Трускавецький вісник № 64 (607) від 9 травня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 64 (607) від 9 травня 2013 р.

09.05.2013 

У номері: Звіт депутата обласної ради Петра Іванишина; На Великдень – у Трускавець; 9 травня у Трускавці; Про упорядкування ритуальних послуг у Бориславі; Місячник добровільної здачі зброї; У Східниці встановлено двометрову писанку; Кримінальні новини.

Новини Трускавця та регіону

«Карпати» запрошують на святкування Дня Перемоги

Сьогодні, 9 травня, в Трускавці проходить урочиста хода до Дня Перемоги, в якій беруть участь ветерани Червоної Армії, представники Ради ветеранів війни і праці міста Трускавця, силові структури та очільники міста. Колона пройде від міської ради до Меморіалу Слави на вулиці Дрогобицькій, традиційно поклавши квіти і до могили воїнів ОУН-УПА біля церкви Покрови Богородиці.

Натомість о 17.00 на території ландшафтного парку «Підгір’я» біля готельно-курортного комплексу «Карпати» Свято Перемоги продовжиться – з ініціативи голови ТМО Партії регіонів Лева Грицака тут встановлено польову кухню, де ветерани можуть також випити традиційні фронтові сто грам, а духовий оркестр гратиме популярні в ті далекі воєнні часи мелодії. Початок заходу – о 17.00.

Бориславці мудріші чи хитріші від трускавчан?

Сесія Бориславської міської ради не прийняла звернення з приводу оцінки волинських подій 1943 року, не бажаючи псувати стосунки з польськими партнерами. Причиною дискусій та загострень висловлювань стали нещодавно наміри окремих сил в Республіці Польща протягнути законопроект, який визнає ОУН та УПА злочинними організаціями, які здійснювали геноцид польського населення, зокрема на Волині в 1943 році, коли було знищено сотні польських сіл, польськомовне населення розстріляно та замордовано, часто в небувало жорстокий спосіб. У Бориславі вирішили, що втручання у «розбірки» на вищому рівні є явно непотрібним.

Натомість у Трускавці ще у квітні ц.р. аналогічна заява міської ради була прийнята. Зацитуємо тільки деякі її положення (польською мовою), які направду можуть зашкодити стосункам Трускавця з польськими містами-партнерами: „...czy nie w każdej wołyńskiej rodzinie żyje pamięć odziałaniachoddziałów Armii Krajowej, które walczyły przeciwko prawu Ukraińców na własne państwo. Sformułowania, jakich używa strona polska w projekcie uchwały, są całkowicie nie do przyjęcia i są sprzeczne z prawdą historyczną. Od nich wieje oznakami polskiego kolonializmu, szowinizmu i ksenofobii, wtrącaniem się w węwnętrzne sprawy suwerennego państwa i pragnieniem nawiązać obcych bohaterów czy zabronić innemu narodowi szanować swoich. Oprócz tego, w projekcie uchwały Sejmu są oznaki terytorialnych pretensji do Ukrainy. My, deputowani Truskawieckiej miejskiej rady, jesreśmy przekonani, że to Polkiemu Sejmowi trzeba pokajać się przed Ukraińcami za wieloletnią politykę okupacji i niszczenia tożsamości ukraińskiej...Nie Ukraina ma prosić o przebaczenie za czyny UPA, która stała w obronie ukraińskich obywateli i przekreśliła zagarbnickie zamiary Polaków..., a Polska – za czyny swoich oddziałów, które walczyły na ukraińskich ziemiach etnicznych przeciwko prawu naszego narodu na wolność i niezawisłość...”.

Чи закриють у Трускавці «Спортовець» та Будинок учнівської творчості?

Як поінформував 8 травня під час звіту обласного депутата Петра Іванишина секретар Трускавецької міської ради Петро Шумин, в 2014 році позашкільні заклади фінансуватимуться з місцевого бюджету. Це означає, що тягар утримання таких закладів нестиме місцева громада. Нагадаємо, що у Трускавці діє два позашкільні заклади – дитячо-юнацький спортивний клуб «Спортовець» та Будинок учнівської творчості. Чинна трускавецька влада вже пробувала «оптимізувати» БУТ, але через активні протести освітян, батьків та ЗМІ зробити це їй не вдалося. «Спортовець» поки що не чіпали, адже отримали у спадок від попередників будівлю в прекрасному стані із найкращим басейном у всій Львівській області. Тож не виключено, що починаючи з наступного 2014 року у Трускавці знову заговорять про «оптимізацію» - мовляв, забагато гуртків, забагато ставок, та й чи може Трускавець собі дозволити таку розкіш як Будинок учнівської творчості та спортивну школу? Втім, проблеми з виплатою заробітних плат у освітян міста-курорту можуть виникнути вже в кінці цього, 2013, року…

Великодній подарунок для бібліотеки – півтори сотні книг з власної колекції

На Великодні свята Трускавецька бібліотека-філія №1, що по вул. Бориславська, 36, отримала від трускавчанина В`яткіна Миколи Миколайовича великий подарунок. Цей благодійник долучився до акції «Подаруй бібліотеці нову книгу» та подарував бібліотеці 152 книги з власної бібліотеки. Про це інформує завідувач бібліотеки-філії № 1 Віра Савка. Добірка подарованих книг складається в основному з художніх творів детективного та пригодницького жанру сучасних письменників. Колектив бібліотеки вдячний Миколі Миколайовичу за такий щедрий подарунок!

Шановні трускавчани, долучайтеся до акції, адже бібліотеку відвідує багато книгоманів та шанувальників друкованого слова, які постійно потребують нових книг, а це свідчить про те, що Трускавець високоосвічене, інтелектуальне місто. «Ми радо запрошуємо всіх у бібліотеку, переглянути добірку подарованих книг і долучитися до числа активних читачів бібліотеки. Живіть і відпочивайте читаючи!» - запрошує до бібліотеки Віра Савка.

Власна інформація

У Східниці встановлено двометрову писанку

У Східниці у центральній частині курорту, у сквері "Джерело", встановлено писанку. Виготовила писанку родина Жук зі Східниці, а розмалювали учні Східницької школи, які пройшли майстер-клас з розписування писанок. Висота писанки 2 метри. Зверху писанки встановлена кована пташка, що символізує єднання земного і небесного. Основа, на якій стоїть писанка, оформлена в українських мотивах: ковані фігури української родини, які тримаються за руки, а також встановлений стилізований тин з соняшниками. Основа писанки зроблена за підтримки підприємців Східниці.

Під час відкриття селищний голова Східниці Іван Піляк сказав, встановивши писанку, яка є символом оберегу та щастя, підтримується українські традиції. "Допоки малюється писанка доти живе Україна", - сказав Іван Піляк. На відкриття писанки прийшли не тільки мешканці курортного селища, а й відпочивальники.

Нагадаємо, в минулому році у Східниці був закладений сквер "Джерело", де встановлена стела мінеральним водам.

Прес-служба Східницької селищної ради

Петро Іванишин: «Хочу прозвітувати перед громадою»

Депутат Львівської обласної ради Петро Іванишин став першим з депутатів, хто прозвітував у Трускавці. Хоча від виборів 2010 року пройшло вже два з половиною роки, а закон про статус депутатів місцевих рад передбачає щорічні звіти депутатів, та по сьогодні жоден з депутатів Трускавецької міської ради не зробив якогось публічного звіту – через пресу, Інтернет-ЗМІ, або ж безпосередньо через зустріч з виборцями у формі звіту.

Петро Іванишин – депутат-списочник. Тобто, пройшов він до Львівської обласної ради за партійним списком «Фронту змін» (під № 10). Ця політична сила і закріпила його за Трускавцем. Отже, разом з Олексієм Балицьким та Олександром Чебаненком він входить у трійку нашого лобі в облраді. Донедавна Петро Іванишин був членом земельної комісії облради, цього року перейшов у комісію з питань паливно-енергетичного комплексу, енергозбереження та підприємництва. До речі, Олексій Балицький нещодавно став головою найбільшою в ЛОР екологічної комісії, а Олександр Чебаненко входить до комісії бюджетної. Розуміння того, що інтереси Трускавця потрібно відстоювати спільно, в трьох депутатів-трускавчан є, - зазначає Петро Іванишин на своєму звіті перед громадою, який відбувся в середу, 8 травня.

Зібрати зараз для звіту великий зал трускавчан важко, а то й нереально, а робити звіт для галочки, «організувавши» «явку», Петро Іванишин не хоче. Тому пішов дуже добрим шляхом – зібрав представників всіх мас-медіа Трускавця, долучивши медійників регіону і розповів, що зроблено за ці два роки. А вже ЗМІ подадуть інформацію громаді. Депутат висловив впевненість, що депутати міської ради послідують його прикладу і теж донесуть громаді інформацію, чим вони займалися протягом цих двох з половиною років. Хоча, повторимося, це вже мав би бути другий звіт, бо за 2011 рік не звітував ніхто.

На «Трускавецькому віснику» вже є відео зі звіту Петра Іванишина, нижче вмістимо повний текст його виступу (за даними прес-релізу), а зараз коротко про сам процес звітування. Півтори години Петро Іванишин спілкувався з журналістами в залі засідань ТМР, спочатку окресливши свої основні здобутки в якості депутата, а згодом відповідаючи на запитання журналістів. Представників преси цікавили ті ж питання, що хвилюють громаду – чому у Трускавці погіршилося життя, чому в нашому місті-курорті зарплата є найнижчою в області, як зупинити хвилю урізання повноважень органів місцевого самоврядування. Звичайно, не обійшлося без теми доріг, промоції Трускавця, «собачого» питання, персонального голосування в ЛОР, підприємств-мінімізаторів у Трускавці, політичної ситуації в області та Україні. Та спілкування не обмежилося офіційною частиною, воно тривало ще дві години в неофіційній обстановці. Гадаємо, що такі більш-менш щирі та відверті зустрічі потрібні для обидвох сторін – і влади, і журналістів, адже непорозуміння виникають власне через брак спілкування.

Повертаючись до звіту обласного депутата, зазначимо, що Петро Іванишин дуже добре володіє ситуацію, знає, що робиться в місті, чому робиться, що можна змінити, а що наразі змінити дуже важко. Приклад – плата за землю бюджетними санаторіями: цю проблему наразі вирішити неможливо. Бюджет міста втрачає великі гроші, адже п’ять великих санаторіїв не платять за землю жодної копійки. Інша проблема – плата за землю під комерційну нерухомість і за землю під житло. Різниця становить не 5-10% і навіть не 100%, а в деяких випадках 70 разів (!). Якщо раніше, маючи ще у власності готель «Оріана», Петро Іванишин платив за землю під ним щомісяця 8 тисяч 800 гривень (за 16 сотих), то в той же час за 25-30 сотих на рік платили по 300 гривень ті, хто вів той самий бізнес, лише під прикриттям «житла».

Низька зарплата в половині трускавецьких оздоровниць – низькі надходження до бюджету. В той же час навіть маючи кошти, місто не може ними повноцінно розпорядитися – казначейство не пропускає. А чому не пропускає? – питаємо. У відповідь риторичне: а в нас банкрут – Пенсійний фонд. Питаємо, чи можна про це писати, бо це ж фактично сенсація. Не лише можна, а треба, зауважує депутат і скаржиться на те, що в центральних ЗМІ є теми-табу, які ніхто не хоче піднімати. Десь-не-десь на «Українській правді» (Інтернет-видання, засноване Георгієм Ґонґадзе – прим. авт.) появиться критична аналітична стаття… Та що там говорити, коли про казначейство навіть депутати бояться піднімати питання, причому депутати з середовища опозиції. Народний депутат від опозиції не може потрапити до рядового міністра чи навіть заступника, де ж таке видано? – обурюється Петро Кирилович. Йде викачування коштів, а міста залишилися сам на сам зі своїми проблемами, інколи органи місцевого самоврядування навіть не зацікавлені у тому, щоб виконувати бюджет. Який вихід? Що, може всім мерам домовитися та не вийти одного дня на роботу? – сам не вірячи в успіх такої затії, запитує депутат.

Праця депутата нелегка та відповідальна. Як мінімум треба чотири рази на місяць поїхати до Львова – це якщо ти просто рядовий член комісії. Робота суто на громадських засадах. Люди думають, що якщо ти депутат, то маєш у під’їзді лампочки вкручувати, ліфти та крани ремонтувати, а ще потім звинувачують у якійсь корисливості. Низька активність трускавчан у громадських справах (хоча б у тому ж створенні ОСББ), невміння чи небажання побачити проблеми в корені, а ще ж занадто велика кількість депутатів, які фактично не здобували депутатство заради розвитку міста, а заради себе, засмучує таких трудоголіків та наполегливих підприємців із загостреним почуттям справедливості як Петро Іванишин. І хоча депутат і каже, що ще під знаком питання, чи йтиме в депутати на наступних виборах, та вже має пропозицію скоротити кількість депутатів в місцевих радах. Напрацювання Асоціації роботодавців та підприємців Трускавця, яку очолює Петро Іванишин, використовуються навіть на державному рівні – в 2003 голова комітету ВРУ Юрій Єхануров приїжджав ознайомитися з досвідом цієї трускавецької організації.

Петро Іванишин – людина багатогранна. Трускавчанин, син нафтовика, на початках відродження української державності жив у Бориславі, відстояв перед київськими інструкторами своє право залишатися членом партії, але в той же день вийшов з КПРС, був одним з ініціаторів демонтажу статуї Леніна в Бориславі. В минулому скликанні був депутатом Трускавецької міської ради (опозиційна до влади фракція «Наша Україна»), відзначився аналітичними здібностями та вмінням «копати» справи дуже глибоко, викликає повагу в друзів, партнерів та опонентів. Кажуть, що мстивий, але сам він запевняє, що протягом останніх двох років не мав жодного конфлікту ні з ким. Та коли проходили громадські слухання у справі, яка зачіпала інтереси ЗАТ «Трускавецькурорт», то день перед ними і два дні після слухань у торгових приміщеннях Петра Іванишина вилітали шибки від привезеного кимось каміння. Готовий іти на компроміси, навіть ціною посад, лише щоб питання вирішувалися. Хоче об’єднати всі протрускавецькі сили заради розвитку міста, для цього є потенціал, якого немає жодне місто в Україні (можливо, окрім Києва). Патріот, побожний, але водночас хитрий як лис. З діловою хваткою та розумінням суті проблем, шляхів та методів їх вирішення. Словом, такий, яким і має бути депутат. Тож після звіту депутата облради Петра Іванишина наважуємося поставити йому оцінку суто від «Трускавецького вісника»: роботу свою виконує на відмінно. Чи збігається наша оцінка з оцінкою громади міста – не знаємо.

Володимир Ключак

P.S. А зараз пропонуємо ознайомитися з повним текстом звіту Петра Іванишина

Звіт депутата Львівської обласної ради Іванишина Петра Кириловича за 2012 рік

Іванишин Петро Кирилович - обраний депутатом Львівської обласної ради VI скликання за списками політичної партії „Фронт змін", член фракції „Фронту змін", член постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури і будівництва.

Як депутат обласної ради вважаю за свій обов'язок прозвітувати перед громадою. Насамперед хочу сказати, що депутатська діяльність не може бути ефективно без тісного діалогу з виборцями. Тому кожної другої середи місяця з 16.00 до 18.00 проводжу прийом громадян у Трускавецькій міській раді, четвертої середи місяця з 15.00 до 18.00 в офісі міського осередку «Фронт змін» за адресою: м. Трускавець, вул. Мазепи, 21. Крім цього прийом виборців, якщо є така необхідність, щоденно проводжу я та мій помічник Ольга Книш у приміщенні Трускавецької міськради.

За час моєї депутатської діяльності впродовж 2012 року кількість звернень громадян та організацій становила близько 300. Загальна кількість осіб, яких я прийняв на особистих прийомах за рік -135. Відповідно до рішення сесії Львівської облради «Про затвердження програми виплати одноразової адресної допомоги малозабезпеченим громадянам» надано матеріальну допомогу з мого депутатського фонду понад 100 особам, з яких 87 мешканці Трускавця, на загальну суму»77 тис. гривень.

Беру активну участь у роботі сесій Львівської обласної ради та її постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території, архітектури та будівництва. Впродовж 2012 року підготував і подав 34 депутатські запити і звернення, на які отримав відповіді.

Так мною було піднято питання по захисту прав мешканців будинків на вул. Скоропадського 3,7,9 у м. Трускавці. Щодо цієї ситуації у березні 2011року Львівська обласна рада прийняла відповідне рішення, яке забудовник "Делакс житлобуд" ТзОВ „Делакс Україна" остаточно виконав у 2012 році: на ліквідацію недоліків у вищезгаданих будинках цією компанією проведені роботи на суму 480 тис. гривень. Окрім того весною 2012 року в одному з будинків під час буревію було пошкоджено покрівлю. На прохання мешканців я звернувся до керівництва компанії-забудівельника, і покрівля була полагоджена..

За моїм депутатським запитом було створена тимчасова міжвідомча робоча група, яка перевіряла дотримання вимог містобудівного законодавства при проектуванні і будівництві житлового будинку „Лісова пісня" на вул.. Сагайдачного, 14а у Трускавці. Прийнято план заходів по усуненню недоліків, які в основному виконані.

Відстоював інтереси Трускавця стосовно виділення коштів на проведення капітальних ремонтів доріг. Так, зокрема, за кошти державного і обласного бюджетів, а це більше 1млн.З00 тис. грн., у 2012 році відремонтовано вулиці Річки, Данилишиних, частково Воробкевича. На 2013 рік у бюджеті області закладена сума 1 млн. 800 тис. грн. на ремонт доріг у Трускавці.

За мого сприяння і ряду депутатських звернень на прохання головного лікаря Трускавецької міської лікарні Андрія Кульчинського у цьому медичному закладі минулого року було встановлено новий рентгенапарат вартістю 694 тис. гривень, придбання якого було профінансоване з державного бюджету.

За моєї участі при представленні Трускавця на конкурсі проектів „Чистий населений пункт" курорт, як один із переможців, отримав 70 тис. гривень.

Минулого року за мого сприяння з цільових екологічних коштів з обласного бюджету було виділено і освоєно для проведення заходів, спрямованих на відновлення парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення у м. Трускавець 99 тис. гривень. На 2013 рік в обласному цільовому Фонді охорони навколишнього природного середовища для трускавецького парку передбачена така ж сума коштів.

Впродовж минулого року займався питаннями логістики (транспортного сполучення) до міста-курорту, в тому числі маршрутом Львів-Трускавець. За моєї участі було призупинене рішення Львівського міськвиконкому та облдержадміністрації про зміну пункту відправлення автобусів стрийського та дрогобицького напрямків у Львові: з головного залізничного вокзалу на автовокзал на вул. Стрийській.

Займаюся виконанням рішення Львівської обласної ради „Про зміну меж Трускавця", прийнятим у 1997 році, у якому задекларовано включення до меж міста-курорту до 300 га земель Станильської сільської ради.

Співпрацюю з Трускавецьким терцентром по догляду за самотніми та малозабезпеченими мешканцями Трускавця. За мого сприяння, а також депутата облради Тараса Курчика у 2012 році було виділено 5 інвалідних візків для дорослих.

Профінансував виготовлення таблички на пам'ятнику герою-трускавчанину Роману Різняку-Макомацькому.

Домігся зміни меж та оновлення загорожі колишнього магазину „На полі", що на вул. Стуса, 11. Посприяв у заміні аварійного водопроводу до будинків 9 та 11 на вул. Стуса.

Допомагав і допомагаю Трускавецькій міськраді і її виконавчим органам у вирішенні проблемних питань на рівні обласної держадміністрації та її управлінь і департаментів, Львівської обласної ради та інших обласних державних організацій.

Що стосується політичної складової моєї діяльності, то хочу зазначити, що підтримував і брав активну участь у всіх заходах, які проводили міська та обласна організації політичної партії «Фронт змін». Саме фракція «Фронту змін» стала одним із ініціаторів об'єднання демократичних сил у Львівській обласній раді. Таке рішення дало поштовх створенню Всеукраїнського об'єднання опозиції, кандидати-мажоритарники якого на виборах до Верховної Ради минулого року здобули перемогу вії виборчих округах із 12 у Львівській області.

 

На Великдень – у Трускавець

Акція «На Великдень у Трускавець» (подібно як «На Різдво у Трускавець» чи «На вихідні у Трускавець») була започаткована з приходом на пост міського голови Руслана Козира. Її мета – промоція міста-курорту, намагання залучити більшу кількість відпочивальників. В такій стратегії є плюси, є й мінуси. Мінусом, зокрема, є те, що гості їдуть до нас на дуже короткий відрізок часу, а для справжнього оздоровлення (не просто денного чи дводенного відпочинку) потрібно значно більше. Втім, на зимові чи весняні свята у Трускавці ніколи не бракувало відпочивальників.

Однозначним плюсом є те, що Трускавець «світиться» в інформаційному плані, принаймні на місцевому рівні. І чим більше заходів буде організовано в місті-курорті на ті чи інші свята, тим більше матиме що розповісти відпочивальник вдома, після приїзду. Тому так важливо, щоб чи разом, чи окремо, але заходи проводилися. Маються на увазі заходи, організовані міською владою та оздоровницями нашого міста.

В готельно-курортному комплексі «Карпати» заходи загальноміського рівня проводяться не вперше. Тут якось не практикують «корпоративи» суто для «своїх» відпочивальників – винятком, можливо, є хіба що безкоштовні концерти народних та заслужених артистів України, які, відпочиваючи в «Карпатах», виступають безоплатно в концертному залі перед іншими гістьми оздоровниці. Натомість все, що відбувається на літній сцені – відкрите як для відпочивальників з інших санаторіїв, поблизьких вілл та пансіонатів, так і для місцевих мешканців, для яких ландшафтний парк «Підгір’я» давно став одним з найулюбленіших місць відпочинку.

Не хочеться про погане, та, на жаль, є в Трускавці такі закриті «резервації», куди трускавчанам, а особливо з дітьми – зась. За огорожею – шикарні території, дитячі майданчики, чудернацькі казкові персонажі, а перед огорожею охоронець зі сталевим виразом обличчя, котрий каже «Стороннім вхід заборонено, тут все тільки для гостей». Одразу пригадується «Only for whites» чи «Nur fuer Deutschern». На щастя, «Карпати» не належать до закладів такого типу, брами гостинно відчинені, тим більше що тут діє і дуже хороший етно-ресторан «Гражда»…

Отже, «Карпати» завжди гостинно запрошують, так було і цього разу, в третій день Великодніх свят року Божого 2013. О першій половині дня тут вже була розгорнута виставка народних умільців, які презентували художні роботи з глини, соломи, бісеру, тканини. А пополудні у ландшафтному парку проходили майстер-класи з розпису писанки та народного танцю. Говорити, що в обід робочого дня тут було дуже багато людей, означало б сказати неправду. Зате під вечір народу явно побільшало. А вже коли сутеніло, то фактично вся територія парку була заповнена людьми. І якщо протягом дня великодні та весняні пісні лунали із запису, то ввечері наживо виступили гурти «Сагайдачний», «Барви Карпат» та київський «Гуляйгород».

Таким чином «карпатські» гаївки логічно завершили трьохденний цикл святкування Великодня у Трускавці. Перший день Світлого Христового Воскресіння ознаменувався святочними літургіями, обідом в домашній обстановці, відвідинами гостей чи прогулянками по місті. Кульмінацією святкових заходів став Світлий Понеділок – саме в цей день проходила левова частка заходів, підготовлених місцевою владою, зокрема конкурс пасок, Кривий танець, концерт та багато чого іншого. Ну а вже третій день нагадав, що варто вже й про працю згадати, хоча і працювати можна святкуючи.

До речі, багато галичан дивується, чому в нашій державі офіційними вихідними є і 1, і 2 травня (2 травня не є вихідним днем навіть в Росії та Білорусі!!!), святкуємо і 9 травня, а Світлий Вівторок – робочий. Ось так і цього року – від четверга до понеділка були вихідні, зараз від четверга до неділі знову будуть вихідні, а на свято довелося йти до праці. Втім, колись і це зміниться – варто пригадати лиш, як на самий Великдень нас заставляли йти до школи чи до праці і забороняли ходити до церкви…

Повертаючись до теми святкування Великодня у Трускавці, зауважимо, що свята в нашому місті-курорті є гарними і головне – безпечними. Якщо у Львові перехожих обливали відрами цілі групи молодиків, то у Трускавці випадки так званого дрібного хуліганства (стріляння петардами чи обливання з пластикових пляшок) були поодинокі. Навряд чи Трускавець в святкові дні привабив багатьох галичан, адже Великдень все-таки сімейне свято, а от гостям з півдня та сходу нашої держави ми так само завжди раді. Гарна погода плюс хороша розважальна програма нарощують потенціал гостей на наступні свята у Трускавці. Та, повторимося, Трускавець варто розвивати в першу чергу як курорт, бальнеологічний і не тільки, бо утримати конкуренцію одним туристичним продуктом ми навряд чи в змозі. Тому не на противагу зініційованим владою лозунгам «На Різдво… На Великдень… На вихідні у Трускавець» ми паралельно, в доповнення пропонуємо інший лозунг «За здоров’ям – у Трускавець». І на свята, і на вихідні, і в будні, і влітку, і взимку, і навесні, і восени, при хорошій чи не дуже погоді Трускавець гостинно запрошує!

Володимир Ключак

 

9 травня у Трускавці

Ранок

Сьогодні, 9 травня, в честь Дня Перемоги у Трускавці відбулася урочиста хода до Меморіалу Слави. Згодом біля пантеону загиблим у ІІ світовій війні радянським воїнам (на вулиці Дрогобицькій) відбулося урочисте віче, на якому виступили заступниця міського голови Трускавця Валентина Бодак, голова Ради ветеранів війни та праці міста Трускавця Віктор Бессарабов, учасник бойових дій Микола Пєтухов, партизан Микола Шаповалов. Місцева влада підготувала хорошу культурну програму, а молоде покоління вручило ветеранам квіти. Щоправда, як звернув увагу міській владі ветеран Микола Пєтухов, територія біля Меморіалу Слави могла б бути в кращому стані – ці слова кількакратно викликали бурхливі оплески присутніх. В приватних розмовах ветерани висловлювали жаль, що, як і в 2011 році, мер міста Трускавця проігнорував їхнє свято.

На щастя, 9 травня у Трускавці завжди проходить спокійно, без будь-яких провокацій чи ексцесів. Ті, хто не вважає День Перемоги святом, жодним чином не заважають відзначати цей день тим, для кого це свято зі сльозами на очах та сивиною на скронях. Якщо давно у Трускавці згідно списків мешкало більше шести сотень ветеранів війни 1941-1945 рр., то станом на сьогоднішній день їх лише 35 і то значна частина з них не змогла прийти на це свято в зв’язку зі станлм здоров`я. Традиційно активну участь в святкуваннях 9 травня бере участь російська національна меншина Трускавця.

А тим часом ветерани готуються до відзначення в 2014 році 70-тиліття визволення України від німецько-фашистських загарбників, а в 2015 – до 70-ліття Великої Перемоги.

Що би з нами було, якби не було цієї Перемоги? Чи взагалі були б ми? – запитувала учениця під час святкових заходів біля Меморіалу Слави. Якби не ця перемога, не було б нас, не було б незалежної України – від імені ветеранів Трускавця відповідав Микола Пєтухов…

Вечір

Після обіду центр святкувань змістився в південну сторону – на територію ландшафтного парку «Підгір`я» готельно-курортного комплексу «Карпати». Тут о 17.00 розпочалося святкування Дня Перемоги, зорганізоване Трускавецькою міською організацією Партії регіонів з ініціативи її лідера Лева Грицака. Варто зауважити, що Лев Ярославович незмінно організовував святкові обіди для ветеранів і в часи, коли був міським головою, і після того, як трускавчани обрали собі іншого мера.

У рамках програми святкувань в «Карпатах» духовий оркестр виконував фронтові мелодії, пісні радянської доби на воєнну тематику, а також давні та сучасні українські патріотичні та маршові пісні. Під звуки мелодій всі бажаючі могли не лише з`їсти дуже смачної фронтової каші з добавкою, а й випити в розміщеній поруч палатці символічні фронтові сто грам горілки. І хоча серед присутніх ветеранів було менше, ніж молоді, але ті, що змогли прибути, зі сльозами на очах дякували за те, що їх пам`ятають, не забувають, шанують. Голова Ради ветеранів міста Трускавця Віктор Бессарабов також висловив подяку генеральному директору «Карпат» Леву Грицаку за гарно організоване свято.

Під звуки маршу присутні могли постріляти, граючи в страйбол. Бажаючим активісти ТМО Партії регіонів чіпляли на груди георгіївські стрічки. А дехто просто ходив територією та милувався красою природи, екзотичними птахами та тваринами, натомість діти каталися на гойдалках, бавилися чи займалися на тренажерах, які нещодавно встановили в «Карпатах». Бо дітей та молоді було явно більше, ніж сивочолих ветеранів, яких у Трускавці залишилося всього лише 35…

Володимир Ключак

Головне – потреби та фінансові можливості людей

 

У ході відзначення Великодніх свят українська християнська традиція передбачає поминання померлих. Зазвичай, у пасхальні дні відбувається масове відвідування кладовищ, де священики здійснюють відправи за померлих та освячення гробів.

Тож не варто шукати чогось дивного у тому, що напередодні Великодня про міські кладовища у місті говориться багато. Причому, ці розмови не завжди продиктовані потребою напередодні Пасхи навести на більшості цвинтарів міста елементарний порядок. Охочих узяти в руки граблі чи мітлу, щоб очистити від сміття прилеглі до цвинтарів території, не так уже й багато. Та й територія самих кладовищ у місті надто велика, щоб декілька ентузіастів могли із нею впоратися. На сьогодні маємо у місті шість цвинтарів, п'ять із яких - на балансі КП «Еко-місто», а одне - нове кладовище на Тустановичах - вважається громадським. Три кладовища - Мразницьке, у Попелях та Губицьке - мають офіційних доглядачів, які працюють у штаті КП «Еко-місто» та отримують щомісячну платню. Інші цвинтарі міста офіційних доглядачів не мають. Тож відповідно опікуватися ними мала б громада.

Проте людей це мало цікавить, як і те, хто повинен здійснювати загальний нагляд та утримувати місця поховань. У переважній більшості розмови ведуть навколо змін, які розпочала запроваджувати КП «Еко-місто» у роботу ритуальної служби. А позаяк офіційної інформації щодо організації роботи цієї важливої галузі комунальної служби міста бракує, то, зрозуміло, окремі кроки комунальників «обростають» різноманітними чутками.

Перший заступник міського голови Роман Дурбак не виключає, що частину пліток щодо змін, які запроваджуються на ринку надання ритуальних послуг Борислава, вміло поширюють зацікавлені особи, яким ці зміни не вигідні. Бо ці зміни позбавляють їх тіньових заробітків, за рахунок яких вони жили упродовж багатьох років.

- Думаю, ні для кого не відкрию таємниці, - зазначив у коментарі з цього приводу перший заступник міського голови, - що ритуальні послуги у Бориславі сьогодні надають виключно приватні структури. Комунальному підприємству «Еко-місто», яке у своєму складі має ритуальний підрозділ, залишаються хіба клопоти. Гроші заробляють приватні підприємці та окремі підприємливі особи, а «Еко-місту» залишаються лише проблеми - наведення порядку, вивезення сміття, зрізування пошкоджених дерев, утримання у належному стані під'їзних шляхів і таке інше. Це при тому, що, за Законом, займатися похоронною діяльністю можуть тільки спеціалізовані комунальні служби та комерційні структури, що підписали з ними відповідні угоди. У статті 8 Закону України «Про поховання та похоронну справу» чітко сказано, що органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи, в межах своєї компетенції, вирішують питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховань, забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховань, інші повноваження, передбачені цим та іншими законами».

Узгодження місць для поховання на кладовищах міста має проводитися з працівником КП «Еко-місто», який, крім того, відповідає ще й за санітарний стан місць вічного спочинку. Без цього узгодження з відповідальною особою копати могили забороняється. Також, згідно правил порядку утримання кладовищ, така територія обов'язково повинна бути обгородженою, з воротами, допоміжними будівлями, майданчиками для поховальних процесій, а також забезпечуватися водопостачанням та освітленням. Згідно норм, там мають облаштовуватися спеціальні місця для сміття, передбачається й встановлення туалету. Наскільки у Бориславі практика здійснення поховань відповідає букві закону, судити можуть самі мешканці. Проте прийшов той час, коли мешканцям треба зрозуміти, що, так чи інакше, вільні площі для поховань у місті закінчаться і доведеться думати, де ховати померлих. Головним місцем вічного спочинку для бориславців стане центральне міське кладовище у Попелях. Тому, на думку першого заступника міського голови, уже зараз потрібно клопотати перед Попелівською сільською радою про виділення додатково 10-15 гектарів землі для розширення міського кладовища.

За висловом Романа Дурбака, міська влада розпочала робити те, що виписано Законом України «Про поховання та похоронну справу», наводити порядок у галузі поховання померлих.

Перший заступник міського голови пояснив, що 2003 року Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства затвердило, а в квітні цього року відредагувало, єдину методику, яку визначає вартість надання громадянам необхідного мінімального переліку ритуальних послуг та предметів. До цього переліку урядовці відносять: оформлення договору-замовлення на проведення похорону та свідоцтва про здійснення приховання, копання могили, монтаж і демонтаж намогильних споруд і т. п. На підставі методики муніципалітети вираховують фактичну вартість таких послуг у різних населених пунктах, причому розцінки можуть бути досить різними.

За офіційними даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, середня вартість похоронів у країні складає майже 1900 грн. На першому місці в рейтингу дорожнечі стоїть Київ (3600 грн.), потім ідуть Севастополь (майже 3000 грн.) та Львівська область (3000 грн.). Найдешевше цей сумний ритуал обійдеться в Миколаївській (1050 грн.), Луганській (1182 грн.) та Вінницькій областях (1325 грн.).

За висловом пана Романа, зміни, які міська влада запроваджує у сфері ритуальних послуг, повинні суттєво полегшити клопоти та здешевити затрати, пов'язані із проводами близької людини в останню путь. Після перебудови роботи ритуальної служби КП «Еко-місто» буде надавати послуги за принципом «єдиного вікна». Для вирішення усіх питань, пов'язаних із похованням мешканцям Борислава достатньо буде звернутися у КП «Еко-місто» та оформити договір-замовлення. За попередніми підрахунками орієнтовна мінімальна вартість цієї послуги буде суттєво нижчою від середньостатистичної вартості поховання у Львівській області.

Майстер ритуальної служби КП «Еко-місто» Олег Олійник усі розмови, пов'язані з перебудовою усієї системи надання ритуальних послуг у Бориславі, називає намаганням здійняти бурю у склянці води. Причому, за цим намаганням стоять конкретні люди, які на наданні ритуальних послуг робили непогані гроші. «Вартість викопаної могили у Бориславі, - розповідає пан Олег, - складає 700 грн. На Мразницькому кладовищі це коштуватиме 750 грн. Це ті кошти, які платять люди лише за викопану могилу. Дорога до кладовища, прибирання території, косіння трави, вивезення сміття нікого не обходило. Ці роботи мало виконувати «Еко-місто», яке, до речі, ще зобов'язане щомісяця заплатити обов'язкові платежі до бюджету та виплатити зарплату доглядачам. Після внесення змін людина платитиме ті самі кошти, які платила нелегальним копачам. Різниця полягає у тому, що, оформивши договір-замовлення у ритуальній комунальній службу, кожен мешканець може бути певним, що, окрім безпосереднього копання могили, копачі виконають усі роботи, пов'язані із процедурою поховання - знімуть домовину із машини, встановлять біля могили, опустять у яму, засиплять та сформують трапецію гробу. У випадку, якщо копати могилу береться хтось інший, під час оформлення замовлення кошти на копання могили не сплачуються».

Майстер ритуальної служби також розповів, що КП «Еко-місто» має намір серйозно розширити комплекс послуг як із організації поховань, так і безпосередньо на кладовищі. На міських цвинтарях комунальники мають намір надавити послуги із встановлення надмогильних пам'ятників та малих архітектурних форм. Якісно-нового рівня організації має набути сама процедура поховання.

- Похорон - не весілля, - зазначає Олег Олійник. Тому працівники ритуальної служби повинні звести клопоти людини до мінімуму. Людина зі свідоцтвом про смерть повинна прийти до ритуальної служби, оформити договір-замовлення і на цьому для неї неприємні клопоти з організацією похоронів близької людини повинні завершитися. Міська ритуальна служба зобов'язана за помірну плату, яка у жодному випадку не повинна перевищувати розміру державної допомоги на поховання, взяти організацію похорону на себе, виконати усі пов'язані із цим роботи. Якщо у людини є бажання затратити більшу суму та поховати близьку людину із повними, якщо можна так висловитися, урочистостями, то відповідно ритуальна служба повинна забезпечити ці потреби.

Пан Олег розповів, що уже найближчим часом у місті розпочне роботу новий комунальний магазин ритуальних товарів, де їх реалізовуватимуть за доступними цінами. Для мешканців міських багатоповерхівок на території ЦМЛ на вул. Вояків ОУН-УПА планується обладнати прощальний зал, куди жителі останніх поверхів багатоповерхових будинків зможуть за бажанням перенести процедуру прощання із близькою людиною під мас похорону. У планах керівництва «Еко-міста» і виготовлення ритуальних товарів: хрестів, домовин, а також надмогильних пам'ятників.

- Зрозуміло, в один день, місяць чи навіть рік, - наголошує пан Олег, - втілити задумане складно. Для всього потрібен час, розуміння та підтримка з боку людей. І дуже сподіваємося, що бориславська громада не тільки зрозуміє, але й підтримає усі наші починання, які дадуть можливість наблизити ритуальну службу міста до потреб та реальних фінансових можливостей людей.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

Служба «102» Борислава повідомляє

У період із десятого по двадцяте квітня в місті скоєно дев'ять крадіжок. Маємо також чотири сімейні сварки, два злочини проти життя та здоров'я особи, одне шахрайство, чотири хуліганства, одну пожежу, два випадки нанесення громадянам тілесних ушкоджень, один злочин проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини, один випадок пошкодження майна, одну дорожньо-транспортну пригоду, одинадцять випадків настання смерті, один факт втрати речей із власної необережності та ще дев'ятнадцять випадків порушення закону, віднесені до категорії інших злочинів.

Грошима мешканця із с. Новий Кропивник Дрогобицького району гр. М. у сумі 5 тисяч американських доларів та 54 тисячі гривень заволодів приватний підприємець із Борислава гр. Г. Ще у липні 2009 року підприємливий молодик позичив вказану суму коштів у сімдесятишестирічного пенсіонера, але досі не повернув. Втративши довіру до недобросовісного позичальника, селянин звернувся із письмовою заявою до начальника ГУ МВС України у Львівській області генерал-майора міліції Олексія Рудяка, який зобов'язав працівників Бориславського міського відділу міліції за цим фактом провести перевірку. Якщо у ході перевірки факти, викладені у заяві гр. М., знайдуть підтвердження, то недобросовісному бориславському позичальнику доведеться не лише повернути позичені гроші, але й відповісти за свої дії, які мають ознаки шахрайства.

Об'єктом посягань невідомих зловмисників у Бориславі знову стали відеокамери. У ніч на 12 квітня невідомі особи шляхом вільного доступу викрали дві відеокамери, які встановлені на будівлі міського Палацу культури. Ще одну камеру відеоспостереження невідомі зловмисники поцупили із будівлі магазину «Меблі», що на вул. Дрогобицькій. Пишучий пристрій камери відеоспостереження магазину втратив зв'язок із камерою о 22 год. 30 хв. Слід зауважити, що із магазину «Меблі» камеру відеоспостереження викрадають удруге. Вперше камеру відеоспостереження із цього магазину демонтовано на початку березня. За фактом крадіжок відеокамер відкрито кримінальне провадження.

Оперативно-розшукові заходи проводяться і щодо крадіжок особистого майна громадян. Із гаражу гр. Ф. на вул. Зеленій невідомі зловмисники викрали бензопилу, пневматичний пістолет та бухту дроту. Про факт крадіжки власник гаража повідомив чергову частину телефоном. Бензопилу марки «Штіль» невідомі злодії викрали також у ніч на 20 квітня із гаражу на вул. М. Грушевського. Невідомі зловмисники скористалися надмірною безпечністю власника гаража, який залишив незачиненим вікно, через нього злодії проникли у середину споруди, з якої здійснили крадіжку.

Враховуючи почастішання фактів крадіжок особистого майна громадян, міський відділ міліції звертається до мешканців Борислава та Східниці із проханням бути обачнішими при вирішенні питань збереження особистого майна. Пам'ятайте: будь-яка цінна річ, що є у Вашому користуванні, може стати об'єктом злочинних посягань, тому ставтеся до її збереження відповідально. Залишаючи домівки, зайвий раз перевірте надійність Ваших дверних замків та постарайтеся не залишати цінних речей на видному чи легкодоступному місці на тривалий час без нагляду. Якщо ви побачили поблизу своєї оселі підозрілих осіб чи володієте будь-якою інформацією щодо вчинених квартирних крадіжок, просимо негайно повідомляти чергову частину чи дільничного інспектора міліції.

Газета «Нафтовик Борислава»

Здавайте зброю!

Протягом травня 2013 року на території України органами внутрішніх справ організовується проведення місячника добровільної здачі населенням вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових матеріалів та спеціальних засобів самооборони, які незаконно зберігаються громадянами та їх реєстрація.

Попереджаємо, що незаконне носіння, виготовлення, зберігання та збут вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухових матеріалів, згідно ст. 263 Кримінального Кодексу України караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, але особи, які добровільно здадуть зброю в міліцію, звільняються від кримінальної відповідальності. Громадяни, які добровільно здадуть гладкоствольні мисливські рушниці та газову зброю при бажанні зможуть їх у встановленому порядку зареєструвати.

Закликаємо мешканців м. Трускавця бути законослухняними та свідомими громадянами, адже вогнепальна зброя, боєприпаси, вибухівка у ваших оселях — це небезпека для ваших дітей, рідних та близьких.

Для довідок звертайтесь в дозвільну систему Трускавецького МВ ГУМВСУ у Львівській області по телефону 5-16-49, 6-93-61.

Примітка: до вогнепальної зброї та боєприпасів за носіння, зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передачу чи збут яких передбачена кримінальна відповідальність відноситься нарізна зброя армійських зразків(пістолети, револьвери, гвинтівки, карабіни, автомати, кулемети) та боєприпаси до неї, нарізна спортивна зброя(малокаліберні пістолети, гвинтівки) та боєприпаси до неї, нарізна мисливська та комбінована мисливська зброя(мисливські нарізні карабіни, комбіновані мисливські рушниці в яких один або два стволи гладкоствольні а один нарізний) та боєприпаси до неї.

До холодної зброї відносяться арбалети, мисливські ножі, катани, шаблі, шашки, мечі, палаші, ятагани, фінські ножі, кортики, штики, штик-ножі, кастети, стилети, нунчаки.

До спеціальних засобів самооборони відносяться газові пістолети та револьвери, пістолети та револьвери призначені для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями та патрони до них.

Іван Малиш, начальник Трускавецького МВ ГУ МВСУ Львівській області, підполковник міліції

 Создан 09 мая 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником