Трускавецький вісник № 55 (598) від 17 квітня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 55 (598) від 17 квітня 2013 р.

17.04.2013 

У номері: Новий медіа ресурс на Дрогобиччині; Звернення до депутатів Трускавецької міської ради від керівництва ЗАТ «Трускавецькурорт»; Щоб не сталося біди; Микола Лагодич бореться, звинувачує, заявляє; Церковні новини; Про «уточнення» першої санітарної зони; Інтерв’ю з Віктором Стецьком та Андрієм Проциком; Репортаж із «круглого столу» з питань підвищення орендної плати за землю в першій санітарній зоні; До Міжнародного дня дитячої книги.

Новини Трускавця та регіону

На Дрогобиччині – новий медіа-ресурс

www.lifeinfo.com.ua – Лайф-Інфо, такий новий медіа-ресурс появився буквально кілька днів тому у Дрогобичі. Інформаційно-аналітичний      політично-оглядовий часопис в Інтернеті започаткувала відома дрогобицька журналістка Вікторія Лишик, яка має величезний досвід журналістської роботи і у Києві, і у Львові, і  на дрогобицьких теренах. Журналістка не обмежується висвітленням суто місцевих подій, а й береться за загальноукраїнські теми. Резонансним розслідуванням стала тема корупції та шахрайства в українській банківській системі, яку нещодавно обговорювали у програмі «Адреналін» на Першому Національному телеканалі.

Нагадаємо, що критичні та влучні статті Вікторії Лишик з’являються часто і на нашому «Трускавецькому віснику».

В парафії святого Іллі пройдуть реколекції

З 18 (п’ятниця) по 21 (неділя) квітня в трускавецькій греко-католицькій парафії святого пророка Іллі проходитимуть реколекції – великопісні духовні науки, інформує наше власне джерело. Розпочнуться вони з Хресної дороги, а закінчаться уділенням благословення та відпусту під час недільної Служби Божої. Проводитиме реколекції отець-студит з Унівської Лаври Роман Петруняк. Мета реколекцій – гідно підготуватися до світлого празника Воскресіння Христового, яке за юліанським календарем цього року припадає на 5 травня (різниця між Великоднем згідно григоріанського та юліанського календаря становить в 2013 році 5 тижнів). Церква св. прор. Іллі (УГКЦ) знаходиться в Трускавці на вулиці Стуса, її парафіянами є мешканці четвертого мікрорайону міста.

А минулої п’ятниці, 11 квітня, у Трускавці пройшла загальноміська Хресна дорога, участь в якій взяла велика кількість вірян. Тривала Хресна дорога вулицями міста майже 4 години.

Власна інформація

У Дрогобицько-Самбірській єпархії УПЦ КП відбулася зміна керівництва

У Дрогобицько-Самбірській єпархії УПЦ КП відбулася зміна керівництва: єпископ Михаїл відбув для своєї місії на Вінничину, а до Дрогобича прибув владика Яків, який до цього був архиєпископом Одеським і Балтським. Про це повідомив кореспондент ІА ZIK.

Архиєпископ Дрогобицький і Самбірський, Яків (у миру – Ярослав Іванович Макарчук) народився 20 червня 1952 року на Радехівщині. А далі було навчання в школі, училищі, технікумі, служба в армії. Після демобілізації Ярослав Макарчук працював на Львівському танковому заводі. Але романтика морських мандрів поманила його в Таллінн. У цьому місті він закінчив мореходну школу і у складі риболовецької флотилії три роки борознив моря і океани. Згодом повернувся до Львова. Працював начальником зміни на електроламповому заводі. А далі у житті 35-річного Ярослава відбувся крутий поворот долі: він їде на три роки навчатися у Ленінградську духовну семінарію.

Сан священика о. Ярослав Макарчук прийняв у 1990 році і продовжив навчання в духовній академії. 23 роки тому очолив Львівську єпархію УАПЦ, збудував перший православний храм у цьому місті. В 1998 році висвячений у сан єпископа. Дев’ять років тому подав прохання про прийняття у лоно УПЦ КП. І вже минув рік, як святіший Патріарх Філарет возвів єпископа Якова у сан архиєпископа.

www.zik.ua

 

Духовенство єпархії обговорило екуменічний та місійний напрямки синодальної стратегії «Жива парафія – місце зустрічі з Христом»

Упродовж квітня у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії відбувався третій етап навчально-практичних семінарів для духовенства. Під час спільних зустрічей священики роздумували на окремими пунктами синодальної стратегії розвитку УГКЦ – «Жива парафія – місце зустрічі з Христом». Цього разу протягом 4 регіональних зустрічей священики обговорили два напрямки синодальної стратегії – «Сопричастя-єдність» та «Місійний дух».

"Навчально-практичні покликані допомогти душпастиреві краще зрозуміти зміст та значення священичого служіння у парафіяльній спільноті," – наголосив владика Ярослав (Приріз), єпископ Самбірсько-Дрогобицький, підводячи підсумки 3-го регіонального туру семінару, який відбувся 15 квітня у Трускавці. Архиєрей зазначив, що кожен священик є відповідальним за дар священства, який через Церкву довірив йому Господь. Участь у 4-х турах семінару взяли близько 260 священиків єпархії.

"Священик насамперед – Христовий слуга, і коли священнослужитель це усвідомлює, тоді перед його очима завжди буде лик Христа, Котрий вмиває ноги апостолам", - такими словами 16 квітня розпочав 4 тур лектор семінару – о. Григорій Комар (протосинкел єпархії). За словами о. Григорія, священик повинен насамперед вміти почути та вислухати своїх духовних чад. З іншого боку, душпастир має навчитись розпізнавати різного роду таланти у своїх вірних. Одним з найважливіших духовних дарів, про розкриття та розвиток якого слід дбати священикові, є дар нових покликань до священства та монашества.

Відтак лектор розкрив теми «Сопричастя-єдність» та «Місійний дух». Священик на конкретних прикладах пояснив, яким чином кожен душпастир може долучитись до зростання духа єдності між християнами та місійного служіння Церкви.

Опісля відбулась працях у групах, де священики обмінювались досвідом душпастирювання, а також висловлювали пропозиції стосовно можливостей втілення синодальної стратегії "Жива парафія – місце зустрічі з Христом" у парафіяльному житті з огляду на індивідуальні особливості кожної парафіяльної спільноти.

Нагадаємо, що у березні, вересні та жовтні 2012 року відбулися перший і другий етапи навчально-практичних семінарів для духовенства. Темою першого етапу семінарів були «Боже Слово та Катехизація (Керигма)». Під час другого етапу зустрічей душпастирів обговорювали два напрямки синодальної стратегії – «Літургія і молитва» та «Служіння ближньому».

о. Олег Чупа, прес-секретар Самбірсько-Дрогобицької єпархії

У Бориславі тривають заходи з упорядкування спортивних майданчиків

 На виконання Нових соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України» щодо модернізації дитячих спортивних майданчиків й відповідно наказів управління з питань фізичної культури та спорту Львівської облдержадміністрації від 21 березня 2013 року № 214 „Про проведення місячника озеленення, прибирання та благоустрою і Дня довкілля” та від 22 березня 2013 року №217 „Про організацію та проведення місячника з облаштування спортивних майданчиків за місцем проживання та в місцях масового відпочинку населення”, в місті Бориславі на Львівщині проводяться активні заходи з упорядкування площинних спортивних споруд.

Зокрема, проведено упорядкування футбольного поля та трибун спортивно-оздоровчого комплексу «Нафтовик», висаджено саджанці дерев хвойних порід на території стадіону «Нафтовик», розпочато роботи по будівництві основи ігрового майданчика зі штучним покриттям розміром 42 на 22 м.

Прес-служба Львівської ОДА

Запрошує Палац культури імені Шевченка

17 квітня, 20.00 – концерт народного артиста України П. Зіброва.

18 квітня, 16.00 – концерт народного артиста України В. Павлика.

19 квітня, 20.00 – концерт заслуженого артиста України О. Гаврилюка.

20 квітня, 20.00 – концерт народного артиста Росії О. Малініна.

21 квітня, 20.00 – концерт циганського ансамблю «Братство».

22 квітня, 20.00 – концерт заслуженої артистки України К. Бужинської.

23 квітня, 20.00 – концерт ансамблю «Пісняри».

Примітка: у програмі можуть бути зміни та доповнення.

Газета «Трускавецькурорт»

 

Дві подяки

«Кристалу» і «кристалівцям» присвячено

Нещодавно на адресу редакції надійшов лист від вдячної відпочивальниці однієї із оздоровниць нагірної частини курорту Людмили Кравчук. І це був не просто лист вдячності, а насамперед відверте захоплення, яке вилилося віршованими рядками:

Весною ранней, иль скорей «зимой»

Я в Трускавце в «Кристале» отдыхала,

Средь марта выпал снег такой большой,

Вокруг сугробы, снежные завалы.

А в санатории – уютно и тепло,

И всюду здесь приветливые лица,

И от приема теплого стает душе легко,

Как здорово, что здесь смогу лечиться.

Ковальчин, доктор лечащий - мой врач,

Прекрасный, самый лучший доктор в мире.

Дай Бог здоровья Вам, успехов и удач.

О Вас хотелось бы сказать в прямом эфире.

Чтоб больше знали люди Вас вокруг,

О Вашей доброте, заботе и внимании,

Не только врач, вы - самый добрый друг,

Земной поклон Вам, и моё признанье.

Авторка цих рядків також згадує у своєму листі не лише лікаря «Кристалу» Світлану Ковальчин, виносить сердечну подяку за нелегку працю, добре ставлення, розуміння і турботу всьому персоналу оздоровниці. Окремо дякує працівницям Катерині Лисканюк та Любові Добрянській і бажає їм та цілому колективу здоров'я та подальших успіхів у роботі.

Газета «Трускавецькурорт»

Низький уклін вам, шановні лікарі!

Здоров’я моєї дружини Лесі було в дуже критичному стані. Довелося покласти її в лікарню. Лікарі встановили, що їй необхідно терміново зробити операцію на жовчний міхур. До її підготовки приступив медперсонал хірургічного відділення Трускавецької міської лікарні, Операцію робив хірург Володимир Кулина. Вона пройшла вдало. Та невдовзі дружина, яке ще знаходилася в лікарні, відчула, що їй стає гірше. Діагноз показав, що в неї нове ускладнення - відкрилася виразка. І знову операція, яку разом з іншими лікарями відділення успішно провів Володимир Кулина. Так завдяки вчасному хірургічному втручанню було врятовано мою дружину, за що я безмежно вдячний хірургу Володимиру Кулині, головному лікарю Трускавецької міської лікарні Андрію Кульчинському, завідуючому хірургічного відділення нашої лікарні Богдану Куцику, завідуючому реабілітаційного відділення Василю Рибаку, лікарю-анестезіологу Роману Діденку, терапевту-інфекціоністу Галині Сасик, медсестрам та всьому персоналу хірургічного відділення. Усім Вам низько кланяюся за лікарський талант, яким обдарував Вас Господь, за чуйне ставлення до моєї дружини та інших хворих людей, які знаходяться на лікуванні у Вашій лікарні.

З повагою, Тарас Маркусь

 

O żydowskich pochlebstwach, polskiej krótkowzroczności i ukraińsko-rosyjskim „banderowcu”

Ubiegłoroczne Forum Ekonomiczne niestety nie odbyło się w Truskawcu, jak miało to miejsce w latach poprzednich. W ciągu ostatnich ośmiu lat sam kurort wiele stracił przez politykę poprzednich władz”. Jest to tylko jeden fragment z ukazanego w kwietniu b.r. na łamach dwutygodnika „Kurier Galicyjski” artykułu p. Golberga. Tylko jeden, a jakże wymowny, świadczący o uprzedzeniach i złej woli autora artykułu w stosunku do „poprzednich władz” Truskawca.

To, że Polska rozszerza swoje wpływy na dawne ziemie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, jest bardzo dobrze. Forum w Truskawcu (nie tamten – wielki, międzynarodowy, na poziomie Premiera i Prezydenta, a teraźniejszy, na poziomie władz lokalnych) dał możliwość polskiej gminie Uniejów godnie zaprezentować swój potencjał uzdrowiska termalnego. Forum Turystyczne „Kierunki i sposoby promocji uzdrowisk” naprawdę było potrzebne dla pogłębienia współpracy między dawnym polskim uzdrowiskiem Truskawiec a nowoczesnymi kurortami Polski teraźniejszej. Tym więcej, że załążki tej wspólpracy pochodzą właśnie z okresu „poprzednich władz” Truskawca. Tym więcej, że poprzedni mer Truskawca zostąl odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Państwo Polskie. Tym więcej, że ta współpraca trwa nadal i dowodem są chociażby częste wizyty konsuli RP do uzdrowiska. Tylko za ostatnie dwa lata konsułowie KG RP we Lwowie pobywali na różnych imprezach jak biznesowych, tak kulturalnych, jak polonijnych, tak i czysto gospodarczych.

Lecz słowo nie wróbel – wyleciało ono z-pod „pióra” mieszkańca Drohobycza Golberga Leonida Markowycza, niech leci i dalej. Otóż gloryfikacja teraźniejszych władz Truskawca i preciwstawianie ich „pomyślności” „nieudanej” polityce „poprzednich władz” Truskawca zmusza nas do pewnych wyjaśnień takich komplimentów jednym i oczarniania innych. Znienawidzony za ostatnie trzy lata przez mieszkańców Truskawca głowa miasta Rusłan Kozyr szuka nie tak sposobów pozostania w krześle burmistrza na termin następny, jak myśli o rozwoju własnego biznesu. Polska znaczy się wśród jego priorytetów nie tylko jako kraj, gdzie mógłby zbywać produkcję swej ukraińsko-rosyjskiej wytwórni tanich materiałów budowlanych z centrum w Kijowie, lecz najpierw jako perspektywa zdobycia grubych pieniędzy na zabójstwach jeleni, dzików i innych zwierząt w jego gospodarstwie myśliwskim „Tustań” w rejonie Skolskim.

Imidż dobrego gospodarza przychylnie nastawionego do Polski i Polaków podtrzymują za szczodrą płacę w 30 śrebrników „środowiska twórcze”, zwane jeszcze „grantoidami”. Starają się one tak ugodzić swemu panu, że nigdy nie powiedzą polskiej publiczności, że to właśnie z inicjatywy p. Kozyra i za jego pieniądze postał w Truskawcu w 2010 roku pomnik „narodowemu bohaterowi Stepanu Banderze”. Coprawda, umieszczono Banderę na kolanach naprzeciw sanatorium SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy), ale to nie zmienia całej rzeczy – właśnie przez ten pomnik Rusłan Kozyr i został merem uzdrowiska, uzyskując ćwierć głosów biorących udział w wyborach-2010.

Gdy czytelnik zapyta mnie, gdzie tutaj wzmianka o „żydowskich pochlebstwach, polskiej krótkowzroczności i ukraińsko-rosyjskim „banderowcu”, to po żydowsku odpowiem pytaniami na pytanie. Chyba w polskiej racji stanu jest pielęgnować nacjonalistów ukraińskich, dawać im zarabiać na Polakach i jeszcze oklaskiwać brawami inicjatorów stawiania pomnika Banderze? Chyba mógłby poważający siebie Polak lub Ukrainiec, mieszkaniec Truskawca, napisać takie pochlebstwa znienawidzonemu burmistrowi uzdrowiska Truskawiec? Jednocześnie chciałbym tu wyjaśnić, że w żadnym razie nie chcę nazwać Żydem pana Golberga – wszak pochodzi on z porządnej rosyjskiej rodziny i dobrze, że są Rosjanie, szanujący Banderę tak, jak Polacy szanują Piłsudzkiego. A nawet gdyby pan autor artukułu i był Żydem, to przecież nie jesteśmy antysemitami.

Na zakończenie przypominają się słowa z Ewangelii świetej (część Pisma św., nie uznawana przez Żydów) o wilkach w owieczej skórze. Strzeżcie się takich fałszywców! – przestrzegał swych uczniów, a zatem i nas z wami Pan Jezus. Jak w sytuacji z koniem trojańskim, tak i z „dobrymi zamiarami” teraźniejszej władzy truskawieckiej warto ostrzegać się jakiejś pułapki, i, myślę, że nie jednej. Dlatego lepiej powiedzieć naprzód „Achtung! Achtung!”, niż potem mówić czy pisać o polskiej krótkowzroczności. A gdy ktoś z Polaków chciałby odwdzięczyć się za pomnik Bandery w Truskawcu, to prosimy bardzo do gospodarstwa myśliwego pana mera...

Włodzimierz Kluczak

Для чого нам то все потрібно?

 

 З таким запитанням вчора, 16 квітня, до присутніх учасників «круглого столу» з питань підвищення орендної плати за землю в першій санітарній зоні Трускавця звернувся обласний депутат Петро Іванишин. Практично ніхто з чотирьох представників трускавецької влади, які виступали перед Петром Кириловичем, не торкнувся так глибоко всіх підводних каменів теперішнього протистояння між владою міста та ЗАТ «Трускавецькурорт», протистояння, яке триває не рік, не два, а понад десятиліття. Хлопчина, який виростав на вулиці Франка, з порога батьківської хати бачив, що робиться з «Нафтусею», на власній шкірі відчував всю несправедливість як стосовно мешканців, чиї обійстя знаходяться в першій санітарній зоні, так і стосовно всієї трускавецької громади. А маючи здатність «копати», та будучи чотири роки депутатом міської ради, а з 2010 – обласної ради, Петро Іванишин своєю промовою фактично «поклав на лопатки» всі аргументи ЗАТу, які Товариство наводило в своїх зверненнях та публікаціях.

«Важкою артилерією» в особі обласного депутата Петра Іванишина міська влада Трускавця вдарила на «круглому столі» 16 квітня невипадково, адже вже у п’ятницю – сесія і на цій сесії вже підзбиралася більшість, яка проголосує за потрібне для влади питання. Але потрібно сформувати потрібну інформаційну ауру, розбити в пух і прах аргументи ЗАТу. Для цього певні реверанси було зроблено навіть у сторону попереднього міського голови Лева Грицака – мовляв, ще Лев Ярославович у 2002 році мав намір «Нафтусю» зробити надбанням громади, ще з 2006 року планувалося спорудити сквер Франка навпроти міської влади. Але як «Трускавецькурорт» не виконав своїх обіцянок згідно договору про співпрацю зразка 2006 року, так не виконує і тепер, хоча влада в Трускавці помінялася.

З чотирьох осіб, які з різних позицій агітували за правильність курсу теперішньої влади Трускавця, чотири й уособлювали цю ж владу. Головний архітектор Олександр Грищенко, начальник УЖКГіБ Юрій Терлецький, начальник управління земельних ресурсів Оксана Плахтій, заступник міського голови Юрій Яворський – кожен по-своєму доводив необхідність впорядкування першої санітарної зони, збільшення розміру орендної плати за землю, що начебто не сильно вплине на підвищення вартості путівок на відпочинок у нашому місті-курорті.

Олександр Грищенко кидався наче горохом до стіни цитатами з різноманітних документів, а в кінці свого виступу продемонстрував слайд-шоу з непривабливими світлинами, зробленими в першій санітарній зоні. Якби такі світлини розмістив «Трускавецький вісник», то влада вже б здійняла галас, що «вороги шкодять іміджу курорту». А тут така самокритичність.

Юрій Терлецький навів цифри за 2011-2013 роки, скільки коштів влада видає на утримання курортного парку. 817 тисяч в 2011, 1 мільйон 133 тисячі в 2012, на 2013 планується 1 мільйон 250 тисяч – разом біля 3 мільйонів 150 тисяч. 47 тисяч гривень планується виділити на «стежку здоров’я», а на «озеленення» 4 мільйони 950 тисяч гривень. Від слова «озеленення» мені аж штрикнуло біля серця, бо згадався «озеленений» бульвар Юрія Дрогобича та повалені красуні-туї – а на це теж гроші пішли і то немалі, на таке «озеленення». Більше мільйона треба на реконструкцію зовнішнього освітлення і знову підозра вкрадається в голову, що це не будь-яка фірма робитиме цю реконструкцію освітлення, а чиясь рідна.

Дуже чітко та грамотно виступила Оксана Плахтій – чиновниця довела, що від збільшення орендної плати за землю з 3 до 12% ЗАТ «Трускавецькурорт» сплачуватиме в міський бюджет практично в чотири рази більше. Якщо округлити, то замість мільйона – майже чотири «лимони». З 64 земельних ділянок, якими володіє ЗАТ у місті (39 га), в першій санітарній зоні знаходиться 19 (11,3 га), з них 2 в постійному користуванні і 17 – на умовах оренди. Щоправда Оксана Плахтій ввела в оману присутніх, буцімто регуляторний акт був розміщений в «Голосі ради». Оскільки регуляторного акту вчасно не було розміщено в друкованому органі Трускавецької міської ради, то ЗАТ «Трускавецькурорт» матиме можливість оскаржити рішення про підвищення орендної плати за землю в першій санітарній зоні (якщо його приймуть) і виграє цю справу запросто. Хіба що влада міста піде на додатковий сфальсифікований випуск дев’ятнадцятого номеру «Голосу ради».

Юрій Михайлович Яворський теж оперував цифрами, зокрема про доходи ЗАТ «Трускавецькурорт». Оскільки наша редакція вважає, що тут може бути розкрита комерційна таємниця, то в даній публікації цих цифр не наводимо. Були зроблені натяки, що від підвищення орендної плати вартість путівки зросте не дуже сильно, а також, що можна і треба ввести картки на споживання мінеральної води. Втім, висловлювання були дещо туманними і гарантувати, що ми правильно зрозуміли профільного заступника, не можемо.

І ось підходимо до головного – на фоні бліденьких виступів чиновників в’їжджає, наче лицар на білому коні Петро Іванишин і доводить, що ЗАТ «Трускавецькурорт» повинен брати участь у фінансуванні та утриманні курортного парку. Після запровадження минулого року у Трускавці нової нормативної грошової оцінки ЗАТ за землю в першій санітарній зоні почав платити навіть дещо менше, ніж до цього. В той же час вартість «Нафтусі» для оздоровниць зросла більше, ніж у три рази. Прозоро натякаючи на надприбутки найбільшої у Трускавці комерційної структури, на низький рівень заробітних плат у Товаристві і на ігнорування потреб та вимог міста, Петро Іванишин застеріг, що має інформацію, що землі в постійному користуванні ЗАТ має незаконно та нагадав, що ліцензія на користування надрами у «Трускавецькурорті» закінчиться в 2015 році, а як мінімум потрібно рік часу для початку вироблення нової. «Ми готові до співпраці, але Трускавець повинен розвиватися», - завершив свій блискучий спіч депутат Львівської обласної ради.

Після Петра Іванишина виступили громадські діячі Євген Бродзінський («Опора») та Володимир Шиманський («Клуб греко-католицької інтелігенції при церкві святого Миколая»). Перший запропонував владі міста та ЗАТ «Трускавецькурорту» знайти спільну мову, дійти до якогось консенсусу, а другий розказав, що тему ЗАТу у Трускавці краще від нього не знає ніхто (нагадаємо, колись пан Володимир очолював профспілкову організацію санаторію «Весна»).

Наш кореспондент побував на засіданні цього «круглого столу» з 16.00 до 17.15, після чого залишив зал, коли дискусія близилася до кінця. Втім, варто зазначити, що «круглий стіл» і так не мав на меті приймати якісь рішення, про що на самому початку заявив міський голова Руслан Козир.

Володимир Ключак

«Уточнення» І зони санітарної охорони родовища триває: чи варто бити на сполох?

Цей матеріал з'явився не випадково, бо ті процеси, котрі відбуваються нині на теренах міста-курорту, як мінімум, насторожують. В сучасній історії Трускавця отак непомітно без зайвого галасу «вершилося» не одне доленосне рішення, не один резонансний факт, котрий потім став великою прикрістю чи втратою для громади міста. Сьогодні такою загрозливою ситуацією може стати прецедент з «уточненням» І зони санітарної охорони курорту без відповідного розпорядження Кабінету Міністрів України. Насправді розібратися із цією ситуацією виявилося досить складно, позаяк одні фахівці, котрі розуміють, чим це може обернутися для курорту, вже б'ють на сполох: хто відповідатиме за наслідки такої ініціативи? Хто дасть гарантію, що родовище після таких змін не постраждає?

А от у ініціаторів такої пертурбації у І зоні санітарної охорони Трускавецької міської ради - інша думка. Головний архітектор Трускавця Олександр Грищенко аргументує ці дії, апелюючи до статті 47 Закону України, в якому йдеться про те, що будь-які межі, в тому числі зони санітарної охорони, встановлюються згідно проектів землеустрою. Іншими словами виконання цієї роботи - це насамперед обов'язок перед державою. А заодно і спроба навести лад зі спірними територіями, на котрих вже давно зведено чимало об'єктів. І тепер ці об'єкти або отримають законне право на існування, або будуть знесені. Інших варіантів, - запевняє головний архітектор, - просто не буде.

Упродовж усієї розмови пан Грищенко доводив факт непричетності міської ради до будь-яких змін, котрі імовірно відбудуться під час «Уточнення розрахунку координат розпізнавальних межових знаків І зони санітарної охорони курорту Трускавець» (так називається документ, котрий має на перший погляд цілком очевидну мету - чітко визначити межі охоронної зони). Більше того, він запевняє, що уточнення відбудеться згідно вже існуючих меж та координат, і ніхто не має на меті зменшувати чи перекроювати існуючі кордони. Просто, зі слів службовця, ці координати існують сьогодні лише, так би мовити, де-факто. Де-юре ж вони стануть тільки тоді, коли пройдуть експертизу на державному рівні. Іншими словами сьогодні, виявилося, що стовпці, котрі стояли десятиліттями на варті санітарної зони, стоять не зовсім правильно і законно.

Правильність і законність такої ініціативи міста щодо «уточнень» вже піддали сумніву ті, хто про родовище та його охоронну зону знають не лише з документів. Це насамперед люди, котрі працюють на теренах товариства і зокрема його філії ГГРЕС вже десятиліттями. А ще мають доступ до роботи з документами під грифом «для службового користування». Ознайомившись із проектом уточнення вони, одразу забили на сполох: саме тому і з'явився лист-звернення на адресу обласної адміністрації, екологічних та природоохоронних установ. І саме у ньому йдеться про те, що аж ніяк не в'яжеться із тим, про що говорив головний архітектор. Приведу уривок з листа: «Уважно прочитавши надані інститутом «уточнені» координати зони санітарної охорони ділянки №1 в курортній Балці Трускавецького родовища мінеральних вод та розсолів, з'ясувалося, що межі зони, визначені цими координатами, значно відрізняються від тих, що затверджені постановою Ради Міністрів УРСР №548 від 9 листопада 1981 року. При чому змінені ці межі в сторону зменшення зони санітарної охорони в стратегічних для курорту місцях. Для прикладу, на окремих ділянках в районі бювету №2, санаторію «Женева», санаторію «Кришталевий палац» межу зони перенесено в сторону її зменшення на 12-40 метрів...» Такі «уточнення», на думку директора ГГРЕС Андрія Тарнавського, варто було б відкликати, так би мовити, від гріха подалі, інакше зберегти родовище буде вкрай складно. Мало того, промовистою підставою для «уточнення» меж, (читай - «перегляду») мала б стати вартісна геологорозвідувальна робота. Бо насправді тільки припущення про те, що саме та як саме відбувається у надрах родовища дуже замало для того, аби поважними підписами впливати на перебіг не до кінця усвідомлених та незрозумілих процесів таких, як утворення унікальних мінвод. Ситуація насправді дивна, але у тому, що відбувається сьогодні, можливо і не варто шукати сенсу, через те, що вже є чіткий бізнесовий інтерес.

Далі вражають самі факти. Перевірка Державною екологічною інспекцією у Львівській області на предмет додержання Трускавецькою міською радою природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, що відбувалася на теренах міста-курорту наприкінці минулого року, підтвердила сумніви: необхідність перегляду зон санітарної охорони з'явилася неспроста. І ця «необхідність» нині налічує близько півсотні приватних об'єктів, що здійснюють свою діяльність у 1-ій зоні санітарної охорони родовища. Тож існуючий акт перевірки засвідчив той факт, що новий проект з уточненням має на меті саме узаконення комерційних об'єктів (більшість із яких не мають документів та дозволів на здійснення комерційної діяльності). І, на перший погляд, така блага мета нового документу полягає у досить корисних намірах: зменшення захисних меж родовища на догоду бізнесовим інтересам окремих зацікавлених у цьому «уточненні» осіб. Ці сумніви виникли і у представників правоохоронних органів. Нещодавно до адміністрації товариства надійшов лист прокуратури щодо перевірки по даному факту.

Але що найцікавіше і це уже є тенденцією, усі ці речі відбуваються нібито на цілком законних підставах, ще й за мовчазної згоди мешканців. От і цього разу інертність і байдужість трускавчан та неймовірна «лояльність» у резонансних питаннях, що стосуються стратегічних змін окремих депутатів міськради може вкотре призвести до незворотних наслідків. Проте, погодьтеся, важко порівняти втрату за безцінь проданих гектарів землі та важливих соціальних об'єктів із втратою цілого родовища! І тому саме вам, дорогі читачі, доведеться вирішувати, чи варто нині бити на сполох.

Галина Шумило, газета «Трускавецькурорт»

Звернення до депутатів Трускавецької міської ради

В січні цього року колектив ЗАТ«Трускавецькурорт», усю профспілкову громаду міста спіткало горе - на 68 році пішов з життя Терещук Іван Іванович. Людина високих людський якостей, професіонал в санаторно-курортній справі, справжній патріот нашого краю і України в цілому, Терещук І.І. понад 30 років очолював Трускавецьку міську профспілкову організацію санаторно-курортних і медичних установ, а останні 8 років обирався головою профкому ЗАТ «Трускавецькурорт».

Як профспілковий лідер, Іван Іванович Терещук вніс особистий вагомий внесок в справу захисту трудових і соціально-економічних прав і інтересів трудящих міста-курорту, особливо в непрості роки перебудови і становлення незалежної України. Він користувався великим авторитетом серед лікарів, середнього медичного і інженерно-технічного персоналу нашого акціонерного Товариства, за його участі були ініційовані і затверджені принципово нові підходи до розробки положень Колективного договору, зокрема, щодо стимулювання і оцінки праці, росту заробітної плати і преміальних, забезпечення охорони праці і здоров'я працюючих, втілення плану реконструкції існуючих і будівництва нових лікувально-оздоровчих об'єктів, запровадження сучасних обладнання і медичних технологій. За період з 2006 року реальна заробітна плата в Товаристві зросла в 2,5 рази, побудовані нові сучасні об'єкти - санаторій «Міротель», водолікарня «Мед-Палас», діагностичний центр, 25-метровий басейн, пральня, реконструйовані санаторій «Весна», вілли «Христина», «Оксана» тощо, без збоїв функціонує система подачі мінеральних вод і розсолів. В цих новобудовах, реконструкціях і інших справах Товариства втілені досвід, думки, серце Івана Івановича Терещука, він навічно в пам'яті працівників нашого і багатьох інших колективів Трускавця.

Враховуючи важливу роль і реальний внесок Терещука І.І. в розвиток курорту Трускавець, трудові колективи ЗАТ «Трускавецькурорту» виступили з пропозицією про увічнення його пам'яті. Зокрема, йдеться про присвоєння імені відомого профспілкового діяча Терещука Івана Івановича скверу, розташованому на розі між музеєм М. Біласа, вул. Т. Шевченка і санаторієм «Міротель» зі встановленням на території кам'яної (гранітної) стели з відповідним меморіальним надписом.

Вказана пропозиція знайшла одноголосну підтримку на загальних зборах усіх санаторіїв, поліклінік і водолікарень, допоміжних структур ЗАТ «Трускавецькурорт», профкому, ради директорів і Наглядової ради Товариства, а також об'єднаного комітету міської профспілкової організації працівників санаторно-курортних і медичних установ м. Трускавця. Позитивне рішення прийняв Львівський обком профспілки працівників охорони здоров'я (копії протоколів і постанови на 18-ти сторінках додаються).

Необхідні кошти на обладнання скверу закладені в бюджет Товариства на 2013 рік.

Щодо озвучених останнім часом задумів назвати вказану вище територію сквером ім. Івана Франка з встановленням там скульптури поета, хочемо нагадати наступне. Ідея облаштування навпроти будинку міськради скверу, як прекрасної зони відпочинку гостей і мешканців міста-курорту, особливо дітей, була висловлена керівництвом ЗАТ «Трускавецькурорт» відповідно до Генерального плану розвитку Товариства. Вона знайшла відображення в одному з пунктів Договору про співпрацю і порозуміння між Трускавецькою міськрадою і нашим Товариством від 28 липня 2006 року. При цьому було підкреслено, що назва скверу є умовною (так у тексті договору). Враховуючи, що в місті є декілька скульптур-пам'ятників І. Франка, є вулиця його імені, слід вважати, на нашу думку, що трускавчани, місцеві органи влади і колективи віддали великому земляку належну шану і бережуть історичну пам'ять.

Просимо підтримати.

Віктор Жданов, генеральний директор ЗАТ «Трускавецькурорт», Теодозій Сидір, голова профспілкового комітету ЗАТ «Трускавецькурорт», газета «Трускавецькурорт»

Документ до теми.

Профспілка працівників охорони здоров’я України

Львівська обласна організація профспілки працівників охорони здоров'я України

Обласний комітет

Президія

Постанова П-21 від 19 лютого 2013 р. «Про створення скверу на вул. Т.Шевченка, 2 і присвоєння йому імені Терещука І.І.»

Заслухавши інформацію про клопотання профспілкового комітету ЗАТ «Трускавецькурорт» (протокол №4 від 30.01.2013 р.) щодо підтримки пропозиції голови Наглядової ради товариства про створення скверу на вул. Т. Шевченка, 2 і присвоєння йому імені Терещука І.І. президія Львівського обласного комітету профспілки працівників охорони здоров'я постановляє:

1. Підтримати ініціативу профспілкового комітету ЗАТ «Трускавецькурорт» та голови Наглядової ради товариства про створення скверу на вул. Т. Шевченка, 2 і присвоєння йому імені Терещука І.І.

Ю. Білий, голова Львівського обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я України

 

Щоб не сталося біди

Навчання з цивільної оборони проходять саме з такою метою – щоб не сталося біди. Якщо вже вона стається, то щоб нещастя мало мінімальні наслідки для оточуючих, для їх безпеки, життя та здоров’я.

У Трускавці навчання з ЦО проходять практично майже щороку – на базі санаторіїв чи готельних комплексів. Так, у попередні роки відпрацьовували евакуаційні заходи, гасіння пожежі, надання допомоги потерпілим із ускладненнями різного ступеня в ГКК «Карпати», СГК «Дніпро-Бескид», готельно-оздоровчому комплексі «Ріксос-Прикарпаття». Цього року такі показові навчання відбулися в медичному реабілітаційному центрі МВС України «Перлина Прикарпаття». Та й нагода була – саме в ці дні «Перлина Прикарпаття» відзначає свій двадцятирічний ювілей (сьогодні – основні заходи, початок о 15.00).

Сказати, що навчання пройшли гарно та видовищно – це нічого не сказати. Фактично в жодному іншому санаторії так не готувалися до навчань, як у «Перлині». Тут відповідно дисципліна та міліцейська муштра зобов’язує. Протягом години часу присутні мали можливість спостерігати за злагодженою роботою представників Державної служби з надзвичайних ситуацій, пожежників, лікарів екстреної медичної допомоги, персоналу оздоровниці. Начальники штабів міської влади, оздоровниці та керівництво рятувальних служб координували свою роботу – все було відпрацьовано до найменших дрібниць.

Для високих гостей спорудили спеціальний навіс на горбочку, щоб ті у всій красі могли спостерігати за гасінням пожежі та рятуванням двох постраждалих. А гості були дійсно високого рангу – окрім представників міської влади Трускавця завітали делегації МВС Білорусі та Молдови, представники українських силових відомств (МВС, СБУ), був міністр внутрішніх справ України 1991-1994 років Андрій Василишин. Делегацію трускавецьких правоохоронців очолив начальник міського відділу міліції, підполковник Іван Малиш. Керівник медичного-реабілітаційного центру «Перлина Прикарпаття» Олександр Шишко та його заступник Степан Пецюх в кінці навчань вислухали вдячне слово за блискучу підготовку – без збоїв, без ускладнень, без метушні чи розгубленості. Тож віриться, що біди дійсно не станеться, а якщо і виникатимуть будь-де у Трускавці якісь об’єктові надзвичайні ситуації, то вони будуть легко ліквідовані спільними зусиллями рятувальників та штабів оздоровниць з ЦО.

Володимир Ключак

 

Микола Лагодич бореться, звинувачує, заявляє

У вівторок, 16 квітня, в конференц-залі власного торгового центру прес-конференцію для журналістів регіону провів Микола Лагодич. Голова благодійного фонду «Лагодич і сини», кандидат в депутати Верховної Ради України на виборах-2012 зібрав представників медіа на прес-конференцію під назвою «Доля Дрогобича в руках дрогобичан», щоб зробити офіційну заяву до міського голови Дрогобича, депутатів, громадських діячів. Зокрема, прозвучав заклик всім об’єднатися та зупинити зловживання дрогобицької влади та розкрадання коштів, які за словами Миколи Лагодича мають місце в діях теперішнього керівництва міста Дрогобича та сягнули занадто великих масштабів. Ще не пізно зупинитися, зробити ревізію всього майна дрогобицької громади – землі, комунальної власності та коштів, і відмінити незаконні рішення про передачу інвестору комунального молочного ринку зокрема, - переконаний Микола Лагодич. Якщо його заклики не буде почуто, то громадський діяч обіцяв після закінчення Великого Посту і Великодня, десь після 10 травня організувати масштабні протестні акції - блокування міської ради, наметове містечко перед Ратушею - з вимогою до правоохоронних органів перевірити законність діяльності міської влади Дрогобича.

Об’єктивно кажучи, звинувачення організатора прес-конференції на адресу дрогобицької влади, зокрема про незаконну передачу території молочного ринку «Діакор Голден інвест», виглядали не надто аргументованими та підкріпленими документальною базою. «Підіть в земельний відділ, в бюро технічної інвентаризації, поцікавтеся, що будівництво незаконне, а угода не укладена»,- закликав журналістів Микола Лагодич. Тобто в нього на руках відповідних документів не було. Нагадаємо, 12 березня цього року Микола Лагодич з протестувальниками зніс паркан, яким було огороджено територію колишнього молочного ринку, на якій планується будівництво нового торгового центру. До речі, це все планується зовсім поруч біля торгового центру Миколи Лагодича.

Та Микола Миколайович повідомив журналістів, що 8 квітня зареєстрував заяву в прокуратуру, СБУ та інші контролюючі та правоохоронні органи про розкрадання майна дрогобицькою владою, і з цього ж дня у нього почалися проблеми з законом – перевірка автомобіля, бізнесу тощо. Та громадський діяч зазначив, що тиск влади його не зупинить, а навпаки ще більше утверджує в правильності обраного шляху боротьби. На запитання журналістів, чи не зарано розпочав передвиборчу кампанію на міського голову чи то в депутати Верховної Ради, Микола Лагодич твердо запевнив, що на міського голову не піде, й по нашому округу більше до Верховної Ради не балотуватиметься. Якщо захоче стати нардепом, то простіше заплатити партійним босам та отримати місце в партійному списку, ніж проводити кампанію на окрузі та допомагати людям, - щиро ділився з журналістами Микола Лагодич. А представникам преси, які детальніше зацікавляться та глибше зі свого боку розслідуватимуть зловживання дрогобицької влади, обіцяв гранти та серйозну оплату в тисячах від гривень до доларів і фунтів.

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Сьогодні здоров’я – це справжнє багатство

 

Щороку 7 квітня відзначають всесвітній день здоров'я. Наскільки здоровими є наші громадяни, які питання піднімає поняття «здоров'я», як святкується це свято, ми вирішили дізнатися в начальника медвідділу ЗАТ «Трускавецькурорт» Андрія Процика.

- У нашій суспільній свідомості існує одна дуже проста думка, безпосередньо пов'язана з питаннями здоров'я і проблемами його відсутності. «Буде здоров'я - решта все додасться», - так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне та суспільне оточення. Здоров'я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільшого рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут та життєдіяльність, щоб їх здоров'я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров'я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.

Традиції святкування Всесвітнього дня здоров'я нерозривно пов'язані з діяльністю всієї системи нашої охорони здоров'я. Працівники клінік, лікарень і госпіталів, ті, хто так чи інакше з обов'язку професії і служби надає медико-санітарну допомогу всім, хто її потребує, якнайкраще розуміють цінність здоров'я. Профілактика та увага до нашого власного здоров'я - є основною метою проведених медиками в цей день акцій та заходів. Численні інформаційні матеріали, брошури та буклети, семінари, виступи фахівців і навіть концерти, які приурочені цьому Дню, в простій і доступній формі пояснюють нам важливість цієї позитивної ініціативи.

- Андрію Святославовичу, на які хвороби найчастіше хворіють наші громадяни?

- Це залежить від пори року. Тепер здебільшого зустрічаються такі хвороби, як грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). А взагалі часто скаржаться на проблеми зі шлунком (гастрит, виразкова хвороба), серцево-судинною системою. Є особи, які перебувають на диспансерному обліку, бо мають вроджену ваду серця. Також спостерігається патологія органів дихання (мова про бронхіальну астму, хронічний бронхіт, вади легень). Трапляються захворювання щитовидної залози, зокрема дифузний зоб, тому що в нашому регіоні не вистачає йоду.

- На Вашу думку, із чим пов'язані сезонні хвороби?

- Сезонні захворювання, такі як грип, ГРВІ, пов'язані зі зміною погоди. Розмножуються бактерії, котрі через масове скупчення людей швидко передаються повітряно-крапельним шляхом. Достатньо захворіти одній людині і вона може заразити своєю недугою інших.

- Ваші рекомендації щодо уникнення та лікування найпоширеніших захворювань?

- Я би порадив відразу звертатися за допомогою до лікаря, тому що потім процес занедужання триватиме з ускладненнями. У підсумку хворі роблять цим гірше і собі, і іншим, адже можуть заразити колег та друзів, які знаходяться весь час поруч.

- Чи погоджуєтеся з думкою, що спорт - запорука здоров'я?

- Однозначно погоджуюся. Спорт потрібний, адже він корисний для організму. Як кажуть: «У здоровому тілі - здоровий дух». Якщо у вас є проблеми з кістками та спиною, то варто займатися плаванням. Також рекомендую гімнастику, аеробіку, фітнес.

- А як, наприклад, щодо ходіння пішки?

- Безперечно, прогулянки пішки теж можна віднести до спорту. І я б рекомендував ходити пішки хоч би 30 хв. щодня. Це не так аж багато й не так важко. До того ж, такі прогулянки допоможуть позбутися зайвих калорій, якщо вони є.

- А в який спосіб впливає на стан організму харчування?

- Безпосередньо впливає. На жаль, наші громадяни харчуються не так, як повинні були б. Вони їдять 1 - 2 рази щодня, хоч потрібно 4 рази й невеликими порціями. Зовсім не п'ють звичайної води. А чого варті різні чіпси, сухарики, «мівіни», які вкрай негативно впливають на роботу шлунка. Краще з'їсти якісь фрукти або овочі, щодня їсти супи, не нехтувати різноманітними кашами.

- Особисто Ви вважаєте себе здоровою людиною?

- Ну, відносно вважаю. Оскільки я сам лікар, то до людей у білих халатах звертаюся рідко, бо добре себе почуваю.

Самі люди на запитання, чи дбають вони про своє здоров'я, майже одноголосне відповідають, що так. Проте зазначають, що харчуються переважно напівфабрикатами. А яке ж це здоров'я? Та поки що змінювати свій раціон вони не збираються. Дехто через брак часу або грошей, інші - через невміння добре готувати. Корисну їжу громадяни вживають переважно вдома. А спортом займаються переважно хлопці, які грають у футбол, волейбол, баскетбол та інші ігри. Дівчата ж здебільшого відвідують заняття з аеробіки чи фітнесу.

Шкода, що більшість із нас задумується про власне здоров'я лише в такі дні, як 7 квітня, або ж коли погано себе почуває. Якщо ми зможемо змінити цю звичку, то зміниться на краще й стан нашого організму. Пам'ятайте про поради лікарів і про те, що здоров'я за гроші не купиш.

Здоров'я може мати дуже дорогу ціну. І в основному це стосується спроб повернути його на своє місце. У Всесвітній день здоров'я бажаю всім його надійного зберігання. Тому саме цього дня варто побажати: всім хворим - якнайшвидшого одужання. Медикам - хорошої матеріальної і технічної бази. Всім нам - бути здоровими та життєрадісними!

Розмову вів Віктор Стецько, газета «Трускавецькурорт»

Віктор Стецько: «Лише послідовна й комплексна робота дає результати»

6 березня на XIV виборній конференції новим головою МПО працівників санаторно-курортних і медичних установ м. Трускавця обрано Віктора Стецька. Він прийшов на зміну багаторічному очільнику профспілок міста Трускавця, голові міської профспілкової організації працівників санаторно-курортних і медичних установ міста-курорту, голові профспілкової організації ЗАТ «Трускавецькурорт» Івану Терещуку, котрого не стало. Людині багатогранній та неординарній. Лідеру спілчан, який усе своє свідоме життя віддав саме їм - простим працівникам, за якими стоїть творення майбутнього та сьогодення.

Віктор Володимирович розповів про головні пріоритети своєї роботи на новій посаді та основні завдання, які стоять перед міською профорганізацією.

- Хочу сказати, що ця довіра, яку мені висловили голови та члени профкомів санаторно-курортних і медичних установ міста, зобов'язує мене працювати, працювати і ще раз працювати на благо профспілки та її спілчан. Я прийшов очолювати громадську організацію, яка стоїть на захисті законних інтересів людей праці, тож я маю бути з народом. Іншого не дано.

Звичайно, що замінити такого лідера, яким був Іван Іванович, мій наставник і другий батько, важко, але дотримуватися тих принципів, які він сповідував, я обов'язково буду і просто зобов'язаний. Практично серед усіх голів профкомів люди з багаторічним досвідом роботи на цій ниві. Це - Зінаїда Рибак, голова профкому СГК «Дніпро-Бескид», Наталія Унжина - голова профкому ДП Дитячий санаторій «Джерело», Володимир Чайковський - голова профкому санаторію «Кришталевий палац», Володимир Чуба - голова профкому Трускавецької міської лікарні, Роман Магдич - голова профкому санаторію «Молдова», Василь Райбул - голова профкому фірми «Вектор-Б». Усі вони пліч опліч працювали з Іваном Терещуком. Тому моє обрання для мене - велика відповідальність та щира вдячність за довіру. Так само хочу подякувати і голові Львівської обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я Юрію Білому за підтримку та допомогу в роботі.

- Вікторе Володимировичу, якою на Вашу думку має бути профспілкова робота?

- Профспілкова діяльність багатогранна, і лише послідовна й комплексна робота дає результати. Відправною точкою я назвав би саме організаційну роботу. Можна по-різному ставитися до оргпитань, але саме ця проза профспілкового життя є його фундаментом. Основний принцип організаційної діяльності - верховенство статуту. Не менш важливою для організаційного зміцнення є виконавська дисципліна. Всі рішення перебувають на постійному контролі. А орієнтиром для нашої діяльності є ухвалені міською профспілковою організацією працівників санаторно-курортних і медичних установ пріоритетні завдання, виконання яких контролюється Об'єднаним комітетом.

А взагалі тема організаційної роботи невичерпна.

- А які, на Ваш погляд, шляхи мотивації профчленства?

- Найкраща мотивація - конкретні приклади захисту прав та інтересів працівників і своєчасне широке інформування про це громадськості. Практика свідчить, що на перше місце в діяльності профспілок висуваються завдання правового захисту. Ми тісно співпрацюємо з юридичним відділом Львівського обкому профспілки медиків, який очолює Ігор Баєв. Ведеться активна роз'яснювальна робота з питань трудового права, надано безліч консультацій із правових питань.

Вважаю, що кожна, починаючи з первинної, організація профспілки повинна мати чіткий план мотивації профчленства. Значну роль тут може відіграти й гарний соцпакет, як от в оздоровницях ДП Дитячий санаторій «Джерело» чи ЗАТ «Трускавецькурорт». На цих підприємствах нещодавно прийнято нові колективні договори, в яких міститься ряд позитивних змін для працівників. Окрім цього не слід забувати про активний відпочинок, культурно-масову роботу, які є невід'ємним чинником у роботі профспілки.

- Наскільки суттєвою є роль профорганізацій у сфері охорони праці?

- Значення громадського контролю з боку профспілок за станом охорони праці стрімко зросло після того, як держава вилучила в них окремі питання нагляду за охороною праці. Представники профспілок як члени комісії беруть участь у розслідуванні причин виробничого травматизму, профзахворювань і подають свої висновки. Не менш важливим є громадський контроль за створенням належних умов праці, організацією медоглядів, наданням працівникам пільг та компенсацій. Хочу наголосити, що саме пропозиції комісій з охорони праці лягають в основу цільового розділу колдоговору.

- Ви заступник голови профкому ЗАТ «Трускавецькурорт» і голова МПО працівників санаторно-курортних і медичних установ м. Трускавця...?

- У міській профспілці я працюю на громадських засадах. Для обласної профспілки медиків важливо вберегти набуті Іваном Терещуком здобутки. Тому, власне, Юрій Білий і запропонував очолити спілчан міста, які мене одноголосне підтримали.

- Вікторе Володимировичу, на закінчення нашої розмови. Чи потрібно, на Ваш погляд, змінювати форми, організаційну структуру, методи роботи профспілок, чи це є перспективним й у нинішньому вигляді?

- Насамперед варто було б повною мірою використовувати ті ефективні форми, які раніше застосовувалися і виправдали себе. Адже часто-густо забуваємо про елементарні речі, зокрема, якщо людина - член профспілки, то її треба прийняти, приділити їй час та увагу, видати необхідні документи, подбати, щоб вона брала активну участь у житті колективу, приходила на профспілкові збори. Навіщо шукати нове? Увага до людини - це найголовніше, ну, а далі, в процесі профспілкової роботи, звичайно, слід іти в ногу з часом.

П. Степовий, газета «Трускавецькурорт»

Юних читачів, як і книжок, у Товаристві вдосталь

Якщо першого квітня, згідно святкового календаря, ми посміхалися, то другого, згідно цього ж календаря, нам не завадило б ще й почитати. Річ у тому, що 2 квітня – міжнародний день дитячої книги, присвячений він Дню народження видатного датського дитячого письменника Ганса Крістіана Андерсена. Твори талановитого сина шевця знає з дитинства практично кожна людина. Хто ж не читав «Гидке каченя», «Русалоньку» чи «Сніжну королеву»? Чи читають діти сьогодні? Може не всі і не в тих об'ємах, але читають. Про це нам розповіла бібліотекар санаторію «Янтар» Романа Лебеденко.

- У нашій оздоровниці досить багато дітей. Оскільки окрім тих, що приїздять на лікування з батьками, у нас є й чорнобильські діти. На диво багато з них читають як художню літературу, так і шкільну: питають за букварем, математикою. Переважна більшість юних читачів зі східної та центральної частини України, але багато з них беруть літературу українською мовою, менше - російською. Так що маленьких читачів нам не бракує, так само, як і самих книжок.

Другого квітня ми побували в оздоровниці ЗАТ «Трускавецькурорт» санаторії «Янтар». В цей день діти розповіли, що вони попри комп'ютерні забави не забувають і про відвідування бібліотек та читання книг.

Каже Маргарита Ушинська з Київщини: «Моя улюблена казка «Попелюшка», бо подобається її героїня, яка спершу така негарна і працює на мачуху, а потім стає принцесою». А от її подруга Анастасія Куперник говорить: «Я часто ходжу до бібліотеки, багато читаю, і більшість з прочитаних книг - це казки Г. К. Андерсена».

Хлопці більше читають фантастику, пригоди: «Діти капітана Ґранта», «Пригоди Тома Сойєра» тощо.

До речі, щороку під час святкування Міжнародного дня дитячої книги вибирається певна тема, яка і стає лейтмотивом усіх святкових заходів. Щорічно у свята змінюється «господар». Ним стає одне з відділень міжнародної ради з книг для дітей та юнацтва. Традиційно приймаюча сторона організовує заходи за участю найвідоміших дитячих письменників своєї країни. Звичайно один з гостей пише послання всім дітям Землі.

У ЗАТ «Трускавецькурорт», в оздоровницях, де є бібліотеки, також проводять тематичні заходи для юних читачів. Тож після відпочинку, повернувшись додому, дітлахи мають що розповісти про Трускавець та відпочинок в оздоровницях товариства.

Підготував Віктор Стецько, газета «Трускавецькурорт»

 Создан 17 апр 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником