Трускавецький вісник № 36 (579) від 11 березня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 36 (579) від 11 березня 2013 р.

11.03.2013 

У номері: Історія падіння (навколо теми закриття трьох шкіл у Дрогобичі та Стебнику); Кримінальні та спортивні новини; У Дрогобичі хочуть відновити гаряче водопостачання; Альтернатива Восьмому Березня; Екстракоротка нарада; Інвесторів потрібно приваблювати, а не відлякувати; Достойні обирають Партію регіонів.

Новини Трускавця та регіону

Екстракоротка нарада

Понеділкова нарада 11 березня в Трускавецькій міській раді тривала всього 6 хвилин. За відсутності міського голови проводила нараду його перший заступник Валентина Бодак. Присутні заслухали інформацію ІАЦ ТМР про події минулого тижня. Начальник міськвідділу міліції Іван Маліш доповів про криміногенну обстановку в Трускавці. Згодом на таємну нараду службовців міськвиконкому запросив керуючий справами Олег Ковальчин.

Власна інформація

У Дрогобичі хочуть з допомогою європейського кредиту відновити гаряче водопостачання

Дрогобицький міський голова Олексій Радзієвський підписав меморандум про співпрацю із державним підприємством «Центр розвитку державно-приватного партнерства», яке діє при міністерстві регіонального розвиту, будівництва та житлово-комунального господарства.

Якщо усе піде за зазначеним планом, КП «Дрогобичтеплоенерго» підготує необхідні документи до травня – підприємство отримає пільговий кредит – 5 млн. євро від Європейського інвестиційного банку під 3% річних. Йдеться про найвигідніший на сьогодні кредит. Надається позика на великий термін – до 25 років. Про це повідомив кореспондент ІА ZIK.

Як зазначив під час презентації кредитного портфелю директор «Центру розвитку державно-приватного партнерства» (підприємство виконує роль своєрідного адміністратора-модератора, допомагає кандидатам отримання кредиту провести підготовчу роботу) Євген Радченко, надійшло приблизно 160 заявок на отримання фінансової підтримки. Надається кредит лише комунальним підприємствам.

Керівник КП «Дрогобичтепло» Ігор Хом’як розповів про плани підприємства на цей рік. На сьогодні, по суті, готова кредитна документація. Якщо Європейський інвестиційний банк дасть добро на співпрацю та виділить 5 млн. євро – усі кошти витратять на реконструкцію котелень та заміну теплових мереж. Після освоєння коштів – абоненти підприємства, крім тепла, отримуватимуть ще й гарячу воду.

www.zik.ua

Лави Партії регіонів на Львівщині поповнюють достойні кадри

Лави Львівської обласної організації Партії регіонів поповнились ще одним достойним кадром. Зокрема, під час XVII конференції Львівської обласної організації Партії регіонів відбулося урочисте вручення партійного квитка Партії регіонів головному лікарю санаторію Міністерства соціального захисту населення України «Батьківщина» Валерію Георгійовичу Ченцову.

Партійний квиток Валерію Ченцову вручив голова Львівської обласної організації Партії регіонів Петро Писарчук, побажавши йому бути достойним членом найчисельнішої партії України і власною самовідданою роботою підвищувати її імідж серед населення.

Окрім цього під час конференції за активну громадсько-політичну діяльність, внесок у розбудову Партії регіонів на Львівщині та з нагоди свята 8 березня були відзначені члени Львівської обласної організації Партії регіонів: Карташова Н.П. нагрудним знаком Партії регіонів, а також Дубецька О.Ю., Дунас О.П., Іваночко І.В. та Тарасова О.В. наручними годинниками.

Прес-служба Львівської обласної організації Партії регіонів

Альтернатива 8 березню від Ігоря Кісака

Альтернатива жіночому дню за Кларою Цеткін - так можна охарактеризувати захід, що відбувся першого дня весни у Трускавці. Він мав назву «З любов'ю до жінок», а ще організатори його назвали святом весни.

Концерт з цієї нагоди відбувся у Народному домі. У ньому взяли участь співочий гурт санаторію «Перлина Прикарпаття», ансамбль «Сусідки», дитячі колективи. Ведучою заходу була директор художнього музею Михайла Біласа Олена Білас-Березова. Вона підготувала витончений сценарій свята, у якому поєднала поезію й музику, лірику й розповідь про відомих і невідомих жінок Трускавця. Саме вони, представниці прекрасної статі, отримали цього дня подарунки. Їх вітали також особи від влади й громадськості міста.

Захід був несподіванкою для трускавецьких жінок і приємним подарунком. Бо котра з них не любить сюрпризів, та ще й у перший день весни. Своєю чергою представниці жіноцтва Трускавця висловлювали щиру подяку організаторам за проведений захід. Подібних свят для них ще не організовували, говорили жінки.

Призвідником свята для жінок у Трускавці виступила громадська організація «Довіра». Її керівник Ігор Кісак щодо ініціативи був небагатослівний, сказав лише, що свято це не варто пов'язувати зі звичним міжнародним жіночим днем і привітав трускавецьке жіноцтво з весною.

Василь Кирилич, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Прийшла весна, «буяють» ями на дорогах

Трускавецькі дороги нагадали, що уже прийшла весна. Наші проїзні шляхи видали назовні не лише невиконані обіцянки про дороги до Євро-2012, але й будь-як зроблені торішні ямкові ремонти.

Люди у Трускавці вже звикли бачити щороку на наших вулицях техніку й людей, що лагодять дорогу. Ці дрібні ремонти ще називають «ямковими». Термін служби такого ремонту - від трьох до шести місяців. Про сезонні латання асфальтного покриття водії мають різні думки. Але переважно кажуть, що це «закатування в асфальт» грошей.

А знавці будівельної справи кажуть, що ремонт доріг став одним із найпоширеніших способів для відкату грошей. Щоб чиновники могли отримати свою частку від такої операції - кошторис завищують удвічі. При ремонті за державною програмою місцеві чиновники отримують гроші з Києва, тому мають віддати відкат нагору. Загалом з однієї гривні, яка інвестується в дорогу, реально в будівництво йде 20 копійок. Про масштаби таких оборудок люди навіть не здогадуються, мало про це знають також водії.

Цьогоріч у Трускавці міським бюджетом на ремонт доріг закладено 900 тисяч гривень. Тут також планують залучити кошти з обласного та державного бюджетів. Це відповідно 637 та 828 тисяч гривень. Чи надовго наші дороги стануть кращими після ремонту, залежатиме багато від того, скільки грошей реально витратять за призначенням.

Василь Кирилич, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Інвесторів потрібно заохочувати, а не відлякувати

На черговій оперативній нараді голова Дрогобицької райдержадміністрації Михайло Винницький вкотре зупинився на питанні залучення інвестицій у район. Він наголосив, що створення сприятливого інвестиційного клімату є не лише одним з першочергових завдань органів місцевої влади, а й усіх інших структур. "Деякі служби працюють з потенційними інвесторами таким чином, що у них відпадає будь-яке бажання вести бізнес в районі," - сказав Михайло Винницький. Голова РДА зазначив, що, безперечно, потрібно дотримуватися законодавчо визначених норм і правил, але не потрібно читати їх "між рядками", встановлюючи власні закони. У цьому контексті очільник району висловив зауваження до роботи Бориславського РЕМу і призначив з цього питання окрему робочу зустріч.

Прес-служба Дрогобицької РДА

Що крадуть?

У період із двадцятого до двадцять восьмого лютого у Бориславі скоєно дев'ять крадіжок. Гаманець із грішми та зарплатнею карткою «Ощадбанку» викрала невідома особа із сумки громадянки Л. у маршрутному автобусі «Східниця - Львів». Надмірна безпечність необачної громадянки стала причиною гою, що невідомий злодій викрав не лише гаманець із наявними у ньому грішми, але й скористався кредитною карткою «Ощадбанку», з якої зняв 700 грн.

Набір слюсарного інструменту, металеві лещата і чотири автомобільні шини розміром 175x70 R13 марки «Росава» викрали невідомі злодії із будинку гр. П. на вул. Лісна Діброва. Невідомі зловмисники у період часу із 18 до 23 лютого проникли у приміщення будинку, пошкодивши дерев’яні двері. Користуючись тривалою відсутністю господаря будівлі, здійснили крадіжку, чим завдали йому матеріальної шкоди. За фактом крадіжки відкрито кримінальне провадження. Проводяться оперативно-розшукові заходи.

Господарський реманент: електричний кабель довжиною 100 м, слюсарний інструмент, дві лопати, чотири банки монтажної піни, металеву драбину, два молотки, дві сокири, пилу для дерева, два зубила, плоскогубці, кусачки та посуд, скориставшись тривалою відсутністю господаря, викрали також у період часу із 21 до 23 лютого з новобудови на вул. Модрпцькій. Невідомі зловмисники потрапили у приміщення ново буд о в 11. відтиснувши металопластикове вікно, через яке, власне, і здійснили крадіжку. За ним фактом відкрито кримінальне провадження.

У період часу з 21 до 23 лютого невідомі зловмисники па вул. Модрицькій здійснили також крадіжки у будинку № 57. Невідомі злодії проникли у середину будівлі, пошкодивши вхідні двері, звідки викрали 4 мішки клею для плитки вагою по 50 кг кожен, 2 мішки шпатлівки «Альба», 20 кв. м. плитки та малярний інструмент.

Не поталанило «поціновувачу» електрокабелів мешканцю вул. Д. Яворницького гр. К. Працівники БМОН «Беркут» під час оперативно-профілактичного відпрацювання терпторії міста виявили у нього поліетиленовий пакет, наповнений кусками електрокабелів. Тепер чоловікові необхідно довести свою непричетність до крадіжок кабелю із діючих телефонних ліній ЦЕЗ № 1 ПАТ «Укртелеком» та технологічних ліній електропередач НГВУ «Бориславнафтогаз».

За матеріалами газети «Нафтовик Борислава»

У Дрогобичі одного дня правоохоронці прикрили три підпільних гральних заклади

Співробітники УДСБЕЗ ГУМВС України у Львівській області припинили функціонування трьох підпільних гральних закладів у місті Дрогобич.

Всі три заклади працювали підпільно в орендованих приміщеннях. Там, за допомогою гральних апаратів, у порушення вимог Закону України "Про заборону грального бізнесу в Україні" надавались послуги азартного характеру та виплачувалась грошова винагорода від гри на них.

У одному із зазначених приміщень виявлено та вилучено 11 гральних апаратів, за допомогою яких здійснювалась організація азартних ігор, умовою участі в якій являється унесення гравцем ставки, що дає змогу отримати виграш. Також, вилучено 700 гривень отриманих від надання послуг у цій сфері.

 Ще один інтерактивний клуб прикрили в Дрогобичі на вулиці Грушевського. Під час обшуку правоохоронці вилучили 14 комп’ютерів із інстальованим спеціальним програмних забезпеченням. Окрім того з місця події вилучено грошові кошти отримані від надання послуг у цій сфері в сумі 3500 грн.

Третій інтерактивний клуб функціонував у приміщенні кафе-бару. Тут надавались послуги за допомогою 12 комп’ютерів із інстальованим спеціальним програмних забезпеченням. Окрім комп’ютерної техніки правоохоронці вилучили 18 500 гривень. Діяльність закладу приховувалась від оточуючих. Пограти на гроші приходили лише постійні клієнти.

Слідчим управлінням ГУМВС України у Львівській області за усіма фактами відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст.203 зн. 2 КК України.

Відділ зв’язків з громадськістю ГУМВС України у Львівській області, www.milicialviv.gov.ua

Бориславська ДЮСШ: спортивна хроніка лютого

- 6 лютого у спортивно-ігровому манежі ДЮСІІІ відбулася товариська зустріч з волейболу: команда господарів майданчика, укомплектована юнаками 1998-1999 років народження, приймала однолітків зі Стрийського району. З рахунком 3:1 перемогли гості.

- 9 лютого у Дрогобичі проходив чемпіонат області серед учнів ДЮСШ з метання списа. Серед переможців змагань - Ілля Журавчак, серед призерів - Ігор Желем /обидва із ЗОШ № 4/ та Олександр Лесюк /ЗОНІ № І /. Команду до змагань готував тренер - викладач Олег Крижановський.

- 12 лютого, місто Дрогобич, у плані підготовки до чемпіонату області збірна волейбольна команда нашої ДЮСШ провела товариську зустріч зі збірною Дрогобича. Бориславці перемогли з рахунком 3:0.

- 16 лютого у Львові відбувся традиційний юнацький турнір з легкої атлетики на призи Ярослава Тягнибока. Єдиний представник від нашої спортшколн Ілля Журавчак посів перше місце у штовханні ядра.

- 20 лютого, Ялта, чемпіонат України з легкоатлетичних метань. У метанні списа серед юніорок чергову нагороду - срібну - здобула вихованка тренера-викладача Анатолія Федорка кандидат у майстри спорту Тамара Євдокимова.

- 21-24 лютого у Чернівцях відбувся регіональний турнір з боксу, в якому взяв участь вихованець тренерів ДЮСШ Олега Загірського та Ігора Нинича, учень ЗОШ-4 Павло Юськів. Саме Павлові вдалося стати переможцем турніру у ваговій категорії до 54 кг.

- 22-23 лютого у нашому місті проходив чемпіонат області з волейболу серед збірних команд ДЮСШ. Звання чемпіонів Львівщини здобули вихованці тренера-викладача Ігоря Петріва, другими стали представники Старого Самбора, третіми - червоної радці.

Костянтин Асланіді, методист, майстер спорту, газета «Нафтовик Борислава»

Волейбол: бориславці – найкращі!

22-23 лютого у Бориславі в залі ДЮСШ проводилася юнацька першість області з волейболу серед учнів 1996-1997 років народження. У цих змаганнях брали участь чотири команди: Червонограда, Жидачева Старого Самбора і нашого міста. Перемігши всіх своїх суперників з однаковим рахунком. 3:0, команда Бориславської ДЮСШ стала переможцем змагань. На другому місці - команда Старого Самбора, на третьому Червоноградської ДЮСШ, а четверте місце посіли вихованці Жидачівської ДЮСШ. Команда нашої ДЮСШ виступала в такому складі: Ростислав Кушнір, Володимир Козак, Роман Качмарчнк (вони із ЗОНІ № 8) Олег Кулиннч, Володимир Титикайло (Дрогобицький нафтовий коледж), Ярослав Рентюк (гімназія), Петро Троян (ЗОШ№ І), Ярослав Химин (професійний ліцей), Тарас Шарко із медичного коледжу. Хочеться подякувати дирекції ДЮС1ІІ за велику допомогу у проведенні цих змагань, а також А. Федорку, вчителю ЗОШ № 7, за озвучення цих змагань. Ми вдячні і головному спеціалісту відділу гуманітарної політики міської ради Володимирові Рахелю та тренеру-викладачу Бориславської ДЮСШ В. Рентюку за допомогу у проведенні змагань та підготовці команди, яка традиційно вже багато років поспіль займає високі позиції в обласному волейболі.

Ігор Петрів, викладач відділення з волейболу ДЮСШ м. Борислава, газета «Нафтовик Борислава»

Історія падіння, або Чиї приватні інтереси стоять за намірами закриття трьох шкіл у Дрогобичі

Історія падіння восьмої школи. Так напівсерйозно, а напівіронічно найменувала свій виступ вчителька з СШ І – ІІ ступеня міста Дрогобича Ольга Білецька. Починаючи від початків незалежності України і закінчуючи сьогоднішнім днем. Починаючи від Мирослава Глубіша і закінчуючи Олексієм ІІ. «Злий геній» восьмої школи – пан Фурдин, який встиг побувати у Дрогобичі на різних посадах, в тому числі був і в.о. мера міста. Але, на лихо, занесло його в школу № 8. «Полетіли» знамениті шкільні майстерні, каже вчителька, кваліфіковані спеціалісти почали покидати школу, кількість дітей почала зменшуватися, бо батьки вирішували давати своїх чад в інші навчальні заклади. Та школа вистояла і готова до боротьби і зараз, коли проти неї влада міста на чолі з Олексієм Радзієвським та Петром Сушком обрушили важку артилерію.

Історія падіння. Вже не восьмої школи, а влади Дрогобича – починаючи від міського голови і закінчуючи довготривалим очільником дрогобицького відділу освіти Петром Сушком. Які слова падали на адресу цих двох осіб, можете здогадатися. Скажемо лише, що обговорення теми освіти в Дрогобичі, планованих громадських слухань з приводу «оптимізації» дрогобицьких та стебницьких шкіл проходило у четвер, 7 березня, під час ХХХІІ засідання Дискусійного клубу Дрогобича.

Експертами виступили знані в Дрогобичі громадські діячі – Олександр Магльона та Святослав Сурма. Повний виступ Святослава Сурми подаємо окремою публікацією, натомість Олександр Магльона зосередив свою увагу на майбутніх громадських слуханнях з питань освіти. «Наскільки ця «оптимізація» є виправданою, прозорою, зрозумілою для тих, хто попав під неї?» - риторично запитував експерт і зауважив, що «за останні десять років в Дрогобичі не проводилися громадські слухання, а ті, що проводилися – це швидше профанація, ніж фаховий підхід до проблеми». Розповів пан Олександр і про зустріч так званої «робочої групи», на якій першу скрипку грала «група підтримки» пана Сушка та інших чиновників від освіти. Від себе додамо, що прикро писати про плазування тих вчителів, які заради збереження власної шкіри готові «вчити уму-розуму» своїх колег, яких мають намір «оптимізувати». «Приходьте до нас, подивіться, як потрібно працювати» - всі ці казочки а-ля Дід Панас добре знайомі нам не те що з кучмівських, а й з радянських часів…

Після виступів експертів посипалися запитання та висловлення власних думок. Святослав Грабовський, Хосе Турчик, Василь Лялюк, Володимир Ключак, Валерій Каленюк-Краковецький, Богдан Гринчишин, Анатолій Власюк, депутати Михайло Ваврин та Юрій Яцків – кожен мав можливість висловити свою позицію. Кому вигідна така «оптимізація»; хто винен – Міністерство освіти Табачника чи все ж дрогобицька влада; яку користь матиме від укрупнення шкіл університет; малоініціативність та «непедагогічність» дрогобицьких чиновників від освіти; інертність дрогобицької громади; ставлення депутатів до освітніх проблем як до другорядних – це приблизний спектр тем, які обговорили на Дискусійному столі. Якщо коротко, то тези виступів такі: «оптимізація» вигідна не місту, а конкретним людям та «кланам», які «поклали око» на майно та землю навчальних закладів; вина за те, що відбувається, повністю лежить на дрогобицькій владі, а Міносвіти чи львівські чиновники тут ні до чого; університет претендує на стадіон та приміщення школи; громада не готова рішуче виступити на захист прав та свобод, а якщо такі виступи й відбуваються, то вони є спорадичними і їхніми організаторами та учасниками є ті суб’єкти, чиї права влада занадто сильно вже ущемляє; в бюджетній чи земельній комісії зосереджено найбільше депутатів, тоді як в освітній лише четверо, з них один інспектор міськво і одна директор школи.

Дискусія набрала гостроти, коли до неї приєдналися вчителі СШ І-ІІ ст. № 8 на чолі з в.о. директора школи Наталією Чайковською. І директор, і згадувана вище Ольга Білецька, котра найдужче постраждала від директорування пана Фурдина, і вчителька Віра Гнатів, і інші вчителі висловлювали свою позицію, яка зводилася до незгоди із закриттям цієї школи. До речі, нещодавно мер міста Олексій Радзієвський побував в навчальному закладі, як то кажуть, «кинув оком» та оцінив справжню вартість і споруди, і землі біля неї, так що вчителі усвідомлюють: боротьба не буде легкою. Інформаційна атака через газети, радіо, телебачення має на меті сформувати викривлене уявлення громади міста про школу як неперспективний та малопривабливий заклад, якого треба чимшвидше позбутися і від цього буцімто виграють усі. Але школа не збирає здаватися, хоч вчителі ще не знають, яких підстав та підніжок можна чекати від влади. Адже скоро завершиться конкурс на посаду директора і не виключено, що влада попробує поставити свого, слухняного, який покірно виконає забаганки щодо «оптимізації».

«Міськвно – це внутрішнє закрите середовище, яке не генерує ідей і гальмує розвиток… В Дрогобичі немає ні гуманітарної політики, ні національно-патріотичного виховання», - підвів жирну риску під дискусією депутат-батьківщинівець Михайло Ваврин. Олександр Магльона додав, що «влада Дрогобича не терпить перспективних людей, які мають інший погляд». Зауважимо, що замість «Дрогобича» можна спокійно поставити «Трускавця» і правильність тези ще дужче посилиться.

Олександр Магльона висловив припущення, що влада попробує маніпулювати, щоб громадські організації не змогли провести громадські слухання, але навряд чи це їй вдасться. Хоча «є небезпека реваншу, бо влада не любить, коли громада дає їй ляпас», зауважив експерт. Неначе вирваною з потойбіччя, нереальною та фантастичною виглядала інформація про стан освіти в Калуші – місті, про яке надто часто говорять дрогобичани, беручи за приклад, але нічого не роблячи, щоб і дрогобицька влада була на такому ж рівні, як в Калуші.

«В площині кожного конфлікту шукайте чиїхось приватних інтересів», - ця мудра сентенція з вуст Олександра Магльони якнайкраще відповідає ситуації із «оптимізацією освіти по-дрогобицьки». А громадський діяч Богдан Гринчишин був більш конкретним: «В Дрогобичі, як і в Україні – проблема в одній людині. Владі впадають в око певні будівлі – так у 1998-2002 було з бальнеологією, так тепер є з восьмою школою». «Є дружні сімейні зв’язки між сім’ями Радзієвських і Скотних. Корумпована схема діє і буде діяти», - дещо недипломатично завершив свою думку пан Гринчишин. Громадський діяч висловив побоювання, щоб влада не вихолостила зміст майбутніх громадських слухань і в такому побоюванні є раціональне зерно. Та Святослав Сурма (один з ініціаторів проведення громадських слухань) залишається оптимістом, хоча й розуміє, що резолюція громадських слухань та рішення депутатського корпусу можуть бути прямо протилежними за змістом і нема на то ради.

Як зауважив депутат Михайло Ваврин, ще не все втрачено. Є 28 депутатів, які підтримують поіменне голосування. А власне поіменне голосування є тим дієвим механізмом, яке зможе зробити владу на місцях прозорою. Бо якось дивно, що опозиція («Свобода», «Батьківщина», «Фронт змін», «УДАР» та інші) блокує трибуну Верховної Ради, аби досягти прозорості в справі голосування, а представники тих же політичних сил на місцях ловлять рибку в каламутній воді колективної безвідповідальності.

А тим часом восьма школа в Дрогобичі готується до Дня Європи. Не виключено, що намагання окремих корупціонерів вхопити ласий шматочок дрогобицьких землі та майна буде висвітлено і на європейському рівні. Чи зможуть сказати панове Радзієвський та Сушко фразу «ці руки чисті»? Хоча казати можна багато. Вже був один, що таке заявляв.

Отже, закриття шкіл в Дрогобичі та Стебнику з гарячої війни переросло у війну холодну. Перемир’я мудрі стратеги використовують не тільки для відпочинку, а й для інших цілей. Переможе дрогобицька влада з відділом освіти восьму школу чи ні? Результат багато в чому залежить від стратегії керівництва…

Володимир Ключак

До теми. Шкільна освіта: стан, проблеми, перспективи

Останні роки основна проблема шкільної освіти звелася до двох тенденцій: зменшення числа учнів та подорожчання комунальних послуг. Тому в останні роки оптимізація навчання - головний тренд освіти. «Оливи у вогонь» долили чиновники зі Львова, вимагаючи від місцевих керівників конкретних показників з оптимізації, іншими словами скорочення витрат на освіту.

Для розуміння, де ми знаходимося, дізнаймося як ці питання вирішують інші. Почнімо із Європи, куди прагнемо потрапити. У Бельгії більше половини шкіл належать громадським товариствам батьків учнів, які здійснюють управління школами. У Польщі, школи, які потрапляють у скруту, можуть бути передані громадським організаціям, які перебирають управління школою, зберігаючи державне фінансування. Тут економія досягається скороченням адміністративних витрат та використання волонтерів.

У нашому пострадянському суспільстві - це виглядає недосяжним, але сьогодні ми починаємо йти до цього, розпочавши підготовку до громадських слухань пришкільну освіту.

Більш цікавим виглядатиме досвід найближчих сусідів. У Самборі оптимізацію акцентували на об'єднанні позашкільних закладів (як і у нас, їх п'ять). І у в скорочений адміністративний апарат, зріс відсоток охоплення позашкільною освітою. Створено навчальний комплекс (садочок-школа), па який отримано додаткові кошти на облаштування з обласного бюджету. Зараз готується проекти на ще два таких комплекси.

У Бориславі оптимізацію вирішили проводити акцентувавши на енергозберігаючих кроках. Тут вирішили різко скоротити затрати на обігрів приміщень (пластикові вікна та утеплення стін). Утеплили три школи, в планах ще чотири

У Дрогобичі освітянськими менеджерами було запропоновано об'єднати три пари шкіл. При цьому мали б вивільнитися три приміщення 8, 11 та 15 шкіл, а 3, 16 та 18 школи змогли б поповнити кількість учнів, від шкіл, що закриваються та їхніми ж педагогічними кадрами. Це рішення дається не просто, оскільки є спротив батьків, бо треба дітей відправляти до школи на більшу відстань. Є спротив педколективів, оскільки не мають гарантії збереження робочих місць. Є багато запитань про долю приміщень, що вивільняються, про долю земельних територій та допоміжних будівель, які використовувалися школами. Є иеясність яка ж конкретна у гривнях економія очікується? І т.п.

Щоб зняти напругу, через раптово запропоноване вище рішення, прийняте міською сесією та під тиском громади тимчасово відмінене, щоб поінформувати громадськість про причини таких радикальних кроків, щоб запропонувати альтернативні рішення проведення оптимізації шкільної освіти у Дрогобичі і стали покликані громадські слухання, які ініціювала громадськість 26 лютого цього року. Слухання планується провести в кінці квітня, на початку травня. До цього буде проведено цілий ряд заходів для створення кола фахових експертів та громадськості для обговорення різних підходів до вирішення цієї далеко не однозначної проблеми.

Проблеми в освіті, які намагаємося вирішити з'явилися не сьогодні. Вже роки вони накопичувалися і потребують свого якщо не вирішення, то, принаймні, створення тенденцій для зменшення їхнього впливу.

Для цього мала б служити місцева «Програма розвитку освіти», тому цікавим є виконання її до кінця 2012, які її результати. Не менш актуальним виглядає створення нової «Програми розвитку... до 2017р.», які пріоритети там будуть виставлені, чи матиме вона обговорення колективами шкіл та громадськості. Ось важливі питання, відповіді на котрі ще очікується.

Цікавим виглядає персональний склад педагогічної колегії при відділі освіти, яка комплектується виключно керівниками міської освіти та голови міста. Можливо доцільним є переглянути пункти положення про відділ освіти та вказати квоти на представництво шкіл, університету та осіб із експертного громадського середовища.

Багато проблем можна було б вирішити створенням прямого містка для спілкування громадськості, батьків та педагогів, створивши свій сайт чи наповнюючи свою сторінку на міському порталі. Це в рази б підвищило б прозорість дій міського відділу освіти, формувало б розуміння його кроків. Попереднє опитування педагогів засвідчило повну їхню необізнаність про міський освітянський бюджет та критерії його розподілу, про статистичні освітянські дані в масштабах міста, про можливі державні програми та умови участі в них, про європейські гранти на освіту і багато іншого. Знання цього дасть розуміння освітньої політики, викличе до дії позитивний творчий педагогів та громадськості.

Кадрове питання найбільш важке. Вже роками перенасиченість нашого міста педагогічними кадрами вже давно від позитивного впливу перетворилося на справжню біду, оскільки творить великі спокуси. При цьому склалася ситуація, коли за якість призначеного керівництва шкіл та педагогів персональна відповідальності розмита. Можливо вартує переглянути «Положення про міський відділ освіти» та внести такі розділи як відповідальність конкретних осіб за зроблені призначення або робити їх на конкурсній основі, сформувати конкретні критерії оцінки якості роботи педагогічних працівників чи педагогічних менеджерів різних рівнів.

Важливим моментом може служити втілення технології залучення коштів з поза меж бюджету. Батьки дітей, які готові власним коштом підняти рівень знань своїх дітей формують на сьогодні тіньовий фонд репетиторства, який за приблизними даними складає декілька мільйонів гривень. Це джерело створення десятків реальних нових тьюторських педагогічних робочих місць та виведення цих значних сум з тіні. Розуміється, що таку роботу не робиться одномоментно, але проведення широкого обговорення вже на часі.

На завершення хочеться запросити до відкритого діалогу наших міських освітянських менеджерів, щоб отримати від них відповіді на поставлені запитання. Маємо намір запропонувати педагогічним колективам у десятиденний термін провести внутрішні розмови про проблеми та способи їх подолання, віднайти власний вклад для їхнього вирішення та на підставі отриманих пропозицій провести їхнє обговорення через два тижні на круглому столі, який би послужив предтечою загальноміських громадських слухань.

Святослав Сурма, один з ініціаторів громадських слухань, ГО «Небайдужі Дрогобичани»

 Создан 11 мар 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником