Трускавецький вісник № 31 (574) від 1 березня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 31 (574) від 1 березня 2013 р.

01.03.2013 

У номері: Відійшов у вічність Владика Юліан Вороновський; Обласний депутат може надати грошову допомогу; Інтерв`ю із завідувачем відділу освіти ТМР Михайлом Шубаком; У Трускавці запровадили буккросінг (безкоштовний обмін книг); Жіночий більярд у «Казанові»; Спортивні новини; Оголошення.

Новини Трускавця та регіону

Відійшов у вічність Владика Юліан Вороновський

Вчора, 28 лютого, о 18.15 на 77 році життя, 45 році священства та 27 році єпископства у першому реанімаційному відділенні Львівської обласної клінічної лікарні упокоївся у Господі Преосвященний владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Юліян Вороновський. Вічная пам’ять…

 

Славний син Трускавця

Отець Олекса Пристай, уродженець Трускавця, залишив після себе безцінний документ – свідчення про життя звичайної трускавецької родини ІІ половини ХІХ – початку ХХ століття. Його спогади «З Трускавця у світ хмародерів» читаються легко, бо написані доступною мовою. А опис Трускавця часів Австро-Угорщини є унікальним джерелом для вивчення історії нашого краю, побуту наших предків, відносин різних соціальних та національних груп.

Вшанування пам’яті отця Олекси Пристая пройде в нашому місті-курорті у неділю, 3 березня. О 15.00 на рідному обійсті священика (вул. Симоненка, 3) відбудеться урочисте відкриття та освячення пам’ятної таблиці, а о 16.00 в Народному домі пройде культурно-митецька програма, підготовлена силами працівників музею історії міста, Народного дому та дитячої школи мистецтв. Всі, хто має можливість взяти участь в цих заходах, повинні хоча б таким чином внести свою лепту у вшанування нашого славетного земляка.

У 2010 році за сприяння Руслана Козира побачила світ перша частина тетралогії (чотирикнижжя) «З Трускавця у світ хмародерів». Хотілося б, щоб і інші три томи з часом були видані хоча б невеликим тиражем. В місті проживає чимало заможних людей і соромно, що шануючи Франка чи Шевченка, якось забуваємо про земляка – трускавецького з крові і кості.

Принагідно нагадаємо, що «Трускавецький вісник» з метою вшанування отця Пристая заснував у 2011 році премію його імені, якою відзначено вже 24 особи в шести номінаціях.

Відбулося засідання виконкому

 

Вчора, 28 лютого, відбулося планове засідання виконавчого комітету Трускавецької міської ради. Було заслухано інформацію про життя міста у 2012 році (доповідала завідувач планово-економічним відділом ТМР Марія Заверюха, затверджено графік подачі води на місто (цілодобове водопостачання окрім мікрорайону на Сагайдачного), ряд питань з архітектури та містобудування. Резонансну тему спорудження на Гошівській горі (Ґльорієтті) статуї Ісуса Христа члени виконкому підтримали, проте рішення прийматиме все ж сесія, оскільки питання стосується землі. Є зауваження і відносно потреби укріплення самої Гошівської гори при спорудженні дванадцятиметрової фігури. Детальніше про перебіг засідання виконкому розповімо наступного тижня.

Майже 300 тисяч – в унітаз

Як інформує група «Благородні Олені» в соціальній мережі Фейсбук, за даними «Основних показників роботи господарського комплексу м. Трускавця за 2012 рік» у 2012 році у Трускавці витратили на будівництво вбиралень 287 700 гривень. Натомість на реконструкцію внутрішньо-будинкових мереж у житлових будинках витратили лише 149 тисяч, а на реконструкцію внутрішньо-будинкових інженерних мереж та дахів у житлових будинках ОСББ було витрачено тільки 130 тисяч. Простий арифметичний підрахунок показує, що навіть загальна цифра на реконструкцію внутрішньобудинкових мереж у житлових будинках комунального фонду та ОСББ є меншою від видатків на туалети (відповідно 279 та 287 тисяч). На нашу думку, спустити майже три сотні тисяч гривень в унітаз – бездумне марнотратство. Хоча в цьому році марнотратство буде ще більшим – 250 тисяч гривень на автомобіль і біля 600 тисяч на ремонт приміщень міської ради….

Олексій Радзієвський – в прямому ефірі

Сьогодні, 1 березня, о 19.00 на телеканалі «Алсет» гостем прямого ефіру передачі «Час місцевий з Ігорем Пільком» буде міський голова Дрогобича Олексій Радзієвський. Глядачі матимуть можливість поставити свої запитання очільнику Дрогобича та почути відповіді на них.

Чотири зірки «Карпат»

Готельно-курортний комплекс «Карпати» розвивається завдяки згуртованості колективу, впровадженню новітніх технологій, покращенню сервісу обслуговування та здійсненню робіт із реконструкції. Все це має на меті вивести оздоровницю на світовий рівень, а зростання питомої ваги відпочивальників з-поза меж України є яскравим свідченням цього процесу. Про це 27 лютого на виробничій нараді з працівниками ГКК «Карпати» повідомив генеральний директор Лев Грицак. За словами керівника, готель готується до отримання статусу чотиризіркового, а потім можна буде подумати і про п’ять зірок.

Аналізуючи інформацію про стан розвитку «Карпат» в 2012 році, заступник генерального директора Петро Суда на прикладі конкретних цифр довів, що можна навіть в наших непростих умовах господарювати ефективно, вкладаючи кошти у розвиток, сплачуючи всі податки і дбаючи про працівників. Але й кожен працівник повинен розуміти, що від нього також багато в чому залежить імідж оздоровниці. Охайний вигляд, вміння спілкуватися з клієнтом та надати йому потрібну інформацію чи допомогу, сумлінність у виконанні своїх обов’язків – це ті ази, які повинен знати та втілювати в життя працівник санаторію. Якщо ж хтось навіть після ряду попереджень залишається невиправним «несуном» чи постійно норовить «скоротити» час перебування на робочому місці, то з такими працівниками доводиться розпрощатися.

Під час наради були обговорені й інші актуальні питання життєдіяльності «Карпат».

Власна інформація

 

Як живеш, школо?

/Інтерв’ю з начальником відділи освіти Трускавецької міської ради/

Надворі ще тільки березень, та все ж до закінчення навчального року – рукою подати. Бо 24 травня – свято Останнього Дзвоника, а 1 червня – День випускника. Як живеться трускавецьким школярам, що нового в освіті з приходом-поверненням на стару-нову посаду міністра Дмитра Табачника, чи буде цього року зовнішнє оцінювання знань, чи все гаразд з опаленням шкіл та садочків і чи побачать кращі учні Трускавця наше місто з висоти пташиного лету? На ці та інші запитання дає відповідь начальник відділу освіти Трускавецької міської ради Михайло Шубак.

- Михайле Івановичу, до закінчення навчального року залишилося менше трьох місяців. Найперше скажіть, коли будуть весняні канікули і чи будуть цього року традиційні Великодні канікули?

- Весняні канікули відповідно до затвердженої відділом освіти Трускавецької міської ради структури 2012/2013 навчального року та рекомендацій Міністерства освіти й науки, молоді та спорту України будуть 23-31 березня 2013 року. Щодо традиційних Великодніх канікул, то цього року велике християнське свято припадає на 5 травня 2013 року, а оскільки йому передують першотравневі свята, то діти матимуть додаткові канікули 1-6 травня 2013 року.

- На початку року було дуже багато розмов про повернення до екзаменів – випускних у школі та вступних до вузів. Тож чи втримається система зовнішнього оцінювання чи все-таки переможе ностальгія за тою системою, яка для багатьох давала додаткові прибутки?

- Це залежить перш за все від позиції суспільства. Чи зможе воно захистити єдину успішну реформу в Україні (і не тільки в освіті), яка сприймається позитивно населенням.

Як відомо, у Верховній Раді зареєстровано три проекти Закону України «Про вищу освіту», два з яких передбачають прийом до вищих навчальних закладів (ВНЗ) на основі повної загальної середньої освіти на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра за результатами зовнішнього незалежного оцінювання знань, з урахуванням середнього бала державного документа про повну загальну середню освіту та бала вищого навчального закладу. Конкурсний бал вступника обчислюватиметься як сума балів зовнішнього незалежного оцінювання з конкурсних предметів та середнього бала документа про повну загальну середню освіту, бала за результатами оцінювання їхніх творчих і фізичних здібностей або іншого бала вступного випробування вищого навчального закладу з ваговими коефіцієнтами, встановленими правилами прийому до вищого навчального закладу. При таких підходах бал вступного випробування вищого навчального закладу буде мати вирішальний вплив на зарахування в студенти.

Введення вступної кампанії у ВНЗ ускладнить доступ до якісної вищої освіти талановитій молоді. Адже запровадження вступних випробувань у вищих навчальних закладах створить певні обмеження можливостей абітурієнтів щодо участі в конкурсі до декількох вищих навчальних закладів (дати складання вступних випробувань можуть співпадати або не дадуть можливості встигнути на їх складання в іншому ВНЗ).

А яке велике нервове навантаження буде на випускника середньої школи. Протягом 2–3 місяців йому доведеться складати державну підсумкову атестацію у загальноосвітньому навчальному закладі, проходити вступні випробування у формі зовнішнього незалежного оцінювання та у ВНЗ.

Голова правління Центру освітнього моніторингу Павло Полянський, натякаючи на можливість повернення корупційних схем, так зіронізував: "Якщо скасують ЗНО, то наступним кроком треба буде передати компетенцію проведення вступної кампанії до міністерства доходів та зборів".

- Ми вже повідомляли, що цього року на обласних олімпіадах дев’ятеро трускавчан здобули нагороди – одне друге та вісім третіх місць з різних предметів. Минулого року Трускавець зайняв тільки одне місце, позаминулого – жодного. Тож можемо говорити про якесь везіння, удачу, щасливу випадковість чи все-таки про наполегливу та цілеспрямовану роботу вчителів-предметників?

- Передусім внесу уточнення. На ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2013 році учні шкіл міста здобули 10 призових місць – одне друге (Щерба Максим, 7-й клас, СЗШ № 3, математика) і дев’ять третіх місць з різних предметів: СЗШ №1: Сирватка Вікторія (10 клас, християнська етика), Атаманюк Віталій (9 клас, географія), Федьків Денис (11 клас, географія), Пасемко Оксана (9 клас, англійська мова, українська мова та література); НВК "СЗШ №2-гімназія": Тарасович Богдан (9 клас, біологія), Жигаляк Ірина (10 клас, біологія), Ремінська Софія (10 клас, математика); СЗШ №3: Кріль Василина (8 клас, біологія). На мій погляд, у будь-яких перемогах завжди є певна частка везіння, вдачі. Проте без великої натхненної праці самих учнів, цілеспрямованої творчої роботи вчителів-предметників, організаційної роботи керівництва навчальних закладів таких результатів не досягнути. Тому я складаю щирі слова подяки вчителям, які підготували призерів, а саме: вчителям біології Сидір Марії Петрівні (НВК "СЗШ №2-гімназія") і Лівчак Даниїлі Михайлівні (СЗШ №3), вчителям математики Дашко Наталії Володимирівні (СЗШ №3) та Тріщук Оксані Іванівні (НВК "СЗШ №2-гімназія"), вчителю географії Наконечній Марії Василівні (СЗШ №1), вчителю християнської етики Барабаш Ларисі Василівні (СЗШ №1), вчителю англійської мови Дягілєвій Ользі Ярославівні (СЗШ №1), вчителю української мови Думайло Оксані Володимирівні (СЗШ №1).

- Початок опалювального сезону 2012-2013 років ознаменувався заявами батьків щодо незадовільного стану з опаленням окремих дошкільних установ. А яка ситуація з теплопостачанням освітніх установ зараз?

- Були певні труднощі з початком опалювального сезону. Насамперед це зумовлено відсутністю лімітів на газ для КП «Трускавецьтепло». Така ситуація була практично у всіх регіонах держави.

Щодо скарг окремих батьків на недотримання температурного режиму в окремих групах дошкільних навчальних закладів № 2 «Ялинка» і №6 «Теремок», то хочу сказати наступне. В обох навчальних закладах проведені частково реконструкції внутрішніх систем теплопостачання в попередні роки (до 2010 року). І саме в приміщеннях, де проводилася реконструкція систем опалення, неможливо було забезпечити дотримання відповідного температурного режиму через неякісно проведені роботи з реконструкцій. Для покращення теплопостачання у ДНЗ №6 «Теремок» КП «Трускавецьтепло» встановлено циркуляційний насос. Зараз спільно з КП «Трускавецьтепло» відділом освіти розробляються заходи щодо проведення після завершення опалювального сезону у цих дошкільних закладах поточних ремонтів внутрішніх систем теплопостачання.

На котельні по вул. Івасюка КП «Трускавецьтепло» монтуються два нових котли, які будуть забезпечувати з нового опалювального сезону теплом ДНЗ №2 «Ялинка» і № 5 «Зірочка». Будуть прокладені нові теплотраси від котельні до зазначених садочків.

Передбачено у 2013 році спорудження КП «Трускавецьтепло» автономної котельні для ДНЗ №6 «Теремок» і виготовлення проектно-кошторисної документації котельні для ДНЗ № 4 «Сонечко». Будівництво цієї котельні планується у 2014 році.

Щоб суттєво зменшити споживання енергоносіїв, у 2012 році завершено під’єднання системи теплопостачання НВК “СЗШ№ 2-гімназія” до діючої котельні ДЮСК «Спортовець» (встановлено теплообмінник, 90 тис. грн.). Проведено частково реконструкцію системи внутрішнього теплопостачання СЗШ №3 (162,5 тис. грн., з них 110 тис. грн. – бюджету розвитку міста, 47,5 тис. грн. – обласний бюджет (конкурсу мікропроектів з енергоощадності), 5,5 тис. грн. – спонсорські кошти).

На жаль, 104,9 тис. грн., які планувалося використати у 2012 році на реконструкцію системи внутрішнього теплопостачання НВК «СЗШ №2–гімназія», змушені були за рішенням суду віддати за роботи, виконані у 2009 році МКП «Мажор» з реконструкції спортивних майданчиків ЗНЗ №2, але не оплачені (реконструкція спортивних майданчиків ЗНЗ №2 (підпірних стінок на тенісних кортах)).

Крім цього, за рахунок бюджету розвитку міста та коштів КП «Трускавецьтепло» для навчальних закладів міста у 2012 році побудовано модульну котельню для СЗШ №1 (750 тис. грн.), котельню для СЗШ № 3 та дошкільного навчального закладу №7 «Дзвіночок» (960 тис. грн.), проведено реконструкцію зовнішніх теплових мереж (теплотрас) для СШЗ №3 та ДНЗ №7 «Дзвіночок» (240,0 тис. грн.).

Усі ці заходи дали можливість суттєво покращити теплопостачання навчальних закладів міста.

Також у 2013 році за рахунок коштів бюджету розвитку будуть проведені часткові реконструкції внутрішніх систем теплопостачання НВК "СЗШ №2-гімназія" (150 тис. грн.) і СЗШ № 3 (150 тис. грн.). Буде проведено частково реконструкцію фасаду з утепленням ДНЗ №4 «Сонечко» (200 тис. грн.).

- Нещодавно голова ТМО Партії регіонів Лев Грицак виступив із пропозицією відзначити кращих учнів Трускавця польотами над рідним містом. Знаю, що Вам направлено листа з цього приводу?..

- Організація будь-яких заходів із дітьми повинна здійснюватися із дотриманням високого рівня безпеки, а тим більше організація екскурсій-польотів. Організацією таких екскурсій може займатися п. Лев Грицак чи Трускавецька міська організація Партії регіонів за письмової згоди батьків учнів та в позанавчальний час із дотриманням чинних норм законодавства, насамперед щодо безпеки учнів. Відділ освіти доведе зміст листа п. Лева Грицака до керівників навчальних закладів міста на одній із найближчих нарад керівників. Буде рекомендовано керівникам навчальних закладів обговорити цю пропозицію на педрадах та батьківських зборах.

- Михайле Івановичу, Ви вже два роки очолюєте освіту Трускавця. Скажіть відверто, не шкодуєте, що покинули Дрогобицький університет, поміняли спокійну роботу на таку напружену та, правду кажучи, нервову?

- Перш за все хотів би знати, звідкіля у Вас інформація, що у мене в Дрогобицькому педуніверситеті була спокійна робота? Наскільки мені відомо, Ви закінчували цей вищий навчальний заклад і у Вас багато знайомих у Дрогобицькому університеті. Ви можете спитати у них про те, чи спокійною була в мене робота. А сам можу Вам ствердно відповісти, що робота в університеті спокійнішою за теперішню мою роботу не була. Кожна з цих робіт є складною і відповідальною.

Чи шкодую, що покинув університет? Напевне – ні. Більше 30 років, відданих тільки роботі в університеті (а ще 4 роки навчання) залишили в мене приємні спогади про цей вищий навчальний заклад. Я й сьогодні уважно стежу за розвитком університету. Радію його успіхам. Переживаю за ті труднощі, які виникають у ньому на сучасному етапі.

- Як виглядає ситуація у Трускавця із дошкільною та позашкільною освітою? Бо на прес-конференції міського голови було запитання від редактора газети “Джерела Трускавця” про якісь зловживання...

- Про дошкільну і позашкільну освіту Трускавця можу навести уривки з доповіді керівника обласної освіти М.Г.Брегіна «Про підсумки розвитку галузі освіти Львівщини у 2011-2012 навчальному році та завдання на 2012-2013 навчальний рік» на засіданні розширеної наради педагогічних представників області 30.08.2012 року:

– «Найкращі показники охоплення дошкільною освітою у містах обласного підпорядкування: Моршині – 97%, Трускавці - 85%, Стрию – 76%, у районах: Кам’янка-Бузькому – 55%, Бродівському – 53%, Радехівському – 48%. Найнижчі показники у районах: Дрогобицькому – 13%, Турківському – 14%, Старосамбірському –20%, Миколаївському – 22%»;

– «Найбільший відсоток охоплення учнів загальноосвітніх навчальних закладів позашкільною освітою у мм. Трускавець (74,9%), Самбір (62,4%), Борислав (47,4%), Стрий (47,3%), Червоноград (41,5%)».

Зрозуміло, що тут наведені кількісні показники, які характеризують стан позашкільної освіти міста, надання якої забезпечують два навчальні заклади Будинок учнівської творчості (БУТ) і ДЮСК «Спортовець».

У БУТ є 44 гуртки науково-технічного, еколого-натуралістичного, фізкультурно-спортивного, художньо-естетичного, туристсько-краєзнавчого напрямів. У ДЮСК «Спортовець» є 6 секцій з таких видів спорту: баскетболу (хлопці), волейболу (дівчата), тенісу, плавання, бокс, вільна боротьба.

Відділу освіти та керівникам позашкільних установ необхідно зараз зосередити особливу увагу на підвищенні якості надання позашкільної освіти учням міста.

Про “якісь зловживання”… Зловживання якимись не бувають. Вони є конкретними. На самій прес-конференції міського голови я не був. Але наскільки мені відомо, конкретних випадків зловживань редактором газети «Джерела Трускавця» не було названо.

Якщо такі факти будуть наведені, ми готові їх розглянути, провести відповідні розслідування та вжити відповідних заходів дисциплінарного впливу.

- Хоча про це може й зарано говорити, та все ж – які пріоритети освіти м. Трускавця можете окреслити на наступний 2013-2014 навчальний рік?

- Пріоритети освіти м. Трускавця на наступний 2013-2014 навчальний рік:

– покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів і створення належних умов для навчання, виховання та праці учасників навчально-виховного процесу;

– зміни в організації навчального процесу у загальноосвітніх навчальних закладах і підняття його на більш якісний рівень;

– запровадження нових навчальних планів для початкової (2 клас, введення курсу «сходинки до інформатики») та основної школи (5 клас, запровадження вивчення другої іноземної мови);

– запровадження поглибленого вивчення окремих предметів у старших класах;

– поліпшення роботи з обдарованою молоддю;

– створення механізму мотивації праці педагогів.

Спільно з керівниками шкіл зараз готуємо пропозиції щодо комплексу заходів, які необхідно провести для досягнення вищезазначених цілей.

Спілкувався Володимир Ключак

Обласний депутат може надати грошову допомогу

 

В наш скрутний час багато людей не в змозі самостійно впоратися із викликами, які ставить життя. В когось важко захворіла дитина, хтось сам потребує коштів для проведення операції, іншому аж ніяк не вистачає мізерної пенсії. Молоді люди якось пробують давати собі раду за допомогою виїзду на заробітки чи шукають підробітку в рідному краї. А що робити стареньким, немічним, які все життя пропрацювали, а тепер пенсії вистачає хіба що на оплату комунальних послуг та бідненьке харчування? От і доводиться звертатися до влади з проханням про матеріальну допомогу.

Трускавцем опікуються три депутати Львівської обласної ради і кожен з них намагається допомогти нашим мешканцям чим тільки може. Два депутати обрані до облради по мажоритарних округах – це Олександр Чебаненко та Олексій Балицький. Третій пройшов до уставодавчого органу області за партійним списком «Фронту змін» - це депутат Петро Іванишин. Щомісяця вони або ж їхні помічники здійснюють прийом громадян в приміщенні Трускавецької міської ради. На одному з таких прийомів, який відбувся у середу, 27 лютого, і побував наш кореспондент.

- У 2012 році кожен депутат Львівської обласної ради мав можливість надати матеріальну допомогу виборцям, які її дійсно потребують, - каже депутат ЛОР Олексій Балицький. - Виділеної суми явно замало у відношенні до тих потреб, які мають виборці. В 2012 році мною було надано грошову допомогу 120 мешканцям Трускавця, які звернулися до мене із заявою та надали необхідні документи. Загальна сума допомоги – біля 77 тисяч гривень.

Цікавимося в Олексія Михайловича, які ж документи потрібно надати для отримання матеріальної допомоги. Окрім заяви на ім’я депутата потрібно представити ще довідку про склад сім’ї та довідки про доходи всіх зареєстрованих членів сім’ї. Цього року до переліку вищезазначених документів додалися ще ксерокопія паспорта та ідентифікаційного коду. Подання такого пакету документів не означає автоматичного отримання допомоги всіма бажаючими, але хто її потребує, той не залишиться без підтримки обласної влади. Так, якщо людина важко хвора чи потребує проведення дорогої операції, то це також має бути засвідчено документально.

Один за одним заходять на прийом до Олексія Балицького відвідувачі. Чоловік з дружиною – обидвоє інваліди, пенсія невелика, а потрібне лікування. Інша відвідувачка прийшла по допомогу не для себе, а для онучки, яка потребує тривалого та дорогого лікування. У третьої онкозахворювання. Четверта хоче допомоги для чоловіка, в якого теж онкозахворювання. П’ятий безробітнй, шостий хотів би піти на роботу, але мусить доглядати стареньку немічну маму. У двох старших чоловіків – проблеми із зором, якщо вчасно не зробити операцію, то їм загрожує сліпота. Всього ж в цей день на прийомі побувало 11 відвідувачів і кожного депутат Олексій Балицький уважно вислухав, щось порадив, кожному пообіцяв допомогти у міру своїх можливостей.

- Іду до вас із простягнутою рукою, - гірко пробує пожартувати одна відвідувачка. Депутат одразу її заспокоює, що ці гроші виділяються з бюджету і якщо жінка їх потребує, то їй нема чого соромитися звертатися.

Втім, хочемо зазначити, що є певна категорія прохачів, котрі звертаються за допомогою щороку. Ніби й мають на це підстави, але… Якщо добре подумати, то у Трускавці, де з 20 тисяч населення 5 тисяч становлять пенсіонери, фактично кожен четвертий не відмовився б від допомоги. А якщо додати сюди ще інвалідів з дитинства, просто інвалідів, безробітних, малозабезпечених, багатодітні сім’ї, осіб, які з тих чи інших причин опинилися в складних життєвих обставинах… Багато хто навіть не знає, що має таке право – звернутися до обласного депутата за допомогою. Є й такі, хто хоча й знає, але якось не наважується. А є такі, що отримують допомогу щорічно і йдуть наче по своє. Автор цих рядків мав можливість бувати на прийомах обласного депутата Наталії Лаврецької в 2008-2009 роках і як не дивно, ті ж самі особи приходили по допомогу і в 2010, і в 2011, і в 2012…

Обласний депутат може допомогти і у вирішенні інших питань – правового характеру, врегулювання спорів, надання лікування. Так, для прикладу, депутат Олександр Чебаненко як керівник санаторно-готельного комплексу «Дніпро-Бескид» ніколи не відмовить, якщо потрібно допомогти із діагностикою чи лікуванням у цій оздоровниці. Протягом минулого року депутат Олександр Чебаненко провів дванадцять прийомів громадян, на яких до нього звернулося 85 трускавчан і левова частка звернень стосувалася саме надання матеріальної допомоги. Загальна сума матеріальних допомог, виплачених в минулому році завдяки старанням депутата, склала 42 тисячі гривень – про це нещодавно інформувала газета «Джерела Трускавця».

Така ж ситуація і з виборцями, які зверталися на прийом до Петра Іванишина – після надання пакету документів люди отримали фінансову допомогу від обласної ради.

Насамкінець зауважимо, що прийом обласного депутата можуть проводити і його помічники. У Олексія Балицького це депутат ТМР Богдан Габшій, в Олександра Чебаненка – депутат ТМР Михайло Малащак. Обласні депутати проводять прийом у другу (Петро Іванишин), третю (Олександр Чебаненко) та четверту (Олексій Балицький) середу кожного місяця з 16.00 до 18.00 у приміщенні Трускавецької міської ради. Детальнішу інформацію можна отримати в оргвідділі міської ради, тут також допоможуть з написанням заяви та підкажуть, де і в який час депутати приймають своїх виборців додатково. Помічник Олексія Балицького Богдан Габшій поінформував нас, що приймальня депутата знаходиться на вулиці Шевченка, 9 (корпус «Берізки», 2-й поверх), тут відвідувачів приймають у будні з 16.00 до 18.00.

Тож якщо ви опинилися у скрутних життєвих обставинах, то можете попробувати знайти підтримку в одного з трьох депутатів Львівської обласної ради – наших трускавчан. Отримати грошову допомогу облради можна тільки один раз на рік. Тобто, якщо ви вже отримали гроші, подавши заяву на ім’я одного депутата, то інший допомогти вам у цьому році не зможе, адже вся документація проходить через єдину бухгалтерію ЛОР.

Підготував Володимир Ключак

Безкоштовний обмін книг (буккросінг) – у Трускавці

Як інформує завідувач бібліотеки-філії № 1 у Трускавці Віра Савка, в місті вперше запроваджено проект, який вже досить давно відомий любителям книг. Проект відомий під назвою буккросінг (або «буккросинг») і назва ця походить від англійських слів «книжка» та «переїзд», «перехрестя». Основоположником буккросінгу вважають американця Рона Хонберкера, який розпочав рух книжок у березні 2001 року. На нього справило враження те, як мандрують світом фотоапарати. Саме тому він вирішив “відпустити і книжки”. Рон залишив 20 книг зі своїми координатами у холі готелю, в якому зупинився. Через півроку на сайті Хорнбекера було зареєстровано вже 300 людей, які «відпускали» свої книги у мандрівку. За статистикою сайт буккросингу www.book-crossing.comу США щомісяця відвідує майже 25 мільйонів користувачів мережевої сітки. Далі хвиля буккросингу перекинулася і в Європу. Першою країною, яка її підхопила, була Італія. Згодом приєдналася Франція і пішло-поїхало-полетіло. Буккросинг також дійшов вже і до країн пострадянського простору. Читачі України також «випускають» свої книжки за територію полиць.

У Трускавці поличка безкоштовного обміну книгами в бібліотеці-філії № 1 (вул. Бориславська, 36) відкрилася в рамках проекту «Живіть читаючи». «Трускавецький вісник» плідно співпрацює з бібліотеками міста та інформує про абсолютну більшість заходів, які там проводяться, тож ми не могли своєю увагою оминути і цей проект, тим більше, що в нашому Інтернет-виданні від самого початку його заснування ведеться рубрика «На книжковій полиці». Ідею створити бібліотеку, де можна було б обмінювати книги на інші, пропонувала і громадська організація «Рада старійшин». І ось ця ініціатива втілена в життя. Сподіваємося, що з маленької полички цей проект перетвориться у кілька стелажів. А щоб так сталося, то варто не тільки нести книги в бібліотеку для обміну, але й дарувати їх для збільшення кількості. Бо негоже викидати книги у смітник, як це часто роблять ті, хто вважає джерело знань за макулатуру чи непотріб. Нагадаємо, що «книги – морська глибина, хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить». (Іван Франко).

Як інформує Віра Савка, зараз цих полицях буккросінгу є понад півсотні книг на різну тематику, і ця добірка буде постійно оновлюватися. «Шановні книгомани, запрошуємо вас відвідати наш безкоштовний «Книжковий секонд-хенд», відшукати для себе цікаву книгу і поділитися з іншими своїми, непотрібними вже вам, книгами. Живіть читаючи – це цікаво», - закликає любителів книги завідувач бібліотеки.

Ми ж висловлюємо надію, що з часом такі полички буккросінгу будуть відкриті і в інших публічних бібліотеках Трускавця, зокрема в центральній бібліотеці на вулиці Дрогобицькій. Варто подумати і над тим, щоб така поличка з’явилася і в нашій дитячій бібліотеці (вулиця Стебницька).

Підготував Володимир Ключак, фото Віри Савки

І там він був… Слідами мандрівок Івана Франка

«Якби Ви побували довше межи інтелігенцією, то бисте так не злобилися на неї»

(Із листа Івана Франка до Михайла Павлика.

Диву дивуюся тій велетенській силі духа нашого Каменяра, завдяки якому він так багато встиг за відносно коротке, до того ж тернисте, життя. Адже залишив нам понад 5000 творів та близько 1000 листів епістолярної спадщини різними мовами. А ще була невсипуща громадська діяльність задля подолання національного невігластва, а ще й невтомні мандри по рідній землі. Скільки тих святих місць із його слідами! Це найперше його рідна Бойківщина та Гуцульщина.

Гордиться с. Лолин на Долинщині, що «він тут був», тут кохав. Але ж і сусіднє село Велдіж (тепер Шевченкове) теж має право на відзнаку, бо й тут неодноразово побував. Та ще й тут, як і в Лолині, народилася така ж приблизно непересічна жінка, яка теж вплела квітку до його тернового вінка. Цією жінкою була Климентина Попович. Це він їй засвітив творчу дорогу, і була вона для нього щирим другом, перед яким він не раз виливав своє горе.

Перше знайомство юного Франка із Велдіжем відбулося відразу під час першої його більш далекої «вандрівки» у його літні гімназійні «вакації» 1874 року на запрошення до Лолина місцевого священика Михайла Рошкевича як репетитора його сина Ярослава, що вчився разом із Франком у Дрогобицькій гімназії. Ось як описав він її у листі до М. Драгоманова: «Скінчивши сьомий клас, я перший раз пустився під час вакацій у дальшу вандрівку, перший раз не поїхав додому пасти худобу та помагати при збірці сіна й збіжжя. Я поїхав залізницею до Стрия, а відси рушив сільським трактом до Синевідська та на Побук, Бубнище, Тисів, Церковну, Мізунь, Велдіж, зайшов до Лолина. Ця маленька вандрівка дала мені пізнати трохи більше світу і людей, ніж я знав досі».

Через рік Франко знову мандрує до Лолина через Велдіж. Про це згадує Михайлина, сестра Ольги Рошкевич: «Як вже був у восьмому класі, приїхав з братом на великодні свята… Приїхали з Долини поштою до Велдіжа, а звідти ішли клаптик дороги піхотою, і я їх помітила на горі».

Наступного року уже студент Франко таку ж мандрівку здійснив із студентським редакційним гуртком. Про це довідуємося із «Споминів про Івана Франка» його студентського товариша Володимира Левицького (пс. Василь Лукач) (1856-1938), пізніше нотаріуса у Болехові, письменника, члена НТШ: «В час шкільних ферій1876 року наш редакційний гурток урядив собі прогулянку в гори. Були ми у Велдіжі, Лизуні і Сенечові, гостюючи у місцевих священиків, де велася широка розмова на актуальні теми… Крім цього відбували ми прогулки разом з іншими студентами, що саме тоді перебували в тих сторонах, та з Юліаном Охрімовичем (батьком адвоката д-ра Волод. Охримовича), незвичайно гостинним і товариським чоловіком. У всіх ти прогульках брав участь і Іван Франко, котрого справа серця тягнула до одної з повищих місцевостей; тільки інколи відривався від нас і йшов до ріки ловити на вудку рибу та лапати раки. Він був дуже милим товаришем, а своїм дотепом удержував наш гурток в назвичайно добрім настрої».

Більш детально описує цю студентську прогулку Антін Дольницький (1851 – 1947), студентський редактор журналу «Друг», пізніше судовий чиновник, радник найвищого суду у Відні: «Як ми, прогульківці, приїхали залізницею на Вигоду, очікувала нас фіра о. Колянковського і завезла до Велдіжа на кватиру, приготовану в місцевій школі. Школа стояла проти приходства і на ній красувався напис на дошці «Оучилище», що Лукаш-Левицький при зустрічі з о. Колянковським досадно нап’ятнував і висміяв, на чому о. Колянковський вирішив зміну напису на «Школа»… По підвечірку Охримович спровадив нас по Велдіжі, показав особливості і пояснив топографічне положення місцевості. На північ – гора Осоя, що хоронить Велдіж досить добре від північних вітрів, на захід – гора Люта, що заслоняє Велдіж від західних вітрів, але на своїм верху звичайно їх задержує, на південь - пасмо гір Горгани Вишківський провал, звідки витікає Свіча, а на сході - низька гора Кічурка. Охримович хвалив положення Велдіжа, який надається на кліматичну станицю та заохотив до купелі у Свічі, яку ми справді зараз спробували.

При вечері, при якій були, крім господаря і нас, прогульників, ще лише вихованка п-ва Колянковських, Осипа Охримовичівна, молодша сестра Клима, моя пізніша дружина, довідалися ми, що на завтра наші господарі запросили молодь сусідів, себто сусідніх священиків. І справді, другого дня поприїздили як на празник панночки з Мізуня, Пацикова, Лолина з мамами або татами, і хоч не було Богослужіння в церкві як на справдішнім празнику, але обід не гірший празникового, опісля пішла широка домашня забава. Ми, поповичі, себто Вагилевич, Левицький і я, були призвичаєні до таких празничних прийнять, але на Франка зробило воно дуже сильне вражіння, особливо тому, що якраз тоді, здається перший раз побачив Ольгу Рошкевичівну і в чергових днях мав ще кількакратну нагоду зустрічатися, бо подібні обіди влаштовували для нас по черзі ті, що прибули до п-ва Колянковських, себто священики в Мізуні, Лолині і в Пацикові, щоб молодь пізналася, а старі пригадали собі молоді літа і начеб самі відмолодли. Патріархальні відносини, овіяні родинним теплом.

Але на тих прийняттях у Велдіжській кітлині не скінчилося. Найстарший Охримович о. Юліан, парох Сенечова і Вишкова, запросив нас, прогульківців, також до себе»

Дещо додає до вище наведеного і Володимир Охримович (1870 – 1931) – адвокат, громадсько-політичний діяч, вчений, журналіст, дійсний член НТШ, професор Українського таємного університету у Львові, член радикальної партії та один із засновників національно-демократичної партії, у 1907-1908 рр. член австрійського парламенту у своїх «Причинках до біографії і характеристики Івана Франка»: «Коли я мав 5 або 6 літ життя, в часи літніх ферій 1876 року Іван Франко як ще студент університету був кілька днів в гостях у моїх батьків у селі Сенечові (Долинського повіту), де мій батько був парохом. Франко гостював тоді в нашім домі не сам, а з гуртком інших студентів, між якими були Вол. Левицький, що пізніше працював на літературному полі під псевд. Василь Лукич, а тоді мав пс. Орлик, а далі А. Дольницький, що містив статті в тодішнім ж. «Друг» під пс. Антін Перепліс, а пізніше писав популярні правничі розвідки під пс. Харко Таран, - далі Михайло Вагилевич, що теж був співробітником «Друга», і інші. Між тими студентами були також два мої стрийки – Іван та Клим Охримовичі (перший став пізніше священиком і писав незлі популярні книжки, видані «Просвітою», іноді поміщені в ЛНВ, а другий помер передчасно на становищі судді в Галичі); ото, оба мої стрийки якраз привели той гурток студентів, а між ними Франка, в гори Долинського повіту, до с. Велдіжа, де був парохом вуйко моїх стрийків о. Хризант Колянковський, і до Сенечова, де був парохом мій батько, а їх брат.

Той гурток студентів у своїй вакаційній прогулці в гори Долинського повіту побував також в інших селах тої околиці. По дорозі з Велдіжа до Сенечова вандрували вони через село Людвинівку (Брязу) (колишню німецьку колонію біля Бихова, нині с. Козаківка, Долинського р-ну - О. Г.), де тоді були великі парові тартаки і великі лісові зруби, описані пізніше Франком в його новелі «Сам собі винен» як тло трагічної історії лісового робітника – селянина».

У Велдіжі деякий час працював парохом Іполит Погорецький, репетитором якого, а також одночасно Я. Рошкевича, був у гімназії І. Франко.

Отже. навіть ці скупі відомості про село Велдіж (Шевченкове) дають підставу його жителям гордитися тим, що й у них побував великий наш Каменяр.

Орест Гаврилів

Жіночий більярд – видовищно, красиво, професійно

Нещодавно наше місто стало епіцентром досить нестандартних і вельми непересічних подій: тут відбувся турнір з жіночого більярду. На нього з’їхалися усі імениті більярдистки України, в тому числі чемпіонки світу з цього виду спорту і просто майстрині кия та шару. Ініціатором проведення таких непересічних змагань у Трускавці став відомий нічний клуб «Казанова». Власне дівчата-білярдистки приїхали позмагатися саме за кубок місцевого більярдного клубу – Кубок «Казанови». Змагання тривали усього кілька днів і участь в них взяло 11 команд. Та за цей час відвідувачам клубу довелося не лише більше дізнатися про цей маловідомий вид спорту (особливо його жіночий підвид), але й насолодитися доволі видовищним дійством. І це істинна правда, бо коли віртуозні трюки з києм та шаром демонструють симпатичні і тендітні створіння - це вже само по собі є видовищем.

Турнір стартував минулої п'ятниці. Саме тоді відбулися урочисте відкриття, перші тури змагань і вечірка на честь цієї події. Тож одразу після змагань мені вдалося поговорити з учасницями у досить затишній і гостинній атмосфері, котру створили для них організатори трускавецького турніру. І виявилося, що цей турнір сам по собі є ексклюзивною подією, бо вперше в історії українського жіночого виду більярду змагання проводилися у так званому форматі два на два.

Тож вражень як у гостей свята, так і у самих учасниць, котрі прибули на турнір з різних регіонів країни, було більш ніж достатньо. По-перше, дівчата, котрі побували в багатьох містах нашої держави та відвідали чимало міст ближнього зарубіжжя, найбільше були вражені щирою гостинністю. Таку теплоту та комфорт, запевняли вони, рідко де зустрінеш. Тож при нагоді численний клуб українських більярдисток знову планує завітати у Трускавець, щоправда для наступного візиту і серйозних професійних змагань дівчатам потрібна і досить потужна база (а це насамперед - до десятка більярдних столів, де б водночас проводилося по кілька турів). Принаймні саме завдяки небайдужим трускавчанам місто «ризикує» стати потужною платформою не лише для турнірів, але й для всеукраїнських чи міжнародних змагань.

Нині така ініціатива БК «Казанови», запевнила директор із розвитку жіночого більярду в Україні Вікторія Іванова, вже сама по собі - чимале надбання для цього молодого виду спорту. За 10 років свого перебування у ньому вдалося зробити вже чимало. Принаймні про це свідчить ряд вагомих перемог українок на міжнародних змаганнях та чемпіонаті світу. В оберемку учасниць нинішнього туру також виявилося кілька іменитих спортсменок: майстер спорту міжнародного класу, переможниця світового чемпіонату Анна Котляр (до того ж наймолодша з учасниць) та володарки призових місць на міжнародних та європейських змаганнях Зоряна Притулюк та Марія Подовкіна. Вікторія запевняє: коли почала цим жити (стала професійною гравчинею) то зрозуміла - назад дороги немає. Так прийшло розуміння, що у цього виду спорту в Україні є велике майбутнє, захотілося хоч щось для нього зробити, продовжити розвиток.

Того дня серед маси інформації, якою я відкрила для себе жіночий вид, на мій погляд, суто чоловічої гри, були речі, котрі насправді засвідчили рівень жіночої збірної. І це не лише потужний арсенал майстринь та неймовірно велика кількість знакових трюків, виконанню яких позаздрить кожен небайдужий до цієї гри чоловік. В українських більярдисток насправді існує чималий тренерський та суддівський ресурс. А щоб поставити крапку у сумнівах про те, що жіночий більярд це серйозно - існує рейтинг міжнародних спортивних організацій, у яких імена українок вже у числі перших. Вікторія переконує, насправді жінкам у цьому виді спорту не солодко, гра вимагає універсальності, поєднання багатьох складових, без котрих дівчина просто не дасть собі ради. І серед цих вагомих складових: фізична та психологічна підготовка, розвинуте логічне мислення, просторове бачення гри, вправність рук та шалена витримка. Цим самим дівчата виховують у собі залізну волю та міцний характер. - Тож насправді жінка-більярдистка виглядає як тендітна і граційна особа з потужною інтуїцією та сталевими нервами, яка дасть фору професійному гравцю-мужчині? - питаю у дівчат. Ті у відповідь заперечують: - Не зовсім так. Рівень чоловічої підготовки завжди буде на крок попереду. - Але погодьтеся, - зазначають спортсменки, - жіночий більярд це неймовірно видовищно, красиво і не менш професійно.

Яна Липнева, газета «Трускавецькурорт»

Футбол: курс на чемпіонство

Триває підготовка до весняних баталій на зелених килимах команд-учасниць першості Львівської області серед ДЮСШ. Саме в цьому турнірі бере участь ФК «Трускавецькурорт», який обома складами, молодшою та старшою віковими групами, після першого кола знаходиться в лідируючій трійці і реально претендує на чемпіонство. Про підготовку команди до змагань розповідає тренер клубу Іван Павлик.

- Підготовка до сезону, а точніше до його другої частини, проходить за планом. Обидва склади команди збережено. Цієї зими від нас ніхто з хлопців нікуди не пішов, як це було минулими роками, коли лідери мотивовано переходили в Моршин, де діє спеціалізована школа-інтернат. А це означає, що довіра до нашого клубу стає все більшою. У молодшій групі 2000-2002 років народження є хороше поповнення.

Після Новорічно-Різдвяних свят ми зіграли ряд товариських матчів, взяли участь у кількох престижних турнірах, де придивлялися до новачків та підтягували фізичні дані дещо загублені під час свят. У березні заплановано ще кілька спарингів з футболістами Моршина, Стрия та Нового Роздолу. Можливо візьмемо участь в одному з весняних турнірів, а далі - старт другого кола. Перед нами тут стоїть неоднозначне завдання - нарешті здобути золото першості серед футболістів 1998-99 р. н. та посісти максимально високе місце серед молодших спортсменів ФК «Трускавецькурорт». Принаймні для цього створено усі можливості. Керівництво ЗАТ «Трускавецькурорт» та профспілковий комітет товариства разом із федерацією футболу м. Трускавця і надалі надають посильну фінансово-матеріальну допомогу юним талантам шкіряного м'яча. Так, зокрема, нещодавно закуплено новий спортінвентар, триває співпраця з туристичною фірмою «Україна», яка безкоштовно надає транспорт для перевезення команди на ігри тощо.

До речі, якось таки вдалося в поточному році домовитися з дирекцією ДЮСК «Спортовець» про оренду спортзалу для планомірних занять у зимовий період. Як відомо, в Трускавці для трускавецьких дітей1 немає місця в спортивному житті. Важко довести всім, що футболісти ФК «Трускавецькурорт» - це діти мешканців міста-курорту, а не заїжджі козачки...

Зараз також вирішується питання заявки однієї з груп команди «Трускавецькурорт» на першість міста Львова, де склад учасників на порядок сильніший та представницький. У цьому чемпіонаті ми вже виступали, але через певні розбіжності щодо регламенту проведення відмовилися від участі. Цього разу, схоже, нам готові піти назустріч, а отже, ми там виступатимемо.

Що ж, нехай амбітні плани, помножені на цілеспрямовану працю усіх причетних до ФК «Трускавецькурорт», втілюються в життя зі швидкістю польоту м'яча.

Віктор Стецько, газета «Трускавецькурорт»

Оголошення

На роботу в службу охорони потрібна жінка. Вимоги: стресостійка, вольова, уважна, досвід роботи не обов’язково. Освіта – повна середня. Офіційне працевлаштування. Тел. (03247) 6-25-47, (097) 710 91 43.

***

На роботу в ГКК «Карпати» потрібен лікар-кардіолог. Довідки за тел. (03247) 6-20-20.

***

На роботу в ресторан готельно-курортного комплексу «Карпати» потрібен кухар-бригадир. Довідки за тел. (03247) 6-21-22.

 Создан 01 мар 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником