Трускавецький вісник № 137 (680) від 3 жовтня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 137 (680) від 3 жовтня 2013 р.

03.10.2013 

У номері: Інтервю з Михайлом Шубаком та Левом Грицаком; У Трускавці тариф на воду може зрости на 15%; Під пильним захистом – кожне дерево; Просто так з вікна не стрибають; Продано 93% акцій «Полімінералу»; Вітання з Днем Учителя.

Новини Трускавця та регіону

Продано 93,52% акцій ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”

Як інформує Департамент економічного розвитку, інвестицій, торгівлі та промисловості Львівської облдержадміністрації, вчора, 2 жовтня 2013 року, Фонд державного майна продав 93,52% акцій ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”. Приватизація підприємства дозволить відновити його господарську діяльність та запровадити нові види діяльності завдяки реалізації інвестиційного проекту з відновлення роботи рудника та створення збагачувального комплексу із застосуванням сучасних технологій, здійсненню заходів з технологічного переозброєння та модернізації виробництва, його удосконалення, будівництва спелеолікарні. Інвестиційна програма передбачає кілька мільярдів гривень капіталовкладень.

Переможцем конкурсу стало ПАТ «КОМПАНІЯ РАЙЗ» (м. Київ). 99,72% акцій ПАТ “Компанія “Райз” належать кіпрській компанії UkrLandFarming PLC, яка контролюється 39-річним івано-франківцем Олегом Бахматюком. У рейтингу Forbes підприємець посідає 15-ту сходинку. Його статки оцінюють в $609 млн., інформує сайт «Наші Гроші. Львів». Переможець запропонував за пакет 56 млн. грн. Крім нього, у конкурсі взяло участь ТОВ «АГРОТРЕЙД НД» (м. Суми).

Фонд державного майна оголосив конкурс з відкритістю пропонування ціни за методом аукціону з продажу 93,52% акцій ПАТ Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» 11.09.2013 року. Початкова ціна пакета складала 55,8 млн. грн. Серед зобов’язань інвестора – відновлення основного виробництва (видобування калійної руди, виробництво міндобрив) та розвиток підприємства, погашення простроченої кредиторської заборгованості та заборгованості із заробітної плати, а також поетапне підвищення заробітної плати, реалізація інвестиційного проекту з відновлення роботи рудника та створення збагачувального комплексу із застосуванням сучасних технологій, будівництво спелеолікарні в підземних виробках підприємства, переозброєння і модернізація виробництва.

Вчителька Рихтицької школи отримала грамоту обласної ради

Вчора, 2 жовтня, голова постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності Львівської обласної ради Ярослав Качмарик взяв участь в урочистостях з нагоди Дня працівника освіти, відбулися у Львівському національному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької. Про це «Трускавецький вісник» повідомили в обласній раді. Ярослав Качмарик передав вітання освітянам Львівщини з їхнім професійним святом від Львівської обласної ради, а також вручив Грамоти Львівської обласної ради кращим освітянам області. Серед нагороджених – і наша краянка, учитель інформатики Рихтицької загальноосвітньої школи I-III ступенів Дрогобицького району, переможець Всеукраїнського конкурсу "Учитель року – 2013" Наталія Жук.

Власна інформація

У Трускавці тариф на воду може зрости на 15%

У зв’язку з тим, що Національна комісія з регулювання цін з 1 жовтня підвищила ціну на воду, яку КП «Дрогобичводоканал» оптом реалізовує Трускавцю, відповідно подорожчає вода для усіх категорій споживачів міста-курорту. Про це в коментарі IA ZIK заявив директор ТзОВ «Трускавецький водоканал» Володимир Возняк.

За його словами, Дрогобич для Трускавця підняв тарифи на 18,2%. «Будь-яке підвищення тарифу Дрогобицьким водоканалом автоматично впливає на ціноутворення на Трускавецькому водоканалі, – каже його керівник. – Я не можу передбачити, наскільки підніметься тариф для кожної категорії споживачів, але в середньому це буде орієнтовно на 15%. Причиною майбутнього підвищення тарифу на воду є й те, що впродовж двох останніх років тарифи не коригувалися, хоча за цей час електроенергія подорожчала на 25%, заробітна плата так само піднялась на 15-20%. Виходячи з цього, ми змушені розробляти нові тарифи відповідно до чинних законодавчих актів, адже інакше заліземо у боргову яму і підприємство збанкрутує».

Коли станеться підвищення, Володимир Возняк ще не знає, але не з 1-го жовтня. «Є регламентний час для погодження таких підвищень, – сказав очільник Трускавецького водоканалу. – Я думаю, через 1,5-2 місяці. Скажу одразу, це підняття стосуватиметься і споживачів – фізичних осіб, тобто, населення, але якою мірою – поки що невідомо. До цього часу фізичні особи відшкодовували водоканалу всього 60% собівартості води. Щоб затвердити тарифи і погодити їх у відповідних державних інстанціях (державна інспекція з цін, антимонопольний комітет) необхідно довести собівартість до 100%».

ЗІК

Під пильним захистом – кожне дерево

Виконком Бориславської міської ради розглянув питання про затвердження розрахунків відновної вартості зелених насаджень, що підлягають спилюванню в м. Бориславі. Як зазначено в рішенні з цього приводу за № 200 від 18 вересня, виконком міської ради, спираючих-на пункти 7 ст. ЗО Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 28 Закону України „Про благоустрій населених пунктів", Постанову Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2006 року № 1045 „Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", Наказу Міністерства житлово-комунального господарства України від 12 травня 2009 року № 127 „Про затвердження Методики визначення відновної вартості зелених насаджень", беручи до уваги доповідну записку начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради В. Прідуна від 15 травня 2013 року та для створення умов ефективнішого використання зелених насаджень в м. Бориславі та запобігання безконтрольному їх видаленню, затверджено розрахунки з відновної вартості зелених насаджень в м. Бориславі. Оплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню, здійснювати за рахунок міського бюджету. Затверджено форму розрахунку відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Згідно з Методикою визначення відновної вартості зелених насаджень, затвердженою Наказом Міністерства житлово-комунального господарства від 12 травня 2009 року, відновна вартість як листяних, так і хвойних дерев розраховується за певною формулою. За певною формулою розраховується і відновна вартість кущів та звичайних газонів. Контроль за виконанням цього рішення покладено на першого заступника міського голови Р. Дурбака. Це рішення головним чином стосується розрахунків вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню на вулиці Коваліва, 55. Взято до уваги рішення виконавчого комітету від 12 грудня 2012 року № 323, лист начальника КП «Зелений світ» від 12 грудня 2012 року «Про утримання зелених насаджень у Бориславі на вулиці Коваліва, 55».

Все це свідчить про те, що без рішення виконавчого органу міської влади на території міста, яка є у віданні міського земельного фонду, не може бути зрізано жодного дерева.

Газета «Нафтовик Борислава»

 

У Східниці розпочато опалювальний сезон

У зв’язку з раптовим похолоданням на об'єктах соціальної інфраструктури Східниці сьогодні, 3 жовтня, розпочато опалювальний сезон.

За словами селищного голови Східниці Івана Піляка, заклади та установи бюджетної сфери отримали всі дозволи та документальні погодження, необхідні для початку опалювального сезону. Тепло подано на об'єкти соціальної інфраструктури - школу, дитячий садок, Східницьку лікарню, яку орендує комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівська обласна лікарня відновного лікування».

Прес-служба Східницької селищної ради

Народний депутат України Роман Ілик зустрівся з керівниками підприємств Дрогобича

У середу, 3 жовтня, за ініціативи народного депутата України Романа Ілика у Дрогобичі відбулася спільна зустріч парламентаря з керівниками підприємств міста.

В рамках зустрічі відбувся цікавий та корисний обмін інформацією щодо ведення діяльності у сьогоднішніх складних соціально-економічних умовах та шляхів вирішення форс-мажорних обставин та проблем, пов’язаним із недосконалістю та недостатнім функціонуванням норм чинного законодавства.

Керівники розповіли про роботу очолюваних ними підприємств, про проблеми, з якими доводиться стикатися у розрізі економічних, законодавчих та навіть політичних складових.

Зокрема, директор ПрАТ «Дрогобицький хлібокомбінат» Роман Осередчук наголосив: в умовах жорсткої конкуренції доводиться складно, позаяк фірми-конкуренти є платниками єдиного податку, а завод змушений працювати на загальній системі оподаткування. Також підприємству «дошкуляють» аж занадто часті перевірки різними контролюючими структурами.

Директор заводу залізобетонних виробів Дмитро Пельтек розповів, що свого часу був намір у Дрогобичі розпочати серійне фірмове виробництво бруківки. Ірландська фірма-інвестор планувала спорудити нову лінію вартістю 5 млн. євро. Однак,на підприємстві скоротилися обсяги реалізації продукції та зменшилися оборотні кошти, що спонукало інвестора наразі призупинити реалізацію задуму.

Про проблему браку обігових коштів говорив також заступник директора Дрогобицького заводу автомобільних кранів В’ячеслав Стеблина. Керівник наголосив: власники підприємства ведуть активний пошук інвестора, який погодиться ввести на завод додатковий фінансовий ресурс. Якщо це вдасться – буде змога зберегти 800 робочих місць та випускати щомісяця 15-20 автокранів, підіймачів чи ж сміттєвозів.

Про непродуману і несправедливу державну політику в розрізі утворення тарифів розповідали керівники КП «Дрогобицький водоканал» Роман Шагала та «Дрогобичтеплоенерго» Ігор Хом`як. Піднімати тарифи для населення з політичних міркувань влада через різні Нацкомісії не дозволяє, однак компенсувати підприємствам різницю в тарифах - не спішить. Відтак, підприємства опиняються в складній економічній ситуації, яка не дозволяє вести нормальну, повноцінну роботу.

- Консолідація зусиль задля спільного вирішення проблем – як по горизонталі, так і по вертикалі, дозволить нам в реальному часі вживати заходів, пов’язаних з усуненням перешкод у діяльності підприємств. Нещодавно було утворено асоціацію органів місцевого самоврядування «Франковий край», яка, після реєстрації в органах юстиції, приступить до системного вирішення комплексних проблем краю. Усі без винятку питання, пов’язані з законодавчою ініціативою, яка хоч в якийсь спосіб сприятиме кращій діяльності підприємств міста, будуть розглядатися мною як пріоритетні. Адже підприємства, які ви очолюєте, забезпечують наших краян робочими місцями та змогою отримувати заробітну платню. Вірю, що наша спільна праця матиме гарну перспективу, - підкреслив народний депутат України Роман Ілик.

Ініціативу парламентаря керівники підприємств визнали позитивною, позаяк сьогодні вести нормальну, повноцінну діяльність заважає низка чинників, вирішення яких – в компетенції в тому числі і Верховної Ради України. Формат співпраці, запропонований народним депутатом України дозволить врегульовувати найбільш гострі проблемні питання, - висловили переконання учасники зустрічі.

Прес-служба народного депутата України Романа Ілика

Освіта: чергові новації та старі проблеми

 

Вчителем школа стоїть! Ці слова Великого Каменяра актуальні і досі. Незважаючи на перманентні реформи, на хронічні недофінансування, на намагання використати вчителів у політичних іграх та ігрищах школи залишаються центрами не тільки освітніми, але й культурними та духовними, а вчителі – авангардом суспільства.  Яка ситуація в нашій освіті, що нового і які перспективи? Напередодні Дня Вчителя спілкуємося із начальником відділу освіти Трускавецької міської ради Михайлом Шубаком, який спробує дати відповіді на ці та інші непрості запитання.

- Михайле Івановичу, наближається День Вчителя. З яким настроєм зустрінуть його трускавецькі освітяни?

- День вчителя – одне з найулюбленіших професійних свят. Це свято трускавецькі освітяни зустрінуть у хорошому настрої.

Попередній навчальний рік був вагомим на здобутки освітян міста. На ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2013 році учні шкіл міста здобули 10 призових місць – одне друге і дев’ять третіх місць. На обласному етапі ІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської молоді імені Т.Шевченка учні шкіл міста вибороли два третіх місця. 6 учнів стали переможцями обласного конкурсу літературних творів, присвячених 70- річчю УПА, 2 учнів – переможцями обласних конкурсів «Славетні імена України – 2012. Ярослав Стецько» та «Славетні імена України – 2012. Йосип Сліпий».

У Всеукраїнському фестивалі мистецтв «Сурми звитяги», присвяченому 70-річчю УПА є 4 переможці Всеукраїнського рівня. 3 вихованки БУТ стали переможцями в обласних змаганнях з початкового технічного моделювання в техніці орігамі «Квітуча гілка». Перемогами на всеукраїнських та обласних змаганнях радували своїх педагогів вихованці ДЮСК «Спортовець».

До Дня працівника освіти педагоги міста відзначені грошовою винагородою за сумлінну працю.

При нагоді вітаю усіх освітян міста зі святом. Бажаю їм міцного здоров'я, невичерпної енергії, родинного затишку, добробуту, та, звичайно, нових творчих досягнень.

- Майже щороку в освіті відбуваються якісь зміни, реформи – то нова система оцінювання, то модулі, то особистісно-зорієнтоване навчання, то ЗНО, то ще щось. Чи став винятком початок 2013-2014 навчального року?

- Ні, не став. Відбувається поступове реформування початкової та основної школи.

З першого вересня 2013 року у початковій школі продовжилося поступове впровадження Державного стандарту початкової загальної освіти та нових навчальних програм для початкової школи. У 2012/2013 навчальному році цей стандарт було запроваджено у 1-х класах. У цьому навчальному році – у 1-х і 2-х класах. Державним стандартом початкової загальної освіти передбачено з першого класу впровадження нових предметів: природознавство та іноземна мова, з другого класу – сходинки до інформатики.

2013/2014 навчальний рік є особливим для учнів п’ятих класів, бо саме з них з 1 вересня в основній школі розпочалося поступове впровадження нового Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти й нових навчальних програм з усіх базових дисциплін.

У 5 класах запроваджено вивчення другої іноземної мови та інформатики. Загальноосвітні навчальні заклади міста вибрали як другу іноземну мову: СЗШ №1 і СЗШ №3 – польську, НВК «СЗШ №2-гімназія» – німецьку. Підручниками з другої іноземної мови ЗНЗ міста забезпечені. Кадри також є.

Досвід вивчення інформатики у 5 класах у нас вже є: уже ряд років вивчається інформатика як дисципліна за вибором у НВК «СЗШ №2-гімназія».

- Кажуть, що освітянські проблеми тягнуться з одного навчального року в інший. Це правда? І які найбільші проблеми трускавецьких шкіл, дошкільних та позашкільних учбових закладів?

- Найбільша проблема наших навчальних закладів – це необхідність осучаснення їх матеріально-технічної бази. Навчальні заклади потребують капітальних видатків на реконструкцію дахів, утеплення фасадів, капітальні ремонти навчальних приміщень, харчоблоків, оновлення комп'ютерних класів та кабінетів природничо-математичного дисциплін (ЗНЗ) тощо.

Проте, необхідно відзначити, що на розв'язання цих проблеми щорічно в бюджеті міста плануються відповідні видатки, хоча їх не вистачає для повного задоволення потреб навчальних закладів. Радує те, що динаміка цього процесу є позитивною.

Так, якщо у 2012 році на реконструкцію та капітальний ремонт об'єктів освіти було заплановано і використано близько 547,6 тис. грн., то у 2013 році – заплановано 1150 тис. грн., на закупівлю предметів довгострокового користування у 2012 році - 226,1 тис. грн., у 2013 році – заплановано 310 тис. грн. У 2012 році придбано комп’ютерний клас для СЗШ №3, у 2013 році – комп’ютерний клас для СЗШ №1 та мультимедійні переносні проектори для СЗШ №3 і НВК «СЗШ №2-гімназія».

- Жовтень – це не лише День Вчителя, але й початок опалювального сезону. Не буде перебоїв з теплопостачанням у освітніх установах міста?

- Відповідно до розпорядження міського голови опалювальний сезон у навчальних закладах міста розпочинається з 1 жовтня.

Навчальні заклади міста отримують тепло з двох джерел: з котелень, які перебувають на балансі відділу освіти (ДЮСК «Спортовець», НВК «СЗШ №2-гімназія», БУТ), та котелень, які перебувають на балансі комунального підприємства «Трускавецьтепло».

Власні котельні розпочнуть подачу тепла до навчальних закладів 1-2 жовтня. Надіємось, що і котельні КП «Трускавецьтепло» подадуть тепло до навчальних закладів міста своєчасно. Сподіваюсь, що після входження в опалювальний сезон перебоїв з теплопостачанням у навчальних закладах міста не буде.

- Охарактеризуйте, будь ласка, нашу трускавецьку освіту в цифрах: кількість вчителів, дітей, класів, гуртків…

- Трускавецька освіта є однією з кращих в області, зокрема дошкільна та позашкільна.

Показник охоплення дітей від 1 до 6 років дошкільною освітою у м. Трускавець складає 85% (друге місце в області після м. Моршина), в області – 45% ( 65% – у міській місцевості, 21% – у сільській), в Україні середній показник – 57%.

Найбільший відсоток охоплення учнів загальноосвітніх навчальних закладів позашкільною освітою у м. Трускавець (понад 75%), в області –29,0%, в Україні – 37,5%.

А тепер охарактеризуємо мережу трускавецької освіти.

У 5 дошкільних навчальних закладах функціонує 41 група (в них – 771 дитина), з них 11 спеціальних груп (10 логопедичних груп і 1 група для дітей із затримкою психічного розвитку).

У трьох загальноосвітніх навчальних закладах міста у 77 класах навчається 1953 учні (середня наповнюваність класів – 25,4 учнів на клас), у тому числі: СЗШ № 1           – 28 класів – 693 учні (24,8 учнів на клас); НВК «СЗШ № 2-гімназія» – 29 класів – 789 учнів (27,2 учнів на клас),в тому числі і 10 гімназійних класів – 264 дитини; СЗШ № 3 – 20 класів         –471 учень (23,6 учнів на клас).

У загальноосвітніх навчальних закладах працює 9 груп продовженого дня на 270 учнів (СЗШ № 1 – 4 групи – 120 учнів; НВК «СЗШ № 2-гімназія» – 3 групи – 90 учнів; СЗШ № 3 – 2 групи – 60 учнів).

У Будинку учнівської творчості працює 47 гуртків науково-технічного, еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого, фізкультурно-спортивного, художньо-естетичного, військово-патріотичного, соціально-реабілітаційного та гуманітарного напрямів – 72 групи (в них станом на 13.09.2013р. 845 вихованців), у ДЮСК «Спортовець»– 7 секцій (плавання, волейбол, баскетбол, вільна боротьба, теніс, бокс, спортивно-оздоровча) – 47 груп (в них станом на 13.09.2013р. 798 вихованців).

У навчальних закладах міста працює 376 педагогічних працівників, у тому числі у дошкільних навчальних закладах міста – 112 педагогів, у загальноосвітніх – 219, у позашкільних – 45.

- І останнє запитання. Що Вам найдужче заважає в роботі на посаді керівника трускавецької освіти?

- Найбільше заважає роботі підготовка різноманітних інформацій, довідок, статистичних відомостей тощо за завданнями вищестоящих організацій. Більшість з них треба виконати у той самий день, коли ми їх отримуємо або, у кращому варіанті, – наступного дня. Ця робота займає більшу частину робочого часу та іноді ламає планову роботу дня, а деколи і цілого робочого тижня.

- Дякую за розмову.

Спілкувався Володимир Ключак

Лев Грицак: «Лечение в Трускавце очень эффективное»

Имя Льва Ярославовича Грицака тесно повязано с гостинично-курортным комплексом «Карпаты». Он его строил, он им опекался, он не забывал о санатории во времена, когда дважды (с 2002 по 2010 гг.) был мэром города Трускавца. И именно сюда Лев Грицак возвратился, чтобы дать новый импульс развитию здравницы.

Сегодня Заслуженный врач Украины, лауреат Государственной премии Украины в области архитектуры, кавалер Золотого Креста за заслуги и многих других государственных и церковных наград, генеральный директор ГКК «Карпаты» Лев Грицак – гость нашей редакции и с ним мы поговорим о сегодняшнем и будущем нашей здравницы.

- Лев Ярославович, санаторий «Карпаты» в прошлом году поменял название на гостинично-курортный комплекс. Разъясните, пожалуйста, нашим читателям, с какой целью Вами был предпринят этот шаг. Ведь, кажется, удобнее говорить «санаторий»…

- Очень просто: для того, чтобы улучшить условия для отдыха и лечения наших гостей.

В Европе и во всём мире такой категории медицинских учреждений как санаторий нет. У них есть гостиницы с лечебными СПА-комплексами или что-то другое. Наше украинское законодательство во многом ещё отображает законодательство бывшего Советского Союза, при котором запрещены некоторые виды деятельности в лечебных учреждениях (а санатории относятся именно к лечебным учреждениям), таких как продажа алкогольных напитков, приготовление салатов и многое другое. Для того, чтобы улучшить сервис для отдыхающих, мы и пошли на то, чтобы изменить название нашего предприятия.

- В июле «Карпаты» отпраздновали своё двадцатилетие. С высоты времени как Вы оцениваете эти 20 лет, чем Вы довольны, а что ещё планируете сделать для «Карпат»?

- Когда мы начинали строительство санатория, мы планировали сделать его одним из лучших в Трускавце. И в 1993 году при открытии санатория «Карпаты» нам это удалось – он был самым лучшим, наши комнаты были наиболее комфортны для отдыхающих во всём Трускавце.

Конечно, за это время появились новые красивые многозвёздочные учреждения, в которые вложено много денег. Но, естественно, что и цены в них очень высокие, не всегда по карману отдыхающим.

Мы же ведём такую политику, чтобы не увеличивать цену путёвки и при этом ещё и улучшать качество предоставляемых услуг. И нам это удалось. На сегодня гостинично-курортный комплекс «Карпаты» с достаточно большим набором услуг имеет цену путёвки ниже по сравнению с другими комфортными санаториями. Это меня очень радует.

Поэтому, возможно, у нас и меньше проблем с заселением, чем у других. Среди наших постоянных клиентов, а их довольно много, есть и такие, которые побывали в других здравницах Трускавца, побывали на курортах за границей Украины, но потом возвращаются именно в наши «Карпаты». Приезжают сюда россияне и говорят, что имея возможность сравнить качество услуг на разных курортах, они, всё-таки, отдают предпочтение Трускавцу и «Карпатам».

Что касается планов, то главные из них – дальнейшее расширение услуг, приведение нашего санатория к лучшим мировым стандартам для гостиничных комплексов. В планах – реконструкция спального корпуса, лечебно-профилактического корпуса. Сейчас работаем над проектом СПА – расширением бассейна. Я лично занимаюсь этим. Сравниваем СПА-комплексы и выбираем самое оптимальное для наших условий и для потребностей наших отдыхающих. Я думаю, что когда на протяжении двух-трёх лет мы реализуем этот проект, то у нас будет самый лучший бассейн и аквапарк в Трускавце.

Кроме этого мы работаем над тем, чтобы обеспечить наших отдыхающих экологически чистыми продуктами. У нас уже есть свиноферма, овцеферма, достаточно большое поголовье уток, гусей, индеек, есть фазаны, сейчас занялись разведением перепелов, поставкой яиц в ресторан для питания наших отдыхающих.

Планируем взять землю для организации сада и поддержки сельскохозяйственного сектора в нашем санатории. Возможно, кому-то это покажется возвращением к советским временам, но в связи с тем, что сейчас на рынке много продуктов с ГМО, ненужными добавками, мы строим питание в «Карпатах» на экологически чистой основе.

- Сейчас «Карпаты» по праву считаются одной из самых лучших здравниц на курорте Трускавец. В чём секрет успеха, какие здесь есть изюминки, позволяющие не только держаться на плаву, но и быть в лидерах?

- Хотя это может выглядеть нескромно, но я считаю, что, наверное, многое зависит от руководителя, от его видения будущего. Не хочу сказать, что я какое-то исключение, наоборот, я зачисляю себя к людям обычным, и никогда не делаю единоличных поспешных выводов.

Я езжу по миру, беру с собой фотоаппарат, видеокамеру, смотрю, выбираю самое лучшее, и стараюсь ввести это в нашем санатории. Конечно, всё увиденное, передовое надо адаптировать к нашим условиям. Пока нам это удаётся. Но главное для меня и в жизни, и в трудовой деятельности – сделать максимум хороших условий для отдыхающих. Чтобы не было стыдно и перед отдыхающими, и перед нашими сотрудниками.

Что касается «изюминок», то одна из них – экологически чистое питание, об этом я уже сказал, отвечая на предыдущий вопрос. Кроме этого, преимуществами нашего комплекса есть полная безопасность гостя, современная развитая инфраструктура, собственные конно-спортивная база и авиабаза, хорошие условия для семейного отдыха, для семей с детьми, собственный бювет минеральных вод, и главное – полный комплекс необходимых лечебных процедур, который предоставляется не за дополнительную плату, а входит именно в цену нашей путёвки.

- Сейчас власти города Трускавца заявляют, что статус курорта государственного значения Трускавцу не нужен, что от этого будет больше минусов, чем плюсов. А какое Ваше мнение по этому поводу?

- У меня, конечно, есть опыт, чтобы ответить на этот вопрос. Я не могу сказать, что заявление руководства города неправильное. Сегодняшнее законодательство о курортах государственного значения нынче не на руку местной власти, местному самоуправлению, территориальным обществам. Самые минимальные изменения в городе надо будет согласовывать в разных министерствах, государственных органах. Это займёт очень много времени. А с оглядкой на то, что у нас ещё не всюду просто доказать свою правоту, иногда надо применять специальные аргументы, то думаю, что со статусом курорта государственного значения в Трускавце можно и повременить.

- Хотелось бы услышать Ваше мнение о том, насколько курорт Трускавец может быть конкурентом на мировом курортном рынке. Ведь к нам приезжает больше отдыхающих с Украины и стран СНГ, а представителей Западной Европы всё-таки ещё очень мало, не говоря о других континентах…

- Да, Вы правы, существует такая проблема. У нас отдыхает 52% гостей из ближнего и дальнего зарубежья. Не один раз мы хотели установить более тесные связи с такими западными странами как Германия, Франция, Канада и некоторыми другими. Но мы встретились с трудностями. Трудности эти состоят в том, что у них страховая медицина и она даёт разрешение только на определённые клиники, определённое лечение, которое изучено ими, то есть Западом.

На сегодня такого разрешения на лечение в Украине западные страховые компании не дают. Поэтому мы рассчитываем на то, что, всё-таки, благодаря усилиям Президента Украины Виктора Федоровича Януковича, сегодняшнего руководства нашего государства, Украина станет членом Евросоюза и это откроет новые перспективы, новые возможности для лечения европейцев в Трускавце. Перед европейцами откроются перспективы использования существующей богатой базы минеральных вод нашего курорта. Вы знаете, у нас 14 разных минеральных источников, которые лечат заболевания почек, печени, выводят радионуклиды, положительно влияют на лечение сахарного диабета, заболеваний поджелудочной железы, желудочно-кишечного тракта…

Поэтому когда мы ещё ко всему этому сделаем хорошие условия (как на мировых курортах), то Европа к нам поедет.

- Говорят, Вы побывали в Китае, США, Италии, Испании, имели возможность оценить тамошние курорты. Нам есть чего поучиться у этих стран?

- Это не полный перечень тех стран, где я побывал. Однозначно, есть ещё над чем работать. Но нельзя сказать, что у нас всё плохо. Есть стороны работы, которые лучше, чем у них, а есть и такие, которые нужно дорабатывать. Но учиться надо, ездить надо и перенимать передовой опыт надо.

- Из-за влияния на несколько местных СМИ Вас считают медиа-магнатом. А как Вы оцениваете роль СМИ в популяризации курорта Трускавец, в отстаивании наших интересов на рынке, в борьбе с недобросовестными конкурентами?

- Я себя медиа-магнатом никогда не считал и не считаю. То, что наш санаторий имеет свои средства массовой информации, это нормально. Мы не только свои СМИ имеем, мы сейчас имеем и свой авиаотряд, что нехарактерно для таких заведений как гостинично-курортный комплекс. Это говорит о том, что наши интересы, наши видения будущего возможно немножко шире. А те возможности, которые у нас есть, тоже наработаны исключительно нами.

Именно СМИ и должны рекламировать наш курорт. У нас есть проблемы, которые возможно наши СМИ не освещали в полной мере, как надо – по рекламе Трускавца.

Есть недобросовестные работники курортов Сходница, которая в 25 км от нас, курорта Моршин, который в 50 км от нас, заявляющие о том, что в Трускавец можно ехать… цитирую: «только для того, чтобы погулять». То есть, они хотят уменьшить лечебную роль наших трускавецких источников с тем, чтобы привлечь побольше отдыхающих на свои курорты.

Я отношусь наверно к справедливым людям и никогда не уменьшал значение лечебных свойств минеральных вод Моршина или Сходницы, но и не могу дать в обиду наши минеральные источники. Я сам врач, имею высшую категорию по физиотерапии и курортологии, довольно неплохо разбираюсь в минеральных водах. Я руководитель здравницы много десятков лет и могу утверждать, что лечение в Трускавце очень эффективное – такое же эффективное как было и 20, и 30, и 40, и 100 лет назад. В Трускавце, как я уже сказал, – 14 разных минеральных источников и среди них как царица лечебных вод – Нафтуся.

Нафтуся есть только в Трускавце! Хотя говорят, что Нафтуся есть и в других местностях, например, в Хмельницкой области, Средней Азии, но это не так. Нафтуся – это не минеральная вода, а суперпресная. И лечебные свойства Нафтуси сформированы за счёт органических комплексов, которые свойственны только нашей местности, только нашим подземным карстовым структурам, в которых она вызревает. В других областях или районах есть воды типа Нафтуся, но они имеют другие примеси, например сероводородный газ, который официально является вредной примесью минеральных вод, минеральные соли. В нашей воде сероводорода очень малое количество. Это и делает её такой целебной, не наносящей вреда организму. Люди этого не понимают, они думают, что если вода с очень сильным запахом, то она сильнее действует. Это не так. В Трускавце тоже есть очень много источников минеральной воды, похожей на Нафтусю, но с сероводородом. Одесский научно-исследовательский институт курортологии и физиотерапии, который занимается исследованием минеральных вод, не рекомендует применять эти воды для лечения больных.

Чем ещё интересен Трускавец и об этом надо говорить, а СМИ об этом молчат – что наш город-курорт весь стоит на минеральной воде. В любом месте, где бы не сделали скважину, на небольшой глубине около 40-50 м поднимаем рассолы. Они как раз и используются для минеральных ванн, а при разведении – для лечения многих внутренних болезней, как, например, в Моршине источники № 1 и № 6 используются для лечения заболеваний желудочно-кишечного тракта и печени. У нас те же рассолы и, если их искусственно развести, то будет та же минеральная вода, которую используют в Моршине. Поэтому говорить, что Трускавец свои возможности уже исчерпал – абсурдно. Наши запасы минеральных вод (и в частности Нафтуси) практически вечные, а эффективность лечения та же, что и раньше.

- И последний вопрос, очень непростой. Экономическая ситуация в Украине и соседних странах больно бьёт по курортной отрасли. Как выжить в этих условиях, как удержать старого клиента и привлечь нового? Можете ответить, или это коммерческая тайна?

- Я за то, чтобы Трускавец развивался. И не только Трускавец, но и другие курорты Украины, и России, чтобы была здоровая конкуренция. Главное – сделать хорошие комфортные условия для отдыхающих.

Если люди едут отдыхать, то они в первую очередь смотрят на условия проживания, на качество питания. Если едут лечиться – смотрят на качество лечения, которое предоставляется в том или ином учреждении.

У нас в лечении пациентов есть специфика, которая отличает гостинично-курортный комплекс «Карпаты». Раньше людям (ещё при Советском Союзе) нравилась та система, которая тогда была. Люди приезжали, им назначали лечебные процедуры, которые входили в стоимость путёвки. Сейчас, с переходом на гостинично-курортные комплексы, во многих учреждениях эта особенность утрачивается. Люди оплачивают за проживание и, в лучшем случае, завтрак, а все лечебные процедуры надо покупать дополнительно. У нас же основной блок процедур входит в стоимость путёвки, как и проживание, и трёхразовое питание. Конечно, и у нас есть дополнительные услуги, которые расширяют спектр лечебных процедур. Но главное – у нас сохранилась ещё та основа, которая нравится и бывшим советским отдыхающим, и сегодняшним отдыхающим с независимых стран с рыночной экономикой. И эта система поддерживается и развивается. Я думаю, это одна из основных причин, почему люди едут в наш гостинично-курортный комплекс «Карпаты».

Владимир Ключак, газета «Карпаты»

Психологія жертви: просто так із вікна не стрибають?

«Вона весела, комунікабельна дівчинка. Вчилась добре, у студентській раді була, на сцені з радістю виступала на різних вечорах. У неї не було ніяких суїцидальних настроїв…», — ось так відгукується про 17-літню дрогобичанку Іванну Танчук її найближча подруга Ірина. Іванка вистрибнула з п’ятого поверху будинку, імовірно, внаслідок сексуального насилля з боку кількох знайомих хлопців. Міліція вагається і наразі не може сказати, було це зґвалтування чи ні, фігурантів справи допитали і відпустили, останні стверджують: усе було за згодою. Подруга Іванки, її одногрупники і знайомі запевняють: просто так вона не стрибнула б з вікна, її до цього довели ґвалтівники.

П’ять років тому у Дрогобичі трапилася схожа трагедія — п’ятеро негідників зґвалтували і задушили 20-літню дівчину зі свого товариства, серед них були колишні однокласники та її хлопець. Тоді автор цих рядків цікавилася у психолога однієї з львівських колоній: чому психічно здорові люди чинять таке зло, причому нерідко це — добре знайомі жертви? Психолог пояснив, що люди за своєю природою переважно жорстокі, й досить одного ватажка, який за собою всіх поведе. «Одного лідера достатньо і для тисячі осіб, який поведе за собою маси куди завгодно. Особистість лідера провокує агресивність. Лідер — агресивна особа, яка тисне на тих, хто під ним. І він не одинокий. Завжди знайдуться сподвижники, які підтримають, тоді й інші братимуть із нього приклад», — роз’яснював тюремний психолог. Тезу про жорстокість людей він попросив з інтерв’ю забрати, аби не провокувати насилля. Тезу я викреслила, але навряд чи це щось змінило б… Коли трапилася трагедія з Оксаною Макар у Миколаєві, а потім була Врадіївка, моя колега припустила, що, мабуть, у нас, на Галичині, такого не сталося б. Але таке стається. Незважаючи на перестороги психологів, протести місцевих громад, рівень релігійності та моральності…

 «Ми дружимо з нею два роки, з першого курсу коледжу, — розповідає про Іванку Танчук подруга Ірина С. — Вона завжди була така життєрадісна, усміхнена, активна, виступала на різних урочистих заходах, вірші напам’ять читала, хоча за спеціальністю — технолог». Подруга Ірина запевняє, що тих молодиків вона не знає, постійного хлопця в Іванки не було. Ірина розповіла, що впавши з п’ятого поверху, Іванна кликала людей на допомогу, швидку викликали випадкові свідки. Першу операцію робили одразу, потім ще з тиждень дівчина була в реанімації, і лиш потім її перевели в палату. «Спочатку вона довго мовчала про причини свого вчинку, — розповідає Ірина. — Потім, зрештою, почала розповідати про це відвідувачам, до неї приходили подруги, близькі. Говорила про все скупо, не хотіла згадувати, може, соромилась, може, боялась. Я сиділа поруч, усе те чула. Наскільки я зрозуміла, таке трапилося вперше (спершу писали, що ці молодики й раніше ґвалтували Іванку. — авт.). Вона не могла такого вигадати! І не могла ж вона взяти й отак просто вистрибнути! У нашій групі в це ніхто не вірить. Лікарі казали, що в неї в організмі нічого не виявили, ні алкоголю, ні наркотиків».

Іванна Танчук була вихованкою Дрогобицького сиротинця «Оранта», навчалась у 5-й загальноосвітній школі. В «Оранті» про дівчину кажуть так: чемна, старанна, працьовита, ніколи не було з нею клопотів. З близьких у дівчинки є бабуся в селі неподалік міста та опікунка — Віра Ільницька. Батько покинув родину дуже давно, а круглою сиротою дівчинка залишилася за трагічних обставин: маму зарізали на очах у шестирічної доньки, Іванка тоді сховалася під ліжком. Цю історію переповідає не одна людина в Дрогобичі, про це говорили навіть на нараді у місцевій мерії.

Дрогобицька журналістка Вікторія Лишик з’ясовувала деталі справи і допомагала збирати кошти на лікування дівчини. «Мені до рук потрапила характеристика на Іванку з коледжу, педагоги про неї відгукуються якнайкраще, вона завжди брала участь у художній самодіяльності, у конкурсі краси. Красуня, розумничка — чого б це їй з життям покінчувати? — риторично запитувала Вікторія. — Хлопців було загалом четверо, наскільки мені відомо, один із них участі у зґвалтуванні не брав. Двоє з села Лішня, із заможних родин. Вони робили все можливе, аби справа затихла. Наскільки я знаю, на Іванку тиснули, приходили у лікарню, це була одна з причин, чому її перевели у Львів». Вікторія переповідає спогади Іванки: як хлопці підстерегли її під будинком, коли вона верталася додому, як вона кинулася від них утікати, як забігла на 5-й поверх сусіднього будинку, де все і сталося. Це пояснює ту обставину, що міліція застала помешкання дівчини акуратно прибраним. Іще одна деталь видалася міліції підозрілою: сімнадцятилітня сирота сама винаймала однокімнатне помешкання. Вікторія запевняє, що грошей на це Іванці вистачало, адже вчилась вона на стипендію, отримувала допомогу від держави та підтримку від опікуна, а відтак вирішила більше не жити у гуртожитку.

Іванка нині перебуває на лікуванні у Лікарні швидкої допомоги у Львові. Днями вона перенесла другу, семигодинну операцію на хребті й готується до наступної операції — на тазі. Надія на те, що юнка зможе ходити, все ж є, тільки реабілітаційний курс коштує ще дорожче, аніж самі операції.

Ірина Юзик, газета «Ратуша»

Прекрасні спогади про літо

У багатьох серцях літо залишило прекрасні спогади. Адже це пора поїздок, зустрічей, пригод.

Надіємось, що це літо згадуватимуть з радістю і члени Польського Культурно-Освітнього Товариства «Згода» та їхні діти. Почався літній період із поїздки дитячої театральної групи на фестиваль «Подаруй дітям усміх» у місто Стрий, для якого юні артисти підготували виставу «Кравець Ниточка» за однойменним твором польського письменника Корнелія Макушинського, котрий народився у Стрию. Приурочений був цей фестиваль до Дня захисту дітей, тому вільний час ми проводили на прекрасній відпочинковій базі Шепільське.

У червні наше Товариство зорганізувало 10-денну літню школу польської мови для дітей. Завдяки допомозі зі сторони Польщі ми змогли провести екскурсії до Львова, Дрогобича та зоопарку біля Меденич. На закінчення відбувся бал казкових героїв та було організоване вогнище з ковбасками. Такий захід для дітей є традиційним. Ми проводимо його вже шостий рік поспіль.

Гарний початок літа мали і випускники Польської Суботньої школи. Для них відбувся виїзд до міста Кросно, що у Польщі.

Для кроснян молодь підготувала чудовий виступ, присвячений святкуванню Івана Купала в Україні. Глядачі щиро вітали наших дітей. Виступав у Кросно і наш вокальний ансамбль «Бориславяци». Екскурсії на озеро Соліна та по місту, атмосфера свята доповнили поїздку прекрасними враженнями.

Липень запам'ятався виїздом ансамблю до Польщі на VIII фольклористичні зустрічі, що відбуваються під гаслом «Збережемо для нащадків». Наші бориславсько-батярські пісні не є заурядним репертуаром, тому сприймаються глядачами з цікавістю і симпатією.

І ось настав серпень. Наша театральна група зайняла І місце на фестивалі дитячих театрів з-за кордону в Польщі. Перший раз! Максим Кузик та Ігор Вередин одержали індивідуальні цінні нагороди. За свою майстерність вони були нагороджені планшетами, а ми дякуємо їхнім наставникам Наталі Валазі та Іванові Шарану, колишнім учасникам нашої театральної групи, за вагомий вклад у цю перемогу.

Заключним акордом літа був організований нашим Товариством пленер для дітей та молоді польських організацій Львівської області. Вже третій раз ПКОТ «Згода» проводить зустрічі дітей, обдарованих талантом бачити красу світу. Приймали ми гостей з Дрогобича, Стрия, Самбора, Меденич та Львова. Брали участь у пленері і діти з Борислава. Почали зі знайомства з містом. Знаний краєзнавець Олег Микулич провів екскурсію по Бориславу з акцентом на історію колиски нафтової промисловості. Показав копанку, качалки, висипи. Відвідали гості також міський музей та музей нафтогазової промисловості. Потім поїхали до Східниці, оскільки Борислав не має відповідної бази. Прекрасні краєвиди надихнули учасників на творчу працю, чим був дуже задоволений Владислав Малавськи, голова клубу молодих художників «Крила» зі Львова. Під їхнім артистичним патронатом відбувався цей захід. Цікаво провела заняття з художнього рукоділля Аліція Небельчук. Була пропозиція проводити їх і в майбутньому. А інтеграційні ігри та забави на повітрі, що їх запропонувала Марія Тарнавська, молодь, без сумніву, згадуватиме і у себе вдома. Закінчився пленер традиційним вогнищем. З гарним настроєм, сповнені незабутніх вражень, гості роз'їхались.

Промайнуло літо, але пам'ять про нього ще довго зігріватиме наші серця.

Елеонора Попович, голова ПКОТ «Згода», газета «Нафтовик Борислава»

Привітання з Днем Учителя

Шановні вчителі, працівники та ветерани освітянської ниви!

Щиро і сердечно вітаємо Вас із професійним святом – Днем працівників освіти, яке об’єднує всіх тих, хто відкриває нам двері у квітучий сад знань, науки, мудрості.

Діти – майбутнє держави. І саме Ви невтомно і наполегливо плекаєте це майбутнє – молоде покоління свідомих, талановитих громадян нашої країни. Ви несете людям добро, Вам вірять, до Вашої думки прислухаються, у Вас вчаться. Завдяки Вашій повсякденній праці діти долучаються до тих невичерпних скарбниць знань, які допомагають їм обрати життєвий шлях.

У день свята щиро дякуємо Вам за добросовісне служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, самовідданість, високий професіоналізм та життєву мудрість. Бажаємо Вам дорогі освітяни, успіхів у Вашій благородній педагогічній діяльності, нових творчих знахідок, міцного здоров`я, творчої енергії та людської поваги. Нехай ніколи не згасає світло Вашої душі, тепло Вашого серця до улюбленої професії. Хай кожен Ваш день повниться новою радістю та перемогою, хай здійсняться Ваші плани в ім`я щасливого майбутнього України і нашого міста.

З глибокою шаною і повагою,

завідувач відділу освіти Михайло Шубак,

голова міської організації профспілки працівників освіти Марія Заміщак

 Обновлен 04 окт 2013. Создан 03 окт 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником