Трускавецький вісник № 134 (677) від 30 вересня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 134 (677) від 30 вересня 2013 р.

30.09.2013 

У номері: Роман Ілик звернувся до Миколи Азарова; Будьте тверезими алкоголіками; Рак простати; Ігор Когут зустрівся з земляками.

Новини Трускавця та регіону

Ігор Когут зустрівся з земляками

У неділю, 29 вересня, в Народному домі Трускавця відбулася зустріч політолога Ігоря Когута з трускавчанами. Уродженець Трускавця подякував ініціатору зустрічі п. Василю Халаку за запрошення та відповів на запитання присутніх. Спектр запитань був досить широкий – від проблем місцевого самоврядування до перспектив членства України в ЄС, від контролю органів влади до проблеми «вождизму» в українській політиці. Чинного президента України Віктора Януковича політолог порівняв із гетьманом Іваном Мазепою. Зустріч, яка тривала понад півтора години, проходила в щирій, доброзичливій, теплій та задушевній атмосфері. Шкода, що послухати земляка прийшло так небагато трускавчан – всього біля трьох десятків осіб. Відеозвіт про зустріч Ви зможете подивитися на сайті www.grabovsky.com.ua

Органи трускавецької влади закликають об`єднати зусилля

Як поінформували «Трускавецький вісник» у Трускавецькій міській раді, завтра, 1 жовтня, о 12 годині у залі засідань міської ради розпочнеться брифінг Управління розвитку курорту для журналістів та суб’єктів санаторно-курортної і туристичної діяльності за результатами перебування делегації міста Трускавця у Казахстані (м. Астана) на міжнародній туристичній виставці.

Тема брифінгу: «Участь у міжнародних туристичних виставках як складова промоції курорту». Головна ідея: «Об’єднати зусилля санаторно-курортних закладів, щоб успішно представити курорт».

Казка для трускавчан

У середу, 2 жовтня, о 16.00 в Народному домі Трускавця з нагоди Міжнародного дня музики відбудеться прем`єра музичної казки «Колобок» (вірші М. Чопик, музика В. Войнарського) у виконанні учнів Трускавецької дитячої школи мистецтв (керівники Малиголовка В.Д., Рибалкіна О.Л.).

Грушів став центром духовної творчості

Як інформує прес-служба Дрогобицької РДА, цієї неділі, 29 вересня, у с. Грушеві відбувся районний фестиваль духовного співу, присвячений 1025-й річниці хрещення України-Руси «Один Господь, одна віра, одне хрещення». Грушів не випадково був обраний для проведення першого фестивалю, адже це село відоме далеко за межами нашої країни, як християнський духовний центр, місце постійного паломництва прочан з різних куточків України та світу.

Розпочалося свято духовного співу молебнем біля каплиці Пресвятої Трійці. На успішне проведення творчого духовного дійства присутніх благословив декан Меденицький УГКЦ о. Анатолій Чунис.

На фестиваль прибуло понад 20 творчих колективів та виконавців. Виступили вже відомі на Дрогобиччині народна хорова капела “Каменяр” (керівник Ярослав Кулешко) та народна жіноча хорова капела “Лілея” (керівник Галина Коваль) Дрогобицького районного народного дому. Основу духовного дійства склали виступи церковних хорів: два хори церкви Пресвятої Трійці та Симеона Стовпника з Грушова (керівники Галина Дудич та Ольга Фещак), церкви Покрова Пресвятої Богородиці з Добрівлян (керівник Олександра Лиса), церкви Св. Апостолів Петра і Павла зі Снятинки (керівник Надія Лепак), церкви Св. Параскевії з Грушова (керівник Ярослава Слезь), церкви Вознесіння Господнього з Літині (керівник Юрій Лепкий). Як приклад міжконфесійного порозуміння, варто відзначити участь у фестивалі церковного хору з Волощі, учасниками якого є парохіяни храмів Св. Архангела Михаїла УПЦ КП та Івана Хрестителя УГКЦ (керівник Андрій Нечипор).

Духовні пісні прозвучали у виконанні вокального ансамблю з Рихтич (керівник Ірина Головацька), вокального тріо з Ріпчич у складі Марії Маланяк, Мар'яни Кушнір та Анни Грудної, дуету у складі Василини Гасуньки та Надії Терпій з Дорожова, дуету сестер Христини та Ярини Медвідь з Опарів, солістки Олесі Маршалок з Михайлевич. Як завжди чудовим і проникливим був виступ автора та виконавиці власних пісень Оксани Винницької. Справжнім відкриттям фестивалю став виступ пароха з Добрівлян о. Петра Костя, який разом з їмостю Марією на високому рівні виконав власні пісні “Неси свій хрест” та “Сиротина”. Загалом, на фестивалі у Грушові прозвучало понад 30 пісень. Свідченням величезного розмаїття та глибини пісенного духовного надбання нашої культури є те, що жоден з творів не повторився двічі.

На завершення голова районної державної адміністрації Михайло Винницький, з чиєї ініціативи на Дрогобиччині започатковано цей ще один масштабний культурний проект, привітав самодіяльні мистецькі колективи з чудовим святом духовної творчості, подякував усім, хто долучився до його проведення.

Власна інформація

Будьте тверезими алкоголіками!

«Боже, дай мені розум і душевний спокій прийняти те, що я не можу змінити, мужність змінити те, що можу і мудрість відрізнити одне від одного». Ця молитва, без якої не обходиться жодна зустріч спільноти анонімних алкоголіків, є так само актуальною і для тих, хто не має жодних проблем з алкоголем. А для тих, хто має, вона часто є рятівним колом, яке дозволяє утримати себе в бурхливому морі спокуси.

У суботу, 28 вересня, в приміщенні Центру душпастирства молоді Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ відбувся З`їзд Анонімних Алкоголіків під назвою «Хто я і для чого я тут?». У з`їзді взяли участь також спільноти анонімних наркоманів та родичів узалежнених осіб («Ал-Анон»).

Представники міст Дрогобича, Трускавця, Стрия, Червонограда, Львова, Тернополя, Івано-Франківська та інших міст України говорили щиро та відверто. Проте правила спільноти АА не дозволяють нам публікувати нічого почутого на цьому заході, адже все, що відбувалося, повинно залишатися тільки у свідомості учасників.

Тому кілька слів скажемо не на перебіг з`їзду, присвяченого шостій річниці діяльності спільноти АА в Дрогобичі, а про проблему алкоголізму як таку. Це проблема дуже багатьох людей і її масштаби важко собі навіть уявити. Напевно кожен може розповісти історію про те, як алкоголь зруйнував чи погубив життя знайомої людини. Директори стають бомжами, батьки та матері втрачають дітей і навпаки, успішні підприємці стають безробітними бідняками, ті, що були сметанкою суспільства, опускаються на саме дно. І не кожен може самостійно дати собі раду з цією хворобою, адже алкоголізм – це не лише шкідлива звичка, а і хвороба. Отоді і приходять на допомогу такі самі алкоголіки, які хочуть виздоровлення, які починають рахувати дні своєї тверезості. День за днем, тиждень за тижнем, рік за роком пліч-о-пліч, спілкуючись, читаючи літературу, дотримуючись пунктів програми «Дванадцять кроків», йдуть по життєвому шляху ті, хто може встати і сказати «Я – алкоголік». Бо щоб сказати такі слова, визнати свою проблему, потрібна велика мужність. А потім слід мужньо, крок за кроком, зберігати свою тверезість…

Володимир Ключак

Роман Ілик у депутатському зверненні до Миколи Азарова наголосив на необхідності передбачити фінансування для Дрогобиччини

Бюджет 2013 року неприємно вразив усіх – навіть чинну владу, яка абсолютно не спромоглася виконати взяті на себе зобов’язання. Вже у другому півріччі поточного року було зрозуміло: плани і надії – на ремонт доріг, реконструкцію об’єктів соціального характеру, будівництво шкіл і садочків, можемо поховати.

Аби й наступний – 2014 рік, не виглядав так похмуро і безпросвітно, народним депутатом України, обраним до парламенту по Дрогобицькому 121 виборчому округу, ще 17 вересня ц.р. було скеровано депутатське звернення на ім’я прем’єр-міністра України М.Я.Азарова «Про планування державного бюджету України на 2014 рік в контексті першочергових загальнодержавних проблем та нагальних питань для їх вирішення в межах одномандатного виборчого округу №121 у Львівській області»

У зверненні, зокрема, акцентовано увагу на необхідності у 2014 році скерування фінансового ресурсу держави на надзвичайно гострі проблеми Дрогобиччини. Пропонується забезпечити фінансування заходів з ліквідації надзвичайної екологічної ситуації та створення ефективної державної бюджетної програми з подолання екологічних та соціальних наслідків довготривалого видобутку нафти та озокериту у місті Борислав та існуючого надзвичайного стану і наслідків діяльності гірничо-хімічного підприємства «Полімінерал» міста Стебник; створити нову та ефективну державну стратегічну програму фінансування робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг на 2014 рік на середньострокову та довгострокову перспективу з відповідним графіком дієвого, повного та своєчасного ритмічного фінансування; виділити фінансування для завершення будівництва загальноосвітніх шкіл у селах Ролів, Сторона, Летня Дрогобицького району Львівської області та ЗОШ №5 м. Дрогобич Львівської області; передбачити фінансування для будівництва школи у с. Почаєвичі Дрогобицького району Львівської області; виділити кошти для будівництва школи лікарської амбулаторії в с. Уличне Дрогобицького району Львівської області; профінансувати реконструкцію лікарні відновного лікування в смт. Східниця Львівської області; виділити кошти для проведення робіт з каналізування смт. Підбуж Львівської області (вул. Галицька).

«Враховуючи велику кількість моїх депутатських звернень, запитів, виступів з проблем одномандатного округу №121 у Львівській області та відсутності дієвого реального фінансового забезпечення та вирішення його різноманітних проблем протягом 2013 бюджетного року, пропоную у 2014 році передбачити відповідні бюджетні призначення на вирішення актуальних проблем згаданого виборчого округу», - підкреслив у своєму депутатському зверненні Роман Ілик.

Також у цьому документі парламентар звернув увагу глави уряду на те, що, зважаючи на реалії виконання Державного бюджету за 2013 рік загалом та відповідних місцевих бюджетів всіх рівнів зокрема як за доходами, так і за видатками, зростає вагомість питання пріоритетності фінансування тих чи інших галузей соціальної та інших сфер діяльності держави, області та регіону. Відтак, наголосив: при формуванні бюджету на 2014 рік першочергово необхідно врахувати соціальну захищеність всіх верств населення України, та, особливо, найбільш вразливих категорій.

«Пропоную наступні підходи та принципи формування Державного бюджету України на 2014 рік: підвищити соціальні стандарти (мінімальна заробітна плата, розмір пенсій, вартість споживчого кошика) до рівня прожиткового мінімуму з покриттям реальної річної інфляції та сезонності її коливання; розширити перелік продовольчих та промислових товарів, послуг при формуванні споживчого кошика населення; припинити неефективне використання бюджетних коштів всіх рівнів та зосередитись тільки на пріоритетних галузях економіки, які є фундаментом життєдіяльності та фінансової спроможності держави; створити низку ефективних загальнодержавних бюджетних програм (щодо будівництва доріг з забезпеченням відповідним фінансовим ресурсом; питань реального соціального захисту та зайнятості населення; охорони здоров’я та галузі освіти; енергозбереження; ЖКГ; екології та природних ресурсів; підтримки сім’ї, молоді та неповнолітніх, сиріт; підтримки бізнесу та інвесторів; розвитку фізкультури та спорту і здорової нації; розвитку туризму та порятунку історичної спадщини)»

Поряд з тим, Роман Ілик акцентував на необхідності справедливої квотної та формульної системи виділення коштів державних централізованих капітальних видатків й інвестицій, субвенцій та державного фонду регіонального розвитку, інших централізованих коштів та асигнувань – пропорційно реально діючій інфраструктурі доріг, кількості населення та населених пунктів, їх протяжності на площі територій, густоти населення тощо.

У своєму зверненні парламентар також підкреслив: необхідно припинити порочну практику використання вказаних коштів у ручному режимі, як це здійснювалось у минулих бюджетних роках.

Звернення Микола Азаров до цього часу, вочевидь, отримав. Тепер уся Дрогобиччина чекає на відповідь прем’єр-міністра…

«ДрогМедіа»

Рак простати: сучасні реалії діагностики та лікування

Сучасне довкілля, багате на ксенобіотики, інформаційний потік і високий темп життя людини накладає свій відбиток на здоров’ї та захворюваності серед людей. Зростання чисельності хворих на онкологічні захворювання відбувається у сьогоденні невпинно. Злоякісними новоутворами окрім шлунка, шкіри та легень досить часто поражується передміхурова залоза у чоловіків.

Ще 20 – 30 років тому рак простати був прерогативою переважно осіб чоловічої статі віком понад 60 – 80 років. Сьогодні це захворювання нерідко зустрічається у осіб віком 40 років. Що ж зумовлює „омолодження” контингенту хворих і значне його поширення?

Статистика засвідчує, що у країнах Європейського Союзу частота цього захворювання в середньому складає 31,6 на 100 тисяч населення. За поширеністю рак передміхурової залози займає 3-тє місце серед онкологічних захворювань і 3-тє місце серед причин смертності осіб чоловічої статі. Слід зазначити, що у Європі рак передміхурової залози займає 2-ге місце у списку захворювань чоловіків, що служить причиною смерті. На сьогоднішній день у ФРН кожен шостий мужчина віком понад 50 років хворіє на рак передміхурової залози, а після 75 років рак простати займає перше місце серед причин смертності чоловічого контингенту. Крім цього, наявність близьких родичів чоловічої статі (батько чи брати) збільшує ймовірність розвитку розглядуваного захворювання серед мужчин.

З огляду на несприятливу, в загальному, радіаційну обстановку в Україні, на наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, забруднення середовища відходами промислового виробництва – все це впливає на зростання чисельності хворих раком передміхурової залози в Україні. Не дивина, що це захворювання доводиться діагностувати та активно лікувати у віці 38 – 45 років.

Які реально можливості в діагностиці цього захворювання існують на сьогодні ?

Перш за все, слід зазначити, що ця хвороба має певні свої прояви. Це – розлади сечовиділення, так звана дизурія, - часте болюче сечовиділення, наявність крові в сечі, інколи епізодично один раз, часті закрепи. А крім цього, загальні ознаки – схуднення, втрата апетиту, апатичність. Слід відмітити, що простата, маючи стосунок як до статевої так і до сечовидільної системи, при розростанні раку простати порушує пасаж сечі з нирок, сприяючи уростазу, нирковій недостатності аж до втрати функції нирок.

У 1979 році був відкритий специфічний білок – простатоспецифічний антиген, котрий з 1987 року увійшов як лабораторний тест ПСА – як онкомаркер раку простати. Саме з цього часу починається масове обстеження чоловіків на предмет раку передміхурової залози з визначенням ПСА. В нормі він складає до 4,0 нг/мл. Цей тест є простатоспецифічним, але не є онкоспецифічним. Це означає, що помірне його підвищення до 10,0 нг/мл може свідчити і про наявність запального процесу в простаті. Але одночасно це заставляє нас детально обстежити хворого, навіть застосувавши пункцій ну біопсію передміхуревої залози для верифікації діагнозу.

На сьогоднішній день є інші онкомаркери, а саме: DD3, PCA3, котрі мають доволі високу специфічність. За потреби у хворих з підозрою на рак передміхурової залози застосовують комп’ютерну томографію і ядерно-магнітний резонанс.

Постає питання, у яких чоловіків слід визначати ПСА? Слід пам’ятати, що чоловіки після 40 років мають хоча б раз на рік проходити ректальне пальцеве дослідження передміхурової залози в уролога. При виявленні в простаті зон „кам’янистої щільності” в обов’язковому порядку має бути визначене ПСА. А, окрім цього, як скрінінг-метод має бути визначене ПСА у кожного мужчини після 40 років. Це дозволяє виявити хворобу на найбільш ранніх стадіях, доклінічних - коли немає проявлених ознак хвороби.

Застосування скрінінгу з використанням ПСА дозволило у США досягти 5-річного виживання після діагностики і лікування раку простати у 98% осіб. А, крім цього, раннє виявлення І – ІІ стадії процесу дозволяє виконати радикальну простатектомію, котра забезпечить медичну та соціальну реабілітацію мужчини.

Наведені дані засвідчують актуальність раку простати в сучасному світі, необхідність скрінінгового визначення ПСА крові для найбільш ранньої діагностики і радикального лікування цього захворювання.

Олег Прийма, лікар-уролог Трускавецької міської лікарні, кандидат медичних наук, доцент кафедри анатомії, фізіології та валеології ДДПУ ім. І.Франка,

Ярослав Грицак, лікар-уролог Трускавецької міської лікарні, завідувач урологічного відділу готельно-курортного комплексу «Карпати»

Привітання для працівників бібліотек

Шановні працівники бібліотек!

 З нагоди професійного свята – Всеукраїнського дня бібліотек – актив Трускавецької асоціації інвалідів щиро вітає Вас!

Ріднити людей з книгою, відкривати їм красу і силу слова, - що може бути достойнішим? Тісна дружба пов'язує Трускавецьку міську асоціацію інвалідів із працівниками міських бібліотек. Особливо з центральною бібліотекою, що по вулиці Дрогобицькій. Дуже добре відноситься колектив цієї бібліотеки до людей з особливими потребами і в цьому, мабуть, заслуга і директора бібліотеки Марковецької Наталії Володимирівни, і життєвої позиції самих бібліотекарів.

Вже на протязі довгих років ця бібліотека надає свої послуги людям з особливими потребами, серед таких послуг - замовлення книги по телефону, що є дуже зручним для неповносправних. Жодного заходу, який проводить бібліотека Трускавецька МАІ не пропускає, бо це змістовно, цікаво, тематично!

Бібліотекарі – небайдужі люди, їх хвилюють різні життєві позиції нашого сьогодення, це люди, які навчились працювати з своїм серцем і розумом, яким є про що розказати, поділитись, повчити. Ми завжди раді зустрічі з ними і розраховуємо на їхню допомогу і розуміння. Бібліотекарі – не тільки майстри своєї справи, це в певній мірі психологи, соціальні працівники, бо вони мають справу з відвідувачами різних вікових категорій серед яких і діти, і люди похилого віку, і неповносправні. Бібліотекар не тільки порадить цікаву книгу, а ще й вислухає людину, яка можливо не книгу шукає, а просто людської уваги, спілкування.

Колектив центральної міської бібліотеки це люди з різнобічними інтересами, талантами. Серед наших бібліотекарів – прекрасні майстрині народної вишивки, в’язання, бісероплетіння.

Тож ще Раз щиро вітаємо Вас дорогі друзі з професійним святом, яке разом з Вами відзначає весь український народ. Бажаємо творчості і натхнення, щастя, добробуту та любові Вам і Вашим родинам. Це свято співпадає з християнським святом Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії. Тож Віри Вам у власні сили, Надії на те, що Ваша праця буде достойно визнана, Любові Ваших користувачів і Мудрості у здійсненні великих планів.

Надія Заблоцька, голова Трускавецької МАІ ЛОАІ ВОІ СОІУ

 Создан 30 сен 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником