яких - працівники нашого товариства. Висновки про те, чи потрібен теперішнім «градоначальнікам» унікальний Трускавець, зробити не важко, бо навіть спогади про його самобутність виявилися зайвими.

Яна Липнева, газета «Трускавецькурорт»

Не Нафтусею єдиною...

Прийшов час розповісти про наукові здобутки трускавецьких дослідників за рік, що минув. Тема для розповіді з'явилася напередодні. 20 грудня керівник науковців у Трускавці Ігор Попович здійснив візит до Інституту фізіології ім. О. Богомольця НАМ України, де звітував на Вченій раді цієї установи про роботу очолюваної ним лабораторії бальнеології за 2012 рік. Трускавецька лабораторія не лише отримала позитивну оцінку Дирекції Інституту, а ще й виглядала досить пристойно на тлі набагато чисельніших за складом (у штаті трускавецької лабораторії лише 4 ставки на 5 науковців) і значно краще оснащених апаратурою та реактивами інших 14 відділів та лабораторій Інституту.

Зі слів завідувача, із 5 монографій, опублікованих вченими Інституту, 3 - випущені трускавчанами. Крім того, починаючи з 2003 року, регулярно виходить щоквартальний фаховий журнал "Медична гідрологія та реабілітація", співзасновниками якого е Інститут фізіології ім. О. Богомольця та ЗАТ "Трускавецькурорт". З липня 2011 р. електронна версія всіх чисел журналу виставляється на сайті Національної бібліотеки ім. Вернадського і користується популярністю серед користувачів. Протягом поточного року на сторінках журналу співробітниками лабораторії було опубліковано 10 солідних статей. Авторами низки наукових публікацій стали також лікарі товариства д.м.н. А. Драновський, к.м.н. Л. Бариляк, А. Стародуб, Є. Круглій, Є. Юник, Р. Пономаренко, А. Попович, О. Мартинюк, Р. Романський, С. Попель, О. Федюшко, В. Попова, О. Шацька, А. Лідська, лаборанти Л. Головач, Я. Яремчук, О. Павелко. Словом, трускавецькі науковці та медики задніх не пасуть і їм є чим пишатися.

Прозвучав Трускавець і на міжнародному симпозіумі біофізичної медицини у Києві, що проходив у травні, наукових читаннях в Одесі (травень), конгресі патофізіологів України в Ялті (вересень), конференції Всеукраїнської Асоціації Фізіотерапевтів і Курортологів (ВАФК) в тій же Ялті у жовтні та щорічній конференції патофізіологів у Тернополі (листопад). «З трибуни Вченої ради, - передає свої враження Ігор Львович, - я неодноразово заявляв, що цим здобуткам ми значною мірою завдячуємо усесторонній підтримці дирекції ЗАТ "Трускавецькурорт" і голові Наглядової ради П. Якубенку. До слова, ця наукова слава дістається всьому курорту. Зараз з нашою участю завершується робота медичного відділу щодо створення веб-сайту, в якому будуть зібрані всі наукові і науково-популярні публікації про лікувальні чинники курорту Трускавець. Це дасть змогу широкій аудиторії як лікарів, так і потенційних пацієнтів детально ознайомитися з можливостями курорту».

А можливості ці, запевняє трускавецький науковець, - великі. При чому до вже відомих завдяки науковим дослідженням додаються нові. Так, у авторській монографії, яка вийшла ще в січні за фінансової підтримки ЗАТ «Трускавецькурорт», сформульовано концепцію про суть цілющої дії на організм знаменитої «Нафтусі». В експериментах на щурах і в клініко-фізіологічних спостереженнях переконливо показано, що ця біоактивна вода, подібно до адаптогенів (еталоном яких вважається славнозвісний жень-шень), активує цілющі сили організму, іншими словами, його природну здатність протидіяти несприятливим впливам - холоду, спеці, радіації, гіпоксії, токсинам, інфекції, нервовим стресам тощо. Отже, «Нафтуся» допомагає хворому організму самому справитися з широким спектром хронічних захворювань, а здоровому - запобігти їх виникненню. Звичайно, можливості Нафтусі, як і кожного лікувально-профілактичного засобу, не безмежні. І тут на допомогу їй приходять озокерит і хлоридно-натрієві води джерел № 1 і 2. До слова, лише впродовж останніх років цим лікувальним чинникам курорту трускавецькі дослідники з числа лікарів товариства почали приділяти увагу. Вивченням дії на організм озокериту займається син науковця А. Попович. «Раніше в експерименті на щурах ним була виявлена здатність аплікацій озокериту зміцнювати імунну систему, яка, як відомо, протидіє хронічній інфекції. - пишається здобутками нащадка Ігор Львович. - А в цьому році ним у співавторстві з А. Драновським опубліковано дані про здатність аплікацій озокериту активувати симпатичний або парасимпатичний відділи вегетативної нервової системи, які, своєю чергою, чинять протизапальну дію.

А. Левицький у своїй дисертації, результати якої опубліковані впродовж 2004-2012 рр. у двох десятках статей і тез, а також у двох монографіях, продемонстрував здатність цих вод регулювати жовчевиділення і роботу підшлункової залози. А О. Іваницька в експерименті виявила адаптогенні антистресові властивості води джерела №2, а зараз вивчає її дію на вегетативну нервову систему у хворих гастроентерологічного профілю. Виконує кандидатську дисертацію і Є. Круглій. Вона стосується стреслімітуючої дії бальнеотерапії у жінок з хронічною ендокринно-гінекологічною патологією.

В цьому році, - розповідає І. Попович, - приступив до роботи над дисертацією і А. Стародуб. Вже вийшли його дві солідні статті, в яких доказано, що доповнення стандартної бальнеотерапії інтервальними нормобаричними гіпоксичними тренуваннями з допомогою портативного приладу "Гіпокситрон" не тільки підвищує стійкість хворих до гіпоксії, а й оптимізує імуномодулюючу дію бальнеотерапії.»

Цілком новий і вельми цікавий матеріал завдяки наявності двох програмно-апаратних комплексів "НейроКом" і "КардіоЛаб+ВСР", про взаємозв'язки між центральною нервовою і вегетативною нервовою системами і вплив на них бальнеочинників курорту зібрав Юрій Лукович. Зараз під керівництвом Ігоря Львовича йде обробка отриманих результатів.

Цілком доречно згадати сьогодні і Мирослава Гумегу - теперішнього директора санаторію "Кришталевий палац", котрий левову частку наукового матеріалу зібрав, ще працюючи головним лікарем санаторію "Янтар". За результатами досліджень, відображеними у 22 публікаціях і монографії "Бальнеогастроентерологія" (вийшла у січні 2012 р.), цієї весни йому було видано Диплом доктора медичних наук.

Але крім цих здобутків трускавецькі науковці цьогоріч вдавалися до непересічних експериментів. Про один із них, який цілком претендує на звання наукової сенсації року, розповів науковець: «Недавно я провів над самим собою експеримент щодо впливу молитви на електричну активність головного мозку. При цьому спочатку моя асистентка Тетяна Королишин впродовж 3 хв. чотири рази реєструвала електроенцефалограму для оцінки початкового стану мозку (так званого фону). Потім я подумки впродовж 3 хв. промовляв молитву "Отче наш..." і "Богородице Діво..." а асистентка продовжувала реєструвати електроенцефалограму ще 4 рази. І такі сеанси було здійснено 7 разів ("Сім разів відміряй, перш ніж відрізати") впродовж двох тижнів. Отже, методично експеримент відповідає академічним вимогам. Виявилося, що вже через 40 секунд після початку молитви електрична активність головного мозку суттєво змінюється таким чином, що електроенцефалограма дорослої людини стає подібною до такої у дітей віком до двох місяців!!! Тобто, віруючий, перебуваючи у повній свідомості, тим не менше, починає сприймати світ без участі свідомості, як немовля. Як тут не згадати слова Спасителя, що маленькі діти вже перебувають у Царстві Божім!» Тож, воістину, не єдиною Нафтусею живуть трускавецькі науковці.

Галина Шумило, газета «Трускавецькурорт»

Кримінальна хроніка Трускавця

Новорічні події. У перший день Нового року якійсь бешкетник розбив шибки у квартирі літньої трускавчанки Л., яка мешкає на вулиці Стуса. Сталося це у надвечірню годину. Про це повідомив МВ син потерпілої. Не минув без пригод і другий день січня. У курортному парку невідомі особи, перебуваючи у нетверезому стані, завдали тілесних ушкоджень громадянці К., яка тут відпочиває, а сама з Краматорська, Донецької області. На місце події скеровано СОГ. У цей же день у МВ надійшла заява від пенсіонерки, мешканки Трускавця Г. Вона звертається з проханням вжити заходів до двох невідомих жінок, в яких купила 7 літрів меду, який, на її думку, є підроблений. Заявниця розрахувалася за покупку золотим перснем та золотим ланцюжком. Сталася така «торгівля» близько18 години. На місце події виїхала слідчо-оперативна група. Другого січня у Трускавці біля будинку №9 на вулиці Данилишиних сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля марки «ДЕО ЛАНОС». Потерпілих нема.

Послуги низької якості. Про те, що один з готелів Трускавця надає відпочивальникам послуги низької якості, повідомляє мешканка з Тернополя, громадянка М. Крім цього, стверджує ця відпочивальниця, цей готель не сплачує всі податки.

Шахрайським способом. Один із працівників торгової компанії громадянин Д. повідомляє про те, щоб вжити заходів до громадянина П., який в кінці серпня 2012 року шляхом шахрайських дій заволодів майном компанії, а саме холодильним обладнанням, чим спричинив матеріальну шкоду на суму 1400 гривень.

Стрілянина на вулиці. Четвертого січня о 19.45 у Трускавецький МВ поступило повідомлення від громадянки П про те, що на вулиці Стебницькій невідомо особа стріляє з пістолета по людях.

Нанесла шкоду. Чим не вгодила сусідка П. власникові машини марки «ВАЗ-2103» громадянинові К., невідомо. Та 4 січня вона розбила скло у його автомобілі, що був припаркований біля його будинку. Сума збитків становить 400 гривень.

Войовнича невістка. П’ятого січня у чергову частину міліції від чергового лікаря міської лікарні пана Кіндракевича надійшло повідомлення. У ньому йдеться про те, що на приймальний покій міської лікарні звернулася 77-річна громадянка Трускавця Н. У неї виявили струс головного мозку та забійні гематоми кінцівок, які нанесла їй невістка Л. під час конфлікту, що стався між ними 4 січня.

Ігор Дубровський, сержант міліції, Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір’я»

 Создан 16 янв 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником