Трускавецький вісник № 74 (617) від 28 травня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 74 (617) від 28 травня 2013 р.

28.05.2013 

У номері: Інформує статистика: Трускавець в січні-квітні 2013 р.; Трускавчанка оголосила голодування; Анонси подій в Дрогобичі та Бориславі; Мистецькі події у Трускавці та Дрогобичі; З історії ЗАТ «Трускавецькурорт» та Трускавця; Акція від «УДАР»у; Діти – майбутнє України.

Новини Трускавця та регіону

Трускавчанка оголосила голодування

Як інформує наше власне джерело, сьогодні, 28 травня, жителька м. Трускавець Зеновія К. оголосила голодування. Причина – беззаконня, яке дозволяє собі із самовільними забудовами сусідка потерпілої п. С. Мешканка будинку 7 на вулиці В. Стуса має на руках постанови міського та апеляційного судів, але ці рішення не виконуються – незаконна будова ведеться. Конфлікт тягнеться вже з 2008 року, але тепер ситуація стала особливо нестерпною. Своїм неординарним кроком пані Зеновія К. сподівається привернути увагу міської та обласної влади, правоохоронних органів та громадськості до проблем самовільного будівництва.

Нагадаємо, що нагляд за дотриманням законності спорудження житлових та нежитлових об’єктів мало б здійснювати Державне управління з архітектури та містобудівництва. Це структура, яка діє по вертикалі і місцевій владі не підпорядковується. Нарікання на діяльність та й бездіяльність Держархбудконтролю лунають не лише у Трускавці, але і в сусідніх Бориславі, Дрогобичі та інших містах області. Причому нарікання ці виходять не лише від окремих постраждалих громадян, але і від органів місцевої влади, зокрема і міських голів та начальників управлінь архітектури.

Запрошуємо на рекреаційний фестиваль «SpArt»

У четвер, 30 травня 2013 року, о 12.00 на площадці "Шпихлір" (м. Дрогобич, вул. Грушевського), Дрогобицьке добровільне товариство захисту дітей та молоді з інвалідністю "Надія" і Дрогобицький міський центр соціальних служб сім’Ї, дітей та молоді проведе рекреаційний фестиваль «SpArt» (назва походить від слів "Sport" - спорт і "Art" - мистецтво). Про це інформує керівник товариства «Надія» Ірина Дзюрах.

Метою заходу є популяризація змістовного дозвілля, спорту та здорового способу життя, об’єднання представників різних груп дітей та молоді в спорті, іграх та мистецтві. Учасники отримають нагоду не лише виступити на змаганнях, продемонструвати свою художню майстерність, а й обмінятися досвідом, здружитись та відпочити. Фестиваль культури і спорту «SpArt»  базується виключно на цьому. Беручи до уваги створення можливостей для дітей та молоді з особливими потребами, ми запрошуємо широку громадськість до активної участі у цьому винятковому заході. Інтеграція, взаєморозуміння і подолання стереотипів – мета діяльності організатора свята – товариства "Надія". Ставку справедливо робимо на спорт, як на потужну громадську силу, на мистецтво та козацький куліш – як на метод зміцнення наших традицій та козацького духу, виховання молодого покоління.

Програма включатиме спортивні ігри; конкурси, забави; футбольний матч; конкурси художньої самодіяльності; виступи творчих колективів; козацький куліш; виступ групи "Зорепад Dаnсe".

Партнери заходу: Українське Товариство Глухих (Центр культури та дозвілля), Факультет фізичного виховання Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка, група "Зорепад Dance", Міжнародна християнська спільнота "Віра і Світло" (м. Трускавець), відділ фізичної культури та спорту Дрогобицької міської ради, мережа магазинів "Ромашка", магазин "М-Люкс", ПП "Раневицькі ковбаси", ПАТ "Дрогобицький хлібокомбінат", кафе-бар "Шпихлір", ТзОВ "Краб", приватні підприємці та меценати: Микола Лагодич, Роман Шманьків, Іван Баб’як.

Щиро сподіваємося на Вашу участь у цьому дні позитивних емоцій і вражень!

Книжковий подарунок

Завтра, 29 травня, у Львові буде відкрито мистецьку виставку, ініціатором заходу виступає редакція всеукраїнського видання «День». Як інформує наше джерело, під час заходу представники різних регіонів області даруватимуть книги для освітніх та культурних закладів. Приємно, що Трускавець теж бере участь у цьому заході. Детальніше – в одному з найближчих номерів «Трускавецького вісника».

Бориславські анонси

29 травня у Бориславі відбудеться церемонія нагородження матерів-героїнь. Початок о 12.00.

29 травня о 15.00 в читальній залі центральної міської бібліотеки м. Борислава розпочнеться вечір-портрет Почесної громадянки міста Борислава Анастасії Закидальської “Життя гідне наслідування”.

30 травня під патронатом міського голови Борислава Володимира Фірмана відбудеться Третій дитячий фестиваль “Єднаймося у танці”, присвячений Міжнародному дню захисту дітей. Початок о 12.00 в Будинку дитячої та юнацької творчості.

Нагороджено переможців «Писанкового раю»

Як інформує прес-служба Дрогобицької міської ради, вчора, 27 травня, міський голова Дрогобича Олексій Радзієвський вручив дипломи переможцям Всеукраїнського конкурсу «Писанковий рай», що відбувся у Києві напередодні Великодня. За кращі колективні роботи дипломами нагороджено педагогічні та учнівські колективи СШ № 2, ЗОШ № 14, професійно-технічного училища № 19, та «Станиця Дрогобич Пласту – НСОУ». Як індивідуальну, кращою визнано роботу учениці СШ № 2 Тетяни Павлюк.

Окрім того, дипломом за організацію та збір писанок для участі у конкурсі «Писанковий рай» нагороджено відділ сім’ї молоді та туризму Дрогобицької міської ради.

Власна інформація

Громада сама стала на захист своєї школи

З ініціативи батьків школярів, котрі навчаються в ЗОШ №8, відбулася зустріч батьківського комітету з директором школи Дмитром Солтаном, на яку запросили депутатів Дрогобицької міської ради, зокрема голову фракції ВО «Свобода» Олега Хруща.

Дискусія була гострою, тим паче, що людей цікавило, що вже зроблено для становлення школи за два місяці роботи нового директора та що він планує зробити. На жаль, про якісь конкретні плани пан Солтан не зміг сказати нічого. Поки що він не налагодив контактів ні з учительським, ні з батьківським колективом. Ось чому постало питання про необхідність створення шкільної ради для детального планування дій для виведення школи з кризи.

Наразі в школі відкрито перший клас та кілька гуртків. Однак такі темпи батьків явно не задовольняють. Тому вони й думають, як прискорити цей процес, щоб нікому в голову не приходило спочатку закрити школу, а потім продати приміщення. Громада починає самоорганізовуватися знизу, щоби своїми діями впливати на дії верхів. Якщо її активність й надалі зростатиме, то в Дрогобичі не думатимуть про те, як продавати школи та лікарні, а сприятимуть припливу інвестицій та стимулюватимуть малий бізнес. А свободівці всіляко підтримують такі громадські ініціативи.

Прес-служба Дрогобицької міської організації ВО «Свобода», «ЛайфІнфо»

Зареєстровану нову громадську організацію

Реєстраційною службою Трускавецького міського управління юстиції Львівської області зареєстровано 07 травня 2013 року громадську організацію «Центр розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків міста Трускавця». Голова організації: Хомич Михайло Петрович. Юридична адреса: м. Трускавець, вул. Стебницька, будинок 76, офіс 20.

Ірина Наконечна, провідний спеціаліст реєстраційної служби ТМУЮ

Ми діти твої, Україно

26 травня у рамках літературно-мистецької академії «Країна Франкіана» з нагоди Дня матері та Свята героїв у Народному домі ім. І. Франка відбувся ІХ Міжнародний фестиваль дитячих хорових колективів «Ми діти твої, Україно».

Вітальне слово до учасників та гостей фестивалю виголосили секретар міської ради Тарас Метик, проректор ДДПУ ім. Івана Франка, професор Юрій Кишакевич, заслужений працівник культури України, декан музично-педагогічного факультету ДДПУ ім. Івана Франка Степан Дацюк.

Усі вони наголошували, що хоровий спів завжди був одним з найбільш доступних і улюблених в українській культурі і цей фестиваль засвідчує наскільки величною є хорова музика.

Участь у заході взяло дев’ять мистецьких колективів зі Львова, Івано-Франківська, Самбора, Трускавця. Дрогобич репрезентував хоровий колектив дитячої музичної школи №1 (керівник Наталія Вачко-Древняк).

Переповнений зал та гарячі оплески слухачів - найкращі свідчення того, що виступи дитячих колективів мають усі шанси в майбутньому дати нових талановитих композиторів і поціновувачів якісної музики.

Усі учасники фестивалю нагороджені дипломами, пам’ятними медалями та друкованою продукцією.

Захід відбувся за сприяння відділу культури та мистецтв Дрогобицької міської ради, Народного дому ім. Івана Франка, Народного депутата Романа Ілика, кафе «Алібі», кафе «Еліт» та приватного підприємця В. Яртин. Керівник фестивалю – заслужений працівник культури України завідувач кафедри методики музичного виховання та диригування ДДПУ ім. Івана Франка Петро Гушоватий.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Мисливство в Україні може стати привілеєм олігархів

 «Партія влади прагне позбавити громадські організації мисливців права на полювання, зробивши його доступним лише для привілейованої касти - товстосумів, олігархів». Про це заявила голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех, коментуючи проект Закону України «Про мораторій на полювання», внесений депутатом від Партії регіонів Антоном Кіссе.

За словами Ірини Сех, документ передбачає запровадження мораторію на полювання на всій території України за винятком мисливських господарств, що перебувають у приватній власності.

 «Це положення суперечить Конституції України і фактично дискримінує одних суб'єктів господарювання у сфері мисливства перед іншими, - наголошує народний депутат. – Хіба ситуація із збереженням тваринного світу в приватних мисливських господарствах чимось краща, ніж в інших господарствах? Якщо автор законопроекту так переймається збереженням фауни, то треба накладати мораторій на всі угіддя, без винятку. Адже дикі тварини постійно мігрують, і неможливо відрізнити, в яких угіддях вони виросли чи постійно локалізуються».

За словами Ірини Сех, ухвалення цього законопроекту спричинить занепад громадських мисливських організацій, які діють за кошти, отримані від ведення мисливства, особливо з огляду на те, що з 1 січня 2015 року набуває чинності стаття 24 закону «Про мисливське господарство та полювання», і користування мисливськими угіддями стає платним. Високі ціни на полювання в приватних господарствах зроблять його недоступним для простих мисливців.

 «Мораторій не зупинить браконьєрства, - наголошує Ірина Сех. - Навпаки, позбавлення права на полювання в угіддях громадських мисливських організацій припинить надходження коштів до них. Це означає, що працівники єгерської служби залишаться без роботи, а сотні тисяч гектарів угідь не охоронятимуться», - наголошує голова екологічного комітету.

Ірина Сех нагадує, що схожий законопроект щодо накладання мораторію подавав у 2008 році депутат Валерій Коновалюк, однак тоді навіть не дійшло до розгляду документа. Ще один нардеп-регіонал Віталій Барвіненко вперто вносить одіозні законопроекти про надання дозволів на ведення полювання на територіях природно-заповідного фонду.

 «Такі ініціативи влади абсолютно не мають на меті збереження природи, тут нема жодного благородства чи державного інтересу. Усе банально: забрати від простих людей – і віддати «своїм», - зазначає Ірина Сех.

Прес-служба народного депутата України Ірини Сех

Чи настає відповідальність за жорстоке поводження із тваринами?

На жаль, не всіх наших громадян та можновладців цікавить проблема гуманного ставлення до тварин, у тому числі безпритульних. Проте є закон, що встановлює міру покарання за жорстоке ставлення до них. Кримінальний кодекс України, розділ XII «Злочин проти громадського порядку та моральності» передбачає кримінальну відповідальність за жорстоке поводження із тваринами (ст. 229), а також приховування чи перекручування відомостей про екологічний стан або захворюваність населення (ст. 238). Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» від 21.02.2006 № 3347-IV вимагає, щоб регулювання чисельності диких тварин і тварин, котрі не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, здійснювалося методами біостерилізації.

Регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, проводиться відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».

Виловлювання безпритульних (загублених, покинутих, залишених без опіки і бродячих) тварин проводиться з метою:

- повернення їх власникам;

- регулювання їх чисельності відповідно до вимог цього Закону.

Забороняється використовувати для виловлювання, технічні пристрої і препарати, що травмують тварин або небезпечні для їх життя і здоров'я.

У разі виникнення або загрози виникнення епізоотії! і в інших небезпечних ситуаціях заходи, необхідні для скорочення чисельності тварин, які становлять небезпеку, регулюються в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері 'охорони, навколишнього природного середовища.

Поводження з тваринами ґрунтується на таких принципах:

- жорстоке поводження з тваринами є несумісним з вимогами моральності та гуманності, спричинює моральну шкоду людині;

- забезпечення умов життя тварин, які відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям;

- право власності та інші речові права на тварин у разі жорстокого поводження з ними можуть бути припинені відповідно до цього Закону;

- заборона жорстоких методів умертвіння тварин;

- відповідальність за жорстоке поводження із тваринами;

- виховання гуманного ставлення до тварин є важливою складовою етичного, культурного та екологічного виховання громадян. Виховання гуманного ставлення до тварин передбачає формування високого рівня еколого-етичної свідомості та культури громадян. Умови утримання тварин повинні задовольняти їх природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та інші потреби.

Забороняється застосовувати негуманні методи умертвіння тварин, що призводять до загибелі від задушшя, електричного струму, больових ін'єкцій, отруєння, перегріву та інші больові методи.

Жорстоке поводження з тваринами, їх мордування або вчинення інших дій, що призвели до їх мучення, каліцтва чи загибелі, - тягнуть за собою накладення штрафу від дев'яти до двадцяти одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Ольга Лернатович, інспектор Бориславського міськвідділу внутрішніх справ, газета «Нафтовик Борислава»

Інформує статистика: як господарювали у першому кварталі 2013 р.

 

Відділ статистики у м. Трускавці підготував звіт про економічне і соціальне становище міста.

Цифр дуже багато, та ми наведемо лише частину з них які характеризують соціально-економічну ситуацію в місті. З названих фактів кожен може зробити для себе висновок, чи маємо поступ, чи ні.

Отже, за перший квартал 2013 року промислові підприємства міста реалізували промислової продукції на 24,3 млн. грн. (0,3% загальнообласного обсягу). 53,5% у цьому обсязі займала продукція переробної промисловості, з неї: виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 49,8%.

На підприємствах з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів за січень–квітень 2013р. відносно такого ж періоду 2012р. зріс випуск сиру свіжого неферментованого, включаючи сирну сирватку та кисломолочний сир у 4 рази, йогурту та інших ферментованих чи сквашених молока та вершків у 1,8 рази, води натуральної мінеральної негазованої в 1,4 рази, води натуральної мінеральної газованої на 19,9%. Проте випуск молока рідкого обробленого зменшився на 10,3%.

У І кварталі 2013 року виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції зросло на 24,5%. У машинобудуванні виробництво лічильників для рідин, включаючи калібрувальні (крім насосів для рідин) збільшилося на 15,8%, а виробництво інструментів для вимірювання або контролю за витратами, рівнем, тиском та іншими змінними характеристиками рідин і газів зменшилося на 16,7%.

На підприємствах з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря за чотири місяці 2013 року було вироблено та відпущено пари та води гарячої (теплоенергії) на 22,7% менше порівняно з відповідним періодом 2012 року

У будівництві житла особливого поступу не маємо. За перші місяці 2013 року в місті введено в експлуатацію один індивідуальний житловий будинок загальною площею 707 м. кв., що значно менше, ніж у січні–березні 2012 року.

Частка міста в загальнообласному обсязі введеного в експлуатацію житла становить 0,8%. За обсягами введеного житла місто займає 23 місце, а за темпом зростання житлового будівництва – 25 місце в області.

Середньомісячна номінальна заробітна плата одного штатного працівника у місті Трускавці за цей період становила 1692,49 грн., і у 1,5 рази перевищила рівень встановленої мінімальної заробітної плати та розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1147,00 грн.) та порівняно з січнем-березнем 2012 року зросла на 11,9%. Проте її рівень на 34,5% менше середнього рівня в економіці області.

Станом на 1 квітня 2013р. загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати склала 757,2 тис. грн. і є тенденція до її зменшення. Частка боргу міста становить 1,2% по області.

Сума невиплаченої заробітної плати працівникам економічно-неактивних підприємств на 1 квітня 2013 р. становить 405,0 тис. грн.

На ринку праці середньооблікова кількість штатних працівників підприємств, установ та організацій за січень–березень 2013р. становила 12043 особи, що складає 2,3% у структурі регіону та на 0,8% більше, ніж за 2012р.

Протягом січня–березня 2013 року на підприємства було прийнято 546 осіб, або 4,5% до загальної кількості штатних працівників, а звільнено 848 осіб, або 7,0% до загальної кількості штатних працівників.

У першому кварталі цього року 1113 осіб або 9,2% середньооблікової кількості штатних працівників були переведені на неповний робочий день (тиждень) з економічних причин, що на 9,2% менше, ніж у січні–березні 2012 року.

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець квітня 2013 р. становила 342 особи, з них 154 особи (або 45,0%) – жінки та 186 осіб (54,4%) – молодь у віці до 35 років. Допомогу по безробіттю отримували 62,9% осіб, які мали статус безробітного. Навантаження зареєстрованих безробітних на одне вільне робоче місце (вакантну посаду) на кінець квітня ц.р. становило 10 осіб.

За професійними групами найбільший попит на робочу силу спостерігався на працівників сфери торгівлі та послуг (38,2% від загальної кількості заявлених вакансій), кваліфікованих робітників з інструментом (14,7%), а найменший –на законодавців, вищих державних службовців, керівників, менеджерів (управителів) (5,9%), професіоналів (5,9%). Внаслідок цього серед останніх категорій спостерігалося найбільше навантаження зареєстрованих безробітних на одне вільне робоче місце (24 та 23 особи відповідно).

За сприяння державної служби зайнятості у січні–березні 2013р. було працевлаштовано 43 особи, які мали статус безробітного у цьому періоді.

Серед працевлаштованих осіб 30,2% становили жінки, 60,5% - молодь у віці до 35 років.

Середньооблікова кількість безробітних, які отримували допомогу по безробіттю впродовж квітня 2013 року становила 253 особи. Середній розмір допомоги по безробіттю становив 962,45 грн., що дорівнює 83,9% законодавчо визначеного розміру мінімальної заробітної плати (1147 грн.).

У першому кварталі 2013 року серед зареєстрованих безробітних за тривалістю безробіття найбільше тих, які шукають роботу за допомогою центру зайнятості від 1 до 3 місяців і від 3 до 6 місяців - майже кожен четвертий, а тих, які шукають роботу 12 місяців і більше – 3.

Середня тривалість безробіття на кінець березня становила 5,3 місяці.

Чисельність населення міста Трускавця станом на 1 квітня 2013р. становила 29 505 (постійного 20 974 особи). Упродовж цього періоду в місті Трускавці народилося 49 дітей, померло 58 осіб. За січень–квітень 2013 року у місто прибуло 62 і вибуло 64 особи. У середньому на кожну тисячу осіб народилось 9,5 немовляти, що на 2,1% менше від січня–квітня 2012 року. Порівняно з минулим роком коефіцієнт смертності зменшився на 8,2 відсотки.

За чотири місяці 2013 року в місті зареєстровано 47 шлюбів. У порівнянні з таким же періодом 2012 року кількість шлюбів збільшилась на 18 одиниць.

На кінець березня 2013 року загальна заборгованість населення становила 7431,8 тисяч грн. і збільшилася порівняно з відповідною датою попереднього місяця на 274,8 тис. грн. У загальній сумі заборгованості найбільшу питому вагу становить заборгованість населення за централізоване опалення та гаряче водопостачання -3598,2 тис. грн., або 48,4%. Сім’ї, які не платили за централізоване опалення та гаряче водопостачання більше трьох місяців, склали 67%, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 26,2%, газопостачання – 3,1% всіх квартиронаймачів міста.

Галина Шийка, начальник відділу статистики,

Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Подвійний «УДАР»

Травень цьогоріч особливо багатий на духовні та загальнодержавні свята. Життєстверджуючий настрій радості та перемоги добра над злом задав Великдень. Привернути увагу до галузі, яка, на жаль, все ще фінансується, наче нерідна донька, за залишковим принципом, мета Дня працівників культури та Дня музеїв. Всіх пам’ятати і таки примирити мали б День Перемоги та День Героїв. Радісно, що без жодної виборчої кампанії і близьких виборів потребу творити реальні добрі справи відчувають молоді активні люди.

Так, Трускавецька міська організація політичної партії «Удар» до Дня музеїв та Дня Героїв зробила чудовий подарунок музеям міста. Голова ТМО партії «Удар» Юрій Гарбузинський та його заступник Віталій Попадинець передали музею історії міста та художньому музею Михайла Біласа книги – розкішне альбомне видання з роботами відомого українського художника Олекси Новаківського та історичне дослідження Івана Патриляка «Перемога або смерть. Український визвольний рух у 1939-1960 роках».

Іра Циган

Кілька десятків років тому…

Історія сучасного товариства ЗАТ «Трускавецькурорт» починає свій відлік з 1999 року. Саме тоді потужне підприємство, Трускавецька територіальна рада з управління курортами профспілок і колективне підприємство БОЛ-2 були реорганізовані в ЗАТ «Трускавецькурорт».  Територіальна рада свого часу здійснювала контроль і управління не лише курортним Трускавцем, а й з 1957 до 1963 років мала у своєму підпорядкуванні курорти всього західного регіону: Східницю, Моршин, Любінь Великий, Немирів, Заліщики, Брюховичі та інші. Нове товариство, що утворилося на базі курортної ради, отримало назву ЗАТ «Трускавецькурорт» і разом із усіма існуючими перевагами та проблемами цей потужний корабель вийшов у відкрите плавання в розбурханому морі туристично-оздоровчої галузі, що переживала час становлення. Історія цього становлення нам більш-менш відома, а от давно забуті і припалі порохом сторінки архівних документів, у яких відображено, як саме відбувалися бурхливий розвиток та будівництво існуючої бази в повоєнні часи, у часи існування великої держави і чи не найбільшого розквіту курорту, перебудови та розвалу СРСР. І це не просто факти, це часто-густо дивні й незрозумілі нинішньому поколінню події, цікаві подробиці та добрі традиції, частина яких перекочувала і добре прижилися у нашому товаристві. Сьогодні факти, котрі ми відшукали в архіві товариства, це не лише спогади, це важлива наука, інформація для роздумів. Отже, пориньмо в непересічні моменти історії, котра була усього кілька десятиліть тому.

- До 49 року до складу підприємства входила служба СЕС. Вона забезпечувала порядок та епідбезпеку не лише Трускавця, але і інших курортів регіону.

- У 1946 році штрафні санкції курортної ради були впроваджені стосовно споживачів - злісних неплатників, котрі заборгували підприємству за газ 100 радянських рублів.

- У повоєнні 40-ві роки на базі курортної ради існувала пожежна команда, котра суворо контролювала здійснення усіх протипожежних заходів у кожному із санаторіїв підприємства.

- На початку 50-тих років за кожним із санаторіїв було закріплено пару коней, віз та їздового для обслуговування санаторію. Для належного контролю та раціонального використання транспорту кожного дня їздові отримували у транспортному відділі шляхові листи, у які вносився маршрут. Відповідно увечері, після робочого дня, повернення воза з кіньми відбувалося за умови повернення шляхового листа з прописаним з| день маршрутом.

- 60-тіроки ознаменувалися не лише розбудовою підприємства. Так у 1967 році здійснювалось масштабне озеленення міста. Тоді згідно статистичних даних було висаджено 1600 дерев різних порід, 2800 кущів троянд та 24 тисячі декоративних кущів. У тому ж році на території Трускавця виріс фруктовий сад площею 5 гектарів.

- У 1965 році курортна господарська контора (структура курортної ради) заготувала 144 тонни органічних добрив із власних підсобних ферм для потреб іншого підсобного господарства - 97 теплиць з овочевими культурами. А в ході посівної, як свідчить статистика, було засіяно 5,6 гектара під зернові культури, 4 гектари було відведено для вирощування картоплі і 5,1 гектара виділено для інших овочевих культур.

- 1965 рік ознаменувався для підприємства важливою спортивною подією. Саме тоді у Трускавці проходила 5 республіканська спартакіада серед команд курортів профспілок. Для прикладу у цій літній спартакіаді взяли участь команди працівників оздоровниць з усієї УРСР, котрі змагалися у таких видах спорту як чоловічий та жіночий волейбол, настільний теніс, спортивна стрільба, крос та шахмати.

- Того ж року на базі санаторію ім. 50 лет Великого Октября (зараз на цьому місці стоїть «Женева» - прим. авт.) було збудовано великий спортивний комплекс. Метою зведення цієї споруди було впровадження здорового способу життя не лише серед відпочивальників цієї оздоровниці, а |і залучення до спортивних програм працівників цілого підприємства. Для цього будівлю спорткомплексу було оздоблено наглядною агітацією.

- З 60-тих до 80-тих років на базі дієтїдалень санаторію «Каштан» та «Берізка» існували школи кулінарної майстерності. А у 68 році було проведено 4 кулінарних виставки, де своє вміння продемонстрували як стажери-аматори, так і поважні кухарі дієтїдалень.

- Наприкінці 60-десятих на курорті існував товариський суд. У цьому суді строго карали за крадіжки, перебування на роботі у нетверезому стані та необлікований відпуск процедур. Найлегшим покаранням цей суд призначав переведення недисциплінованого працівника в розряд різноробочих.

- У 1972 році свою діяльність на теренах підприємства активно функціонувала біометрична станція. До рук в архіві потрапив лише один зі звітів цієї станції, у якому  велися певні метеодослідження та спостереження за кліматичним та температурним режимом курорту.

- На початку 70-тих років курортно-господарську контору перейменовано в комбінат благоустрою та допоміжних виробництв. До функцій цієї філії належав чималий перелік робіт, від озеленення, прибирання, догляду за худобою, вирощування сільськогосподарської продукції для власних потреб до будівництва оздоровниць та житла для працівників курорту.

- 1979 рік. З 1 до 8 травня на курорті проводиться другий тур огляду художньої самодіяльності, присвячений 60-річчю курортів профспілок, у якому приймає участь вже відомий і популярний на той час ансамбль пісні і танцю «Трускавчанка» та народний самодіяльний жіночий хор дієтїдальні «Берізка», котрі стали фаворитами заходу. Тоді вже існувала студія декоративно-ужиткового мистецтва в ПК.

- Протягом 80-90-их років Трускавецька територіальна профспілок - це велика структура, котра налічувала зо два десятки санаторіїв, поліклінік та бальнеолікарень діяли ремонтно-будівельне управління, ГГРЕС,  оранжерея, гуртожиток, піонерський табір, військово-обліковий стіл, електромайстерня, підсобне господарство, пасіка, купальне озеро та ... пункт здачі срібла.

- У 1981 році курортне лікування на теренах підприємства пройшли 142 тисячі осіб 695 пацієнтів.

- Наприкінці 80- початку 90-тих років в територіальну раду управління профспілок входило 23 філії, серед яких окремою структурою числилася дирекція селища Східниця.

Галина Шумило, газета «Трускавецькурорт»

Діти – наше майбутнє

1 червня світова спільнота відзначає Міжнародний день захисту дітей. Чи до цієї дати планується проведення якихось заходів? – запитуємо у голови Трускавецької міської організації Партії регіонів Лева Грицака.

- Я не належу до тих людей, які згадують про потреби дітей тільки раз на рік, - відповідає Лев Ярославович. – Звичайно, що в рамках Соціальних ініціатив Президента України ми, партійні організації на місцях, до цього дня теж проведемо окремі заходи. Але хочу наголосити, що про потреби дітей варто думати постійно, адже діти – наше майбутнє. Нас колись не стане, а діти продовжать наші справи. І від того, як ми дбаємо про дітей, залежить не лише наше особисте майбутнє, але й майбутнє нації, держави, майбутнє світу.

Я не буду зупинятися на тому скільки було всього зроблено для дітей в час, коли я був міським головою Трускавця – це, можливо, було б дещо некоректно. Скажу лише, що за останні два роки Трускавецька міська організація Партії регіонів, яка, як вам відомо, не є у Трускавці при владі, зробила для наших дітей дуже багато. По-перше, це щорічна організація Дня Святого Миколая – ми даруємо свято всім трускавецьким дітлахам. По-друге, ми не лише утримуємо ті дитячі майданчики, які споруджені нашим коштом, але й споруджуємо нові, як це мало місце восени цього року на вулиці Івасюка. Окрім того, у вересні-жовтні 2012 року силами ТМО Партії регіонів було цілковито оновлено найбільший у місті спортивний майданчик на вулиці Довженка, а це і волейбольний, і баскетбольний, і футбольний майданчики, і бігова доріжка, і дитячий майданчик, розміщений поруч. Та що там говорити – мешканці мікрорайону вулиці Мазепи самі могли б розказати, в якому стані там все було і як воно є зараз.

На адресу Трускавецької міськорганізації ПР постійно надходять звернення з проханням про допомогу, дуже часто дітям – переважно просять допомогти коштами на проведення операції. Не буду називати прізвища тих, кому ми допомогли, не для піару ми допомагаємо, а для того, щоб ці діти, наші з вами діти, жили, були здоровими та щасливими. Що від нас залежить – ми для цього робимо.

На жаль, не завжди наші добрі ініціативи знаходять підтримку місцевої влади, в якої дещо інші пріоритети – перехід на автономне опалення, нові базари, вирубка дерев тощо. Мені прикро, що цієї весни нам так і не вдалося реалізувати наші плани провести для учнів шкіл повітряні екскурсії над містом. Та все в Божих руках, думаю, що бюрократичні перепони, які нам ставлять, ми все-таки подолаємо.

Я хочу привітати трускавчан з Міжнародним днем захисту дітей та побажати нашим дітям мирного неба над головою, любові та злагоди в сім’ях, здоров’я та успіхів у житті, добробуту та віри в краще майбутнє. Діти – наша надія, надія України. І Партія регіонів робить все для того, щоб українським дітям забезпечити щасливе та радісне дитинство.

Степан Гнатків

Трускавець стає ще й театральним містом

Напевно мало хто знає, що в нашому місті є свій ляльковий театр. Звичайно, можна його назвати аматорським, можна назвати учнівським, але ним можна гордитися і сміливо представляти його на більших сценах, ніж десь у школі, садочку чи бібліотеці.

А про бібліотеку згадка не випадкова, адже ідея театру народилася саме в центральній бібліотеці Трускавця, коли минулого року треба було провести якийсь цікавий захід до Міжнародного дня захисту дітей. Співають і виконують ролі діти, а художній керівник цього театру, бібліотекар читальної зали Леся Цісінська є і автором сценарію, драматургом, режисером-постановником, автором слів пісень, композитором, виконавцем музики та ще й майстром реманенту.

Пісні і музика важливі складові цього театру, адже його вистави - це казки-оперети, щедро насичені піснями і музикою.

Прем'єра казки-оперети «Колобок на новий лад» зібрала в Народному домі чимало юних глядачів. Але не тільки юних - оцінити рівень постановки зібралися й дорослі, навіть зайшов глянути міський голова Трускавця Руслан Козир. І всі залишилися задоволеними і щиро вітали пані Лесю Ці-сінську та її юних вихованців.

А «Колобок» справді був на новий лад, дуже актуальний на сьогоднішній час. Персонажі ті самі, що і в народній казці, але з сучасними проблемами. Дід і Баба пекли Колобка, бо не мали що їсти - пенсії отримують мізерні, та й ті затримують, а ще внучці треба щось у школу дати. Заєць вирішив, що рятуватися потрібно самому і зайнявся сільським господарством, Вовк якимось чином влаштувався на м'ясокомбінат і має м'яса вдосталь, Ведмедю не пощастило з роботою, то він, бідолаха, щоб прогодувати сім'ю, на базарі снікерсами торгує, а лисиця проголосила себе екстрасенсом, обдурює пацієнтів і так заробляє. Вистава насичена не лише піснями але й злободенним гумором, але кінець має кращий від класичної казки - Колобок не лише свою шкуру рятує, але й допомагає Діду і Бабі роздобути харчі.

У своєму виступі завідувач відділу культури Тетяна Татомир зазначила:

- Мені вистава дуже припала до душі, і думаю, що всі глядачі зі мною погодяться, що проект стартував дуже вдало. Ми з нетерпінням чекатимемо на нові роботи цього творчого колективу!

А після вистави ми звернулися до вчителя СШ №3 Світлани Наум та автора Лесі Цісінської. За словами пані Світлани основними акторами і виконавцями пісень є учні 7-А класу третьої школи, їм допомагають учні 6-А класу, залучені також восьмикласники. А пані Леся розповіла, що поставлено ще кілька казок-оперет, зокрема «Червона Шапочка на новий лад», «Рукавичка на новий лад», «Жорна», «Лисичка, Котик і Півник» та ін. Вони ще "не відшліфовані" належно, але маємо надію їх незабаром побачити.

Орест Лещишин, газета «Трускавецькурорт»

 Обновлен 29 мая 2013. Создан 28 мая 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником