Трускавецький вісник № 18 (561) від 7 лютого 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 18 (561) від 7 лютого 2013 р.

07.02.2013 

У номері: Не впускайте незнайомців до хати; Трускавець: діти-інваліди; Доступ до публічної інформації; Чи буде дельфінарій; Навколо спроби змін до Положення про офіційний сайт Трускавецької міської ради; Поезія Ярослави Павличко.

Новини Трускавця та регіону

Здобутки трускавецьких школярів

Як інформує газета «Франкова криниця Підгір’я» з посиланням на методичний кабінет відділу освіти Трускавецької міської ради, 2 лютого Головне управління освіти та науки ОДА спільно з Міжрегіональною академією управління персоналом провела в Трускавці ХІІ обласну олімпіаду для учнів 8-9 та 10-11 класів  "Перспективи розвитку туризму та курортної сфери в Карпатському регіоні". Підготували доповіді та вивчали актуальні питання розвитку туризму в краї 45 учнів з Стебника, Борислава, Дрогобича, Дрогобицького та Самбірського районів. За підсумками авторитетного журі почесне ІІІ місце зайняла учениця 9-А класу НВК "СЗШ №2-гімназія" Юрченко Каріна Анатоліївна.

В розпалі VІ чемпіонат Відкритої шкільної ліги Львівщини з інтелектуальної гри "Що? Де? Коли?" сезону 2012-2013 років, в якому взяло участь 83 команди юних інтелектуалів області. З метою рівних умов та однакової підготовки учнів питання готуються централізовано і одночасно надсилаються на місця в переддень гри.

За підсумками двох міських етапів "Що? Де? Коли?", які пройшли в грудні минулого та січні цього року, найбільше балів - 27 - набрала команда "Максимум" середньої школи №1 (керівник Лариса Барабаш, капітан Богдан Вахнич). Два других місця розділили команда "Феміда" СЗШ№3 (керівник Світлана Наум, капітан Ірина Волощак) та розумники з НВК "середня школа №2-гімназія" "Декарти" (керівник Михайло Пуців, капітан Віталій Мачужак). Відрадно, що ці три кращі трускавецькі команди ввійшли в двадцятку сильніших шкільних команд "Що? Де? Коли?" Львівщини і поїдуть представляти Трускавець на обласному етапі гри в кінці лютого.

Водні резервуари не ремонтувалися близько п’ятдесяти років

Як інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради, міський голова Борислава Володимир Фірман побував на вулиці Палія, де працівники КП «Бориславводоканалу» проводять підготовчі  роботи для подальшого ремонту резервуарів чистої води. Пряма мова В. Фірмана: «Резервуари чистої води, як говорять інженерні працівники водоканалу, не ремонтувались близько 50-ти років. Тобто ніхто в них і не заглядав».

Враховуючи сьогоднішні вимоги до роботи водоканалу, які ставить перед ним керівництво міста, інженерною службою проведено аналіз втрат в резервуарі. Вона всіх вразила. За одну годину з резервуару пропадає води на один метр, що приблизно становить півтисячі кубометрів такої стратегічно важливої для Борислава води. Після проведених нарад та консультацій було прийнято рішення очистити резервуари та при необхідності провести їх ремонт.

Працівники незважаючи на складні погодні умови працюють, щоб встановити байпасні лінії, тоді вода піде напряму до споживача і буде змога більш детально вивчити технічний стан резервуарів.

Навіть мешканці мікрорайону висловлюють розуміння щодо тимчасових незручностей (перекопана дорога і всім тяжко добиратись до своїх помешкань). «Але ми готові потерпіти, хіба б стало краще з водопостачанням», - запевнила бориславських урядовців мешканка вулиці Палія.

Польсько-українська туристична палата зустрінеться з туристичним активом Львівщини

15 лютого в приміщенні Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Польсько-українська туристична палата проведе зустріч із туристичним активом Львівської області.

Як зазначають у департаменті міжнародного співробітництва та туризму облдержадміністрації, основною метою даного заходу є налагодження нових ділових контактів, обмін досвідом і новинами туристичної індустрії, а також розширення ринку надання туристичних послуг.

Зокрема, програма зустрічі передбачає ознайомлення з діяльністю Польсько-української туристичної палати, що виникла як нова платформа співпраці в галузі туризму на основі досвіду «ЄВРО 2012», а також додатковими можливостями польсько-української співпраці, новими туристичними продуктами та технологіями, які полегшать туристичний рух між Польщею та Україною.

Також в рамках заходу відбудеться презентація нового продукту, призначеного для українських туристів – аплікації «TRAVEL TIME POLAND» для планшетів iPAD, iPOD TOUCH, за допомогою якої можна буде зарезервувати повний комплект туристичних послуг у Польщі.

Зустріч розпочнеться о 17.00 за адресою: вул. Івана Франка, 108.

Михайло Винницький обіцяє інвесторам "зелене світло"

Як інформує відділ внутрішньої політики Дрогобицької РДА, 7 лютого голова райдержадміністрації Михайло Винницький провів зустріч з керівниками найбільших фермерських господарств району. В зустрічі взяла участь керівник відділу економічного розвитку, інвестицій, торгівлі та промисловості РДА Ярослава Ковтик. Очільник району запросив фермерів для того, щоб спільно визначити основні пріоритетні напрямки розвитку та проблемні питання, які турбують підприємців. Михайло Винницький запевнив присутніх, що з боку райдержадміністрації вони матимуть повне сприяння у розвитку своїх інвестиційних програм. У свою чергу бізнесмени повинні сформувати та подати до РДА перелік проблемних питань, які важко вирішуються і гальмують розвиток їхньої ініціативи. Голова райдержадміністрації висловився за максимальне викорінення бюрократичних перепон для інвесторів та ділових людей, а також зауважив, що вони самі повинні бути більш активними та згуртованими у відстоюванні власних інтересів. Учасники наради схвально зустріли крок назустріч від першої особи району та запропонували найближчим часом провести розширену нараду за участю підприємців, інвесторів та представників дозвільних служб для того, щоб досягти порозуміння у напрямку спрощення дозвільних процедур.

Юна красуня-галичаночка

22 лютого 2012 року в  Дрогобицькому районному народному домі відбудеться   розважальна  дитяча  програма  «Юна красуня-галичаночка». В конкурсі приймають участь діти від  7 до 10 років сіл Дорожева, Болехівців, Опаки, Бистриці, Підбужа, Вороблевич, Доброгостова, Сторони, Михайлевич, Нового Кропивника. Учасники конкурсу будуть оцінюватися за такими номінаціями: «Я – частинка галицького краю»; «Я зірка»; «Неземна краса Карпат»; «Мій талант».

Власна інформація

На сесії обласної ради розглянуть питання кредиторської заборгованості, зокрема щодо фінансування ремонту доріг

На сесії Львівської обласної ради депутати розглянуть питання кредиторської заборгованості, зокрема щодо фінансування ремонту та утримання  доріг. Таке рішення ухвалила комісія з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв'язку Львівської обласної ради за пропозицією голови комісії Михайла Задорожного.

У засіданні постійної комісії взяли участь заступник голови обласної ради Валерій П'ятак, в. о. директора департаменту житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу обласної адміністрації Ігор Цейтлін та начальники профільних управлінь.

Депутати розглянули низку звернень щодо проблемних питань експлуатації водопровідно-каналізаційних мереж та фінансування їх ремонтів. Комісія скерувала ці звернення у департамент житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА для аналізу та підготовки пропозицій. Також комісія розглянула близько сорока звернень щодо фінансування ремонту та утримання доріг комунального та загального значення області та скерувала їх в обласну адміністрацію для врахування при формуванні переліку доріг, які будуть фінансуватися за кошти обласного бюджету.

По завершенні розгляду всіх питань порядку денного, депутати спільно з представниками департаменту житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу обласної адміністрації обговорили концепцію обласної програми фінансування робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг на 2013-2015 роки. Після тривалого обговорення, у зв'язку з різним баченням основних завдань програми, депутати вирішили розглянути проект програми на окремому засіданні комісії.

Прес-служба Львівської обласної ради

Воїнів ОУН-УПА визнали через судове рішення

До Трускавця донеслася звістка про рішення у «верхах», що стосується визнання воїнів ОУН-УПА борцями за незалежність України.

Днями було Вищим адміністративним судом України було прийнято рішення про відмову у позові про скасування указу президента Віктора Ющенка «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України в ХХ столітті». Свою позицію щодо теми визнання воїнів ОУН-УПА висловили трускавецькі регіонали – політична сила, якій закидають негативне ставлення до національних героїв України. Коментар до теми дав очільник міської організації Партії регіонів у Трускавці Лев Грицак.

- Таке рішення є логічним наслідком політики української влади, - говорив Лев Ярославович. - Крім того, воно є показником розвитку демократії у нашій країні. А це своєю чергою, є ознакою того, що Україна йде вірним шляхом у своєму прогресі, мета якого – високий європейський економічний та культурний розвиток нашої держави.

Слід зазначити, що позов про скасування указів, прийнятих Віктором Ющенком, подала голова Прогресивної соціалістичної партії України Наталія Вітренко. Розгляд справи тривав кілька років і пройшов усі судові інстанції. Однак суд остаточно відмовив у скасуванні оскаржуваного указу президента.

Василь Кирилич, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Для повного щастя збудуймо дельфінарій

У Трускавці планують спорудити дельфінарій. Про це сповістили на офіційному сайті Трускавецької міської ради, повідомивши разом з тим, що уже ведуться перемовини з інвестором щодо земельної ділянки під дельфінарій і її реалізацію через аукціон.

Як і всяка новизна, спорудження дельфінарію у Трускавці матиме своїх прихильників та противників. Щоб надати особливої ваги проекту, автори і ті, хто йому сприяє, зіслалися на фахівців Міжнародної клініки відновного лікування Володимира Козявкіна. Там, нібито, вважають, цитуємо сайт міськради, «за доцільне поєднувати у лікувальних процедурах своїх пацієнтів основне лікування із відвідуванням дельфінарію, безпосереднім спілкуванням хворих з дельфінами». І це, буцімто, «має розширити лікувальні можливості клініки для дітей з церебральним паралічем».  Кореспондент газети "Франкова криниця Підгір'я" побував у згаданій всесвітньовідомій клініці, але там про описаний метод лікування не могли нічого сказати. Сам Володимир Козявкін почутій інформації щиро здивувався, і, відповідно, не мав сформованого ставлення до теми дельфінарію.

Василь Кирилич, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Не впускайте незнайомців до хати!

У регіоні поширилася інформація про візити до осель наших земляків людей, котрі називають себе «соціальними працівниками». Дуже часто після візиту таких осіб люди залишаються без грошей, найчастіше жертвами стають пенсіонери.

Сьогодні говорити будемо не про шахраїв чи злодіїв, що маскуються «соціальними працівниками», а про людей із соціальних центрів, державних службовців, котрі мають чітке завдання «виявляти родини, які опинилися у складних життєвих обставинах». Мета, нібито, благородна – допомогти людям. Але насправді має приховану ціль: підготувати ґрунт для впровадження ювенальної юстиції. Оскільки ювенальна юстиція в Україні була відхилена, її окремі механізми приховано проштовхуються в інших проектах. На рівні європейських проектів, що фінансуються з-за кордону, це різні так звані дослідницькі групи, а на рівні держави - мережа соціальних працівників. Їх мета: збирати й накопичувати інформацію про «неблагополучні сім’ї». Спочатку соціальні працівники під цим терміном говорять про насилля в сім’ї, дітей, що виховуються без батьків, чи таке інше. Вони вірять, чи принаймні так кажуть, що роблять благородну справу, бо виявляють неблагополучні сім’ї і якимось чином допомагають їм – то продуктовий набір дадуть, то ще щось. Можуть переконувати, що до ювенальної юстиції не мають жодного відношення. Хоч факти, що надходять звідусіль, говорять про інше.

У Львові працівники уже перейшли до наступної стадії збору інформації: у сім’ях, де ці люди здійснюють візити, випитують про те, чи мають їхні діти окремі кімнати й ліжечка, чи повноцінно харчуються, чи житлова площа відповідає нормам і таке інше. Куди ця інформація потрапляє, візитери не повідомляють та й люди за своєю простотою й наївністю навряд чи випитують, бо вірять, що їм прийшли допомогти. Інше запитання: звідки корені у такої активізації сьогодні соціальних працівників?

Улітку 2012 року вийшло розпорядження віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка про прийняття на роботу 12000 соціальних працівників, одним із завдань котрих є збір відомостей про сім’ї. У народі їх уже назвали «соцполіцаї» через те, що вони вишукують проблеми, випитують умови проживання, доходи та іншу конфіденційну інформацію, на основі якої потім можна буде пред’явити претензії до сім’ї. У жовтні 2012 на Форумі сім’ї Сергій Тігіпко заявив, що планується збільшити кількість соцпрацівників майже до 46 000(!), щоб вони «досліджували кожну родину». Чому теми «неблагополучна сім‘я», «насильство в сім’ї» є головними і під гаслами яких вводять ювенальну юстицію? Їх мета: закріпити в суспільстві образ родини як місце небезпеки для дитини, звідки її потрібно «рятувати» і вилучати. Серед громадськості активно пропагується ідея захисту дітей від непридатних і жорстоких батьків. А тому метою уже перших візитів соціальних працівників є збір інформації про «родини, які опинилися у складних життєвих обставинах».

Ювенальні технології проникають у наше повсякденне життя й іншими шляхами: вже сьогодні в школах наші діти заповнюють різні анкети, де їх запитують, які зарплати у батьків, чи застосовуються в сім’ї тілесні покарання. Там розповідають також, як подати до суду на дорослих. Вже зараз у школах скрізь проводяться лекції про «права дитини», на яких дітям вселяють неповагу і недовіру до батьків і пропонують запам’ятати телефон, за яким вони можуть скаржитися на «поганих» тата й маму. Вже сьогодні педіатри, учителі, соціальні педагоги зобов’язані з найменшого приводу доносити на батьків в соціальні служби і органи опіки. У кожній школі ви можете побачити стенд з переліком прав дитини, а якщо батьки не забезпечують їх, то держава береться це «виправити».

Варто ще раз зазначити, що у нашій країні хоч був відхилений закон про впровадження ювенальної юстиції, але його щупальця усе-таки проникли в законодавчу базу України.  Так 20 жовтня 2011 року набрав чинності новий Кримінально-процесуальний Кодекс, в якому вводяться поняття спеціалізованих (ювенальних) судів та слідчих для неповнолітніх, а також такі ювенальні технології як «медіація» і «пробація».

Ради справедливості слід зазначити також, що у цьому ж 2011 році проти ювенальної юстиції виступили депутати деяких областей та районів, зокрема, Львівської міської ради. Відповідні заяви вони надіслали Президентові України й у Верховну Раду України. Активно виступили проти цього проекту Євросоюзу і деякі християнські конфесії. Але водночас всупереч цьому за авторством священика (!) в одному з релігійних інформаційних видань було надруковано статтю «Протести проти ювенальної юстиції і гомосексуалізму приховують небезпеку».

Соціальним працівникам, котрі сьогодні фактично стали «гвинтиками» впровадження ювенальної юстиції, збираючи інформацію про «неблагополучні сім’ї», не завадить нагадати одну сумну сторінку з нашої історії. У 1934 році в Україні активно збирали інформацію про кобзарів та лірників, котрі мешкали переважно в селах. Мета була, нібито, благородна: показати українську народну творчість. Наприкінці цього ж року, у грудні, їх усіх знищили…

І насамкінець дуже коротко про основне: що ж таке це дивне словосполучення «ювенальна юстиція» і чим воно небезпечне для України? Кількома словами, це прийняття закону про систему правового і судового захисту прав неповнолітніх за допомогою спеціальних судів і організацій, які будуть допомагати судам. Туди зможуть звертатися діти зі скаргами на своїх батьків, педагогів та інших дорослих. Усе робиться під гаслом розвитку «Міжнародна Конвенція з прав дітей». У західних країнах вже впроваджена ювенальна юстиція і має жахливі наслідки – там щороку відбирають у батьків сотні тисяч дітей. Якщо ж сказати одним реченням, то ювенальна юстиція: крок від моралі до Європи

Василь Кирилич

Неофіційне обличчя офіційного сайту, або Наповнення поза положенням

Триває підготовка до чергової сесії Трускавецької міської ради. Так, у вівторок, 5 лютого, на робочі засідання зібралося одразу кілька постійних депутатських комісій. Хоч рішення комісій мають, звичайно, рекомендаційний характер – усе вирішується власне на сесіях, та цікаві тенденції, настрої, основні перспективи законотворчої політики в місті на засіданнях комісій можна вловити.

Бюджетна комісія на чолі з депутатом Юрієм Беднарчуком розглядала, в основному, підсумки фінансово-господарської діяльності – звіт про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку за 2012 рік та звіт про виконання бюджету. Доповідачами були завідуюча відділом планування та інвестицій Марія Заверюха та начальник фінансового управління Микола Федоричак. Їх акценти традиційні – рік був непростий, та вдалося досягнути стабілізації, забезпечено функціонування закладів освіти, культури, медицини, з вересня казначейство заблокувало платежі, тож не вдалося в повному обсязі виконати заплановане…

Більш цікавим видалося швидке та оперативне засідання постійної депутатської комісії з питань законності, регламенту та депутатської етики. Так, в план регуляторних актів на 2013 рік начальник управління житлово-комунального господарства та будівництва Юрій Терлецький звернувся додати Правила благоустрою, які, вважає, потребують нової редакції. Начальник відділу землекористування Анатолій Лютов доповідав подання прокурора скасувати рішення Трускавецької міської ради про вилучення частини земельної ділянки в ТзОВ «Культурно-мистецький центр «Трускавець». Рада справді не має повноважень вилучати землю частинами, та договір оренди в ТзОВ «Культурно-мистецький центр» давно сплив, тож вся земельна ділянка переходить в землі запасу Трускавецької міської ради. Тепер би лише стягнути з колишніх орендарів заборгованість 200 тисяч гривень, таких незайвих для міського бюджету. Та міська прокуратура щось не дуже спішить підтримувати відповідний позов міської ради до ТзОВ «Трускавецький культурно-мистецький центр «Трускавець». Тож комісія рекомендувала відділу землекористування ініціювати звернення в обласну прокуратуру, щоб вона підштовхнула міську.

Та найцікавішим з точки зору логіки, а точніше, її відсутності було намагання виконавчої влади, зокрема інформаційно-аналітичного центру на чолі з Валентиною Гук запропонувати на розгляд комісії з питань регламенту на чолі з Богданом Процишиним розгляд проекту нового положення «Про функціонування офіційного веб-сайту Трускавецької міської ради». Мотиви залізні – велика частина офіційного сайту міської ради, а зокрема довільно-суб’єктивні подання новин та коментарів - зараз знаходиться поза діючим положенням про цей сайт. Так, замість того, щоб привести сайт міської ради у відповідність до положення про нього, тобто обмежитися публікацією офіційних рішень міської ради та виконавчого комітету, розпоряджень, протоколів, регуляторних актів,  інформаційно-аналітичний центр вирішив … положення привести у відповідність до сайту. І далі спокійно «пропихати» інформації ніби довільного та насправді суб’єктивно провладного характеру, опитування громадської думки, ініційовані міською радою тощо. Це навіть не жіноча логіка, а парадоксально-англійська в стилі «Аліси в країні чудес». «Ну, цей сайт дістався нам у спадок, щоб зробити новий потрібні кошти, яких немає, потрібно просто привести положення у відповідність до сайту», - слабо аргументувала Валентина Іванівна. Та чуда не сталося, комісія не підтримала проект далеко не наївного рішення. «Навіщо вносити зміни в положення, якщо не виконується початкове? На сайті немає можливості контекстного пошуку за назвою. Зате з’являються інформації, які ображають, дискредитують депутатів. Я проти довільного викладу інформації на офіційному сайті», - жорстко виклав свою позицію Богдан Процишин і попередив Валентину Гук, щоб вона замість вносити зміни в положення про офіційний сайт, краще готувалася до звіту про роботу. Щоправда, проект нового положення підтримав член провладної депутатської групи «За зміни» Сергій Мойсеєв.

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Діти-інваліди: Трускавець

Коли в сім’ї народжується неповносправна дитина, проблеми якої сучасна медицина неспроможна розв’язати, головним завданням є допомогти такій особі та її сім’ї навчитися жити з цією неповносправністю, ба й більше того – попри усі труднощі та обмеження, віднайти у житті те, що робить його справді щасливим і радісним. Держава опікується такими дітьми, але чи в достатній мірі? Напевно, що ні, бо інакше чому ж тоді неповносправні єднаються в різноманітні організації, асоціації, товариства?

Отже, темою нашого невеличкого журналістського розслідування є ситуація з дітьми-інвалідами у Трускавці, аналіз проблем та шляхів їх розв’язання.

За офіційними даними Управління праці та соціального захисту Трускавецької міської ради, у Трускавці пенсію отримують 59 дітей-інвалідів. Її сума є невеликою і прив’язаною до прожиткового мінімуму. Станом на 01.01.2013 р. це біля 894 грн. На 2013 рік бюджетом передбачено, що інваліди з дитинства та діти-інваліди у Трускавці отримають 2 мільйони 878 тисяч 364 гривні (дані з рішення сесії Трускавецької міської ради № 438, додаток 3).

Окремі сім’ї, де проживають діти-інваліди, звертаються за додатковими допомогами. І не лише в Управління праці та соціального захисту, але й у інші структури, які своїм обов’язком повинні піклуватися про дітей, в тому числі дітей-інвалідів.

«Завданням нашого відділу є реалізація державної політики у сфері дітей, сім’ї, молоді, - розповідає завідувач відділу у справах сім’ї, молоді та спорту Трускавецької міської ради Віра Ільницька. – Ми організовуємо та проводимо різноманітні заходи і завжди обов’язково залучаємо до участі в них і дітей-інвалідів. Це і спартакіади, інші спортивні заходи, конкурси, змагання, за результатами яких переможці отримують не тільки грамоти чи дипломи, але й нагороди, цінні призи. Звісно, що суми, яка виділяється з міського бюджету на такі потреби, явно недостатньо, тому працюємо зі спонсорами, залучаємо меценатів-благодійників».

Віра Ярославівна зауважує, що відділ, який вона очолює, своєю увагою охоплює дітей та молодь інших пільгових категорій (діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з малозабезпечених та багатодітних сімей, діти, які перебувають на диспансерному обліку). Діти-інваліди – одна з кількох пільгових груп нашого суспільства і вони не залишаються поза увагою державних установ, кажуть нам у відділі у справах сім’ї, молоді та спорту Трускавецької міської ради.

Головний спеціаліст вищезазначеного відділу Роман Коваль перераховує, які заходи проводилися в минулому році і серед інших називає проведення Міжнародного турніру зі стокліткових шашок, в якому взяли участь і трускавецькі інваліди з дитинства. Діти-інваліди мають можливість оздоровитися, і то не тільки у пришкільних таборах, але й в «Артеку» чи інших оздоровницях на березі Чорного моря (це якщо дозволяє нозологія захворювання). На жаль, не всі можуть скористатися цим правом. З 18 хворих на ДЦП дітей-інвалідів Трускавця 13 – так звані «колясочники». Та все ж п’ятеро трускавецьких дітей-інвалідів в 2012 році оздоровилися, про що свідчать цифри зі звітів відділу за минулий рік.

Діє при трускавецькому міськвиконкомі і Служба у справах дітей. Вже багато років її незмінним керівником є Леся Дребот. З нею та її підлеглими теж поспілкувався наш кореспондент. Якщо відділ у справах сім’ї, молоді та спорту в основному координує роботу, то левова частка організації цієї роботи з дітьми пільгових категорій лежить на Службі у справах дітей. Щоправда, статистичну інформацію від Лесі Василівни ми не отримали, зате багато довідалися про тонкощі роботи Служби у справах дітей, про ситуації, які виникають. Діти-інваліди переходять з-під опіки Служби в «розпорядження» Пенсійного фонду після досягнення 16-річного віку. Леся Дребот розповідає, що за одними звітами подаються дані дітей до 14 років, за іншими – до 16 і до 18 років, тому інколи виникають певні розбіжності в цифрах, які фігурують у тих чи інших документах.

Ще одна структура, яка хоча й непрямо, але теж має стосунок до опіки над дітьми-інвалідами – це Трускавецький міський центр соціальних служб для дітей та молоді. В базі даних ТМЦСССДМ спеціалісти Центру за дорученням його керівника Світлани Ковальчин нарахували 12 дітей-інвалідів. Переважно люди звертаються до ТМЦСССДМ тоді, коли сім’я потрапляє в кризову ситуацію. Не всі батьки вважають інвалідність своєї дитини кризовою ситуацією, проте є такі, які не в змозі самостійно подолати всі соціально-економічні проблеми. Надія на державу та допомогу від неї приводить цих людей до соціальних служб.

Світлана Ковальчин розповідає і про інший бік медалі. Є діти-інваліди без статусу інвалідності і на це є різні причини. Інколи батьки не надто переймаються здоров’ям своїх дітей, буває, що для них є щось важливіше. Таких прикладів у Трускавці є декілька, каже Світлана Богданівна, але не конкретизує з етичних міркувань. Набагато більше, ніж дітей-інвалідів, є серед клієнтів ТМЦСССДМ батьків-інвалідів та опікунів-інвалідів, але це вже тема іншого дослідження.

Отже, офіційні дані та офіційна позиція зрозумілі, а тепер кілька слів відносно організацій, які об’єднують дітей-інвалідів. Принагідно зазначимо, що жодних коштів з міського бюджету такі організації не отримують.

Голова Трускавецької міської асоціації інвалідів Надія Заблоцька розповіла, що очолювана нею організація займається проблемами інвалідів взагалі, а от суто проблемами дітей-інвалідів опікуються в трускавецькому осередку Суспільної служби України. Організацію очолює Ольга Ворон, яку добре знають у стінах мерії, адже саме з її ініціативи міська влада Трускавця щорічно звертається до Міжнародної клініки відновного лікування професора Володимира Козявкіна «Еліта». На благочинних засадах тут отримують допомогу та лікування місцеві діти-інваліди. Веде Суспільна служба і роботу зі спонсорами, щоб організувати дітям-інвалідам Свято Миколая тощо. Об’єднуються в цій організації переважно діти з вадами опорно-рухового апарату.

Діє у Трускавці й інша організації, яка опікується розумово неповносправними особами, в тому числі дітьми. “Віра і Світло” – міжнародний християнський рух спільнот для осіб розумово неповносправних, їхніх сімей та приятелів. У Трускавці його очолює Лілія Васишак, а капеланом є вікарій греко-католицької парафії святого Миколая у Трускавця, голова Єпархіальної комісії у справах молоді, о. Василь Нестер.

Підводячи підсумок, зазначимо, що і держава, і недержавні організації не залишають напризволяще дітей-інвалідів. Але все одно рівень допомоги цій категорії неповносправних ще не є таким, як хотілося б, як це є у цивілізованому суспільстві. Кожна публікація на цю тематику здійснюється для того, щоб вкотре привернути увагу влади та суспільства до потреб осіб з обмеженими можливостями. Бо для декого з них навіть вияв уваги, подарунок у вигляді доброго слова посмішки чи запитання може бути складовою частинкою мозаїки, ім’я якій ЩАСТЯ.

Володимир Ключак

Доступ до публічної інформації: Трускавець

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Саме таке визначення подає стаття 1 Закону, яким користуємося ми, журналісти, в нашій повсякденній діяльності.

Не зупиняючись на меті отримання інформації, засобах досягнення цієї мети, не вдаючись у те, яку ж інформацію здобути легше, а яку важче, яку натомість взагалі неможливо і які на це причини, зауважимо, що один і той самий Закон України «Про доступ до публічної інформації» дуже неоднаково трактується різними посадовими особами, по-різному виконується на тій чи іншій території. На прикладі території Дрогобиччини, де є три міста обласного підпорядкування, одне «місто в місті» (мова йде про Стебник), два курорти, кілька селищ, понад півсотні сіл та райдержадміністрація вертикального підпорядкування, можна наявно побачити, як діє цей закон.

Пункт другий статті 18 згадуваного вище закону гласить «Доступ до системи обліку, що містить інформацію про документ, що знаходиться у суб'єкта владних повноважень, забезпечується шляхом:  1) оприлюднення на офіційних веб-сайтах суб'єктів владних повноважень такої інформації, а в разі їх відсутності - в інший прийнятний спосіб; 2) надання доступу до системи за запитами». І вже тут бачимо, як легко отримати інформацію в одній міській раді, просто зайшовши у потрібну графу на офіційному веб-сайті, і як фактично неможливо знайти її в Інтернеті, коли такого сайту з потрібною інформацією просто немає.

Для прикладу, у Трускавці всі проекти рішень міської ради та міського виконавчого комітету вивішуються на сайті як мінімум за 20 робочих днів до їхнього розгляду. Про щось подібне у Бориславі чи Дрогобичі доводиться тільки мріяти, не кажучи вже про Стебник. Так само і з уже прийнятими рішеннями. Трускавець явно лідирує у виконанні закону про доступ до публічної інформації, що стосується відкритості та доступності такої інформації в Інтернеті.

Громадські організації міста-курорту та місцева преса постійно моніторять ситуацію, а тому слова міського голови Трускавця Руслана Козира, що «діяльність трускавецької влади є прозорою та відкритою», не позбавлені сенсу.

Натомість зовсім інакше справа виглядає із намаганням взяти коментар у посадових осіб чи отримати інформацію з перших вуст. Тут для автора цих рядків найлегше працювати з бориславською владою. Очевидно, що немалу роль тут відіграють «посередники» між місцевою владою та журналістами – керівники відділів внутрішньої політики чи інших адміністративних утворень з аналогічними функціями. У Трускавці інформацію від посадових осіб отримати звичайно ж можна, але ступінь доступу чомусь залежить як від особи посадовця, так і від особи журналіста. Хоча ситуацію із доступом до публічної інформації у Трускавці загалом можна оцінити як «добру». І доказом цьому є факт, що автор цих рядків ще жодного разу не скористався своїм конституційним правом на письмовий запит, а завжди отримував необхідні для підготовки новин, статей чи журналістських розслідувань матеріали після усних звернень.

А фактом, який не дозволяє оцінити ситуацію з доступом до публічної інформації у Трускавці як «відмінну», є постійне «забування» проанонсувати дату засідання виконкому чи проведення сесій, а також поділ щотижневих нарад при міському голові на «відкриту» та «закриту» для «неугодної» преси частини.

Володимир Ключак

«Коляд, коляд, колядниця…»

Цього зимового дня, зайшовши до НВК «СЗШ №2-гімназія», я не помітила звичайної шкільної метушні. А куди ж це всі поділись? Де учні, вчителі? Прислухаюсь... Почула знайому мелодію коляди і попрямувала на звук, який вивів мене до актової зали. А тут.. Ангели, царі, воїни, жид із жидівкою, цигани! Усе зрозуміло, знову свято!

Так-так, саме сьогодні конкурс вертепів, до якого готувалась уся школа: від другого по одинадцятий клас. Звичайно, охопити потрібно було усіх, побачити, і тому конкурс проходив два дні: перший день – молодша школа, другий – старша. Кожен клас готував фрагмент вертепу і, що надзвичайно, - нічого не повторилося (жодна інсценівка, жодна колядка!) Учні та їх наставники попрацювали на славу, у виступи вклалася душа та добра енергетика.

Господарями на святі були учні 6-А класу (кл. керівник Грицків С.М.) Вони не тільки виглядали як дружній колектив, а й справляли враження великої родини. Крім того, що колядували, ще й частували усі вертепи смачненькими пампушками і солодощами.

Родзинкою першого дня конкурсу був виступ Дзідзя (звичайно ж, нашого, шкільного!), який колядував разом з учнями. А вже на другий день учні-старшокласники показали не тільки автентичні, а й сучасні вертепи.

Усе дійство дивилось та судило компетентне журі, яке складалось з учителів етики, педагогів сценічного мистецтва БУТу, отця Василя. До речі, о. Василь був приємно вражений як діти поєднують речі, котрі дорослі, напевно б, ніколи не додумались поєднати.

Отож, дивували: віртуальний вертеп (5-Б клас, кл. керівник Ключник Г.В.) та глибоко старовинне водіння Кози (5-А клас, кл. керівник Мількович М.М.), супермодні вертепи 11-А та 11-Б класів (Рязанова Л.Д., Сидір М.П. – кл. керівники), надзвичайно артистичний 10-А клас (Лисенко Л.А.), глибоко автентичний вертеп 9-Б класу (кл. керівник – Байдацький О.А.), а 7-А клас здивував оригінальним виконанням колядок (кл. керівник – Білас Н.М.).

Конкурс пройшов, усі нагороди (грамоти, а також сертифікати з 15-ти, 20-ти % знижками на канцтовари від «Плеяди» Гурби) отримали переможці, та не було і переможених. Адже не можна на святі, яке несе мир, спокій у душі, радість, позитив, змушувати когось сумувати.

А ще о. Василь разом з колядниками обійшов кожен куток школи, кожен клас, благословив усіх та покропив свяченою водицею. Отож, живімо, вчімося, працюймо під Божим благословенням.

«Колядує наш клас, колядує наша школа, колядує Україна», - такими словами хочеться закінчити все написане вище, адже у голові досі лунають ніжні мелодії коляди.

Підготувала Марія Мількович, вчитель НВК «СЗШ №2-гімназія» м. Трускавця

Право постійного користування земельною ділянкою

Відповідно до частини першої статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Документи, що подаються для проведення державної реєстрації права постійного користування:

- заява встановленої форми, яка визначена наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012 № 595/5 «Про впорядкування відносин, пов’язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»;

- документ, що посвідчує особу заявника (пред’являється), копія надається;

- документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав;

- документ про сплату державного мита (крім випадків, коли особа звільнена від сплати державного мита);

- документи, що підтверджують виникнення або припинення права постійного користування земельною ділянкою;

- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що підтверджує виникнення або припинення речового права на нерухоме майно, відсутні відомості про кадастровий номер земельної ділянки);

- у разі подання заяви заінтересованою особою особисто така особа, крім документа, що посвідчує її особу, подає копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків (крім випадків, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України);

- у разі подання заяви уповноваженою особою така особа, крім документа, що посвідчує її особу, подає копію документа, що підтверджує її повноваження;

- у разі подання заяви уповноваженою особою, яка діє від імені фізичної особи, така особа також подає копію документа, що посвідчує особу, яку вона представляє, та копію реєстраційного номера облікової картки платника податку такої фізичної особи. (У разі коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України, уповноважена особа подає органові державної реєстрації прав копію документа, що посвідчує особу, яку вона представляє).

Документами, що підтверджують припинення права постійного користування земельною ділянкою, є:

1) рішення суду про визнання державного акту на право постійного користування земельною ділянкою недійсним, про припинення права постійного користування земельною ділянкою;

2) рішення власника земельної ділянки про припинення права постійного користування земельною ділянкою;

3) інші документи, що підтверджують припинення права постійного користування.

Ліля Топорович, начальник реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції

На книжковій полиці. Поезія Ярослави Павличко

Минулого року у львівському видавництві «СПОЛОМ» вийшла чергова книга уродженки Стебника Ярослави Павличко під назвою «Хоругви днів непроминальних». Це далеко не перша, і дай Боже не остання збірка поетеси. Вперше вірші Ярослави Павличко, тоді ще дуже-дуже юної, надрукували у альманасі «Творчість юних». Це був 1966 рік. Згодом періодично її поезії появлялися у відомих журналах «Жовтень» (потім «Дзвін»), «Дніпро», «Перемиські дзвони», в газеті «Літературна Україна», республіканській, обласній, районній пресі.

Перша збірка «Вежі» вийшла у 1971 році. А ще були «У золотій сурмі» (Львів, 2003), «Голос із рік повечірніх» (Львів, 2004) та інші. Але для наших краян, напевно, найцікавішою є збірка, видана до 600-ліття першої писемної згадки про Стебник, в якій відчувається ностальгія за рідним краєм (постійно поетеса мешкає тепер у Львові), за до болю рідними краєвидами, за незабутніми дитинством та юністю. Навіть сама назва збірки поезій «Ремінісценції Забівки» містить в собі добре знайомий стебни чанам топонім «Забівка», тобто місцина за річкою Бівкою. Тут і згадка про монастир, який був у Стебнику в княжі часи (над річкою Солоницею в урочищі Посіч), і розповідь про Полинову долину між Стебником та Болехівцями, і про кургани шнурової епохи. До глибини душі зворушують твори «Болиш мені, рідна хато», «Мамо, моя прекрасна», «Посвята татові», «Хати полишені» та інші. Радує, що в кожній збірці поетеси так чи інакше згадується рідний для неї Стебник.

Книга поезій Ярослави Павличко Ремінісценції Забівки» видано у 2011 році у львівському видавництві «СПОЛОМ».

Володимир Ключак

 Создан 07 фев 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником