Трускавецький вісник № 141 (684) від 10 жовтня 2013 р.

 

Трускавецький вісник № 141 (684) від 10 жовтня 2013 р.

10.10.2013 

У номері: Східницька «Нафтуся» пішла з молотка; Обираючи християнську Європу; Простіше вчасно застерегти; «Дві сили» у Трускавці; Відзначення річниці УПА в Дрогобичі.

Новини Трускавця та регіону

«Дві сили» у Трускавці

У неділю, 13 жовтня, в художньому музеї Михайла Біласа у Трускавці (пл. Кобзаря, 3) відбудеться митецька акція під назвою «Дві сили»: відкриття виставки живопису Олега Олексина та презентація збірки поезій Мар`яна Олексина. Початок акції – о 16.00.

Павла Барнацького нагородили

Як інформує наше джерело, 8 жовтня за заслуги перед українським народом нашого земляка, відомого політика та активного громадського діяча Барнацького Павла Степановича було нагороджено грамотою Верховної Ради України. Нагадаємо, що Павло Барнацький зайняв друге місце у виборчих перегонах кандидатів у народні депутати по нашому Дрогобицькому округу в 2012 році.

Власна інформація

Дрогобич: відзначення 71-ої річниці створення УПА

Впродовж жовтня. Тематичні екскурсії на тему «Діяльність ОУН-УПА на Дрогобиччині» (відділ історії музею «Дрогобиччина»). Тематичні екскурсії у музей «Тюрма на Стрийській» для студентів та учнів навчальних закладів міст Дрогобича та Стебника (музей «Тюрма на Стрийській»).

10-14 жовтня. Історичні години, присвячені 71-ій річниці УПА (загальноосвітні навчальні заклади).

11 жовтня. 15.00 Перегляд фільму «УПА – Третя сила» (сесійна зала, Дрогобицька міська рада).

10-15 жовтня. Книжкова експозиція «УПА – Армія нескорених» (центральна бібліотека м.. В. Чорновола, філіали).

14 жовтня. 10.00. Покладання квітів до пам’ятника С.Бандері. Віче з нагоди 71-ої річниці утворення УПА (біля пам’ятника С. Бандері). 10.30. Легкоатлетична естафета, присвячена 71-ій річниці УПА (парк С.Бандери). 16.00. Тематичний захід «Славою овіяні» (центральна бібліотека ім. В. Чорновола). 17.30. Вистава «Нескорима» за п’єсою Тараса Метика (Львівський академічний обласний музично-драматичний театр імені Ю. Дрогобича).

Прес-служба Дрогобицького міськвиконкому

Оновлено державний реєстр РРО

Для зручності платників податків оновлено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій. До переліку сертифікованих моделей увійшли 69 касових апаратів.

Це апарати, які відповідають сучасним вимогам та забезпечують передачу звітної інформації до органів доходів і зборів в електронній формі.

Платники можуть обрати оптимальну для себе нову модель техніки або модернізувати наявний касовий апарат, приєднавши до нього відповідний модем.

Нагадаємо, що з 2013 року користувачі касової техніки повинні звітувати до органів Міндоходів в електронному вигляді. Для технічного переоснащення платникам встановлено перехідний період до 1 січня 2014 року – з цієї дати запроваджується відповідальність за неподання електронної звітності.

На сьогодні у Трускавці до системи зберігання і збору даних РРО Міндоходів підключено 150 касових апаратів, із загальної кількості зареєстрованих 194 одиниці касової техніки. Власники цих апаратів уже оцінили переваги такого нововведення. Їм не потрібно друкувати велику кількість паперової контрольної стрічки, вся інформація зберігається в електронному вигляді.

З повним переліком РРО, які включені до Державного реєстру, можна ознайомитися на веб-порталі Міндоходів www.minrd.gov.ua

Державний реєстр РРО затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 01.10.13 №522.

Наталія Роїк, ГДРІ Трускавецького відділення Дрогобицької ОДПІ

Прокуратура вимагає припинити незаконне виділення земель у Стебнику

Прокуратура за результатами перевірки зобов’язала міського голову Стебника вжити заходів зі скасування незаконних рішень Стебницької міської ради щодо масового виділення земельних ділянок під ведення садівництва. Про це йдеться у відповіді прокуратури Львівської області на депутатське звернення народного депутата України Романа Ілика.

Рішення міськради можуть позбавити громаду Стебника 15 земельних ділянок, які відносяться до резервних територій (землі передбачені для подальшого розвитку населеного пункту - інженерної, транспортної інфраструктури).

„Важливо, що у цьому випадку активну позицію зайняла громадськість. Мешканці Стебника звернулися до нашої команди, постійно приходили до сесійної зали і висловлювали свою позицію. Також громада звернулася до суду. Ми вимагаємо, щоб міськрада Стебника виконала вимоги викладені у поданні Дрогобицької міжрайонної прокуратури (подання від 19 вересня), а судді стали на сторону людей”, - наголосив Роман Ілик.

Прес-служба народного депутата України Романа Ілика

Запродані джерела

/Східницька «Нафтуся» пішла з молотка/

Дві свердловини та чотири джерела унікальної лікувальної «Нафтусі» у мальовничому курортному містечку Східниця у Карпатах, на Львівщині продали за двісті з лишком тисяч гривень. Де-юре, продали у приватну власність «каптажні споруди», тобто фактично вмонтовані в гірські породи металеві трубки із захисними дашками. Де-факто, на джерелах, де встановлено ці каптажні споруди, господарюють нові власники, а селищна громада і гадки не мала, що народне багатство іде з молотка. Загалом Східницьке родовище мінеральних вод налічує 17 свердловин (воду видобувають із глибини по трубі) та 30 джерел (вода сама витікає просто з землі). Східницькі мінеральні води мають унікальні властивості, лікують низку урологічних недуг і захворювань шлунково-кишкового тракту, їх вважають найкращими в Україні мінеральними водами.

 «Раніше ці шість об’єктів — свердловини 1 с, 18 с, джерела № 1 і зведені три джерела № 8, 9, 10 в один бювет — належали ПП «Перспектива». Це приватне підприємство теж отримало ліцензію на використання і продаж води неправдивими способами, — розповідає східничанин Богдан Дмитришин, у минулому — сільський голова Східниці, сьогодні чоловік очолює ініціативну групу з захисту джерел. — Ми вже років із 10 вели запеклу боротьбу з «Перспективою», куди тільки не зверталися, аби їм анулювали ліцензію і передали її селищній раді. По-перше, вони не займалися родовищем. А по-друге, не можна віддавати в оренду курку, яка несе золоті яйця. Ті невеликі гроші, які інвестори обіцяють вкласти в благоустрій джерел в перший рік — йдеться про два-три мільйони гривень — не варті того, щоби втратити народне багатство. Адже інвестори запросто зроблять «Нафтусю» платною, стануть монополістами Східницького родовища мінеральних вод».

 «А невдовзі може розгорнутися і такий сценарій, — долучається до нашої розмови пані Наталія Федьків, депутат селищної ради, керівник комунального підприємства «Східницькі джерела». — Візьмуть та й налагодять виробництво і продаж бутильованої східницької «Нафтусі» в комерційних масштабах. Хоча таких об’ємів води у нас немає, усі досліджені джерела промисловому розливу не підлягають. Проте живемо ми в такі часи, що все можливо. Тож людям банально продаватимуть підробку».

Є підозри…

Як розповідають східничани, у ПП «Перспективи» закінчилася ліцензія на видобуток і реалізацію мінеральної води. Нову ліцензію почало виробляти комунальне підприємство «Східницькі джерела», і цей процес іще триває. Тим часом (у 2012 році) «Перспектива» збанкрутувала, рішення про банкрутство залишив чинним навіть Вищий господарський суд України, майно підприємства описали, податкова наклала арешт. А ті трубки — каптажні споруди — обласне управління юстиції виставило на продаж, не повідомивши при цьому місцеву громаду, — обурюються селяни. І успішно продали, десь місяць тому — за 245 тисяч гривень, знову ж таки, не повідомивши кому.

Хоча певні й небезпідставні підозри у селян таки є… Мова про ТзОВ «Владо» — медичний центр розкішного відпочинкового комплексу «Три сини і донька» (стандартний номер для двох осіб із харчуванням і СПА-комплексом коштує там 1000 гривень за добу. Фактичним власником цього, мабуть найдорожчого, готелю у Східниці є Валентин Ничипоренко — народний депутат, який ішов самовисуванцем в окрузі на Черкащині, а у парламенті влився у провладну більшість. Його ім’я-прізвище красується навіть на офіційному сайті пансіонату — в самому низу, поруч із традиційною позначкою «усі права захищено»).

Представники ініціативної групи розповідають, що «Владо» давно зазіхало на джерела, але громада їм відмовляла. А от юстиція не відмовила… Тепер на проданих джерелах, перепрошуємо — каптажних спорудах — стоять охоронці із «Трьох синів та доньки», триває благоустрій території, який провадять, зокрема, працівники і «Владо», і будівельної фірми «Здоров’я», яка належить сільському голові, та й самими роботами нерідко керує особисто сільський голова Східниці Іван Піляк. На запитання, яка ж роль голови у цьому всьому, представники ініціативної групи усміхаються: «Лобіює. Здати в оренду. Здати всю Східницю і нас разом з усім».

 «Розумієте, створюється прецедент, аби сказати: «Я купив, я маю власність, тепер дайте мені землю під ту власність». Так, наразі це трубки, але це — перший крок до заволодіння повністю Східницьким родовищем мінеральних вод, — пояснює Богдан Дмитришин. — За логікою, до такого взагалі не мало б дійти. Збанкрутувала «Перспектива» — нехай іде геть і забирає свої трубки. А нову ліцензію якраз виготовляє громада, тобто комунальне підприємство, і нові трубки собі поставить. Але живемо в такий час, що можна купити шматок іржавіючої труби і заявити, що купив родовище мінеральних вод».

Інший шлях

 «Раніше наш сільський голова Іван Піляк був виконавчим директором у пансіонаті «Три сини і донька». Коли він балотувався на голову, громада побоювалася, чи не буде спроб захоплення родовища, і так воно врешті й сталося, — каже депутат селищної ради, голова земельної комісії Роман Бобешко. — За рік свого головування наш голова змінив свій курс кардинально, на мене як на голову земельної комісії чинився тиск, мою маму звільнили з «Трьох синів і доньки». Ще у 2010 році Львівська обласна рада зверталася до місцевої громади, аби селищна рада дала добро для «Владо», і тоді ЛОР дасть погодження на вироблення їм ліцензії. Але ми приїхали на сесію, пояснили, що це захоплення, відстояли джерела. Тепер інвестори йдуть іншим шляхом. Спершу купують каптажні споруди, потім проводять відведення землі… Як казав пан Ничипоренко, «та «дерєвушка» скоро буде у мене в руках». За двісті з чимось тисяч могла би викупити ті об’єкти і сама громада: і селищна рада, та й самі люди скинулися б, аби лиш зберегти джерела. Тільки нам про це ніхто не повідомив. Зробили «шито-крито». Хоч це був аукціон, продали за ту ж суму, яку юстиція просила. Раніше ми порушували питання, щоби дати там лад, поприбирати — голова категорично відмовлявся. А тепер там все впорядковують люди, які пояснюють, що їх Піляк прислав, він і сам там часто буває».

Найкращий вихід?

Секретар Східницької селищної ради Юрій Журавчак запевнив журналіста «Ратуші», що в офіційній установі абсолютно не в курсі, хто продавав і кому продавав. «Поки що до нас ніхто не звертався, що він має у власності ті каптажні споруди. Жодної офіційної інформації, листів, звернень, хто є власником, нам не надходило, а ми не довідувалися. Було «Перспективи», а чиє воно тепер — не знаємо. Благоустрій проводять спонсори — пансіонати, готелі, тому що було багато звернень від відпочивальників, і не було іншої ради, як звертатися по допомогу, щоб навели порядок. Бо та сама «Перспектива», яка мала каптажні споруди у власності, нічого не робила впродовж 20 років. КП «Східницькі джерела» займаються джерелами, але директор підприємства не доводить до нас інформацію, на якій стадії погодження документації. Вони мали би підписати контракт зі селищною радою, але три роки минуло, а контракт іще не підписано. На сесії керівник підприємства, яка ще є і депутатом, запевняє, що працює над виготовленням документації, але чіткої інформації ми не маємо».

Зі самим сільським головою сконтактуватися, на жаль, не вдалося. Частково про його позицію можемо довідатися із повідомлень місцевих ЗМІ. У лютому 2012 року у дрогобицькій газеті «Вільне слово» вийшла стаття, в якій Іван Піляк запевняв: іншого виходу, аніж віддати східницькі мінеральні джерела в оренду, — немає, а від передання в оренду джерел виграють і селяни, і джерела, адже орендар інвестуватиме у розвиток джерел кошти, крім того, селищна рада отримуватиме орендну плату за землю. Також пан Піляк не приховував, що саме ТзОВ «Владо» є претендентом номер один на укладання орендної угоди.

Тепер ініціативна група з захисту джерел звернулася в обласну прокуратуру, в обласну та Верховну ради з проханням анулювати операцію продажу каптажних споруд. Кажуть, із представниками обласної ради вдалося порозумітися. В обласному управлінні юстиції «Ратуші» зазначили, що позаяк ПП «Перспектива» нині не є на стадії банкрутства, щось коментувати з приводу цієї ситуації вони не мають права.

Коментар. Депутат обласної ради (фракція “Свобода”), голова постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Олексій Балицький: “У комісію екології влітку, десь у липні, надійшли документи від КП “Східницькі джерела” на оформлення ліцензії. У них був конкурент ТзОВ “Владо”, вони ще раніше подавали документи на ліцензію, рішення не було прийнято. Зараз є лише документи від комунального підприємства. Там є брак документів, ми скерували їх у департамент екології, там мають чітко написати чого бракує і тоді подадуть нам на розгляд комісії. Я є прихильником того, щоб надра, які належать народу, були для всіх. На мою думку, тільки комунальне підприємство може розпоряджатися тими джерелами, а не приватники. Але й громаді теж потрібен бізнес-план і кошти в місцевому бюджеті аби належно доглядати за джерелами. І зовсім не на часі надання Східниці статусу курорту державного значення, бо це означатиме підпорядкування джерел-земель виключно Кабінету Міністрів. І тоді вже ні про яке комунальне підприємство мова не йтиме”.

Ірина Юзик, газета «Ратуша»

Обираючи християнську Європу

Чи хочемо ми в Європу? Чи варто нам йти в Європу? Що таке Євросоюз – передове об`єднання демократичних держав чи масонська структура на зразок планованої ще «Протоколами сіонських мудреців» в ХІХ ст.? Чи потрібні ми Євросоюзу, а він нам? Що зміниться після підписання Вільнюської угоди про наміри/асоціацію? Хто винен, що ми ще не в Європі і чия заслуга, що розпочався якийсь прогрес? Що ми з того будемо мати і що втратимо?

Це далеко не повний перелік тих питань, які постають, коли обговорюється тема «Україна та Євросоюз». І однозначних відповідей немає. Але говорити варто, тим більша, що розуміння абсолютної більшості наших співгромадян, що ж таке Європа, напевно, бажає кращого. Для одних це геї та ювенальна юстиція, для других – демократичні вольності, для третіх – справжній рай на землі, для четвертих – утиски християн та заборона вільно висловлювати свої релігійні погляди, ще для інших – соціально орієнтовне суспільство, до якого варто прагнути.

І ось зараз Україна, західна частина якої становить власне центр географічної Європи, роздумує, чи варто їй єднатися з Європою політичною в якомусь шлюбі, причому шлюбі з розрахунку. Оскільки маємо альтернативу і то не одну (бути надалі нейтральною країною, або вступити у Митний союз, який так недолуго рекламує зараз Росія), то і постала потреба посилення просвітницької роботи серед населення, яку спільно можуть і мають проводити громадські організації та засоби масової інформації. І з цією метою нещодавно виник такий рух як «Народний контроль». З його ініціативи випущено брошуру «Обираючи Європу», в якій 10 статей окреслюють ту чи іншу проблематику, цікаву читачеві, який слідкує за євроінтеграційними прагненнями України. Двоє з десяти авторів цих статей були присутніми на засіданні круглого столу під аналогічною назвою («Обираючи Європу»), організованому відомим в нашому краї діячем Віктором Возняком.

Біля півсотні осіб зібралися в конференц-залі Палацу культури імені Шевченка у Трускавці, щоб висловити свою думку та послухати думки інших людей. Модератором зустрічі був депутат Трускавецької міської ради, журналіст Ігор Пілько, участь в ній взяли представники провідних ЗМІ регіону, а також такі люди як політологи Тарас Возняк та Юрій Танасійчук, депутати Трускавецької міської ради Андрій Кульчинський, Володимир Возняк, Богдан Габшій, Богдан Процишин, екс-мер Трускавця, голова ТМО Партії регіонів Лев Грицак, голова Асоціації «Нові Горизонти» Олександр Магльона, представники руху «Чесно» Руслан Солонець, Петро Хорт, Олена Дмитрієнко, екс-голова Дрогобицької РДА Михайло Кравець, депутат ЛОР Олесь Старовойт, викладач Києво-Могилянської академії Сергій Кисельов, о. Михайло Бучинський, директор Трускавецької дитячої школи мистецтв Ігор Нич, громадські діячі Дмитро Добродомов, Василь Лялюк, Олег Косик та інші. Хоча анонсувалася присутність ректора ДДПУ імені Франка Надії Скотної, та на захід не прибула ні вона, ні ніхто з обіцяних представників історичного факультету.

Зі всієї когорти виступаючих фактично мало хто сумнівався у тому, що Євросоюз Україні потрібен. Але не сліпо-зазомбовано, а з тверезої точки зору. «Зробимо перший крок, а що далі? Чи не буде це чергова поразка України?» - розмірковував Олесь Старовойт, депутат облради від «УДАРу», відомий нашим краянам тим, що балотувався в 2012 році по Дрогобицькому виборчому округу кандидатом в нардепи, хвалився високими рейтингами і потім зняв свою кандидатуру чи то на користь Ігоря Куруса, чи то на користь Романа Ілика, а недавно в облраді проголосував за «сланцеві угоди». Про труднощі на шляху до Європи на прикладі Польщі та Чехії, наших найближчих сусідів, розмірковував Юрій Танасійчук. До спортивних тем у контексті євроінтеграції, зокрема нещодавнього бою Кличка з Повєткіним, звернувся Віктор Возняк.

«Вважаю, що сьогоднішній круглий стіл є надзвичайно актуальний не тільки у зв’язку із запланованим підписанням угоди про євроінтеграцію України, але і для соціально-економічного, політичного та культурного розвитку Трускавця», - зауважив голова Трускавецької міської організації Партії регіонів Лев Грицак. Він звернув увагу присутніх на тому, що євроінтеграційні кроки були започатковані урядом Віктора Януковича ще в 2004 році, до Помаранчевої революції, і що зараз всім варто об`єднатися навколо цієї ідеї, щоб зробити велику справу. Але не всі опозиційні політики це розуміють, у тому числі і на місцевому рівні. Те, що євроінтеграційні наміри Україна робила ще в 2004, підтвердив і Михайло Кравець.

А отець Михайло Бучинський звернув увагу на ті речі, які є неприпустимими для нас як християн – схвалювання содомії та евтаназії, роздачу презервативів під приводом боротьби зі СНІДом, та інші виклики сучасної Європи. Не євровалюта головне, а євроцінності – так можна охарактеризувати зміст виступу редактора єпархіальної газети «Жива вода».

Підтримуючи думку отця Михайла Бучинського, хотілося б, щоб Європа, до якої всі прагнемо, не стала для нас тою мачухою, де виганяють людей за несплату чиншу, де забороняють християнські символи на монетах та у громадських місцях, де меншість диктує свою волю більшості. Якщо 47 мільйонів людей стануть європейцями і де-юре, і де-факто, то ці люди, тобто, ми з вами, українці, повинні самі вершити долю Європи, самі визначати, як нам жити і що робити. Але все це – питання, які за один раз не обговориш.

Здавалося б, «Народний контроль» мав би займатися не лише просвітницькою роботою щодо євроінтеграції України, а й контролем на місцях за діями влади. Та наразі маємо те, що маємо – лише цей круглий стіл. Втім, тема «Україна-Євросоюз» потрібна, нагальна, актуальна і навряд чи хтось зміг би краще організувати таку дискусію, ніж це зробив Віктор Возняк. Напевно, наступним кроком стане потужна інформаційна кампанія, хоча наших краян особливо переконувати не потрібно, бо тут, в Галичині – більшість за вступ України до ЄС.

Можливо, дискусія продовжилася за горнятком кави у «Шайбі», але це не означає, що вона не повинна продовжуватися на наступних подібного роду заходах. Бо show must go

Володимир Ключак

Простіше вчасно застерегти, ніж потім героїчно боротися

Саме такої філософії притримується більшість людей у світі, але коли питання заходить про потяг до якоїсь шкідливої звички, про це золоте правило людина чомусь забуває.

Останнім часом в нашій країні зросла кількість тих, хто вживає наркотичні речовини, алкогольні напої та палить. Тепер Україна стала однією з перших держав світу за їх споживанням серед молоді. І пишатись тут нема чим… Наркоманія призводить до СНІДу! Алкоголь і тютюнопаління – це деградація особистості, хвороби психіки, онкозахворювання, горе і сльози…

Тож робота юнацької кафедри Трускавецької бібліотеки-філії №1, якою завідує бібліотекар Наталія Іваночко, спрямована на попередження розвитку цих шкідливих звичок у наших дітей та підлітків. З цією метою 10 жовтня в приміщенні бібліотеки пройшов усний журнал «Ми обираємо здоровий спосіб життя» з 14-15ти річними підлітками.

Сторінки усного журналу: «Наркотичне пекло», «Павутиння алкоголю», «Не кури!» провели бібліотекарі Наталя Іваночко та Люба Кіско. А місіонер «Вістки миру» Роман Бубняк привіз власну апаратуру, і за допомогою відеофільмів та на прикладах з життя знайомих йому людей доводив негативний вплив, часом смертельний, здавалось на перший погляд не таких вже небезпечних, шкідливих звичок. Спілкуючись з підлітками «їхньою мовою», вдалося зламати бар`єр підліткової упередженості, втягнути їх в живий діалог і разом визначити, що найголовніше в цьому віці, намітити для себе цілі і орієнтири в житті. І чим швидше молода людина зможе визначитись, тим кращих результатів, досягнень зможе зробити у житті. А для цього треба шанувати власне здоров`я. Адже здоров`я – це в першу чергу спосіб життя людини. Давно доведено – все, що робить людина, відбивається на стані її здоров`я. Добре здоров`я дозволяє досягти всіх цілей в житті людини. А бібліотекарі нашої бібліотеки зроблять все можливе, щоб кожен наш відвідувач знайшов для себе саме ту книгу, саме ту інформацію, що приведе його до успіху. Адже всі ми хочемо, щоб наші діти були здоровими та успішними, то чому ж так бува байдуже ставимось до того, чи гармонійно розвиваються наші діти, чим займаються у вільний час, чим цікавляться?...

Колектив бібліотеки висловлює щиру вдячність пану Роману за співпрацю у проведенні таких потрібних заходів для нашої молоді.

Віра Савка, завідувач бібліотеки-філії №1 м. Трускавця

Протягом нинішнього опалювального сезону мешканці Львівської області переплатять за тепло близько 2,71 млрд. грн. - експерти

Протягом нинішнього опалювального сезону мешканці Львівської області переплатять за тепло близько 2,71 млрд. грн., а загальні втрати України сягнуть 26 млрд. гривень. Про це заявив голова Асоціації енергоаудиторів Андрій Цибулько. За його словами, такі кошти українці втрачають щорічно через те, що близько 85% житлових будівель в Україні було побудовано в минулому столітті, коли вимоги до енергоефективності будинків були в 3-4 рази нижче.

«Сьогодні в Україні практично немає будівель, які можна назвати теплоефективними. У середньому, кожен будинок втрачає близько 40% тепла через фасади – вікна і стіни», – сказав Андрій Цибулько. За його словами, щоб підтримувати в житловому фонді необхідну температуру, в Україні спалюються зайві обсяги газу, вугілля та мазуту. «В середньому, неефективно витрачаються близько 20 млрд. гривень, які йдуть на закупівлю енергоресурсів. При цьому взимку в квартирах температура не досягає потрібних 21-22 градусів. Тому людям доводиться вмикати електрообігрівачі. Витрати на електроенергію оцінюються в 5,5-6 млрд. гривень щорічно. У сумі отримуємо 26 млрд. гривень втрат за один опалювальний сезон», – відзначив голова Асоціації енергоаудиторів.

За словами Андрія Цибулько, мешканці Львівської області за сезон втрачають близько 2,09 млрд. гривень через розсіювання тепла, ще близько 627 млн. гривень витрачається на електроенергію для додаткового опалення житла.

Зайві витрати українців еквівалентні вартості 8 млрд. кубометрів газу. «Це колосальний об’єм. Такої кількості газу вистачило б для опалення всіх житлових будинків у Луганській, Донецькій і Дніпропетровській областях разом узятих або в такому місті як Москва», – зазначив президент Асоціації виробників пінопласту України Роман Захаренков. За його словами, змінити ситуацію може комплексна термомодернізація житлового фонду.

«У Німеччині, інших європейських країнах утеплені пінопластом близько 85% всіх житлових будинків. Очевидно, що в Україні з кожним роком питання зменшення втрат тепла буде стояти все гостріше – ціни на енергоносії будуть зростати», – сказав Роман Захаренков. За його словами, утеплення фасадів пінопластом та заміна вікон дозволяють вирішити проблему холоду, щонайменше, для 80% квартир.

Проведене соціологічне опитування показало, що в Україні є попит на утеплення житла. «Тільки 17,7% жителів Львівської області сказали, що в їхніх квартирах взимку тепло. При цьому 49,7% опитаних вважає, що їхні будинки потребують утеплення. 38% мешканців Львівської області планують утеплити фасади і замінити вікна протягом найближчих трьох років», – зазначив директор центру «Соціальний моніторинг» Дмитро Дмитрук. Він підкреслив, що 87,4% опитаних у Львівській області людей при купівлі або оренді житла приділяють увагу питанню теплозабезпечення будинку. «Це позитивна динаміка. Крім того, люди вважають, що тепло в будинку – це їх особисте завдання, а не питання тільки держави», – сказав Дмитро Дмитрук.

Андрій Цибулько зазначив, що Україна в 2011 році приєдналася до Європейського енергетичного співтовариства і взяла на себе зобов'язання скоротити внутрішнє споживання тепла на 9% до 2020 року. «Проведення термомодернізації житлового фонду дозволить максимально безболісно пройти період можливого підвищення тарифів на тепло. Фактично, в утеплених будинках навіть при більш високих тарифах загальна вартість за тепло не зросте», – зазначив голова Асоціації енергоаудиторів.

Довідка. Соціологічне опитування було проведене центром «Соціальний моніторинг» на замовлення Асоціації енергоаудиторів з 9 по 16 вересня 2013 року. Було опитано 2007 осіб у всіх регіонах України.

Прес-служба Асоціації енергоаудиторів

 Создан 10 окт 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником