Трускавецький вісник № 72 (615) від 23 травня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 72 (615) від 23 травня 2013 р.

23.05.2013 

У номері: Звіт про Загальні збори Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна»; У Трускавці вшанували Героїв; Програв не ЗАТ «Трускавецькурорт», програв Трускавець; Вірш «Син солдата»; Освітянські новини.

Новини Трускавця та регіону

Уряд виконує свої зобов’язання перед містом

Як повідомляє відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради, за інформацією начальника фінансового управління Бориславської міської ради Юрія Петріва на облаштування мосту через ріку Тисмениця, що по вул. Героїв ОУН-УПА, надійшли перші кошти в сумі 705 тис. грн. Ці кошти можна буде використати за цільовим призначенням після завершення тендерних процедур. На відновлення цього мосту Уряд передбачив 10 млн. грн. в цьогорічному державному бюджеті.

Нагадаємо, що місто Борислав з 2008 року потерпає через зруйнований повінню стратегічний міст. Адже наше місто розташоване на діючому нафтовому родовищі і тяжка спецтехніка нафтовиків змушена використовувати центральні автомагістралі міста.

Власна інформація

У Трускавці відбулася освітянська нарада

22 травня у м. Трускавці відбулась нарада керівників органів управління освітою районів і міст Львівської області під головуванням директора департаменту з питань освіти, науки, сім’ї та молоді Львівської обласної державної адміністрації Михайла Брегіна.

Під час наради розглянуто підсумки Всеукраїнської наради з питань завершення навчального року, літнього оздоровлення та підготовки до нового навчального року, яка відбулась 18 травня в Києві під керівництвом Міністра освіти і науки Дмитра Табачника.

Так, Михайло Брегін повідомив, що 24 травня в усіх навчальних закладах Львівщини відзначатимуть свято Останнього дзвоника, а у школах із шестиденним робочим тижнем - 25 травня. Також він поінформував, що 27 травня для учнів 11-х класів відбудеться переказ з української мови, 31 травня – диктант з української мови для учнів 9-х класів, 4 червня – ДПА з математики для учнів 9-х класів.

Заступник директора департаменту – начальник управління загальної середньої, дошкільної, позашкільної освіти та соціального захисту Світлана Книшик доповіла про підсумки перевірки об’єктивності оцінювання знань учнів: «У 2012/2013 навчальному році 42 997 випускників отримають документи про повну та базову загальну середню освіту. Цьогоріч на нагородження золотими та срібними медалями претендує 9,3 % випускників 11 класів, що на 0,5 % більше, ніж у 2011/2012 навчальному році. Спостерігається динаміка щодо збільшення числа медалістів у зв’язку з урахуванням середнього бала атестата при вступі у вищі навчальні заклади», – зазначила С.Книшик.

Крім цього, Світлана Книшик повідомила, що з метою вивчення стану готовності загальноосвітніх навчальних закладів до впровадження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти в 2-х та 5-х класах буде проведено з 17 по 21 червня Всеукраїнську акцію «Нові стандарти-нова школа».

Також під час наради обговорили стан позашкільної освіти в регіоні. Загалом на Львівщині функціонують 254 позашкільні навчальні заклади, в яких навчається 109 054 учнів (43,1%). Окремо зазначимо, що соціальними ініціативами Президента України передбачено, що за два роки цей показник має бути не менше 70%.

Прес-служба Львівської обласної державної адміністрації

Бориславські школярі серед найкращих в Україні – четверту частину випускників нагороджено медалями

У вівторок, 21 травня, у м. Трускавці відбулась нарада керівників органів управління освітою районів і міст Львівської області, яку провів директор департаменту з питань освіти, науки, сім’ї та молоді Львівської обласної державної адміністрації Михайло Брегін. Зокрема, на цій нараді було відзначено високий рівень навчання в освітніх закладах Борислава. Так, в цьому навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах міста очікується 37 випускників, які претендують на золоті медалі та 12 випускників відповідно — срібні медалі.

Загальна чисельність цьогорічних випускників склала 216 учнів. Результат Борислава — найкращий серед міст обласного значення в Україні. Цей факт підтвердила комісія, яка була створена згідно наказу департаменту з питань освіти, науки та молоді облдержадміністрації від 19 березня 2013 року № 116 «Про перевірку об’єктивності оцінювання рівня знань учнів загальноосвітніх навчальних закладів області», і провела перевірку з 4 по 26 квітня у на нашому місті.

Довідка: для перевірки об’єктивності оцінювання знань учнів обирались загальноосвітні навчальні заклади, де відсоток претендентів на нагородження золотими і срібними медалями становив від 21% до 33% від загальної кількості випускників із міст та районів з найвищими показниками. Під час перевірки у випускних 11 класах проведено контрольні роботи з української мови та літератури, історії України, математики за завданнями, укладеними Львівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. Вивчено стан внутрішкільного контролю та керівництва щодо об’єктивності оцінювання рівня знань учнів, ведення шкільної документації. Міський голова Володимир Фірман високо оцінив здобутки освітян та висловив щиру вдячність учням та їх педагогам за успішну працю та побажав подальших здобутків уже в дорослому житті.

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

Велич кожного краю — в людях, які тут жили та живуть

22 травня у сесійній залі Дрогобицької міської ради з нагоди Свята Героїв відбулась презентація науково-дослідних робіт «Славетні імена Дрогобича». Розпочався захід з вітального слова секретаря міської ради Тараса Метика, який, найперше, подякував усім, хто долучився до вивчення життєпису відомих постатей нашого міста. «Нас, як дрогобичан, не може не цікавити історія рідного краю, - зазначив Т. Метик. - Історію свого міста творимо ми з вами, її творили і до нас. Тому ми зобов’язані пам’ятати про тих, хто зробив певний внесок у розвиток Дрогобича, про тих, хто прославив рідне місто далеко за його межами».

Відтак, розпочалася презентація усіх зібраних матеріалів – рефератів, слайдів, фільмів тощо. На суд глядачів було представлено 17 робіт про дослідження життя та діяльності Івана Чмоли, Івана Боберського, Остапа Нижанківського, Марії Весоловської, Григорія та Зенона Коссаків, Григорія Скоропада, Андрія Мельника, Михайла Смоли, Романа Дашкевича, Северина Сапруна, Володимира Бірчака, Петра Франка, Григорія Михаця.

На даний час усі роботи знаходяться у відділі сім’ї, молоді та туризму Дрогобицької міської ради. Незабаром їх розглядатиме комісія, яка визначатиме переможців. Окрім того, на основі зібраних інформацій планується випуск збірки про відомих дрогобичан.

Нагадаємо, що з ініціативи відділу сім’ї, молоді та туризму Дрогобицької міської ради два місяці тому, з метою зацікавлення молоді у пошуку нової інформації про знаних дрогобичан, які творили історію нашого міста, було оголошено конкурс на написання науково-дослідних робіт «Славетні імена Дрогобича». До участі в конкурсі зголосилося 17 учасників (учні загальноосвітніх закладів міста, Дрогобицької гімназії, Дрогобицького педагогічного ліцею, коледжів), роботи яких, власне, і були представлені під час презентації.

Офіційний сайт Дрогобицької міської ради

Карпати – наш дім і наш скарб

23 травня 2013 року в готельно-курортному комплексі «Карпати» (м. Трускавець) відбулася подія, яка без сумніву є знаковою для українських Карпат як унікальної екосистеми. Саме тут зібралися на Загальні збори представники Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна». Як зазначив голова Правління Асоціації Володимир Горбовий, АОМС «Єврорегіон Карпати – Україна» створена не за вказівкою зверху, вона об’єднала депутатів рад всіх рівнів (сільські, селищні, міські, районні та обласні» за екосистемним принципом. Ініціатива, започаткована якихось п’ять років тому дев’ятьма небайдужими депутатами, переросла в масштабний проект, в якому беруть участь представники чотирьох областей – Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької. В Асоціації є плани долучити до реалізації основних напрямків діяльності і народних депутатів та навіть створити Карпатську групу у Верховній Раді України – своєрідну лобістську групу, яка б відстоювала інтереси горян.

Життя в горах нелегке і фактично горянам на рівні держави мала б надаватися підтримка. Своєрідні клімат, температурні умови, ґрунти, висота над рівнем моря, труднощі транспортного сполучення – ці та багато інших моментів враховані і в чинному законодавстві України, зокрема в Законі України «Про статус гірських населених пунктів». Так, люди, які живуть чи працюють в гірській місцевості, мають 25% надбавки до зарплат, пенсій, але чи цього досить? Не подачки від держави, а розуміння проблем хочуть горяни. Одним з механізмів реалізації «карпатського прориву» могло б бути відновлення вільних економічних зон. Їх ліквідували в 2005 році, бо були «зловживання». Як казали на Загальних зборах АОМС «Єврорегіон Карпати – Україна», з водою вихлюпнули немовля…

Проблеми гірських населених пунктів є спільними для багатьох, хоча є і певні відмінності. Поодинці справитися важко, але коли є підтримка друзів, то добитися чогось стає легше. І такими друзями можуть стати для горян ті, хто має досвід написання виграшних грантів, хто може посприяти в залученні інвестора на здавалося б зовсім безперспективну територію, хто допоможе в площині юридичній, політичній, інформаційній. Та найголовніше – це коли можна довіряти тим, хто пропонує таку допомогу.

Про те, що АОМС «Єврорегіон Карпати – Україна» гідна довіри, свідчить хоча б факт, що на початок травня членами Асоціації були вже 63 органи місцевого самоврядування, Втім, 23 травня їхня кількість збільшилася – виявили бажання приєднатися Богородчанський та Городоцький райони, міста Хирів та Калуш, селище Нижанковичі та ще два села.

На Загальних зборах, в яких взяли участь голова Львівської обласної ради Петро Колодій та заступник голови Івано-Франківської обласної ради Остап Дзеса, обговорили багато важливих питань. По-перше, прослухано інформацію про пророблену роботу. Оскільки звіт можна детально прочитати на сайті www.euroregionkarpaty.com.ua, то на ньому ми зупинятися не будемо. Обрано нове Правління, ревізійну комісію, затверджено основні напрямки діяльності Асоціації на наступний період, обговорено інші актуальні питання. Цікаво, що така здавалося б формальна зустріч була надзвичайно цікавою – можливо тому, що тут зібралися та своїми думками ділилися і голови, котрих обирають вже всьоме, і ті, хто лише в 2010 стикнувся з тим, що ж таке місцеве самоврядування, і високі очільники на рівні області, і звичайні депутати сільських та районних рад.

У засіданні Загальних зборів Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна» взяли участь представники Дрогобицького, Жидачівського, Самбірського, Городоцького, Сколівського, Турківського районів Львівської області, а також представники Івано-Франківська, Калуша, Верховини, Перечина, Великого Березного, Міжгір’я, Сваляви та інших населених пунктів Карпат. Велику увагу було приділено тому, що на рівні держави потрібно прийняти Державну програму розвитку Єврорегіону «Карпати», доповідь з цього приводу виголосив відомий науковець Петро Жук. Тема збереження лісів зокрема та екологічної рівноваги взагалі, тема доріг та рік, підтримки «зеленого туризму» та ініціатив щодо залучення європейських коштів – все це обговорювалося не лише під час формальної частини зустрічі, а й у неформальному колі, під час обіду в банкетному залі ГКК «Карпати». Краще один раз побачити, ніж сто разів почути, вважають горяни, тож тепер досвід перейматимуть не лише в сусідів по області, а й у сусідів в Румунії, Польщі, Угорщині та Словаччині – тобто там, де теж Карпати, хоча й не українські. Адже Карпати – це екосистема, це єврорегіон, який може в Україні стати показовим щодо розвитку, щодо транскордонного та міжрегіонального співробітництва.

Українські Карпати зберігають важливу природну і культурну спадщину. При цьому карпатські території наштовхуються на непрості виклики в економічному та соціальному зростанні. Вони потребують особливої політики регіонального розвитку. І, як зазначив голова Львівської обласної ради Петро Колодій, «сьогодні ми будуємо нову регіональну політику, яка базується на взаємодії органів місцевого самоврядування усіх рівнів – від обласного до сільського». А далі – пряма мова голови Львівської облради:

- Метою нашої взаємодії має бути досягнення сталого розвитку Українських Карпат, у тому числі за допомогою інструментів транскордонної та міжрегіональної співпраці. Львівська обласна рада з часу початку діяльності Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» активно підтримувала організацію. Переконаний, що така співпраця є дуже важливою. У 2012 року Львівська обласна рада спільно з Асоціацією та у партнерстві з Дрогобицькою, Самбірською, Сколівською, Старосамбірською та Турківською районними радами, взяла участь у Всеукраїнському конкурсі проектів і програм місцевого самоврядування. Проект «Велокарпатія: новий погляд на розвиток туристичного потенціалу гірських районів Львівщини», розробником якого була Асоціація, став переможцем конкурсу.

Та чи не найголовнішим пунктом в роботі Загальних зборів АОМС стало прийняття узгодженого звернення до Кабінету Міністрів України щодо необхідності активізації роботи з розробки та затвердження Державної програми сталого розвитку Українських Карпат. На жаль, в окремих міністерствах та відомствах кажуть «нам это неинтересно», або ж доводять, що якщо Карпатам давати преференції, то тоді треба і для степу, Полісся, Криму тощо, але чи добрий такий підхід? – риторично запитували учасники зустрічі.

Інформаційна насиченість заходу була досить великою, незважаючи на те, що тривав він менше трьох годин. Тому само собою зрозуміло, що деякі важливі аспекти зустрічі могли залишитися поза рамками цієї публікації. Та автор залишає за собою право повертатися до цієї теми ще не один раз, адже є карпатцем і за походженням, і за місцем народження. Шкода, що Трускавець не є членом цієї Асоціації, котра робить реальні речі, та це діло поправиме. АОМС «Єврорегіон Карпати – Україна» є добре знаною не лише в сусідніх державах, але і на рівні Ради Європи, неодноразово в Брюсселі обговорюються проблеми єврорегіонів і тому для Асоціації такою важливою була б підтримка її починань на рівні держави. Втім, це теж діло поправиме і якщо Карпатська група в парламенті, яку мають намір започаткувати Андрій Тягнибок та Руслан Князевич, запрацює, то від цього не програє ніхто. А Карпати однозначно виграють. Не забуваймо, що Карпати – це не лише місце відпочинку, це і наш дім, і одночасно наш скарб. Скарб, який не маємо права втратити.

Володимир Ключак

Програв не ЗАТ «Трускавецькурорт», програв Трускавець

Якщо Руслан Козир думав, що йому вдасться перехитрити ЗАТ «Трускавецькурорт», то він вкотре помилився, якщо не сказати грубим словом «лоханувся». Бо, як писав Степан Руданський у своєму знаменитому творі «Пан та Іван в дорозі», «…хтів пан когось ошукати та й сам ошукався». В результаті намагань змусити ЗАТ «Трускавецькурорт» сплачувати за оренду землі в чотири рази більше, міська казна Трускавця отримає … велику дулю. Якщо за оренду землі в першій санітарній зоні ЗАТ сплачував у міську казну біля 890 тисяч гривень (умовно беремо – один мільйон), то зараз платитиме набагато менше. Чому?

19 квітня 2013 року Трускавецькою міською радою було прийнято рішення № 493, яким збільшено розмір орендної плати за вказані земельні ділянки у чотири рази – з 3% до 12%, з мінімально можливого до максимально можливого. Мотивувалося тим, що ці землі найцінніший наш скарб і місто має отримувати від цього дивіденди. Аргументи, що таке підняття вдарить по всіх оздоровницях, адже прийдеться піднімати ціну на мінеральну воду, до уваги депутатами не взялися. Інші зауваження теж. Виступи Віктора Жданова та Лева Грицака (зауважте, ворогуючі та конкуруючі структури виступили в унісон, щоб відкрити міському голові очі на його помилки!) результату не дали. Вередлива дитина як каже «хочу», то треба її захцянку виконати….

Трускавецькою міською радою було запропоновано «Трускавецькурорту» надати згоду на відповідну зміну орендної плати, наслідком якої ЗАТ мав би сплачувати додатково більш ніж 2 млн. 600 тис. грн. на рік – орендні виплати зросли б з 0,88 до 3,6 млн. гривень. «Такі витрати для Товариства є надто великими і потягнуть за собою подорожчання путівок як для ЗАТ «Трускавецькурорту», так і інших санаторно-курортних установ міста, які користуються мінводами і що безумовно призведе, по наших розрахунках, до відтоку пацієнтів», - прокоментував ситуацію генеральний директор ЗАТ «Трускавецькурорт» Віктор Жданов. Зрозуміло, що прийшлося шукати шляхів виходу з ситуації. Віктор Миколайович каже: «З метою недопущення припинення видобування мінеральних вод, лише завдяки яким існує курорт Трускавець, Товариство змушене шукати шляхи виходу з ситуації, яка склалась».

І що далі? – спитаєте ви. А далі дуже просто. Шукаючи, як вийти з ситуації, ЗАТ «Трускавецькурорт» вирішив зменшити площу орендованих земельних ділянок. І то так зменшити, що замість планованих міською радою двох з половиною мільйонів гривень сплачуватиме … всього півмільйона. І якщо б міська влада Трускавця одразу почала шукати компроміс із найбільшою у Трускавці комерційною структурою із набагато кращим юридичним супроводом, ніж у мерії, то і далі в міську казну поступало б 888 тисяч. А так 370 тисяч залишаться в скарбничці ЗАТу, а місто отримуватиме всього 510 тисяч на рік.

Тут варто зауважити, що в межах гірничого відводу Трускавецького родовища мінеральних вод спеціальний дозвіл на видобування мінеральних вод має лише, тільки і виключно ЗАТ «Трускавецькурорт». Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра користувач надр, який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу. А згідно з Положенням про порядок надання гірничих відводів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 27.01.1995 р., передача наданого гірничого відводу повністю або частково іншому підприємству або громадянину забороняється. Таким чином, ніхто інший, крім ЗАТ «Трускавецькурорт», не може отримати спеціальний дозвіл на користування надрами та видобувати мінеральні води в межах гірничого відводу Трускавецького родовища мінеральних вод. Всі свердловини та допоміжні об'єкти для видобування мінеральних вод були збудовані попередниками ЗАТ «Трускавецькурорт» та експлуатуються ним десятки років. І як висновок – щоб зберегти «Нафтусю», міська влада змушена буде йти на поступки ЗАТу. Бо шантаж типу «а ми вам оренду не продовжимо», або «ми вам менші площі не затвердимо», «ми самі повинні бути господарями «Нафтусі» тут не проканає.

До речі, ще в часи, коли міським головою Трускавця був Лев Грицак, велися перемовини про те, щоб видобування наших мінеральних вод здійснювати спільно – ЗАТ «Трускавецькурорт» і міська громада. Для цього навіть було створено комунальне підприємство під назвою «ГГРЕС», за аналогією з затівською ГГРЕС. Очолював тоді міську ГГРЕС теперішній керуючий справами міськвиконкому Олег Ковальчин. Але новій владній команді ця міська ГГРЕС виявилася непотрібною і міська ГГРЕС … пропала. Тобто, де-юре вона може й не ліквідована, але де-факто не існує від моменту, коли пан Козир переступив поріг мерії. А ви кажете, турбота про майбутнє курорту, про «Нафтусю». Така от турбота.

Та повернімося до наших баранів. 21 травня 2013 року закінчується строк дії договорів оренди вісімнадцяти земельних ділянок, які використовуються ЗАТ «Трускавецькурорт» для видобування мінеральних вод та розсолів Трускавецького родовища мінеральних вод. Слід зазначити, що сімнадцять з них знаходяться в межах першої зони (зони суворого режиму) санітарної охорони надр Трускавецького родовища мінеральних вод, яка належить до комунальної власності. У відповідності з умовами вказаних договорів оренди та відповідними положеннями законодавства ЗАТ «Трускавецькурорт» за два місяці до закінчення строку їх дії звернулось до Трускавецької міської ради з листом-повідомленням про поновлення цих договорів.

25 квітня 2013 року Трускавецька міська рада прийняла рішення № 515, яким поновила лише один договір оренди земельної ділянки, яка розташована поза межами першої зони санітарної охорони. Щодо решти сімнадцяти земельних ділянок, про які йде мова та на яких розміщені свердловини і джерела мінеральних вод, то у поновленні договорів їх оренди ЗАТу було відмовлено. Це теж спонукає до роздумів – може, трускавецька влада хоче, щоб «Нафтусю» у Трускавці не видобували? В нас давно є підозра, що ці люди прийшли до влади з метою знищити курорт. Дай Боже, щоб ці підозри не справдилися.

Отже, міська влада Трускавця вкотре змушена буде виходити з тупикової ситуації, в яку вже не вперше себе заганяє. Схема «мало в нас коштів – рекетнемо у ЗАТу» не спрацювала. Ситуація обернулася так, що місто, яке й так ледь животіє, втратить і те, що могло б отримувати, якби не «принципова позиція» пана Козира та іже з ним. Від ЗАТ «Трускавецькурорт» 21 травня 2013 року в Трускавецьку міську раду направлено лист-звернення № 881, де чітко вказується, що «Товариство подає до Трускавецької міської ради клопотання, в порядку ст. 123 Земельного кодексу України, про надання дозволів на розробку проектів відведення шістнадцяти нових земельних ділянок та про надання дозволів на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж шести існуючих земельних ділянок… З метою не допустити втрати основної цінності курорту Трускавець - його мінеральних вод, просимо без зволікань, а за наявності можливості, невідкладно, розглянути подані товариством клопотання та прийняти рішення про надання відповідних дозволів з подальшим переданням ЗАТ «Трускавецькурорт» в оренду необхідних для видобування мінеральних вод двадцяти двох земельних ділянок».

М’яч опинився на полі міської влади. Будь-яка дія Руслана Козира зараз буде програшною для міста. Не поновлять договори оренди – ЗАТ тоді не платитиме ні копійки. Поновлять – місто отримуватиме коштів менше, ніж досі. Жодних важелів впливу на ЗАТ «Трускавецькурорт» у Руслана Козира немає. Хоч сядь та й плач. Тож виникає питання – а чому перше, ніж щось робити, та добре не подумати, до яких наслідків це може призвести? І це не лише в цьому випадку, а майже в кожному кроці трускавецької влади, котра стає заможною прямо на очах. Ну а нам доводиться бути кришталево чесними, щоб не підвести авторів ідеї лозунгу «Заможна влада – чесна громада».

Володимир Ключак

У Трускавці відзначили День Героїв (фоторепортаж)

Дощова погода не стала на заваді відзначенню Свята Героїв у Трускавці. Воно відбулося, як і було заплановано, у четвер, 23 травня. Після пішої ходи центральним пунктом святкувань стала площа перед пам’ятником Степану Бандері. Тут пройшли невеличке віче та концертна програма. З вітальним словом виступила заступниця міського голови Трускавця Валентина Бодак – міський голова не зміг побувати на святі, адже мусів поїхати до Львова, бо там в облдержадміністрації відбувається зустріч з «дуже поважними та солідними людьми з міністерств», повідомила пані Валентина. Чиновниця торкнулася героїчних аспектів української історії та закцентувала увагу присутніх на тому, що День Героїв – це свято передусім для молоді, які мають вчитися у старшого покоління.

Традиційно на Дні Героїв виступив і голова Братства Вояків ОУН-УПА у Трускавці, станичний Роман Малярчин. Чи є ще десь у світі земля, так рясно зрошена кров’ю героїв? – риторично запитував сивочолий муж. Він же запропонував вшанувати пам’ять всіх, хто загинув за волю та незалежність України хвилиною мовчання. В їх честь пролунали постріли. А опісля увазі присутніх була представлена літературно-мистецька композиція. Молодь поклала квіти до пам’ятників Бандері, Біласу, Данилишину, Макомацькому…

Програма відзначення Дня Героїв у Трускавці була підготовлена відділом культури Трускавецької міської ради.

Володимир Ключак

Сын солдата

Село выходило из ночи,

Туманы плыли над землёй,

Репродуктор со всей своей мочи

Разрывался в избушке родной.

 

Постоянно неслись сообщения:

В опасности наша страна, -

Пылают земля и селенья –

От моря до моря – война.

 

Узнав о беде, уже не ко сну!

Я брата в тот миг разбудил –

Сказал, что с отцом он уйдёт на войну –

Я с мамой останусь один.

 

Вскочили мы мигом с кровати.

- О Боже, - заплакала мать, -

Вот скоро пора сеножати,

Пшеницу и рожь убирать.

 

А там и картофель поспеет,

И сад был в хорошем цвету…

Кто хату зимой обогреет,

Натопит и печь, и плиту?

 

Недолго сидели, решали

И я обратился ко всем:

«мать не зазнает печали –

Вчера мне исполнилось семь.

 

Сухих веток в лесу наломаю,

Напою я корову водой,

Коль надо, так грядки скопаю,

Под зиму, а также весной.

 

И печь натоплю, как бывало,

Отец постоянно топил.

Картофель я выберу с мамой

И хватит на всё в меня сил!...»

 

На миг стало тихо в нас в хате,

И брат мой сказал: «Молодец!

Ты друг настоящий солдата,

Как в гражданскую был наш отец»

 

Сейчас мне уже семьдесятый,

Но помню я всё до конца,

Как на фронт провожали мы брата

И как долго мы ждали отца…

Владимир Никитюк, г. Трускавец, Львовская обл.

 Создан 23 мая 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником